Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болест на Пејрони: Симптоми и третман

Peyronie-ова болест - главните симптоми:

Peyronie-овата болест е патологија која е карактеристична само за машката половина на човештвото. Оваа болест се карактеризира со појава на болка за време на ерекција, што се јавува во однос на позадината на фиброзните промени во протеинската мембрана. Болеста е ретка, и таа е почеста кај мажите кои се на возраст меѓу четириесет и шеесет години.

Главната причина за формирање на плака е формирање на плака, како и бенигни неоплазми на пенисот или уретрата. Бидејќи ваквото нарушување има тенденција да напредува, може да достигне екстремен степен - целосна невозможност за сексуален контакт.

Во некои случаи, таквото пореметување може да има негативен ефект врз зачнувањето, но е присутно само во оние случаи кога сексуалниот орган е свиткан до тој степен што не може да влезе во женските генитални органи. Затоа е неопходно да се побара помош од специјалисти кога ќе се појават првите симптоми (присуство на мала компактност, што е лесно да се открие со допир, болка за време на сексуалниот однос, деформитет при секоја ерекција). Основата на третманот е хирургија. Меѓу специјалистите има многу несогласувања околу ефективноста на терапијата спроведена од народните лекови дома.

Етиологија

Причините за појава на Peyronie-ова болест не се целосно разбрани, но постојат голем број на етиолошки фактори кои придонесуваат за оваа аномалија:

 • широк спектар повреди на гениталии, на пример, за време на сексуален однос, од удар или случајно паѓање на тврда површина;
 • микротраума кои не се видливи за око и не се придружени со болка. Често се случуваат при спроведување на сексуалниот чин;
 • затворена фрактура на пенисот, во која интегритетот на кожата не е нарушен, но се појавува хеморагија;
 • некои абнормалности од страна на имунолошкиот систем кога телото почнува да се напаѓа;
 • дијабетес мелитус ;
 • земање одредени лекови;
 • присуство на стеснување на луменот на крвните садови, кој е карактеристичен за болести како што се атеросклероза ;
 • широк спектар на болести на сврзното ткиво;
 • гихт - зголемување на содржината на урична киселина во крвта;
 • недостаток на витамин Е и калциум во телото;
 • употребата на одредени лекови насочени кон третман на импотенција ;
 • зголемено ниво на серотонин во телото;
 • возраст на човекот. Со процесот на стареење на телото, ткивото ја губи еластичноста и најмногу е подложно на повреда.

Многу ретко, оваа болест е вродена, на пример, во патологии на структурата на туника или во случај на абнормално кратка уретрата. Главната разлика помеѓу конгениталната и стекната болест е отсуството на плаки, а деформитетот се развива против позадината на жици во кавернозните тела. Во исто време, малите деформации не се сериозен проблем и не бараат операција. Во светот, околу три проценти од машката популација страда од вродена Пејрониева болест.

Видови

Болест на Пејрони

Според степенот на деформација, оваа болест е поделена на неколку видови:

 • дорзален - сексуалниот орган е насочен нагоре;
 • вентрален пенис навален;
 • страничен - член ќе "изгледа" странично.

Во зависност од фазата на курсот, Peyronie-овата болест е поделена на:

 • болка - мажите се жалат на силни болки не само за време на ерекцијата, туку и во мирување. Само во изолирани случаи, манифестациите на болка не ги мачат мажите, а добро осетливата плакета станува причина за одење во лекар. Често нејзината големина не надминува два сантиметри;
 • функционална - покрај појавата на болка, таквата болест доведува до неможност да се води нормален сексуален живот.

Симптоми

Покрај болните сензации со различен интензитет за време на сексот, симптомите на ова нарушување се:

 • значајна закривеност во една или друга насока;
 • намалување на ерекцијата - за време на возбуда, сексуалниот орган не се зголемува и не се зацврстува во целост;
 • формирање на компактен простор под кожата на телото;
 • промена на големината - намалувањето не е поврзано со намалување на должината, но е предизвикано од закривеноста на пенисот.

Во почетната фаза на развојот на болеста, едно лице можеби нема да има никакви симптоми. Оваа фаза трае од шест до осумнаесет месеци. Колку порано ќе се идентификува нарушувањето, поефективниот конзервативен третман ќе биде. Во повеќето случаи, се случува, дури и по изразување на знаците, мажот не се брза да се консултира со доктор и се обидува самостојно да го отстрани непријатноста со помош на традиционалната медицина. Ова не треба да се направи во секој случај, бидејќи резултатот нема да носат, туку само го влошуваат текот на болеста.

Компликации

Поради доцнењето со специјалистот, секој машки член кој боледува од Peyronie-ова болест може да го набљудува развојот на следните последици:

 • импотенција;
 • машка неплодност ;
 • продолжена депресивна состојба;
 • силна болка за време на сексуалниот однос и ерекција. Со оваа болест, тоа не е само непријатен симптом, туку и несакана компликација, често од третман со народни лекови;
 • скратувањето на големината на гениталниот орган е компликација по операцијата.

Дијагностика

Во конечното утврдување на дијагнозата на Peyronie-овата болест, специјалист ги користи податоците добиени за време на:

 • собирање темелни информации за времето на првите симптоми на болеста и претходните болести на пациентот и неговите непосредни роднини. Ова е направено за да се идентификува причината за изразот или да се потврди наследниот фактор;
 • пациентот пополнува специјално дизајнирани тестови насочени кон откривање на квалитетот на сексуалниот живот;
 • директен преглед од страна на генитален уролог во состојба на ерекција. Овој процес ќе се забрза ако пациентот самиот носи слика на пенисот во различни проекции;
 • Ултразвук на пенисот садови - се врши за да се процени циркулацијата на крвта во областа на тампонирање;
 • МНР на пенисот - техниката овозможува да се добие слоевит имиџ на ткивата на органот. Ова е најинформативниот дијагностички метод, кој овозможува да се одреди местото на локализација на плочата, нејзиниот волумен;
 • кавернографија - воведување на специјален контрастен агент во внатрешните структури на пенисот и радиографијата;
 • дополнителни консултации со специјалист, како што е урологот-андролог.

По добивањето на сите резултати од истражувањето, лекарот пропишува најефективен начин за лекување на Peyronie-овата болест. Пред да избере тактика, пациентот мора да биде информиран дека не прави независни обиди за терапија со народни лекови.

Третман

Peyronie-овата болест се третира индивидуално, во зависност од степенот на закривеност и манифестацијата на болка. Постојат неколку методи на терапија:

 • Хирургија - најефикасен начин за елиминирање на болеста. Се базира на неколку мерки - елиминирање на плочата и создавање на специјални набори на пенис мембрани на спротивната страна на лезијата, благодарение на што е можно да се постигне негово израмнување. Во некои ситуации, може да биде потребна фаллопротетика или фарингија имплантација;
 • употребата на лекови - се врши во неколку случаи каде што е невозможно да се спроведе медицинска интервенција или во раните фази на болеста. Често пропишани витамин Е, супстанции кои ја намалуваат веројатноста за формирање на плака и придонесуваат за нивна ресорпција. Но, во овој случај, веројатноста за релапс на Peyronie-овата болест е висока. Исто така, покажува рецепт на лекови кои ја намалуваат содржината на фибриноген, клеточна поделба и колаген, антиинфламаторни супстанции, како и лекови кои ја намалуваат активноста на имунолошкиот систем;
 • воведување на лековити супстанции директно до местата на формирање на пломби;
 • физиотерапија - електрофореза и употреба на ласерско зрачење.

Бидејќи болеста се развива прилично бавно, постои погрешно мислење дека кога ќе се појават првите знаци, најдобро е да се користи традиционалната медицина за да се избегне медицинска интервенција. Но, важно е да се запамети дека само вршење на операцијата е единствениот начин за лекување на Peyronie-овата болест.

Превенција

Превентивните мерки за ова нарушување се следниве правила:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • во никој случај не прават љубов додека се затруени. Бидејќи највисоката веројатност да се повреди пенисот е во такви услови;
 • рационализација на режимот и квалитетот на исхраната. Јадете храна збогатена со витамини и хранливи материи;
 • строго ги следи нивоата на крвниот притисок;
 • редовно вежбање;
 • вежба контрола на тежината;
 • преживуваат превентивни прегледи во клиниката за дијабетес, како и мажи на возраст од триесет до шеесет години.

Покрај тоа, неопходно е веднаш да го контактирате урологот во случај на повреди на репродуктивниот систем. Никогаш не се само-лекувајте со помош на народни лекови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате болест Peyronie и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: уролог , андролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на пенисот (појавување симптоми: 2 од 6)

Ракот на пенисот е малиген тумор кој е локализиран на машкиот репродуктивен орган. Овој тип на рак предизвикува метастази и може да доведе до смрт на пациентот. Припаѓа на ретки болести на ракот на генитоуринарниот систем, најчесто се јавува кај мажи по 60 години.

...
Импотенција (појавување симптоми: 1 од 6)

Импотенцијата (еректилна дисфункција) ја одредува итноста за човек од такви прекршувања на неговите сексуални функции, во која тој не е способен да го заврши сексуалниот однос. Импотенцијата, чии симптоми укажуваат на неможност да се одржи ерекција, ниво кое е потребно за сексуални односи или неспособност за постигнување на ејакулација или комбинација на двете состојби, може да се карактеризира со целосна неспособност за постигнување на ејакулација или ерекција, како и краткотрајно ерекција.

...
Бубрежни камења (појавување на симптоми: 1 од 6)

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...
Фиброза на простатата (склероза) (појавување симптоми: 1 од 6)

Фиброза на простатата (друго име за простата склероза) е болка која често влијае на членовите на силната половина на човештвото. Се развива кај мажи од различни возрасни групи. Се карактеризира со воспаление на уринарниот систем, кое се развива како резултат на брзиот раст на сврзното ткиво. Колку повеќе расте, толку повеќе ќе се компресираат семето и уринарните канали. Сето ова е полн со кршење на процесот на мокрење, како и појава на проблеми во сексуалниот живот.

...
Кандидален вулвовагинитис (појавување симптоми: 1 од 6)

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
андролог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .