Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сперматоцела: Симптоми и третман

Сперматоцелата - главните симптоми:

  • Болка во скротумот
  • Скротално проширување
  • Јасни контури на неоплазмата
  • Скротална индурација

Сперматоцелата е една од најчестите болести на скротумот (7%), во која семената течност, клетките и сперматозоидите се акумулираат во каналот на епидидимисот, формирајќи празнина со транспарентна или млечна содржина. Оваа состојба се јавува поради неможноста за комплетен одлив на секреција од епидидимисот. Болеста се случува и стекнати, и вродени. Со други зборови, таквото нарушување се нарекува епидидимска циста, бидејќи е претставено со абдоминална овална формација во фиброзната капсула која не е поврзана со околните ткива.

Најчесто, овие цисти се мали и поради тоа симптомите на патологијата кај мажите или кај момчињата се отсутни, но ако сперматозолата се зголеми во големина, се појавуваат специфични симптоми и се бара непосреден третман на патологијата.

Имајте на ум дека главно во медицинската пракса постои циста од левиот тестис, ова е оправдано со анатомските и физиолошките карактеристики на машкото тело.

Причини за развој

Како што веќе рековме, може да се формира тестикуларна циста кај дете во матката или да се стекне. Тие зборуваат за вродена патологија кога знаците на патологија се наоѓаат кај новороденче, што укажува на тоа дека циста се формирала во матката за време на ембриогенезата. До 50% од сите сперматоклеи ја имаат оваа причина и се наоѓаат кај новороденчиња или кај постари деца или адолесценти.

Интересен факт е дека конгениталните сперматолоци немаат сперматозоиди во својата внатрешна содржина и се полни со јасна течност. Сепак, понекогаш овие цисти може да не растат во големина и на крајот да исчезнат сами, па ако симптомите се отсутни, се препорачува да се следи момчето и потоа да се одлучи за третманот.

Ако зборуваме за причините за оваа неоплазма кај момчиња и мажи, тогаш ова е или трауматска повреда или воспалителни процеси. Повредите може да бидат мали, и нивното дете или човек не може да забележи, но дури и ова може да доведе до формирање на сперматозола. Покрај тоа, развојот на патологијата може да предизвика операција на тестисите на момче или возрасен човек. Што се однесува до воспалителните болести, сите воспалителни процеси во скротумот може да предизвикаат оваа патологија, како резултат на која се инфицирани еден или неколку плодни канали.

Епидидимска циста

Симптоми

До извесно време, симптомите на сперматозолите не се појавуваат, бидејќи бенигната неоплазма има мали димензии. Во оваа фаза, третманот не е потребен, бидејќи има шанса дека цистичната циста (обично лево) нема да расте или целосно ќе загрее.

Во иднина, симптомите стануваат поизразени, но тие се уште се карактеризираат со еден знак - болка во крвта или влечење или кинење. Понекогаш знаците на сперматоцелата ги надополнуваат симптомите на хидроцела (пад на тестис), што е честопати истовремена патологија. Исто така знаци на оваа патологија може да се најдат при испитување на момчиња или мажи. Особено, симптомите на тестикуларна циста може да бидат:

  • присуството на печат во скротумот;
  • јасна форма на набивање без прилепување на околните ткива;
  • безболно згрушување при притискање на него;
  • зголемување на скротумот во големина.

Со прогресијата на таквата патологија како сперматолошката лева епидидимиса, симптомите се зголемуваат - болката станува остра, а понекогаш и неподнослива, принудувајќи мажи да побараат медицинска помош. За жал, во раните фази на развојот на патологијата, кога симптомите се отсутни и не се видливи знаци, може да се идентификува само како резултат на рутинско испитување, што се случува многу ретко, бидејќи неколку мажи се однесуваат на лекарите за рутинско испитување на скротумот. Во нашата земја, овој проблем се смета за екстремно пикантен, бидејќи мажите не брзаат да одат кај лекар, дури и да најдат печат во нивниот тестис. Кога симптомите стануваат очигледни, тие се обраќаат кон докторот, верувајќи дека имаат тешка патологија - и ова е сериозен емоционален стрес што не само што може да предизвика зголемување на сперматозолата, туку исто така има негативно влијание врз здравјето на мажите воопшто.

Дијагноза и третман

За да се потврди дијагнозата на сперматоцелата на левиот епидидимис (десно или дури и две), се препишуваат ултразвук и диафаноскопија, во која скротумот се осветлува со зраци на светлина за да се види неговата содржина. Лекарот, исто така, врши палпација на скротумот, кој открива безболно, заоблени, еластични неоплазми. Во тешки случаи, КТ скен или МРИ може да бидат потребни.

Не постои третман со мала големина на таквото образование како циста на епидидимисот - лекарите избираат итни тактики. Ако симптомите се благи, лекови за болка и анти-инфламаторни лекови се пропишани. Третманот е потребен само во случаи каде што цистичната циста достигнува голема големина, го стиска околното ткиво и предизвикува силна болка кај човекот или момчето.

Третманот на болеста е само хируршки - оперативната интервенција се изведува под локална анестезија и по 10 дена човекот се враќа во нормала. Таквата операција се нарекува сперматоклеемија и е микрохируршка. Понекогаш се индицира палијативен третман, кој се состои во аспирација на циста со игла.

Интересно, многу мажи ја третираат сперматоловата лева тестис со народни лекови дома. Лекарите исто така препорачуваат третман со народни лекови, под услов образованието да не расте и да не предизвика непријатност.

Таквите лекови кои можат да помогнат се исландски мов и алги. Ламинариа е богата со јод, а исто така содржи алгинска киселина, поради што се отстранети тешките метали и радионуклиди од телото, со што се намалува ризикот од растење на разни неоплазми. Од исландската мов е лушпа, која се зема внатрешно и има одлични антисептички својства.

Исто така, циста од левиот тестис може да се третира со други популарни методи, но таквиот третман ќе биде претежно симптоматски и е наменет за ублажување на болката и воспалението. Важно е да се запамети дека фолкните методи треба да се користат само по консултација со лекар, затоа што може да му наштети на вашето здравје.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сперматоцела и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , андролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на тестис (симптоми на појавување: 2 од 4)

Машки тестиси се машки генитални органи лоцирани на дното на скротумот и се одговорни за формирање на сперматозоиди и производство на тестостерон. Во епидидимисот на тестисите, сперматозоидите зреат и преку нив, исто така, влегуваат во одвоениот канал. Ако зборуваме за рак на тестисите, тогаш - ова е тумор на онколошка природа, која непредвидливо се развива и се карактеризира со ширење на клетките на ракот низ телото преку лимфниот проток и протокот на крв.

...
Орхитис (појавување на симптоми: 1 од 4)

Орхит е болест која предизвикува воспаление на тестисот, што, како по правило, е компликација предизвикана од заразни болести. Орхит, чии симптоми можат да се манифестираат во акутна или хронична форма на сопствениот тек, како независна болест е исклучително ретка.

...
Варикоцеле (појавување симптоми: 1 од 4)

Варикоцела е промена на вените во регионот на сперматичниот мозок, кој е формиран како резултат на изложеност на проширени вени и се јавува во комбинација со кршење на одлив на венска крв од тестисот. Варикоцеле, чиишто симптоми се манифестираат како лажење и извлекување на болка, сериозност и непријатност локализирани во скротумот, како и видлива венска дилатација, често се јавува поради воспаление и руптура, што е придружено со крварење во скротумот.

...
Простатитис (појавување симптоми: 1 од 4)

Простатитисот е болест во која простатата станува воспалена. Простатитисот, симптоми кои се најчести кај мажи со репродуктивна возраст (20-40 години), се дијагностицира во просек кај 35% од населението. Во зависност од потеклото, простатитот може да биде бактериски или не-бактериски, во зависност од природата на курсот - акутен или хроничен.

...
Атерома (појавување симптоми: 1 од 4)

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
андролог зема
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .