Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Циститис кај мажи: симптоми и третман

Циститис кај мажите - главните симптоми:

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

Претставниците на посилниот пол ретко страдаат од оваа болест поради структурните карактеристики на нивниот уринарен канал, кој е многу подолг од женскиот, па затоа инфекцијата на мочниот меур со бактерии е многу тешка. И дури и ако бактериите навлезат во уретрата, тие не можат да се движат понатаму по уринарниот канал, и често се целосно измиени од уретрата со прилив на урина.

Затоа, претставниците на посилниот пол можат да се соочат со оваа патологија само во неколку случаи:

 • ако имаат значително намален имунитет;
 • ако инфекцијата навлезе во уринарниот канал во големи количини.

Причини

Лекарите зборуваат за двете главни форми на оваа болест кај мажите - акутни и хронични. Акутната форма се карактеризира со сериозноста на клиничките симптоми, а хроничниот цистит кај мажите може да трае со години со суптилни симптоми, со периодични егзацербации.

Различни фактори можат да предизвикаат болест:

 • инфекции на бубрезите и уретерите;
 • хронични фокуси на инфекција во телото;
 • генитални инфекции;
 • изложеност на радијација;
 • присуство на простатитис или уретритис ;
 • сепса ;
 • влез на туберкулозните микобактерии во мочниот меур;
 • алергиски реакции.

Главниот предиспонирачки фактор за развој на циститис станува хипотермија, при што лицата со намален имунитет може да ја доживеат оваа болест. Покрај тоа, циститисот често се среќава кај мажи кои страдаат од патологии како што се аденомот на простатата или ракот на овој орган.

Циститис кај мажи

Што се однесува до предизвикувачкиот агенс кој предизвикува акутен циститис , претежно е Протеус, но патологијата исто така може да се појави поради изложеност на кокси, Escherichia coli и други бактериски инфекции.

Видови

Како што споменавме погоре, циститис кај мажи е класифициран како акутен и хроничен. Но, овие два главни типа на патологија, исто така, имаат свои сорти. Значи, акутен цистит може да биде:

 • сингл;
 • ретко;
 • чести

Кога велат дека болеста се јавува ретко, тие значат зачестеност на појавата 1 пат годишно или помалку, а кога велат дека често - се претпоставува 2 пати годишно и почесто.

Што се однесува до хроничниот цистит, исто така доаѓа во неколку варијанти:

 • латентен, т.е. да продолжи без сериозни симптоми или генерално асимптоматски, но сепак да има периоди на егзацербација што се јавуваат од еден до неколку пати годишно;
 • упорни, во кои знаците на болеста се појавуваат 2-3 пати годишно;
 • интерстицијален, карактеризиран со редовни егзацербации (почесто 3 пати годишно) и присуство на болка, и општи симптоми (слабост, треска, итн.).

Интерстицијалниот цистит е најтежок облик на оваа патологија, и многу е потешко да се третира од други форми на болеста.

Треба да се каже дека кога патологијата е поделена на акутен и хроничен цистит, главниот критериум не е бројот на егзацербации годишно, туку промените што се случуваат во мукозната мембрана на засегнатиот орган. Особено, при хронична патологија, слузницата се подложува на промени, нејзина структура и промена на бојата.

Во прилог на горенаведените сорти, оваа болест кај мажите е поделена на два вида во зависност од природата на појавата. Тоа може да биде или примарен или секундарен циститис.

Тие зборуваат за примарна кога болеста прво се појавила и нејзиниот изглед не е поврзан со какви било патолошки процеси во телото. Секундарен цистит се развива како резултат на други болести на внатрешните органи и на мочниот меур. Особено повредите на мочниот меур, присуството на камења, тумори, туѓи тела итн. (Причини за цистично потекло) или простатитис, болести на 'рбетот и други болести (причини за екстрацелуларно потекло) може да доведат до појава.

И последната класификација на оваа патологија кај мажите е изборот на три форми на патологија, во зависност од погодената област на мочниот меур. Значи, ако се зафати вратот на органот, тие зборуваат за грлото на матката циститис, ако е зафатен триаголникот на мочниот меур - за трегонит, и кога се вклучени ѕидовите на органот - за дифузен циститис.

Видови на воспалителен процес

Патологии како циститис кај мажите можат да се развијат во различни сценарија. Катарлар има најповолен курс, во кој нема промени во мукозната мембрана на мочниот меур и едноставно е хиперемична. Во случај на флегмонозен тек, болеста е придружена со ослободување на голема количина на гној во урината и во хеморагични случаи - крвни нечистотии (поради повреда на лигавицата на мочниот меур).

Исто така, разликуваат такви форми на болеста како:

 • цистична;
 • гангренозен;
 • улцеративен.

Исто така, постојат ретки видови на оваа патологија во медицинската пракса, на пример, циститис што се развива за време на пурпура и други.

Видови на циститис

Главните симптоми

Циститисот има одредени симптоми, што е тешко да се збуни со симптомите на други болести. Особено, пациентите се жалат на болна и честа мокрење, по што попречувањето на повторното уринирање не престанува. Исто така, постои и чувство на печење во уретрата, нечистотии во урината на гној или крв, промена на бојата и мирис на урината.

Во повеќето случаи, исто така, постојат чести симптоми на циститис кај мажите, како што се хипертермија , слабост, замор, болки во мускулите и зглобовите, болка во областа на препоните, во скротумот и во пенисот и во супрапубичната област.

За дијагностицирање на патологијата, не е доволно само присуство на знаци на болеста - обично, на пациентите им се прикажани такви студии како општа анализа на крв и урина , бактериски скрининг на урина за микрофлора, како и студија за ПЦР.

Исто така е прикажано и ултразвук на бубрезите , цистоскопија и цистографија.

Третман

Ако зборуваме за третман на циститис кај мажите, тогаш тоа зависи од формата на болеста. Само уролог треба да ја третира оваа патологија - само-третманот може да доведе до развој на компликации. Акутниот цистит се третира според една шема, и хроничен според друг. Со акутен пациент пропишан одмор во кревет, многу топол пијалок, како и некои лекови. Особено, ослободувачите на болка и антиспазмодиците се прикажани за ублажување на болен симптом, а антибактериски лекови се користат за елиминирање на инфекцијата. Најпопуларните антибиотици за циститис кај мажи, кои треба да се земаат 2 недели, се:

 • тетрациклин;
 • оксацилин;
 • фурагин;
 • Црнците.

Најдобрите антиспазмодици кои треба да се користат за оваа болест се носат-па и папаверин.

Исхрана е важна - неопходно е да се исклучат зачини и зачини од исхраната, да се напушти употребата на алкохол, пушено месо и кисели краставички. Добар ефект е употребата на методи на алтернативна медицина - употребата на декорации на билки со антисептични и антиинфламаторни својства.

Народни лекови за циститис

Вообичаено, третманот на циститис кај мажи не предизвикува тешкотии, и ако патологијата потекнува за прв пат, тогаш опоравувањето се јавува во 100% случаи, под услов лицето да ги почитува сите препораки на лекарот.

Лековите за хроничен цистит кај мажите кои му се препишани ќе бидат слични, но тие се надополнети со физиотерапија и некои медицински процедури. Особено се користат антибактериски лекови, лекови кои го олеснуваат спазмот и воспалението во телото, како и лекови кои ја третираат главната причина за болеста.

Физиотерапевтски методи за лекување на оваа патологија вклучуваат:

 • кал апликации;
 • UHF;
 • јонтофорез.

Покрај тоа, се покажува мочниот меур во медицинска установа со раствори на фурацилина и сребро нитрат.

Доколку се најде гангренозна форма на циститис кај пациент, потребно е хируршко да се отстранат погодените области на слузницата, по што се пропишани антибактериски лекови и антиинфламаторни лекови.

Ако болеста не се лекува, може да се развијат сериозни компликации. На пример, развојот на гангренозна форма, акутно задржување на урина, формирање на фистули, итн. Доколку, сепак, за лекување на акутен цистит, може целосно да се ослободите од болеста. Хронично, со соодветен третман, станува неактивен, со долги периоди без симптоми.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате циститис кај мажите и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш урологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бактериурија (појавување симптоми: 8 од 16)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Дизурија (појавување симптоми: 7 од 16)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Хиперплазија на простатата (појавување симптоми: 6 од 16)

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...
Тубуло-интерстицијален нефритис (појавување симптоми: 6 од 16)

Тубуло-интерстицијален нефритис е болест од групата на примарни неспецифични патологии на бубрезите. Воспалителниот процес се јавува во бубрежните тубули и интерстициум, а потоа се шири на остатокот од структурата на ткивата во бубрезите. Оваа болест се карактеризира со алергиска, токсична или инфективна генеза и ја нарушува бубрежната функција.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 6 од 16)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .