Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на тестис: симптоми и третман

Рак на тестисите - главните симптоми:

Машки тестиси се машки генитални органи лоцирани на дното на скротумот и се одговорни за формирање на сперматозоиди и производство на тестостерон. Во епидидимисот на тестисите, сперматозоидите зреат и преку нив, исто така, влегуваат во одвоениот канал. Ако зборуваме за рак на тестисите, тогаш - ова е тумор на онколошка природа, која непредвидливо се развива и се карактеризира со ширење на клетките на ракот низ телото преку лимфниот проток и протокот на крв.

Видови

Во медицинската пракса, постојат неколку видови на рак на машки тестиси. Тие се герминативни клетки и не-микробни клетки. Во првиот случај, туморот е формиран од сперматичниот епител (оваа патологија се јавува најчесто), а во втората, од стромата на тестисите.

Туморите на герминативните клетки вклучуваат:

 • ембрионален рак на тестисите;
 • тератома;
 • семинома;
 • тератобластом;
 • рак на епидидимисот.

Најчестите варијанти на не-херминогени тумори кои се дијагностицирани кај машки пациенти се:

Оваа класификација зависи од тоа кои видови на ткива кои го формираат овој машки сексуален орган се засегнати за време на процесот. Тоа е, локацијата на малигниот тумор го одредува видот и тежината на болеста.

Причини

Иреверзибилната дегенерација на клетките во тестисите се должи на неистражените причини. Тоа е, лекарите и научниците сеуште не успеале да ги утврдат точните причини за болеста, но се свесни за фактори кои можат да доведат до развој на онколошкиот процес кај тестисите на човекот. Особено, најчест фактор кој придонесува за рак на тестисите е крипторхидизмот , патологија во која тестисите не се спуштаат во скротумот. Оваа наследна болест е 10 пати поголема веројатност од било кои други фактори кои доведуваат до развој на тумори во овој орган.

Друг фактор, кој исто така често води до развој на патологија, како што е ракот на тестисите, е наследна предиспозиција. Тоа е, ако пациентот има блиски или далечни роднини кои страдале од овој тип на тестикуларен тумор, тогаш човекот има добри шанси да се разболи.

Постои теорија дека сексуално преносливите инфекции, исто така, придонесуваат за развој на тумор кај машките тестиси. Тие се особено опасни во случаи кога мажот не знае за нивното присуство во телото и не ги третира.

Други предиспонирачки фактори кои влијаат на развојот на таквата патологија како рак на тестисите кај мажите се:

 • изложеност на радијација;
 • механичка повреда на телото;
 • недостаток на редовен сексуален живот;
 • неактивен начин на живот;
 • продолжено изложување на неповолни услови, на пример, во услови на покачени температури или во услови на висока содржина на јаглеводороди во воздухот на нафтата.

Симптоми и фази

Постојат три фази на болеста. Прво, процесот е локализиран во рамките на погодениот тестис, а симптомите на рак на тестисите се практично отсутни, така што во овој случај веројатноста за опоравување на пациентот е 98%, бидејќи метастазата сè уште не се манифестира и почна да се шири.

Рак на тестис

Бидејќи ракот на тестисите се карактеризира со брз тек, формирањето на метастази и оштетување на лимфните јазли кои се наоѓаат во близина на втората фаза веќе се појавуваат. Во овој случај, шансите за преживување се 50%. И во третата фаза, кога метастазите веќе се шират низ телото, веројатноста за смрт е речиси 100%.

Со таква патологија како рак на тестисите, деформитетот сличен на тумор се наоѓа директно во ткивото на органот, а не веднаш до него. Симптомите на рак на тестисите кај мажите може да бидат како што следува:

 • на тестисот постои печат кој не боли и има јасна локализација;
 • оток може да се појави во областа на погодениот тестис;
 • големината на тестисите и нивната локација (еден во однос на другиот) се менуваат;
 • менување на текстурата на ткаенината, која може да се набие или, напротив, омекне;
 • тактилната чувствителност е изгубена;
 • има намалување на протокот на урина поради зголемен притисок врз уринарниот канал;
 • постои чувство на напнатост во скротумот;
 • Човекот чувствува болка во долниот дел на стомакот што зрачи со скротумот.

Ова се главните знаци на рак на тестисите, но има и дополнителни. Особено, мажите со оваа патологија може да се жалат на намалување на сексуалната активност, раст на млечните жлезди, зголемена телесна коса на телото и лицето.

Стандардните симптоми на рак на тестисите, карактеристични за сите патолошки процеси, вклучувајќи и рак, вклучуваат општа слабост и брз замор, температурен дисбаланс, губење на апетитот. Имајте на ум дека симптомите на рак на тестисите кај мажите зависат и од локацијата на туморот, така и од општата состојба на телото - во некои тие се изговара, а во други тие не можат да се забележат.

Дијагностика

Со цел да се утврди присуството на онколошкиот процес кај машките тестиси, лекарите користат современи дијагностички методи. Прво, пациентот внимателно го испитува и го чувствува лекарот, а во случај на откривање на сомнителни пломби, му доделува дополнителни инструментални методи на испитување, кои вклучуваат:

 • диафаноскопија;
 • ехографија

Исто така, потребно е да се пробие од некоја чудна област - биопсијата ви овозможува да направите студија за составните клеточни структури. Се зема крвен тест за присуство на маркери на рак на тестисите.

Пунктира биопсија на тестисот

Од големо значење за одредување на туморот во рана фаза е самодијагностика на болеста. Затоа, мажи од репродуктивна возраст (имено, најчесто се изложени на оваа патологија), неопходно е внимателно да се следи состојбата на нивното здравје, како и редовно да се спроведе независно испитување на тестисите.

За ова треба да ја почувствувате целата површина на тестисите - не треба да има јазли или други пломби. Покрај тоа, во текот на постапката на чувство на човекот не треба да чувствува болка. Ако е присутна непријатност или ако некое лице најде тешко место на тестисот, итно е неопходно да се консултира лекар со детална дијагноза.

Третман

Третманот на таков рак како рак на тестисите кај мажите е хируршко отстранување на засегнатиот орган. Во првата фаза, третманот се дополнува со внес на лекови против рак. Во некои случаи, хемотерапија и радиотерапија.

Во втората и третата фаза, третманот мора да вклучува исклучување на засегнатиот орган, како и погодените лимфни јазли и назначување на цела низа мерки против рак. Прогнозата на болеста зависи од видот на туморот и од стадиумот на развој на процесот.

Една од мерките за спречување на болеста и нејзиниот третман е диета. Оброците треба да бидат избалансирани - се препорачува да се исклучат мрсна храна и пржена храна, и додадете повеќе зеленчук и овошје во исхраната. Исто така, треба да се откажете од лошите навики кои предизвикуваат различни процеси слични на туморот во телото, и нормализирајте го начинот на неговата активност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на тестисите и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: онколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Авитаминоза (појавување симптоми: 4 од 16)

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...
Аденокарцином (појавување на симптоми: 4 од 16)

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...
Машки менопауза (појавување симптоми: 4 од 16)

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...
Амебијаза (појавување симптоми: 3 од 16)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Парапроктитис (појавување симптоми: 3 од 16)

Парапроктитис е гноен воспаление кое се јавува во масното ткиво кое го опкружува аналниот сфинктер и ректумот на својата локација. Парапроктитисот, чии симптоми се одредуваат во зависност од обликот на болеста, по хемороидите, е една од најчестите болести кои се јавуваат во ректалната област.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .