Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Приапизам: Симптоми и третман

Приапизам - главните симптоми:

 • Недостаток на оргазам
 • Уринарни нарушувања
 • Едем на кожата на пенисот
 • Недостаток на сексуална привлечност
 • Заоблени пенис
 • Цијаноза на пенисот
 • Пенетрација по сексуален однос
 • Болни ерекции во сон
 • Болна ерекција без сексуална возбуда

Приапизам е сериозна патологија, симптом на многу болести, што е продолжена и болна ерекција кај мажите, која не е поврзана со сексуална возбуда и не завршува после ерупција на семето. Развојот на нарушувањето може да се забележи во било која возраст, но често се дијагностицира кај момчиња кои не достигнале пубертет и кај мажи на возраст од дваесет и педесет години.

Оваа состојба обично трае неколку часа, додека се зголемува големината на сексуалниот орган, нејзиното стврднување, главата се насочува, а самиот орган е во прави агли на абдоменот. Во придружба на силна болка, значително отекување на пенисот и недостаток на сексуална привлечност кон спротивниот пол.

Оваа болест е исклучително ретка, но повлекува појава на многу сериозни компликации. Дијагностички мерки за оваа болест се неопходни за да се утврди причината за нејзината манифестација и да се идентификува обликот на болеста. Ова може да се постигне преку проучување на пенилната крв, ултразвукот на крвните садови и биопсијата. Третманот за приапизам се изведува со лекови и со помош на хируршка интервенција.

Етиологија

Главен фактор во манифестацијата на неволно ерекција е кршење на протокот на крв во кавернозните тела. Со значителен прилив на артериска крв, се забележува не-исхемичен приапизам, а влошувањето на венскиот одлив од пенисот доведува до дијагностицирање на исхемичниот тип на болеста. Постојат неколку причини кои предиспонираат за развојот на ова нарушување. Тие вклучуваат:

 • нарушувања на нервниот систем;
 • злоупотреба на наркотични супстанции и алкохолни пијалаци;
 • отровни каснувања од инсекти;
 • разни труења;
 • влијанието на стресните ситуации;
 • нагло прекинување на сексуалниот однос или стискање на пенисот во вагината на жената;
 • земање одредени лекови кои влијаат на коагулација на крвта, состојбата на нервниот систем, намалување на крвниот притисок, како и хормонални супстанции и антидепресиви;
 • крвни болести. Често оваа болест се јавува кога црвените крвни клетки ја менуваат својата форма;
 • вовед во гениталниот орган на лекови насочени кон елиминација на импотенцијата ;
 • повреди на пенисот;
 • широк спектар на заразни болести;
 • воспалителни процеси во уретрата или простатата;
 • компликација на операцијата;
 • малигни неоплазми или метастази кои влијаат на органите на урогениталниот систем;
 • формирање на згрутчување на крвта во вените;
 • бубрежна инсуфициенција ;
 • крвна онкологија - често доведува до појава на оваа болест кај децата;
 • автоимуни нарушувања.

Имало неколку случаи во кои ова нарушување било дијагностицирано кај пациенти со дијабетес мелитус , гихт , маларија и амилоидоза . И покрај широк спектар на предиспонирачки фактори, во некои случаи не е можно да се дознаат причините за формирање приапизам.

Видови

Од природата на текот на болеста, таа е поделена на неколку форми:

 • акутен - се карактеризира со остар почеток и интензивно изразување на симптомите;
 • хронично - се карактеризира со периоди на почеток на болна ерекција, која поминува самостојно.

Во зависност од причината за формирањето, оваа болест е поделена на:

 • ноќен приапизам е состојба на болно возбудување во текот на спиењето. Во областа на медицината, таа е позната како интермитентен или псевдопријас;
 • венски - формирана на позадината на погрешен одлив на крв од пенисот;
 • артериски - предизвикани од зголемување на протокот на крв;
 • идиопатска - се јавува најчесто, но не е можно да се утврдат нејзините причини;
 • интоксикација - главни фактори се прекумерната потрошувачка на алкохол или дрога, како и каснувања на отровни пајаци или други инсекти;
 • лекови - земање на голема количина на лекови или лекување на импотенција со инјектирање директно во сексуалниот орган;
 • трауматски - предизвикани од присуство на повреда на пенисот или перинеумот на еден човек. Во овој случај, ако пеницилните вени се зафатени, се забележува исхемичен тип на болеста и ако кавернозните артерии се не-исхемични;
 • психогени - се јавува кај мажи кои страдаат од невроза и шизофренија;
 • неврогена - дијагностицирана кај болести на нервниот систем, на онкологија на 'рбетниот мозок или на мозокот, како и кај повредите на черепот.

Симптоми

Приапизам

Карактеристична карактеристика на приапизам кај мажите е болна ерекција која се јавува без сексуална возбуда и трае неколку часа. Често се забележува за време на спиењето, што зборува за ноќен приапизам. Покрај тоа, симптомите на оваа состојба се:

 • лишување од сексуална привлечност кон жените;
 • недостаток на оргазам и намалување на пенисот по сексуален однос;
 • оток на кожичката;
 • формирање на аркиран облик на пенисот, во кој главата е насочена кон стомакот;
 • краткорочни ерекции, придружени со болка, за време на спиењето - зборуваат за наизменичното нарушување;
 • појавата на сина боја на засегнатиот орган;
 • Нарушувања на емисијата на урина за време на ерекција.

Присуството на болка помага да се разликува исхемичен приапизам од не-исхемичен. Во првиот случај, мажите доживуваат силна болка.

Покрај тоа, постојат неколку карактеристични карактеристики својствени само во наизменичниот (ноќен) тип на болест - ерекцијата е значително намалена со празнење на мочниот меур, активно пешачење или физички активности. Во некои случаи, долготраен ефект се забележува од ладни лосиони на пенисот или од земање на хипнотички лекови.

Компликации

Приапизам се однесува на група нарушувања кои бараат итна медицинска помош. Ако не одите во медицинска установа на време, може да се појават голем број на компликации. Последиците од приапизам:

 • целосна неспособност за вршење сексуални односи;
 • формирање на згрутчување на крвта. Постои можност тие да се отцепат од садот, да стигнат до срцето и да доведат до моментална смрт на човекот;
 • умирање надвор од пенисот;
 • гнојна пештера - во која се формира апсцес, проследен со пробив во уретрата.

Дијагностика

Болна ерекција која трае повеќе од четири часа е импулс за барање помош од лекар - уролог, андролог или хирург. Дијагностичките мерки вклучуваат анализа на поплаките на пациентот од страна на лекарот, утврдувајќи го времето и интензитетот на изразувањето на непријатни чувства. Потребно е да се спроведе анкета на мажи за да се одредат можните причини за формирање на болеста. Потоа се врши темелно испитување на гениталисот на оштетениот пациент за оток, униформно стврднување и присуство на закривеност. Испитувањето на простатата е неопходно за да се открие воспалителниот процес во оваа област. Постапката се изведува со вметнување на показалецот во областа за испитување.

Важна улога во утврдувањето на точната дијагноза се врши со општ и биохемиски тест на крвта. Потребно е за откривање на рак на крв или откажување на бубрезите. Покрај тоа, мажите треба да се подложат на коагулограм - откривање на способноста на крвта да згрутчи. Потоа неопходно е да се одреди составот на гасови од крв од пенисот. За да го направите ова, прободете го пенисот со игла и земајте крв. Во сите случаи, се врши тест на венска крв за да се открие присуството на наркотични елементи во него.

Хардверското испитување на пациентот е да се подложи на ултразвук на пенисот, ангиографија, во која се внесува средство за контраст во пенисот и се земаат рендгенски зраци. Оваа постапка помага да се утврди обликот на болеста и степенот на нарушување на крвниот проток. Пенетната биопсија е неопходна за да се утврди виталната активност на кавернозното ткиво. За време на истражувањето се собира мала количина на материјал за последователните лабораториски тестови.

Третман

Апсолутно во сите случаи со приапизам е неопходно да се контактира со медицинска установа, бидејќи таквата болест кај мажите не оди само по себе. Ако пациентот дојде за помош во првите неколку часа по почетокот на нападот, често се користат ладни лосиони и инјекции на лекови со цел подобрување на својствата на крвта. Хирудотерапијата често се пропишува, применувана на коренот на пенисот. Доколку таквата терапија нема ефект, се спроведува пункција и воведување во телото на разни лекови.

Во случај на подоцнежен третман на лекарот, приближно 24 часа по нападот или во случај на исхемичен тип на нарушување, третманот на приапизам се изведува оперативно. Се врши маневрирање - создавајќи заклучок за одлевање на крв од кавернозните тела. Ако нападот резултира со неповратни промени, единствениот начин да се зачува сексуалната функција на човекот е фалопростетиката.

Превенција

Со цел претставниците на посилниот пол никогаш да немаат проблеми со приапизам, неопходно е да се придржуваат до неколку правила:

 • обидете се да избегнете траума на пенисот и перинеумот;
 • да се избегне прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалаци и целосно да се ограничи употребата на наркотични супстанции;
 • да не се обиде да ги реши проблемите поврзани со губењето на ерекцијата;
 • превенирајте превентивни прегледи со специјалисти за да спречите проблеми со органите на репродуктивниот систем.

Со навремен пристап до лекарска прогноза, прогнозата на нарушувањето е поволна, но во случаи на самоостварување или доцна дијагностика постои веројатност за сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Приапизам и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , андролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Везикулитис (појавување симптоми: 1 од 9)

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 1 од 9)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Импотенција (појавување симптоми: 1 од 9)

Импотенцијата (еректилна дисфункција) ја одредува итноста за човек од такви прекршувања на неговите сексуални функции, во која тој не е способен да го заврши сексуалниот однос. Импотенцијата, чии симптоми укажуваат на неможност да се одржи ерекција, ниво кое е потребно за сексуални односи или неспособност за постигнување на ејакулација или комбинација на двете состојби, може да се карактеризира со целосна неспособност за постигнување на ејакулација или ерекција, како и краткотрајно ерекција.

...
Спинален хемангиом (појавување симптоми: 1 од 9)

Спиналниот хемангиом е болест што се карактеризира со присуство на полека развиен бенигнен тумор. Пренесената болест може да се појави со болка или безболна. Нејзиното формирање се јавува во кое било коскено ткиво. Хемангиом е еден од најчесто дијагностицираните примарни тумори на 'рбетот.

...
Дрза кај мажи (појавување симптоми: 1 од 9)

Гениталната иритација предизвикана од габични кандиди слични на квасец, се нарекува болест на тромчето. Овој тип на слабост може да влијае на женски и машки гениталии и мукозни шуплини. Во зависност од полот, болеста се манифестира на различни начини, па размислете што е дрога кај мажите, кои се нејзините манифестации и дали има третмани дома.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
андролог зема
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .