Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемороиди кај мажи: симптоми и третман

Хемороиди кај мажи се главните симптоми:

 • Слуз во измет
 • Крв во измет
 • Ширење на болка до други области
 • Чешање во анусот
 • Болка во анусот
 • Хемороиден пролапс
 • Крварење од анусот за време на дефекацијата
 • Крварење по столче
 • Странско тело сензација во анусот
 • Горење во анусот
 • Непријатност во аналната област

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

Мажите, за разлика од жените, обидете се што е можно подолго да не бараат помош од лекар, верувајќи дека ова нарушување ќе помине самостојно. Но, ова само повлекува тежок тек на патолошкиот процес, тешкотии во третманот, како и формирање на компликации.

Причините за ваквата непријатна болест се земаат - генетска предиспозиција, седентарен начин на живот или работни услови, присуство на лоши навики, тешка интоксикација . Главните симптоми на хемороиди кај мажите се непријатност и чешање во аналниот премин, чести запек , фекалните маси имаат примеси од слуз или крв. Во зависност од обликот, хемороидите може да се наоѓаат под мукозната мембрана на ректумот или да паднат од анусот.

Дијагностицирањето на таква болест не предизвикува потешкотии за искусен проктолог, доволно е за лекар да спроведе физички преглед. Но, може да бидат потребни инструментални испитувања на пациентот. Третманот на хемороиди кај мажите може да се спроведе на неколку начини, во зависност од формата и фазата на болеста - со земање лекови, со користење на ректални супозитории, како и користење на ресектабилна интервенција. Со цел да се избегне појава на компликации, кога се појавуваат првите знаци, неопходно е да се побара помош од специјалист.

Етиологија

Поради анатомските карактеристики на структурата на венските плексуси на машкото тело, постои широк спектар на предиспонирачки фактори за прогресијата на болеста. Така, причините за хемороиди кај мажите се:

 • тежок физички труд;
 • наследен фактор;
 • принудно одложување на процесот на празнење;
 • седентарен, седентарен животен стил или услови за работа, или, обратно, ако некое лице е принудено да биде на нозе долго време;
 • акутна интоксикација на телото;
 • одржување на нездрав начин на живот, злоупотреба на никотин, алкохол и дрога;
 • претерано висока телесна тежина;
 • хронични или акутни заразни болести;
 • физички абнормалности - промени поврзани со возраста во телото, недостаток на вентили на хемороидалните вени;
 • неоплазми од било каква природа во абдоминалната празнина;
 • анален секс;
 • употребата на тврди производи за лична нега;
 • хронични стресни ситуации.

Таквите предиспонирачки фактори се причина за прогресија на хемороиди кај адолесцентите, како и кај мажи од средна и зрела возраст.

Видови

Видови на хемороиди

Во зависност од локацијата на хемороидите кај мажите е:

 • внатрешно - зголемување на хемороиди се забележува под мукозната мембрана на ректумот или под кожата на анусот. Нивната загуба во таков курс е забележана во половина од сите случаи. Во таква ситуација, лекарот ги пропишува ректалните супозитории за лекување;
 • надворешен - се карактеризира со формирање на згрутчување на крвта и формирање на кожни склопки околу анусот;
 • комбинирани - изразени специфични карактеристики на горенаведените две форми;
 • со формирање на анален пукнатина .

Исто така, постои класификација врз основа на интензитетот на изразување на различни симптоми:

 • почетна - има мала количина на крв во фекалните маси. Не се распаѓаат јазли;
 • умерена сериозност - покрај крварење, постои пролапс на хемороидите за време на празнење, по што тие се само-ресетираат;
 • тешки - јазли крварат, паѓаат, но не се ослободуваат сами. Загубата е забележана не само во процесот на дефекацијата, туку и во секој друг процес кој го зголемува интраабдоминалниот притисок;
 • комплицирани - забележани се симптомите, целата анална површина е вклучена во патолошкиот процес, се формираат згрутчување на крвта, што може да резултира со напад на акутната форма на хемороиди.

Симптоми

Специфичните знаци на хемороиди кај мажите се изразени во бранови, со периоди на ремисија и егзацербација, така што е едноставно невозможно да не се забележат. Како што болеста напредува, симптомите како што се:

 • чувството на непријатност и туѓо тело во анусот е првиот знак на ова нарушување, особено внатрешните хемороиди ;
 • појава на крвавење - и за време на дефекацијата и после неа. Во прво време, крвта не се меша со фекалните маси, туку е на врвот, а како што напредува хемороидот, нејзината количина во екскрементот се зголемува;
 • во прилог на крв, секрецијата на слузта;
 • манифестација на болка - може да се прошири на карлицата, долниот дел на грбот и колковите;
 • губење на јазли - ова лесно може да се детектира независно. Во случај на тешка болест, лекарот, по испитувањето, забележува синкава нијанса;
 • тежок чешање и горење околу анусот. Кога ја гребете погодената област, постои можност за инфекција.

Симптомите на хемороидите кај мажите се индивидуални по природа и интензитет на манифестација, односно некои знаци можат да се изразат многу силно од другите. За да се избегне појава на компликации, неопходно е веднаш да се јавите кај проктологот кога ќе се појават првите симптоми.

Хемороиди

Компликации

Кога се обидуваат сами да го решат проблемот и ако доцна доведат до лекар, постои голема веројатност за сериозни компликации. Последиците од хемороидите кај мажите се:

 • хеморагија од ректумот. Во почетните фази на развојот на крвно нарушување, не е многу распределено, но како што напредува, се забележува зголемување на екскрецијата на крв. Ако во почетокот ова може да се отстрани со помош на ректални супозитории, тогаш во случај на тежок курс пациентот мора да биде хоспитализиран;
 • парапроктитис - гноен воспаление на погодените ткива;
 • намалување на бројот на црвени крвни клетки може да предизвика анемија;
 • штипкање на хемороидите;
 • напукнување на ректумот;
 • криптитис и фистула ;
 • гангрена на мал слив, карактер на гас. Компликациите тешко може да се подложат на третман;
 • трансформација на фистула во онколошки тумор.

Правилната превенција на хемороиди кај мажите ќе го избегне развојот на патологијата и појавата на компликации.

Дијагностика

Искусен проктолог може да направи дијагноза на хемороиди за време на првичниот преглед на пациентот, како и врз основа на анализа на историјата на животот. Присуството, интензитетот и првиот почеток на симптомите овозможуваат да се утврди фазата и формата на болеста.

Поцелосна слика за текот на хемороидите кај мажите ќе помогне да се добијат инструментални испитувања, кои се состојат од:

 • аноскопија - студија на ректумот;
 • ректороманоскопија - испитување на овој орган со помош на специјален инструмент со мала видео камера на крајот;
 • Иригоскопија - радиографија на дебелото црево со употреба на контрастно средство;
 • лабораториски испитувања на измет за присуство на нечистотии на крв и слуз.

По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот одлучува како да лекува хемороиди кај мажи.

Третман

Во зависност од тоа како мажите развиваат хемороиди, може да се препишат неколку методи за лекување на ова нарушување - лекови или медицински интервенции. Исклучена е употребата на било кој народен лек за хемороиди кај мажи.

Првиот метод се состои од препишување лекови на пациентот, со цел спречување на формирање на згрутчување на крвта, запирање на хеморагии, антивирусни ефекти и синдром на ослободување на болката. Последните супстанции често се користат во форма на масти, гелови или супозитории. Покрај тоа, конзервативната терапија вклучува земање на витамински комплекс, лаксативи и диета.

Хируршко лекување на хемороиди кај мажи се состои од една од следниве интервенции:

 • склеротерапија - воведување на лекови во хемороиди;
 • инфрацрвена коагулација - запре крварење под дејство на топлина;
 • лигатура со латекс прстени;
 • отстранување на јазли со ласерско зрачење;
 • трепкање на артериите над местото на локализација на хемороиди.

Таквите принципи на терапија се применуваат во почетната, средната и умерената фаза на болеста. За тешки хемороиди, како и во присуство на компликации, се обезбедуваат следниве методи:

 • хируршко отстранување на јазли и засегнати ткива, по што се врши пластична хирургија за да се обнови аналниот канал;
 • ресекција на патолошкиот дел од ректумот.

Во некои случаи, лекарите препорачуваат комбиниран третман - користејќи конзервативни и хируршки методи.

Превенција

Превенцијата и спречувањето на хемороиди кај мажите се состои од усогласување со овие препораки:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • комплетен неуспех на аналниот секс;
 • навремено лекување на болести и нарушувања на цревата;
 • за време на движењето на дебелото црево за да се одбие силното протегање;
 • во случај на првите симптоми, користете лековити масти и супозитории, по што консултирајте се со доктор;
 • редовно вежбање;
 • одбиваат зачинета и масна храна.

Во повеќето случаи, прогнозата на болеста е доста позитивна, можно е да се постигне целосна наплата. Правилната терапија и превенција тактика, со користење на ректални супозитории и лековити масти, помагаат да се избегне формирање на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хемороиди кај мажи и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш проктологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемороиди кај жени (појавување симптоми: 7 од 11)

Хемороиди кај жени - болест која се карактеризира со формирање на хемороиди, поради проширени вени на аналниот премин и ректумот. И покрај фактот дека таквата болест се смета за мажествена, таа често се дијагностицира кај жените. Појавата може да биде поврзана не само со седентарен начин на живот или услови за работа, туку и со некои карактеристики својствени само за женското тело. Ова може да биде менструација, бременост или породување.

...
Полипи на ректумот (појавување симптоми: 6 од 11)

Полипите на ректумот се такви бенигни туморски формации кои се формираат директно на цревниот ѕид, проширувајќи се кон луменот на овој орган, односно полнење на просторот во него. Полипите на ректумот, симптомите кои долго време може да бидат отсутни, од одредена фаза на време почнуваат да се манифестираат во форма на болка, чешање, непријатност во анусот. Тие можат да бидат придружени со развој на крварење, кое е предизвикано од појавата на ерозија на нивната површина.

...
Хемороиди за време на бременост (појавување симптоми: 6 од 11)

Хемороидите за време на бременоста е проктолошко нарушување кое се карактеризира со оштетено снабдување со крв во хемороидалните вени. Ова, пак, води кон нивно проширување и тромбоза и предизвикува крварење. Егзацербацијата на оваа болест за време на породувањето е предизвикана од природни физиолошки промени во телото, како и седентарен животен стил во последните месеци од бременоста.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 5 од 11)

Хемороидите, болест што ќе се дискутира во нашиот денешен напис, не може да се наречат ништо друго освен деликатен проблем. Покрај тоа, хемороидите, симптомите на кои ќе ги разгледаме денес, во многу случаи, пациентите се обидуваат сами да се лечат, што, за жал, на никој начин не го фаворизира својот тек и последици кои произлегуваат од сличен став кон него.

...
Тромбоза (појавување симптоми: 5 од 11)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

проктолог зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .