Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Парафимоза: Симптоми и третман

Парафимоза - главните симптоми:

Парафимозата кај мажите е болест предизвикана од компресија на главата на пенисот со поместување на кожичката, што доведува до појава на едем и губење на снабдувањето со крв во главата. Овој процес може да доведе до смрт на гениталните ткива. Во медицината, оваа патологија се смета за компликација на фимозата, односно стеснувањето на коските. Ваквата болест може да биде конгенитална или стекната, поради што често се јавува кај деца.

Може да има неколку причини за ова - повреда при сексуален однос или мастурбација, генитална алергија или примарен сифилис . Главните симптоми на манифестацијата на болеста се сметаат за оток и цијаноза на главата, болен процес на емисија на урина. Можно е да се утврди дијагнозата без многу потешкотии, врз основа на испитување на пенисот.

Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10), ова нарушување има свој индекс - N47. Парафимозата може да се третира на неколку начини - репозиционирање, дисекција на коските или прободување на едематозните ткива. Бидејќи оваа состојба е итна, тогаш кога се појавуваат првите знаци и надворешни манифестации на болеста, потребно е што побрзо да побарате помош од специјалист. Во никој случај не можат да направат независни обиди да ги елиминираат симптомите дома, бидејќи тоа само може да ја комплицира ситуацијата и да предизвика појава на компликации.

Етиологија

Главен фактор во формирањето на парафимоза е присуството на фимоза кај човек - стеснување на прстенот на кожичката. Ова значи дека главата не може да биде целосно изложена. Други причини за болеста се:

 • присилна изложеност на главата;
 • повреда за време на сексуалниот однос. Тоа зависи од фреквенцијата и брзината на движење на партнерите и држењето на телото;
 • мастурбација, особено мастурбација кај момчињата;
 • дијабетес мелитус ;
 • присуство на лузни, кои се појавија како резултат на изгореници или повреди на пенисот;
 • нееластичност на краток лигамент;
 • системски дерматолошки заболувања;
 • неправилно извршување на хигиенски процедури кај деца при отворање на главата. Ова се должи на фактот дека при раѓање секое момче има физиолошка фимоза - лепење на главата со внатрешниот слој на кожичката. Спонтано откривање се јавува на возраст од три до седум години. Но, во повеќето случаи, родителите имаат тенденција да го направат тоа што е можно поскоро, користејќи бања;
 • компликации по цистоскопија или катетеризација на уретрата, кога е неопходно насилно да се изложува на главата;
 • алергиски реакции;
 • примарен сифилис;
 • пирсинг - исклучително редок, но сепак може да предизвика појава на оваа болест.

Симптоми

Парафимоза

Парафимозата се карактеризира со акутен почеток и се разбира со интензивна манифестација на симптоми:

 • оток;
 • забележително зголемување на волуменот на главата - се јавува во позадина на силно стегање со прстен од ткаенината на кожичката;
 • главата добива цијанотична нијанса;
 • изразил силна болка. Нејзиниот степен е значително зголемен со допирање и емитување на урина. Децата развиваат акутна уринарна ретенција;
 • положбата во која се наоѓа човекот или момчето е широка нога и телото се наведна напред.

Ако некое лице престане да чувствува болка, тогаш ова укажува на развој на ткивна смрт. Во такви случаи, цијанозата тече во потемна сенка, виолетова или црна. Во такви случаи, третманот на парафимоза е невозможен, сексуалниот орган е предмет на ампутација.

Компликации

Честопати, последиците произлегуваат поради доцнењето на жалбата до медицинската установа против позадината на погрешното мислење дека надворешните манифестации ќе си заминат сами или кога ќе се обидат сами да ги отстранат симптомите дома. Така, компликациите на парафимозата се:

 • умирање надвор од главата ткиво, поради што намалувањето на парафимозата е невозможно;
 • улцерација, поради што може да се пренесе инфекција во телото;
 • прогресија на инфекцијата - делумно отстранување на дисталниот дел од пенисот е можно.

Дијагностика

Дијагнозата на парафимозата не е тешка поради фактот дека болеста има карактеристични надворешни знаци кај момчињата и мажите. Често, дијагностичките мерки вклучуваат:

 • собирање информации и анализа на жалбите на пациентот. Лекарот треба да го знае времето на појава на првите знаци и нивниот интензитет;
 • директна инспекција на сексуалниот орган;
 • дополнителни консултации на хирургот.

Третман

Пред да повикате брза помош за да ја доведете жртвата во болница, неопходно е да се обезбеди прва помош - да се примени мраз на местото на повреда, да се примени влечење завој од еластичен завој и антисептичко решение. Ова може да ја намали манифестацијата на болка и оток на главата.

Третманот со парафимоза е изводлив на неколку начини:

 • конзервативни техники;
 • хирургија.

Ако жртвата се сврти кон специјалист во времето, тогаш се врши намалување на парафимозата. Направете го тоа под локална анестезија, за деца - под општа. Пред манипулација потребно е да се подмачкува главата на пенисот со вазелин или глицерин. Доколку е потребно, се врши пробој за да се отстрани акумулираната течност. По намалувањето се пропишуваат терапевтски бањи и облоги на масло од камфор.

Во случаи кога неколку обиди за намалување се неуспешни, парафимозата се третира со надолжна дисекција на коските. Со цел да се избегне повторното манифестирање на таквото пореметување, се врши кружна ексцизија за неколку месеци - обрежување. Благодарение на најновата технологија, оваа постапка е целосно безболна, бидејќи се изведува со користење на ласерско зрачење или радиохируршки ласер.

За да избегнете подлабока хируршка интервенција, не треба да ги елиминирате симптомите дома - веднаш треба да повикате брза помош или да се обидете сами да дојдете до најблиската медицинска установа. Бидејќи по половина час парафимоза, ткивна некроза може да се појави.

Превенција

Превентивните мерки за мажи и момчиња, за да се спречи таквото непријатно пореметување, треба да ги следат едноставните правила:

 • елиминација на фимоза, инфективни и воспалителни процеси на урогениталниот систем;
 • редовно и правилно спроведување на правилата за лична хигиена, особено за деца под седум години;
 • воздржувајќи се од повредите на гениталиите и областите на ингвинална површина;
 • не прават љубов додека се затруени;
 • поминувајќи рутински испит на клиниката неколку пати во годината, со дијабетес на секои три месеци.

Со навремен третман, прогнозата на парафимоза е поволна. За да се идентификуваат фимоза, децата и адолесцентите треба да бидат испитани од педијатриски уролог-андролог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Парафимоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: андролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандида баланопоститис (појавување симптоми: 3 од 6)

Кандида баланопостит е болест што го зафаќа машкиот урогенитален систем. Наречен од Кандида габи. Тие навлезат во мукозните мембрани и човечката кожа, што резултира со формирање на повеќе филаментозни форми. Оваа болест ги погодува мажите од сите возрасти.

...
Бубрежни камења (појавување симптоми: 2 од 6)

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...
Дрза кај мажи (појавување симптоми: 2 од 6)

Гениталната иритација предизвикана од габични кандиди слични на квасец, се нарекува болест на тромчето. Овој тип на слабост може да влијае на женски и машки гениталии и мукозни шуплини. Во зависност од полот, болеста се манифестира на различни начини, па размислете што е дрога кај мажите, кои се нејзините манифестации и дали има третмани дома.

...
Хидроцела (хидроцела) (појавување симптоми: 2 од 6)

Хидроцелата (хидроцела) е болест што предизвикува течност да се изгради во тестисот. Овој патолошки процес води кон значително зголемување на големината на машкиот сексуален орган. Дропзијата на тестисот може да се манифестира не само кај возрасните на посилниот пол, туку и кај доенчињата.

...
Пиелит (појавување симптоми: 2 од 6)

Пиелитис е уролошка болест која се карактеризира со воспаление на бубрежните чаши и карлицата. Оваа болест може да се развие кај возрасни и кај деца. Пиелит кај деца често се јавува. Бремените жени и мажи кои биле подложени на операција на простата се изложени на ризик.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

андролог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .