Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тестикуларна хипоплазија: симптоми и третман

Тестикуларна хипоплазија - главните симптоми се:

 • Намален либидо
 • Намален тестостерон
 • Одложен сексуален развој
 • Намалување на потенцијата
 • Тестикуларно проширување
 • Диспропорционална фигура
 • Скротална кожа измазнување
 • Намалена големина на пенисот
 • Зголемени млечни жлезди од женскиот тип
 • Недостаток на скротирање
 • Скротално намалување
 • Недостаток на секундарни сексуални карактеристики

Хипоплазија на тестисите е прилично сериозна болест, игнорирајќи ги симптомите на кои е полн со развој на голем број на компликации, но раното барање квалификувана помош е клучот за комплетно закрепнување.

Патологијата има вродена природа, и затоа, причините за неговото формирање се вкоренети во кршење на развојот на фетусот. Не последната улога се игра со генетска предиспозиција.

Болеста има специфична клиничка слика, што е прилично тешко да се игнорира. Главните симптоми се сметаат за асиметрија на скротумот, намален либидо , импотенција и нарушен пубертет.

Да се ​​направи точна дијагноза не е доволно само присуство на карактеристични симптоми. Покрај тоа, потребно е лабораториско и инструментално испитување.

Потребно е да се третира болеста на комплексен начин, кој се состои во протетика или трансплантација, како и терапија со замена на хормони.

Во меѓународната класификација на болести за такви аномалии на развој има посебно значење. МКД кодот е 10 - Q55.1.

Етиологија

Тестикуларната хипоплазија кај момчиња е дијагностицирана само кај 7% од бројот на сите вродени патологии на машки генитални органи. Таквите спарени жлезди извршуваат неколку функции во телото одеднаш, имено:

 • репродуктивно - е секреција и созревање на сперматозоидите;
 • ендокриниот - се состои во лачење на тестостерон.

Тоа се тестисите кои се одговорни за развојот на знаци на пол, и основно и секундарно, а исто така го осознаваат репродуктивниот потенцијал на претставниците на силната половина на човештвото.

Во здрав човек, тие се овални. Нивната големина треба да биде долга до пет сантиметри во должина, не повеќе од три - во ширина и по тежина - не повеќе од триесет грама. Намалување или зголемување на тестисите укажува на присуство на патологија.

Извори на такви аномалии на развој се резултат на неправилно формирање на тестисите во раните фази на ембрионското созревање. Од ова произлегува дека претходно постоело такво прекршување, толку е поизразено степенот на патологија.

Основниот фактор во формирањето на болеста е хромозомско или генетско нарушување. Така, дополнителни извори на тестикуларна хипоплазија кај дете може да бидат:

 • Klinefelter синдром ;
 • влијанието на негативните работни услови или животната средина врз телото на бремената мајка;
 • хипофизен нанизам - болест на ендокриниот систем што го успорува процесот на човечкиот раст;
 • зависност од бремена жена на никотин, алкохол или дрога;
 • малигни неоплазми на надбубрежните жлезди;
 • неселективно земање одредени групи на лекови, особено естрогени;
 • присуството на жена во "позиција" на хормонски активни неоплазми;
 • Шерешевски-Тарнерова болест ;
 • тешката работа може да влијае на централниот нервен систем на детето;
 • присуство на автоимуни патологии;
 • промени во трофичкото тестикуларно ткиво, што негативно влијае на развојот на гонадите.

Класификација

Структурата на машките генитални органи

Клиничарите идентификуваат неколку видови на болести:

 • еднострана тестикуларна хипоплазија - во оваа форма на патологија, само еден тестис е недоволно развиен - лево или десно. Во исто време, здрави јајца се формираат нормално и не се откриваат структурни аномалии. Ова значи дека сите показатели за формата и обемот на здрав орган на репродуктивниот систем се во рамките на нормалниот опсег, исто како и неговото функционирање. Во некои случаи, непроменет орган може да биде променет, но ова не укажува на присуство на било која болест, но се должи на фактот дека самата ја извршува работата на двата тестиси. Овој тип на болест понекогаш е придружен со намалување на нивото на машкиот полов хормон, но практично не влијае на хормоналната позадина и репродуктивната функција;
 • билатерална тестикуларна хипоплазија - се карактеризира со фактот дека и двата тестиси се вклучени одеднаш во патолошкиот процес. Ова подразбира формирање дефект не само од козметичката страна, туку и од други проблеми поврзани со здравјето на мажите. Оваа природа на нарушување доведува до хормонски и репродуктивни нарушувања. Вреди да се напомене дека во такви случаи, клиничките манифестации се изговара.

Симптоматологија

Тестикуларната хипоплазија кај мажите може да биде прилично асимптоматска подолго време и може да се открие случајно, на пример, за време на рутински прегледи или кога се дијагностицираат други нарушувања на машкиот репродуктивен систем.

Првата и најкарактеристична клиничка манифестација на хипоплазија на левиот тестис или десно е намалување на големината на скротумот. Не надминува 2,5 сантиметри со пораз на еден тестис, а исто така не достигне еден сантиметар, предмет на пораз на двата тестиси.

Други симптоми се сметаат за:

 • намалување на нивото на тестостерон - со еднострана патологија, таков знак е незначителен;
 • значително зголемување на обемот на здрав тестис - во таква ситуација, ова е сосема нормална манифестација, која му овозможува на човекот да ја продолжи својата раса;
 • андрогенски дефицит - кој се изразува во доцнењето на сексуалниот развој и долгото отсуство на секундарни сексуални карактеристики;
 • еунухоидизам;
 • намален либидо;
 • нарушување на потенцијата и сперматогенезата;
 • диспропорционална фигура;
 • лажна гинекомастија ;
 • недостаток на преклопување и доделување на скротумот;
 • Големината на пенисот не надминува пет сантиметри на возраст од четиринаесет години.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста може да се направи од страна на ендокринолог или андролог. За да се направи точна дијагноза, како и да се направи разлика помеѓу хипоплазија на двете тестиси од еднострана патологија, потребно е:

 • детално го доведува во прашање пациентот или родителите на детето за да добие комплетна клиничка слика за болеста;
 • прочитајте ја историјата на случајот и историјата на животот на пациентот;
 • да спроведе темелен физички преглед и палпација на скротумот;
 • во лабораторија за спроведување на тест за крв - да се идентификуваат абнормалности во нивото на тестостерон;
 • Ултразвук на органите кои го сочинуваат машкиот репродуктивен систем;
 • сперматограм;
 • дијагностичка лапароскопија;
 • генетска анализа и истражување на кариотипи.

Неразвиеноста на тестисите мора да се разликува од таквите патологии:

Третман

Елиминирањето на оваа патологија често се состои во спроведување на конзервативни методи, меѓу кои се:

 • замена и стимулативна терапија со хормонални супстанции;
 • редовен мониторинг на хормоналниот статус - прикажан со хипоплазија на десниот или левиот тестис;
 • земањето тестостерон лекови го пропишува лекарот што присуствува на индивидуална основа за секое лице со слична дијагноза.

Хормоналната стимулација на сперматогенезата овозможува:

 • нормализирање на морфологијата на спермата;
 • да се зголемат шансите за успешен ИВФ или ИЦСИ;
 • да се спроведе криопрезервација на сперматозоидите за понатамошна употреба;
 • нормално формирање секундарни сексуални карактеристики кај адолесцентите - во случаи на билатерална патологија.

Покрај тоа, третманот на тестикуларната хипоплазија може да се врши со следните хируршки процедури:

 • орхиектомијата е операција за исклучување на незрелиот орган;
 • естетска протетика - имплантација на вештачки тестис;
 • алопластична трансплантација на донорски орган.

Често, комплексната терапија ја вклучува работата на психолог или психотерапевт со пациентот.

Можни компликации

Тестикуларната хипоплазија кај дете или возрасен маж може да доведе до следниве последици:

Превенција и прогноза

За да се избегнат патологиите на тестисите, неопходно е:

 • бремена мајка да се провери нејзиното здравје пред планирањето на семејството;
 • кај момчињата, што е можно поскоро, идентификувајте ги и лекувајте патологии кои можат да доведат до хипоплазија;
 • да спроведе генетско тестирање за парови кои одлучиле да имаат дете;
 • Не пропуштајте да го посетувате педијатарот.

Поволната прогноза има еднострана тестикуларна хипоплазија - во вакви случаи можно е да се постигне нормализација на репродуктивниот систем. Билатералната патологија води кон целосна машка неплодност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тестикуларна хипоплазија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , андролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хормонална инсуфициенција (појавување симптоми: 3 од 12)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Галактореа (појавување симптоми: 3 од 12)

Галактореата е болест која се развива со зголемување на содржината на крв во хормонот пролактин, наспроти позадината на која има ослободување на млеко или колострум од брадавиците. Во повеќето ситуации, овој феномен се јавува кај жени, но тоа не значи дека мажите и децата не можат да се жалат на симптомите на болеста.

...
Хиперпролактинемија (појавување симптоми: 2 од 12)

Хиперпролактинемијата е состојба на телото во кое постои прекумерно производство на пептиден хормон произведен од предниот хипофиз - пролактин. Хиперпролактинемија, симптоми кои најчесто се манифестираат кај жените, исто така може да се појави кај мажите.

...
Орхитис (појавување симптоми: 2 од 12)

Орхит е болест која предизвикува воспаление на тестисот, што, како по правило, е компликација предизвикана од заразни болести. Орхит, чии симптоми можат да се манифестираат во акутна или хронична форма на сопствениот тек, како независна болест е исклучително ретка.

...
Хипоплазија на матката (појавување симптоми: 2 од 12)

Хипоплазија на матката е патолошка состојба, поради што прогресијата на развојот на женскиот репродуктивен орган е запрена во една од фазите на пубертетот. Причината за оваа болест може да биде разни хормонални пореметувања во телото на жената или претходно претрпените зла.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
андролог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .