Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспаление на простатата: симптоми и третман

Воспаление на простатата - главните симптоми:

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

Како и со било кое друго воспаление, патогените бактерии стануваат извор на ова нарушување. Сепак, постојат широк спектар на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од формирање на таква болест.

Болеста има свои специфични симптоми, врз основа на кои може да се сметаат за непријатни сензации при мокрење, болка во препоните област и слабеење на уринарниот тек.

Урологот прави дијагноза на воспаление на простатата после земање голем број лабораториски и инструментални дијагностички мерки, како и потпирање на карактеристични клинички манифестации. Третманот на таквото пореметување е конзервативен по природа и вклучува администрација на лекови, процедури за физиотерапија и усогласеност со штетна исхрана.

Етиологија

Главен извор на појава на таква болест се инфекциите чии патогени микроорганизми се:

Ризикот од воспалителен процес се зголемува поради следните причини:

 • продолжена хипотермија;
 • недостаток на физичка активност во животот на една личност;
 • хроничен запек ;
 • нарушување на нормалниот ритам на сексуалната активност. Ова може да вклучува прекумерно чести сексуални дејства или, обратно, пролонгирана апстиненција од пол;
 • присуство на хронични заразни болести;
 • дебелина ;
 • претходна генитална траума, која предизвика нарушување на локалната циркулација на крвта;
 • хормонална нерамнотежа;
 • недостаток на витамини и хранливи материи во машкото тело;
 • зависност од лоши навики, односно пушење и пиење алкохол;
 • честа промена на сексуалните партнери;
 • незаштитен однос;
 • прекумерна физичка активност, која може да доведе до нарушена секреција на половите жлезди;
 • прекинат сексуален контакт;
 • присуство на воспалителни процеси во ректумот;
 • намален имунолошки систем;
 • тешка дехидратација ;
 • наследни фактори;
 • претходно пренесени уролошки патологии - нивното појавување може да доведе до развој на такви компликации како воспаление на простатата или на аденомот на простатата.

Влијаат на појавата на простатитис може како еден од горенаведените фактори, и неколку.

Класификација

Воспалението на простатата кај мажите може да се појави во неколку форми:

 • акутен - се карактеризира со остар и неочекуван почеток на симптоми. Овој курс, исто така, има неколку варијанти и е поделен на катарактен, фоликуларен и паренхимски простатит;
 • хроничен - има помал интензитет на манифестација на карактеристични клинички манифестации, како и промена на периоди на егзацербација и ремисија.

Покрај тоа, постојат неколку начини преку кои патогените бактерии инфицираат орган како што е простатата:

 • растечки - инфективен процес се шири во простатата преку уретрата, што може да биде олеснето со незаштитен секс или лоша хигиена на гениталиите;
 • опаѓачки - патолошки микроорганизми навлезат од други органи на урогениталниот систем;
 • Лимфогениот е најнеобичен начин за пробивање на бактериите, во кои се транспортираат преку протокот на лимфата од други воспалителни внатрешни органи.

Симптоматологија

Клиничката манифестација на оваа болест ќе се разликува во зависност од формата во која се јавува. Така, симптомите на воспаление на простатата во акутна форма ќе бидат како што следува:

 • зголемување на температурата на телото, што е често придружено со сериозни треска;
 • појава на изречена болка во областа на препоните;
 • горење и непријатност при мокрење;
 • забележително слабеење на протокот на урина;
 • тешки главоболки;
 • општа слабост и слабост;
 • чести и често лажни желби за посета на тоалетот за празнење на мочниот меур;
 • задржување или истекување на урина;
 • раздразливост и емоционална непријатност;
 • чувство на нецелосно празнење на мочниот меур;
 • нарушување на спиењето;
 • ослободување на пурулентната течност од уретрата - ова се случува во случаи на приклучување кон гноен процес;
 • зголемена брзина на срцето.
Воспалена простата

Хроничното воспаление во простатата е доста ретко резултат на нетретирана акутна инфламација. Често причината е хроничен тек на ново воспаление во органите на урогениталниот систем.

Главните симптоми на воспаление на простатата во слаба форма:

 • мала болка при мокрење;
 • намалување на сексуалната желба;
 • замор;
 • Ирадијација на болка од областа на препоните на долниот дел на грбот и перинеумот;
 • појавата во урината на бели снегулки наутро;
 • чести ноќни ерекции;
 • избришан оргазам или недостаток од него;
 • промена на интензитетот на болка за време на сексот;
 • намалување на времетраењето на ерекцијата.

Во некои случаи, главната клиничка индикација дека простатата е воспалена е машката неплодност .

Дијагностика

Утврдувањето на точната дијагноза бара изведување на цела низа дијагностички процедури. Само по спроведувањето на сите лабораториски и инструментални испитувања, клиничарот ќе одлучи како да го лекува воспалението на простатата.

Од ова произлегува дека дијагнозата ќе се состои од неколку фази.

Прво, лекарот мора да изврши неколку активности:

 • спроведе детален преглед на пациентот, со цел идентификување на присуството и степенот на интензитет на знаци на воспаление на простата. Ова ќе му овозможи на лекарот да разликува акутна од хронична болест;
 • да ја проучува историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - ова ќе помогне да се идентификуваат причините зошто простатата е воспалена;
 • спроведе физички преглед, кој се состои во ректална палпација на простатата.

Втората фаза на дијагностицирање - лабораториски тестови, кои вклучуваат имплементација на:

 • микроскопско испитување на тајната на простатата - да се идентификуваат функционални нарушувања во простатата;
 • бактериска култура на урина и брис од мукозниот слој на простатата - за откривање на инфекции кои можат да бидат сексуално преносливи;
 • уринализа - да се утврдат воспалителни промени во уринарните органи;
 • спермограми - за да се потврди или побие машката неплодност.
Ректална палпација на простатата

Третман

Тактиката на елиминација на акутно и хронично воспаление на простатата ќе биде малку поинаква. Значи, некомплицираниот акутен простатит може да се лекува дома, но во случаите кога ќе се приклучи на гноен процес ќе биде потребна терапија во медицинска установа. Правилата за неутрализирање на болеста вклучуваат:

 • строго почитување на одмор во кревет;
 • целосно отфрлање на сексуалните односи;
 • земање антибактериски агенси;
 • препишување лекови за подобрување на циркулацијата на крвта;
 • употребата на антиинфламаторни лекови за простатитис - тие не само што ќе ја намалат манифестацијата на воспалителниот процес, туку и ќе го елиминираат синдромот на болка;
 • земајќи аналгетици - со силна болка при мокрење.

Покрај тоа, ефикасно и брзо се бори со симптомите на болест свеќи од простатитис.

Во случај на формирање на апсцес, ќе биде потребна хируршка интервенција насочена кон отворање и одводнување на апсцесот.

За да се излечи хроничниот тек на воспалителниот процес, или подобро, за да се постигне стабилна ремисија, можете да го користите:

 • антибактериска терапија - текот на лекувањето може да варира од еден до два месеца;
 • масажа на простатата;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • имплементација на процедури за физикална терапија со изложување на ласерско зрачење, ултразвучни бранови и електромагнетни бранови;
 • топло медицински микроклистер - со неможност за физиотерапија;
 • ректални супозитории;
 • земање седативи или антидепресиви во случаи на проблеми со потенцијата.

Најефективните свеќи за простатитис треба да вклучуваат:

 • хауба на бикови на простата;
 • пчелни производи;
 • тиотиазолин;
 • терапевтска кал.

Освен тоа, без оглед на формата на болеста, пациентите со слична дијагноза се охрабруваат да ја променат нивната исхрана и целосно да се откажат од:

 • масна, зачинета и солена храна;
 • пушени производи;
 • животински масти;
 • алкохолни пијалаци.

Како помошни средства за воспаление на простатата кај мажите, може да се користи традиционалната медицина, која вклучува употреба на:

 • црвен корен;
 • Корен со сланина;
 • Алтеа корен.
Скршен Althea Root

Најчесто прашање на пациенти со слична дијагноза е ова - дали е можно да се има секс со воспаление на простатата? Лекарите препорачуваат да се воздржат од сексуални односи се додека целосно не се опорави или не се постигне стабилна ремисија.

Периодот на таквиот третман на воспалителниот процес не треба да надминува десет дена.

Компликации

Во случај на игнорирање на симптомите на воспаление на простатата или со неправилно пропишан третман, постои веројатност за компликации и кај акутно и во хронично воспаление.

За акутната форма на простатит, карактеристични се следните ефекти:

 • формирање на апсцес;
 • бактериемија;
 • спонтана руптура на апсцесот. Таквата компликација ќе се покаже со такви знаци како зголемување на температурата на 40 степени, испуштање на матна урина со остар и непријатен мирис - кога пурулентната течност ќе продира во уретрата, нечистотиите на гној и слуз во изметот - кога апсцесот се отвора во ректумот.

За хроничен воспалителен процес, најкарактеристични се следните компликации:

 • пиелонефритис ;
 • циститис ;
 • ширењето на воспалителниот процес - често влијае на епидидимисот или семенските везикули;
 • машка неплодност

Превенција

Со цел да се избегне појава на такво нарушување или аденома на простатата, мажите мора да се придржуваат до неколку правила:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • води активен животен стил;
 • ако е можно, ги ограничува ефектите од стресни ситуации;
 • избегнувајте хипотермија;
 • имаат само заштитен секс;
 • имаат постојан сексуален партнер;
 • Збогатете ја исхраната со состојки како што се мед и магдонос, лук и ореви. Таквите производи се корисни за простатата;
 • за да се спречат сексуално преносливите болести - за ова треба редовно да ги испитува уролог.

Покрај тоа, многу е важно кај првите знаци на таква болест да побараат квалификувана помош, бидејќи само лекарот знае како да го ублажи воспалението на простатата. Со независни обиди да се ослободи од болеста постои можност за влошување на воспалителниот процес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате воспаление на простатата и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш урологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бенигна простатична хиперплазија (појавување симптоми: 8 од 20)

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...
Дизурија (појавување симптоми: 8 од 20)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Пиелит (појавување симптоми: 7 од 20)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Хроничен простатитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Хроничниот простатитис е воспалителен процес кој влијае на ткивата на простатата и доведува до неуспех во неговото целосно функционирање. Оваа болест е една од најчестите нарушувања во работата на машките генитални органи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .