Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

ХИВ кај мажи: симптоми и третман

ХИВ кај мажи - главните симптоми:

ХИВ кај мажи е опасна вирусна болест која денес не може да се излечи целосно. Има неколку начини на инфекција. Најчесто тие се болни мажи со репродуктивна возраст. Можен е премин од мајка на фетус. Во овој случај, симптомите на болеста се манифестираат во детството.

ХИВ кај мажите е малку поинаков отколку кај жените , иако манифестацијата на болеста е во голема мера идентична. Инфекцијата обично се случува преку сексуален контакт со болен човек, но има и други начини:

 • со трансфузија на крв;
 • кога се користат употребувани и нестерилизирани медицински игли (зависници од дрога) или други медицински инструменти. Веројатноста за инфекција зависи од состојбата на имунолошкиот систем - во допир со било која телесна течност на вирусот носител, тоа е доста висока. Дополнително, веројатноста за појава на инфекција се зголемува во случаи кога здраво лице има отворени површини на рани - абразии, исечоци итн., На кои може да влезе крв или други течности на заразено лице.

Научниците сè уште не утврдиле што утврдува веројатноста луѓето да бидат заразени со вирус, но во исто време, некои луѓе дури и не се разболат ако вирусот влегува во телото. Но, за жал, тоа се случува многу ретко.

Симптоматологија

Симптомите на ХИВ кај мажите зависат од фазата на болеста. Првата фаза е фазата на инкубација, која може да трае од неколку недели до неколку месеци. Во оваа фаза, дури и лабораториска дијагноза (земање крв за антитела) не го открива вирусот во човечкото тело, така што нема смисла.

Во исто време, во оваа фаза лицето може да има знаци на присуство на вирус во телото, кои вклучуваат:

 • зголемување на телесната температура до субфебрилни индикатори;
 • слабост;
 • зголемен замор.

Се разбира, првите знаци на ХИВ кај мажите не придонесуваат за правилна дијагноза. Затоа, периодот на инкубација се развива во латентна - период на скриени манифестации на инфекција. Постои уште еден симптом кој може да се појави кај лице по инфекција со инфекција - ова е појава на осип, кој може да се локализира или низ телото или во гениталниот дел. Таквите исипи обично имаат чудна боја и го прават човекот привлечен за себе, но исчезнуваат за само неколку дена, така што претставниците на посилниот пол веруваат дека тие се опоравиле и не одат кај лекар.

Знаци на ХИВ кај мажи

Имајте на ум дека, и покрај отсуството на изразени симптоми за време на периодот на инкубација, ризикот од инфекција на другите е доста висок, бидејќи човекот станува опасен од моментот кога вирусот влегува во телото.

Во втората фаза, болеста се чувствува со симптоми на вирусна инфекција:

 • воспалено грло и воспалено грло, кое е предизвикано од воспаление на лимфоидното ткиво на крајниците;
 • пораст на температурата на фебрилни броеви, што не е подложно на антипиретични лекови;
 • зголемување на регионалните лимфни јазли (првично во горната половина од телото, а потоа во долниот дел);
 • појава на кашлица;
 • ноќно потење;
 • понекогаш постои болка во зглобовите и мускулната болка.

Ризикот од инфекција на другите во оваа фаза е многу висок, бидејќи вирусот се шири преку испуштање (крв, сперма). Една од најочигледните манифестации на болеста во оваа фаза е долготрајна дијареа, што доведува до нарушување на снабдувањето со хранливи материи на машкото тело и нагло намалување на телесната тежина (10% или повеќе).

ХИВ лимфаденопатија

Во третата, латентна фаза на болеста, која може да трае до 3 години (а понекогаш и децении, во зависност од почетната состојба на човечки имунитет), вирусна инфекција нема манифестации. Сепак, веројатноста за појава на инфекција кај другите е сеуште висока. Машкиот имунолошки систем во оваа фаза почнува да се распаѓа, што доведува до чести настинки и други воспалителни инфективни болести. Симптомот на лимфаденопатија исто така е зачуван - а лимфните јазли се зголемени од 1 до 5 mm и можат да бидат или безболни или малку болни. Исто така во оваа фаза, човекот може да развие карактеристичен кафеаво-сини исип врз телото, кој може да се зголеми малку над површината на кожата. По неколку дена поминува без третман, но може да трае долго време или да биде целосно отсутен.

Последната фаза - фаза на развој на СИДА . Знаците на ХИВ инфекција кај мажи во оваа фаза укажуваат на развој на тешки имуни нарушувања. Сите органи и системи на телото не успеваат, лицето лесно ги зема заразни болести кои тешко се третираат, туморите можат да се формираат во неговото тело итн. Веројатноста за инфекција на оние околу вирусот во оваа фаза се намалува, бидејќи лицето веќе сфаќа дека страда од тешка болест и може да претставува закана.

Во оваа фаза се развиваат секундарни болести, кои можат да бидат многу различни:

Покрај тоа, типично е за СИДА-та истовремено да развијат неколку патологии кои немаат ништо заедничко меѓусебно.

Формите на манифестација на СИДА кај мажите се 4. Тоа е пулмонална, во која органите на респираторниот систем се погодени со развој на респираторна инсуфициенција. Цревата - која се карактеризира со симптоми на интестинална интоксикација и развој на болести на дигестивниот тракт. Невролошката форма се карактеризира со ментални нарушувања, деменција , појава на тумори во мозокот и други патологии. Чести - во кои лезии влијаат на сите органи и системи на телото.

Третман

Порано започна третманот со ХИВ, толку е поголема шансата на лицето да живее подолго. Во исто време, веројатноста за инфицирање на други лица со него, дури и со соодветна терапија, останува, па затоа е важно да се земе предвид овој факт кога се прават сексуални контакти.

За третман користат специфични антивирусни лекови кои се способни да го забават штетниот ефект на ХИВ. Исто така е прикажан лек кој го подобрува имунитетот. Покрај тоа, симптоматска терапија насочена кон елиминација на асоцираните болести.

Превенцијата е важна компонента на третманот - ризикот од инфекција со користење на кондом е минимален, така што докторите ги советуваат сите да го користат овој метод на контрацепција, особено за време на сексуален контакт со нови партнери или за време на нетрадиционален сексуален контакт, на пример, за време на аналниот секс, бидејќи веројатноста за инфекција се зголемува кога ќе добиете партнери повреди во текот на оваа акција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ХИВ кај мажи и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
ХИВ кај жени (појавување симптоми: 9 од 15)

ХИВ е подмолна инфекција која не се манифестира долго време. Затоа е исклучително тешко да се одредат симптомите на ХИВ кај жените, особено во рана фаза, бидејќи тие се од општа природа, што не укажува на присуство на вирус во телото. Во исто време, ако не започнете антивирусна терапија навремено, очекуваниот животен век на пациентот е намален, бидејќи симптомите на болеста напредуваат и, на крајот, доведуваат до развој на СИДА. Првите симптоми на болеста не даваат идеја за причините за нивниот изглед, затоа лекувањето на болеста е попречено од клиничката природа на овие манифестации и неможноста да се направи дијагноза за време на периодот на инкубација.

...
Тонзилитис (појавување симптоми: 8 од 15)

Тонзилитис е воспалителен процес кој се јавува во областа на крајниците и се карактеризира со времетраење на сопствениот тек. Тонзилитис, чии симптоми се дефинирани како почесто име за болеста "ангина", е во патолошките промени на орофаринксот, слични едни на други, но се разликуваат во сопствената етиологија и се разбира.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 8 од 15)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Херпетична ангина (појавување на симптоми: 7 од 15)

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...
ARVI (појавување симптоми: 7 од 15)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .