Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Епидимимоорхитис: симптоми и третман

Епидидимоорхитис - главните симптоми:

Епидимимоорхитис - воспалителен процес во областа на тестисот и неговиот додаток. Како по правило, патолошкиот процес почнува со опашката на додатокот и постепено се движи кон целиот орган. Во главната група за ризик, мажите од возрасната група од 20-40 години. Во 5% од случаите, оваа болест бара хоспитализација и третман со оперативен метод.

Етиологија

Етиолошките причини за развојот на овој воспалителен процес може да се поделат во две групи - независни и како компликации поради друга болест. Првата група треба да ги вклучи следните фактори:

 • честа хипотермија;
 • прегревање;
 • долго и систематско носење на тесни лен;
 • честиот пресврт на тестисот и неговиот додаток.

Контакт (последица на други патолошки процеси) епидидимо-орхитис може да се развие поради такви фактори:

 • преку инфекција на уринарниот тракт;
 • во присуство на простатитис , уретритис ;
 • заразни болести на дигестивниот тракт;
 • компликации по ендоскопија;
 • сексуална експресија со силна ерекција, но без ејакулација;
 • компликација по повреда на скротумот;
 • во присуство на воспалителни болести во карличните органи.

Исто така, клиничарите забележуваат дека во поретки случаи, развојот на овој воспалителен процес е можеби хематоген во случај на воспалено грло или грип .

Општи симптоми

Во почетната фаза на развој на епидидимоорхитис, симптомите може да не се појават, што во голема мера го отежнува понатамошниот третман. Како што се развива воспалителниот процес, може да се забележат следниве симптоми:

 • зголемена телесна температура и локално, на местото на воспаление;
 • зголемување на големината на засегнатиот тестис и епидидимис;
 • палпација во областа на тестисот се чувствува печат, што укажува на акумулација на течност;
 • во скротумот постои остра болка кога се движи, што може да даде во препоните. Во мирување, болката е во природата на повлекување и болка;
 • оток, тешка црвенило на погодената област;
 • треска

Во хроничната форма на болеста, гној може да се акумулира во скротумот. Во некои случаи, се суши самостојно. Инаку, потребна е хируршка дренажа.

Треба да се забележи дека ако воспалителниот процес се развие во однос на позадината на друга болест, симптомите наведени погоре може да бидат отсутни. Клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • нестабилна телесна температура и на местото на засегнатиот орган;
 • присуство на мали печати во скротумот;
 • болка може да се појави периодично;
 • надворешен исцедок од уретрата;
 • тешкотии при мокрење.

Со трчање форма на оваа болест, фоките во скротумот може да се претворат во фистули.

Класификација

Според природата на текот на епидидимоорхитис, постојат две форми:

 • акутен;
 • хроничен.

Клиничарите забележуваат дека акутната фаза на развој на воспалителниот процес е многу подобра да се излечи од патологијата во хронична форма.

Дијагностика

На првите симптоми веднаш треба да се консултирате со лекар. Само-лекувањето може да доведе до сериозни компликации.

По првичниот преглед и појаснување на историјата, се врши дополнителна дијагностика. Стандардната програма ги вклучува следните:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • тест за СПБ;
 • Ултразвук на скротумот и урогениталниот систем;
 • уретрална размаска;
 • општ уринарен тест.

Ако според резултатите од овие анализи е невозможно да се идентификува причината за развојот на воспалителниот процес, се користат методите на диференцијална дијагноза.

Третман

Како по правило, во акутната форма на епидидимоорхитис, има доволно терапија со лекови - хирургија не е потребна. Третманот на болеста го вклучува следното:

 • терапија со лекови;
 • носи посебна завеса;
 • строг одмор во кревет.

Терапијата со лекови во третманот на акутни и хронични форми на болеста вклучува употреба на такви лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • аминогликозиди.

Режимот, дозата и времетраењето на лекот препишани само од лекарот кој го посетува. Употребата на било која дрога само, или употребата на народни лекови може само да ја влоши ситуацијата и да предизвика сериозна компликација. Доколку конзервативниот третман не даде соодветни резултати, се користи хируршка интервенција - се врши елиминација на лезијата.

Треба да се напомене дека со навремено започната терапија и правилно избрана терапија со лекови, болеста не води до компликации.

Превенција

Превенцијата на болеста ги опфаќа следните активности:

 • навремен третман на сите воспалителни и заразни болести;
 • носејќи удобно ткаенина изработена од природна ткаенина;
 • спречување на прегревање или хипотермија на генитоуринарниот систем;
 • одржување на здрав начин на живот.

Усогласеноста со овие едноставни правила во пракса овозможува да се спречи развојот на не само епидимимо-орхитис, туку и други заболувања на урогениталниот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Епидимимоорхитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: андролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микоплазмоза (појавување на симптоми: 5 од 13)

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...
Епидидимитис (појавување симптоми: 4 од 13)

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Бактериурија (појавување симптоми: 4 од 13)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Аднекситис (појавување симптоми: 3 од 13)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Заушки (појавување симптоми: 3 од 13)

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

андролог зема
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .