Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен простатит: симптоми и третман

Хроничен простатит - главните симптоми:

Хроничниот простатитис е воспалителен процес кој влијае на ткивата на простатата и доведува до неуспех во неговото целосно функционирање. Оваа болест е една од најчестите нарушувања во работата на машките генитални органи.

Ризичната група е машката популација од дваесет до четириесет години, за време на нивната највисока работна сила, репродуктивни и сексуални активности. Скоро секој десетти човек барем еднаш во својот живот се соочи со таков сексуален проблем.

За хроничен простатит се карактеризира со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите на болеста. Многу други проблеми не само со генитоуринарниот систем и другите внатрешни органи се погодни за знаци на таква болест, затоа, кога тие се развиваат, важно е веднаш да се контактира со квалификуван лекар за дијагноза.

Хроничниот простатит се развива во текот на подолг временски период. Доста често, ова нарушување се појавува без никакви симптоми или со мал израз и се дијагностицира со случаен испит. Третманот е тежок, постои можност за чести рецидиви.

Етиологија

Начини на инфекција:

 • директно преку уретрата;
 • со струја на загадена урина;
 • со движење на крв или лимфа;
 • пренос на инфекција од соседните органи.

Во секое машко тело постојат патогени кои можат да предизвикаат прогресија на простатитисот . Но, сепак, не сите луѓе наоѓаат таква опасна и непријатна болест. Ова значи дека не само патогената микрофлора, иако е главна причина за развој на патологијата, туку и за нејзино активирање, се потребни поволни услови. Следниве поволни фактори за прогресија на болеста се:

 • седентарни работни услови и седентарен животен стил;
 • честа промена на сексуалните партнери;
 • предвремено прекинување на сексуалниот однос, како контрацепција;
 • продолжена апстиненција од сексуални односи;
 • тесна долна облека;
 • хипотермија;
 • други воспаленија на уринарниот тракт;
 • сите видови повреди на простатата;
 • лоши навики;
 • премали масти и висококалорична храна;
 • постојан стрес.
Причини за хроничен простатит

Видови

Следната класификација на хроничен простатит е честа појава во областа на медицината:

 • инфективен процес предизвикан од бактерии;
 • болеста не е од бактериска природа;
 • асимптоматски (и покрај инфективниот процес);
 • стагнација. Се јавува од продолжена сексуална апстиненција.

Според фазите на развој, хроничниот простатит е поделен на:

 • ексудативен - придружен со болка во препоните, скротумот, ејакулацијата е забрзана;
 • алтернатива - истите знаци се забележани како во претходната фаза, но со мал прилог, во форма на честа мокрење;
 • пролиферацијата - се намалува ејакулацијата, а интензитетот на уринарниот проток се намалува;
 • цикатриските промени се својствени за сите горенаведени симптоми.

Симптоми

Хроничниот простатит се изразува со следниве симптоми:

 • болка и непријатност во карличната област, препоните, внатрешните бедра, во траење од три месеци или повеќе;
 • честа желба за уринирање;
 • силна болка на крајот од потребата;
 • болна ерекција;
 • понекогаш комплетен недостаток на ејакулација;
 • нарушување на спиењето;
 • намалување на работниот капацитет;
 • чешање, чувство на ладно или прекумерно потење на перинеумот;
 • промена на бојата на кожата во областа на препоните;
 • намалување на сексуалната желба;
 • ноќни ерекции;
 • намален апетит;
 • раздразливост;
 • постојано чувство на замор;
 • благо зголемување на телесната температура.
Хроничен простатит

Компликации

Хроничниот простатит често не е изразен со никакви знаци, поради што пациентот не е свесен за проблемот и не се јавува навремено лекување. Сето ова може да доведе до голем број на компликации.

Компликациите може да бидат:

Дијагностика

Дијагностицирањето на таква болест не е тешко за урологот. Лекарот спроведува:

 • сослушување на пациентот за болка или непријатност;
 • општ преглед на областа на препоните за осип, исцедок или иритација;
 • дигитално испитување на простатата (преку ректално отварање);
 • собирање тајни на простатата.

Овие постапки се прилично непријатни, а понекогаш и болни, но се најсоодветни за дијагностицирање на таква болест.

Покрај тоа, пациентот ќе мора да помине:

 • уринализа ;
 • уретрална размаска;
 • урина за бактериско испитување;
 • три примероци од примерок од урина;
 • стружење за да се одреди предизвикувачкиот агенс на болеста.

Дијагностиката на хардверот се состои од:

 • Ултразвук на простатата - да се одреди обемот на простатата, присуството на тумори или цисти;
 • Uroflowmetry - за да се утврди стапката на одлив на урина. Во здрава состојба, движењето е - петнаесет милилитри во секунда, со хроничен простатит - помалку од десет;
 • КТ скенирање;
 • биопсија.

Без спроведување на сите горенаведени дијагностички методи, лекарот нема да може да утврди како да се лекува со хроничен простатит.

Третман

Хроничниот простатитис, иако е тешко да се лекува, се уште е можно, особено со навремена детекција.

Третманот на оваа болест се состои од неколку фази:

 • антибиотска терапија, која во најголем дел трае неколку недели, а доколку е потребно и подолго;
 • курс на терапевтска масажа на простатата - се состои од четиринаесет посети на лекар;
 • елиминација на грчеви на простатата, стагнација на урина и одлив на секрет од жлездата со помош на одредени групи на лекови кои може да ги пропише само специјалист;
 • физиотерапија која се состои од микробранова и ласерска терапија, разни техники на ултразвук, третмани за кал и клипови со вода збогатена со минерали и водород сулфид;
 • хербална медицина. Добар ефект дава употреба на есенцијално масло од семки од тиква;
 • оперативна медицинска интервенција, која се однесува само кога има промена во големината на уретрата, со појава на апсцеси или аденом на простатата.
Хируршки третман на простатитис

Хроничниот простатит може да се лекува со народни лекови дома, но само кога се комбинира со горенаведените методи. Таквите лекови може да ја намалат болката за време на појавата на симптомите, како и да го спречат повторното појавување на болеста.

Дома, болеста може да се ублажи со:

 • мешавини на мед и смачкани семки од тиква;
 • свежи сокови од краставици, цвекло и морков. Користете ги најмалку петстотини милилитри дневно;
 • комот од круша;
 • лушпа од корени од магдонос;
 • кора од зрели костени;
 • инфузија на целадин;
 • зимзелени бањи, во траење не повеќе од дваесет минути на ден.

Исто така, специјална диета може да се искористи за да се забрза процесот на закрепнување, кој вклучува намалување или елиминирање на одредени производи:

 • масни и богати месо, риби и бушотини од печурки;
 • топло сосови и зачини;
 • кромид, лук, рен, редица, чили;
 • мешунки;
 • зелка;
 • млеко и млечни производи.

Превентивни мерки

За спречување на хроничен простатит, мажите треба да следат неколку едноставни правила:

 • ако е можно, избегнувајте силна и продолжена хипотермија;
 • обидете се да се загреете на секои два часа кога седите или седентарен работа;
 • за запек употреба специјални агенси со лаксативен ефект;
 • носат само удобни, не премногу тесни облека. Ова особено важи за долна облека;
 • да имаат секс без чести промени на партнерот;
 • се ослободи од долгата апстиненција од сексуални односи;
 • веднаш консултирајте се со доктор ако се сомневате во присуство на болести на гениталните органи од секаква природа;
 • води здрав начин на живот, откажувајќи се од сите лоши навики;
 • доведе до нормализирање на начинот и составот на потрошената храна. Подобро е да се јаде мал оброк, пет или шест пати на ден. Внесете во исхраната голем број на свежо овошје, зеленчук, месо;
 • врши секојдневно вежбање.

Спроведувањето на такви едноставни препораки ќе го спаси човекот од појава на вакви проблеми како хроничен простатит. Впрочем, за да се избегне тоа е многу полесно отколку да се излечи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен простатит и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Воспаление на простатата (појавување симптоми: 7 од 20)

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...
Дизурија (појавување симптоми: 6 од 20)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Везикулитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...
Простатитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Простатитисот е болест во која простатата станува воспалена. Простатитисот, симптоми кои се најчести кај мажи со репродуктивна возраст (20-40 години), се дијагностицира во просек кај 35% од населението. Во зависност од потеклото, простатитот може да биде бактериски или не-бактериски, во зависност од природата на курсот - акутен или хроничен.

...
Пелвичен болен синдром (појавување симптоми: 5 од 20)

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .