Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Крипторбидизам: Симптоми и третман

Крипторбидизам - главните симптоми:

Крипторбитизмот кај деца или возрасни е нарушување во кое еден или двата тестиси не се спуштаат во скротумот за одреден период. Нормално е тестисот да се намали во периодот од развојот на фетусот во утробата до една година по раѓањето. Болеста е опасна компликација која може да влијае на репродуктивната функција на возрасно лице.

Како што е познато, поставувањето и формирањето на тестисите кај едно момче се јавува во абдоминалниот регион. Тие мора да поминат низ каналот во препоните и да се спуштаат во скротумот во последните месеци од бременоста на мајката. Експертите веруваат дека намалувањето на тестисите се должи на неколку причини:

 • одреден притисок во абдоминалната празнина;
 • нивоа на тестостерон;
 • приврзаност на органот кон скротумот.

Спуштањето на тестисите во скротумот е неопходно за нивниот понатамошен развој и обезбедување на сперматогенеза, како и нормалното функционирање на гениталиите, бидејќи температурата во скротумот е 2-3 степени пониска отколку во телото. Според тоа, со текот на времето, неизграденото тело може да биде помало од нормално развиеното тело.

Причини за развој кај деца

Причините за крипторбидизам кај детето може да бидат како што следува:

 • хормонален. Манифестира во матката, која може да биде предизвикана од проблеми во ендокриниот систем на фетусот или мајката. Исто така, причината за болеста може да биде дијабетес . Патологиите на ендокрината жлезда во последниот триместар од бременоста се особено опасни;
 • генетска предиспозиција. Крипторбидизмот може да се развие ако машката болест е дијагностицирана со болеста;
 • абнормалности во анатомијата. Крипторбитизмот кај децата може да биде предизвикан од механички оштетувања на тестисите за време на нивното поминување низ тесниот ингвинален премин. Исто така, аномалиите може да бидат предизвикани од нарушена циркулација на крв (кога се деформираат крвните садови кои се во близина);
 • рано раѓање. Cryptorchidism кај деца се развива почесто кога тие се предвремени (особено ако детето тежи помалку од 1 кг) или за време на повеќекратно раѓање;
 • мутации. Најчесто, болеста ги зафаќа пациентите со Даунов синдром , што за возврат предизвикува абнормален развој на абдоминалните ѕидови.

Причини за болеста кај возрасни

Cryptorchidism кај мажи, кои според ICD-10 го имаат кодот Q53, обично се развива поради механички пречки кои го спречуваат органот да тоне во скротумот. Визуелно, проблемот може да се идентификува самостојно. Причините за еднострана или билатерална болест кај возрасните се поделени во три вида:

 • патологија во развојот на васкуларниот петелка;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • фузија на перитонеумот.

Десниот крипторхидизам, како лево-страна, е редок кај возрасните. Тоа може да се открие за време на испитувањето кај урологот или врз основа на ултразвук.

Крипторбидизам

Симптоматологија

Симптомите на крипторбидизмот се:

 • отсуство на еден или двата тестиси во скротумот;
 • визуелна неразвиеност, асиметрија на скротумот;
 • болки од болка и цртање во стомакот или препоните, кои се отежнуваат со агитација, се протегаат.

Симптомите на крипторхидизмот може да се влошат со торзија на сперматичниот мозок. Ако неизвесен тестис е комплициран од присуството на хернија, тогаш ќе биде задушен и може да умре ако не се лекува. Тоа е исто така опасна локација на тестисите во препоните, бидејќи таму можат да бидат повредени поради присуството на блиската пуби.

Видови

Дво-и едностран крипторхидизам може да биде од следниве типови:

 • неточно. Вклучува поставување на тестисот во резервоарот во препоните. Бидејќи овој резервоар е сместен во абдоминалната празнина, пациентот се чувствува при тензијата на печатот. Лажно крипторхидизмот сугерира нормално функционирање на скротумот, а малку намален дефектен орган, во отсуство на хипотермија, има поголеми шанси да се откаже од себе. Обично, болеста како лажен крипторбидизам не бара третман;
 • точно. Оваа форма на болеста овозможува тестисот да се наоѓа во ингвиналниот коридор. Лекарите разликуваат еден и двонасочен крипторбидизам. Последните подвидови честопати се придружени со други болести на репродуктивниот систем. Визуелно, патологијата се открива како резултат на асиметријата на скротумот, а непуштениот орган може да се најде со палпација;
 • стекнати. Тоа беше предизвикано од повреди на пределот на препоните, кои станаа причини за движењето на тестисите, како и со долгото носење на завој по операцијата за отстранување на хернијата. Треба да се лекува и може да се дијагностицира на било која возраст;
 • ектопија. Овозможува локацијата на тестисот насекаде освен за скротумот. Според тоа, изолиран е пубичниот, феморалниот, перинеалниот крипторбидизам.
Торзија на тестисите

Почест левострани крипторбидизам поради структурните карактеристики на машкиот репродуктивен систем.

Последици

Најчестиот несакан ефект по откривањето на вроден или стекнат крипторбидизам (без третман) е машка неплодност - се дијагностицира кај 70% од пациентите. Исто така меѓу последиците:

 • билатерална форма на болеста. Развиена како резултат на механички оштетувања или патологии на циркулацијата на крвта. Може да биде предизвикана и од прегревање на препоните или хиподинамијата . Спермограм во овој случај покажува мал број на сперматозоиди. За да се избегне таква компликација, на младите деца треба да се работи на возраст од 1,5 години;
 • рак на тестис. Веројатноста да се разболат од оној кој страда од крипторбидизам, поголем од половина. Често, здравиот тестис е под влијание на тумор;
 • нарушувања во хормоналната позадина. Ова може да предизвика одложување на појавата на секундарни сексуални карактеристики, дебелината и развојот на женскиот устав. На телото, косата може да престане да расте;
 • пресврт. Тоа е патологија на циркулацијата на крвта во тестисите, кои се придружени со болка во областа на препоните, висока температура или дури и повраќање. Визуелно определени од синиот скротум.

Дијагностика

Патолошката дијагноза вклучува:

 • испит од страна на лекар. Тој го испитува пациентот и палпацијата на скротумот, препоните, за да ја открие позицијата на тестисот;
 • студија користејќи ултразвук . Се користи за да се добие поцелосна слика за патологијата;
 • хормонски тестови. Тие играат улога во помагањето, помагајќи да се утврди дали на пациентот му е потребна хормонска терапија;
 • лапароскопија . Може да се користи во абдоминалната форма на болеста. Тоа вклучува воведување на воздух во абдоминалната област преку трокарот, а потоа и леќата на камерата, чија слика е видлива на мониторот.

Третман

Третманот на патологијата треба да започне што е можно поскоро со цел да се избегнат компликации. Третманот може да биде:

 • конзервативен. Вклучува земање витамини и хормони, што придонесува за движење на тестисите во скроталната област. Обично се користи за лекување на патологија кај деца под една година;
 • оперативен. Тоа вклучува хируршка процедура која може да се изврши под локална или општа анестезија. Лекарите ќе го намалат пределот на препоните за да го намалат тестисот и да го поправат во скротумот.

Ако конзервативниот третман бил неуспешен, тогаш детето на возраст од 1-2 години ќе биде препишано орхидепекси. Пред операцијата, потребна е биопсија на тестисите, која може да се користи за откривање на малигни тумори и други абнормалности. Операцијата бара пациенти со торзија на семинозните тубули, ектопија или хернија во препоните.

Операцијата за крипторбидизам може да биде од два вида:

 • отворен За време на операцијата, пациентот прави инцизија во абдоменот, лекарите наоѓаат неизвесен тестис и го спуштаат во една или повеќе фази;
 • лапароскопски. Неколку пункции се направени во абдоменот на пациентот во близина на тестисите со цел да се насочи кон површината на скротумот. Често, при изведување на операција кај адолесценти или кај постари мажи, тестисот мора да се отстрани, бидејќи не бил долготраен, и туморот може да се појави во него. Лапароскопската интервенција, исто така, помага да се отстрани хернија во препоните.

Доколку некротичниот процес на жлездата е фиксиран, лекарите ќе го отстранат тестисот. Ако операцијата ќе се изврши откако пациентот ќе порасне, тогаш по него е потребно да се отстрани дефектот со трансплантација на донорски тестиси или внесување на вештачки орган.

Третманот на болеста во болнички услови трае до една недела, по што пациентот се испушта дома. Дури и по операцијата, пациентите треба периодично да ги испитуваат од страна на лекар, бидејќи имаат зголемен ризик од развој на рак. Исто така, како превентивна мерка, се препорачува да извршат самоиспитување на тестисите.

Ако болеста е снимена и излечена кај пациенти под 2-годишна возраст, тогаш тие имаат прилично низок ризик од негативни последици - на пример, до 20% од оние кои немале тестис може да се разболат со неплодност. Ако барем еден тестис не функционира нормално, тогаш момчето мора да биде регистрирано кај ендокринологот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Cryptorchidism и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Екстрофија на мочниот меур (појавување симптоми: 3 од 5)

Екстрофијата на мочниот меур е кршење на интраутериниот развој на детето, во кој мочниот меур се наоѓа надвор од абдоминалната празнина, а исто така има и недостаток на ѕид на предниот меур и абдоминален ѕид. Во исто време, урината се ослободува однадвор, најчесто во врска со поделбата на уретерот. Според Меѓународната класификација на болести (МКБ-10), екстрофијата на мочниот меур го има шифрата Q64.1.

...
Аортна дисекција (појавување на симптоми: 2 од 5)

Аортна дисекција е поделбата на внатрешните и средните ѕидови на садот на два дела. Како резултат на овој процес, создава лажна дупка во која крвта може да тече.

...
Феморална хернија (појавување на симптоми: 2 од 5)

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...
Лактична ацидоза (појавување симптоми: 1 од 5)

Лактатната ацидоза или, како што се нарекува, лактацидоза, предизвикувајќи хиперлактадемична кома, е екстремно акутна компликација, која исто така е релевантна кај дијабетес мелитус и е предизвикана од акумулацијата на млечна киселина во телото (скелетните мускули, мозокот и кожата) во значајни количина за време на последователен развој на метаболна ацидоза. Лактичната ацидоза, симптоми кои особено треба да се познаваат кај пациенти со дијабетес мелитус, е предизвикана од голем број фактори кои ќе ги разгледаме подолу.

...
Колитис (појавување на симптоми: 1 од 5)

Ваквата болест како колитис е воспалителна по природа и се јавува во областа на мукозната мембрана на дебелото црево. Вреди да се забележи дека меѓу гастроинтестиналните заболувања најчестиот е прецизно колитисот, симптомите, чиј третман се одредува врз основа на инфекцијата која ја предизвикува (претежно бактериска дизентерија).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .