Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тестикуларна торзија: симптоми и третман

Торзија на тестисот - главните симптоми:

Тестикуларната торзија е патолошки процес кој се развива како резултат на одредени етиолошки фактори и води кон извртување на сперматичниот мозок. Оваа состојба е опасна, бидејќи ако третманот не се започне навремено, тогаш некрозата се развива на позадината на прекинот на снабдувањето со крв во организмот. Треба да се напомене дека оваа повреда може да се појави кај возрасен човек и дете. Според меѓународната класификација на болести, патологијата е назначена со код според ICD-10-N45. Во почетната фаза е можно елиминирање на патологијата без операција. Во посложени случаи, само хируршки третман, до целосно отстранување на органот.

Етиологија

Торзијата на тестисот кај мажите може да биде предизвикана од следниве етиолошки фактори:

 • абнормална подвижност на органот, што може да се должи на недостаток на правилна фиксација на органот до дното на скротумот;
 • неразвиеност на тестисниот лигамент;
 • ингвинална-скротална хернија;
 • вродена патологија на сперматичниот мозок;
 • телото вртење;
 • крипторбидизам ;
 • морфофункционална незрелост на генитоуринарниот систем;
 • абнормален развој на гениталиите;
 • повреди;
 • со прематуритет кај новороденчињата.

Нешто поретко, но сепак се јавува во етиологијата, развојот на овој симптом после операцијата. Без оглед на етиолошкиот фактор, третманот треба да започне веднаш и само од лекар. Неовластените медицински интервенции може да доведат до иреверзибилен патолошки процес.

Класификација

Според механизмот на развојот, изолираниот тестис на торзија е изолиран:

 • интравагинален (извиткување на сперматичната врвка истовремено со нејзините школки);
 • екстравагинална (извртување се јавува во сопствената обвивка).

Понекогаш може да има торзија на хидатидни тестиси - рудиментарен процес на овој орган.

На страната на лезијата, едностран развој на патолошкиот процес најчесто се дијагностицира, поретко билатерален.

Симптоматологија

Знаци на тестикуларна торзија

Торзијата на тестисот или хидатидот се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • болки во скротумот се акутни, одеднаш во природата;
 • непријатност се дава на областа на препоните;
 • една страна од телото станува поголема или помала од другата;
 • локална пораст на температурата;
 • промена на бојата - скротумот станува сино или бледо;
 • гадење, понекогаш со повраќање;
 • повреда на мокрење;
 • во потешки случаи, болката може да биде толку тешка што едно лице не може нормално да се движи.

Кај деца, хидатидната торзија или самиот тестис може да се манифестира во следните симптоми:

 • постојано плачење, особено при допирање на подрачјето на развој на патолошкиот процес;
 • пониска или зголемена телесна температура;
 • повраќање.

Во присуство на таква клиничка слика, детето или возрасното треба веднаш да побараат лекарска помош. Доколку правилната медицинска нега е обезбедена во првите 12 часа од почетокот на патолошкиот процес, може да се избегне хируршка интервенција и компликации.

Дијагностика

Првиот е темелен физички преглед на пациентот, со палпација на засегнатиот орган. Визуелно, може да се забележи отекување и отекување на скротумот од погодениот тестис, бланширање или синење на органот.

За точна дијагноза може да се користат следниве истражувачки методи:

 • Ултразвучен скротум;
 • USDG на крвните садови на телото;
 • диафаноскопија;
 • пункција на скротумот за микроскопско испитување на ексудат.

Бидејќи клиничката слика е слична со други болести, може да се бара диференцијална дијагноза за да се потврдат или да се исклучат ваквите болести:

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот ја прави конечната дијагноза и ја одредува најефикасната стратегија за лекување.

Третман

Доколку патологијата е откриена во првите дванаесет часа, тогаш хируршката интервенција може да се избегне и да се изврши надворешно рачно отстранување на тестисот (детортирање). Ако оваа техника не даде соодветни резултати, тогаш се спроведува итна, оперативна интервенција.

Операцијата може да се спроведе преку ингвинален или скротален пристап, во зависност од локализацијата на патолошкиот процес. Најважниот чекор во оваа постапка е проценката на одржливоста на телото. Ако, по обновувањето на циркулацијата на крвта, тестисот има стекнато природна боја, се репозиционира, проследено со фиксација на ткивата на скротумот.

Во случај на појава на некротичен процес, се врши целосно отстранување на органот, проследено со имплантација на вештачки орган, за да се спречи естетски дефект.

Кога се открива тестикуларна торзија на тестикуларниот апендикс (хидатид), се лигира на основата и се отсекува и се отстранува.

Без оглед на методот што се користи за изведување на операцијата, пациентот се пропишува последователна медицинска терапија, која вклучува антиинфламаторни, лекови против болки, антибиотици и физиотерапија. Сексот и физичката активност во овој период се исклучени.

Самолечение или употреба на традиционална медицина, во овој случај, несоодветно. Таквите "медицински" мерки може да доведат до развој на неповратни патолошки процеси. Во однос на терапијата со лекови, таа исто така е насликана само од лекарот што посетува.

Можни компликации

Ако третманот не се започне навремено, тогаш постои висок ризик за развој на такви компликации:

За да се спречи развојот на таквите патолошки промени може да биде, ако навремено побара медицинска помош.

Превенција

Превентивните мерки вклучуваат:

 • спречување на повреди на репродуктивниот систем;
 • носење удобно, не стегање на гениталиите, долна облека;
 • употребата на посебна заштита за зголемен физички напор, спорт;
 • навремена проверка од страна на хирург и уролог.

Следењето на таквите основни правила на превенција може да го спречи развојот на овој патолошки процес и придружните компликации. Во присуство на горенаведената клиничка слика треба веднаш да побара квалификувана медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате торзија на тестисите и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: уролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Епидидимитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Машки ингвинална хернија (појавување симптоми: 4 од 11)

Ингоиналната хернија кај мажите е болест која се карактеризира со издавање на внатрешните органи кои ја сочинуваат абдоминалната празнина, преку јазот сличен на пресекот во пределот на препоните. Хернијалната кесичка може да вклучи мочен меур, апендикс, поголем оменум, дел од слепиот, сигмоид и тенко црево.

...
Бактериурија (појавување симптоми: 4 од 11)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Хепатитис Ц (симптоми на појавување: 3 од 11)

Хепатитис Ц е инфективна болест која влијае на црниот дроб и е еден од најчестите типови на хепатитис. Хепатитис Ц, чии симптоми веќе долго време не можат да се појават, често продолжува со неговото доцно откривање поради оваа причина, што, пак, води до латентен превоз кај пациенти со паралелно ширење на вирусот.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 3 од 11)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .