Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кандида баланопоститис: симптоми и третман

Кандида balanoposthitis - главните симптоми:

 • Потечени лимфни јазли
 • Треска
 • Гори пенис
 • Зголемени ингвинални лимфни јазли
 • Болно мокрење
 • Бело обложување на главата на пенисот
 • Болка за вежбање
 • Непријатен мирис
 • Црвенило на кожата на пенисот
 • Болка во пенисот
 • Чешање на пенисот
 • Ткивна смрт
 • Едем на кожата на пенисот
 • Скарлести дамки на пенисот
 • Пукнатини во кожата на пенисот
 • Вулгарен исцедок со непријатен мирис
 • Рани на глансот пенисот
 • Ерозија на пенисот гланс
 • Бело исцедок од уретрата
 • Отекување на кожата на пенисот
 • Пилинг кожата околу ерозиите

Кандида баланопостит е болест што го зафаќа машкиот урогенитален систем. Наречен од Кандида габи. Тие навлезат во мукозните мембрани и човечката кожа, што резултира со формирање на повеќе филаментозни форми. Оваа болест ги погодува мажите од сите возрасти.

Ако таквите габи влезат во женското тело, пациентот развива вулвовагинална кандидијаза . Во луѓето оваа болест се нарекува дрозд.

Етиологија

Болеста може да се појави кај мажите поради следните причини:

 • продолжена употреба на хормонални агенси или антибиотици;
 • употреба на цитостатични лекови. Таквите средства се пропишани за пациенти со малигни тумори. Овие лекови се толку силни што, со активирање на некроза на клетките на ракот, ја влошуваат општата состојба на телото;
 • само-третман Повеќето лекови можат да се земаат само како што е пропишано од лекар. Ако некое лице долго време се занимава со само-третман, тогаш ризикува да го поткопа својот имунолошки систем, што ќе придонесе за активна репродукција и развој на бактерии;
 • оштетување на кожата на пенисот;
 • прекумерна тежина;
 • незреана тимусна жлезда. Хипофункцијата на овој орган е полн со намалување на бројот на Т-лимфоцити во крвта. Поради ова, имунитетот се влошува;
 • дијабетес мелитус ;
 • идиопатска фимоза. Ова е стеснување на кожичката, со тоа што главата на пенисот не е отстранета;
 • продолжување на кожичката на пенисот;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • незаштитен однос. Човек може да добие Ганди Ганди за време на незаштитен секс со жена која има дрозд . Ако тој не ги има предусловите за појава на кандидален баланопоститис, тогаш тој едноставно ќе почувствува мало чувство на печење, и по некое време сè ќе помине само по себе. Ако машкото тело е ослабено, тогаш габите почнуваат активно да се размножуваат и растат брзо. Ова доведува до појава на болеста;
 • психолошки стрес.

Симптоматологија

Кандида balanoposthitis не е само непријатно, туку и опасна болест, па ако се појават првите симптоми, веднаш консултирајте се со доктор.

 • црвенило на кожата на пенисот. Патем, црвеност може да се појави по пиење алкохол. Дури и ако некое лице нема други симптоми на оваа болест, веднаш треба да се испита. Некои мажи ја објаснуваат црвенило на алергии на алкохол и повлекуваат посета на лекар. Со текот на времето, црвени дамки од различни форми се појавуваат на кожичката;
 • оток и отекување на коските на пенисот;
 • оштетување на внатрешниот слој на кожичката;
 • непријатност во областа на препоните. Мажите почнуваат да се жалат на такви симптоми: чешање, горење и непријатен мирис.

Ако не го започнете лекувањето навремено, состојбата постепено ќе се влошува. Тогаш ќе се појават следните симптоми:

 • формирање на чирови и ерозии на главата на пенисот. Со текот на времето, од овие формации почнуваат да се појавуваат изобилни екскрети (особено после сексуален контакт);
 • отечени лимфни јазли во препоните;
 • болно мокрење. Покрај тоа, белата материја ќе биде ослободена од уретрата секој пат кога ќе се користи тоалетот;
 • пилинг на кожата околу ерозиите;
 • појавата на зоните на мртвиот епител.

Симптомите на болеста варираат во зависност од неговата форма:

 • акутен кандидијален баланопоститис. Во овој случај, телесната температура на пациентот нагло се зголемува. Пенисот почнува да боли и се врти црвено;
 • хроничен кандидијален баланопоститис. Оваа форма се манифестира со континуирано чешање, непријатност, едем, мала црвенило на пенисот и постојана влажност на главата на пенисот. Покрај тоа, белиот пурпур се акумулира во регионот на коронарниот сулкус. Непријатност се зголемува после сексуален контакт и при висока влажност. Покрај тоа, болката станува посилна за време на вежбање. Понекогаш кожата на пенисот почнува да попушта.
Симптоми на Кандида Баланопоститис

Дијагностика

По разговорот и испитувањето на пациентот, лекарот ги наведува упатствата за следниве тестови:

 • крвен тест . Оваа студија се спроведува доколку постои сомневање за било која болест. Во дијагнозата на кандидалниот баланопоститис се прави со цел да се открие бројот на леукоцити и стапка на седиментација на еритроцитите . Ако бројот на леукоцити е зголемен и се зголемува ESR, тогаш се случува воспалителен процес во телото;
 • уринализа . Оваа студија е исто така спроведена со цел да се открие бројот на леукоцити. Ако нивниот број е повисок од нормата, тогаш постои воспаление во телото;
 • бактериолошка анализа на урина. Резултатите од оваа студија ни овозможуваат да го идентификуваме предизвикувачкиот агенс на болеста;
 • полимеразна верижна реакција. Благодарение на ова истражување, видот на бактерии е разјаснет. Тоа е затоа што, со користење на ПЦР, ДНК на предизвикувачкиот агенс е изолирана;
 • стружење на уретрата. Оваа студија го исклучува присуството на сифилис кај пациентот.

Ако пациентот има редовен сексуален партнер, експертите ќе го испитаат истото.

Третман

Ако некое лице не започне соодветен третман на кандидален баланопостит со текот на времето, болеста ќе биде хронична форма. Покрај тоа, недостатокот на терапија е полн со фактот дека заболувањето ќе се пренесе на други органи и ќе предизвика поопасни заболувања: простатитис и везикулитис . Неопходно е да се започне со лекување само под надзор на лекар, бидејќи самостојната терапија не само што не може да се ослободи од болеста, туку и доведува до опасни компликации. Како по правило, лекарот пропишува локален или комплексен третман. Во некои случаи, мора да се прибегнете кон хирургија.

 • локална терапија. Овој третман вклучува лекување само на воспалениот орган. Пациентот треба да го мие пенисот секој ден и да го извади исцедокот и вулгарната плакета од неа. После тоа, нанесете крем ("Клотримазол" или "Ламисил") и прашок кој содржи стрептоцид, ксероформ и дерматол во погодената област. Покрај тоа, терапијата вклучува и спроведување на дезинфициентни пепелници, кои се подготвуваат од калиум перманганат, раствор на диоксидин и rivanol. Лекарот пропишува антимикотични агенси кои треба да се применуваат во времетраење од 14 дена. Ако сето тоа е направено правилно, по некое време исчезнуваат не само симптомите на болеста, туку и тој;
 • комплексна терапија. Пациентот не само што го третира воспалениот пенис, туку исто така зема и фармаколошки препарати. За третман на кандидален баланопоститис, еден човек зема флуконазол еднаш дневно. Оваа алатка ја нарушува биосинтезата на мембраните и ги уништува габите. Ако некое лице започнало болест или е премногу тешко, специјалистот пропишува широк спектар на антибиотици. Покрај тоа, на пациентот му се доделува специјална диета. Човекот треба да ја исклучи од својата исхрана зачинета, кисела, слатка, богата храна, како и алкохол. Со цел да се зајакне имунолошкиот систем, пациентот зема имуностимулатори и витамински додатоци. Покрај тоа, во времето на лекувањето е да се откаже од сексот. Времетраењето на терапијата зависи од тежината на болеста и од индивидуалните карактеристики на пациентот. Запомнете дека комплексниот третман мора да се одвива не само на пациентот, туку и на неговиот редовен сексуален партнер;
 • хируршка интервенција. Често операцијата е пропишана за мажи со хроничен кандидијален баланопоститис. Хируршката интервенција вклучува надолжна дисекција на коските на пенисот. По операцијата, пациентот мора да помине лекови, вклучително и антибактериски и антифунгални лекови.
Ламизил крем

Превенција

Кандида баланопоститис кај мажи може да се спречи на следниве начини:

 • секојдневна употреба на природен јогурт, сок од грејпфрут, лук, црвен пипер и лимончиња. Овие производи го инхибираат растот и репродукцијата на габите во телото;
 • отфрлање на слатки. Факт е дека слатките јадења создаваат одлична средина за репродукција и развој на габи;
 • носење долна облека која не вклучува синтетика;
 • одбивање на само-лекување;
 • систематски медицински прегледи;
 • внимателна лична хигиена;
 • отфрлање на секојдневен секс. Ако имате редовен сексуален партнер, во кој ќе бидете сигурни, тогаш веројатноста за кандидски баланопоститис ќе биде сведена на минимум.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Candida balanoposthitis и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот уролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Баланопоститис (појавување симптоми: 9 од 21)

Баланопоститисот е прилично честа воспалителна болест на кожата на пенисот. Според статистичките податоци, секоја година на Земјата 11% од мажите страдаат од оваа болест. Баланопоститис кај мажи, според МКБ-10 (меѓународна класификација на заболувања), е двојна болест, бидејќи вклучува воспалителен процес и во главата и во внатрешниот леток од кожичката.

...
Дрза кај мажи (појавување на симптоми: 7 од 21)

Гениталната иритација предизвикана од габични кандиди слични на квасец, се нарекува болест на тромчето. Овој тип на слабост може да влијае на женски и машки гениталии и мукозни шуплини. Во зависност од полот, болеста се манифестира на различни начини, па размислете што е дрога кај мажите, кои се нејзините манифестации и дали има третмани дома.

...
Баланитис (појавување симптоми: 5 од 21)

Баланитис (син на Катар од пенисот гланс во кожичката) е воспалителна болест која влијае на кожата на машкиот пенис. Може да се должи на патогени микроорганизми или габи.

...
Рак на пенелик (појавување на симптоми: 5 од 21)

Ракот на пенисот е малиген тумор кој е локализиран на машкиот репродуктивен орган. Овој тип на рак предизвикува метастази и може да доведе до смрт на пациентот. Припаѓа на ретки болести на ракот на генитоуринарниот систем, најчесто се јавува кај мажи по 60 години.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 4 од 21)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .