Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Орхитис: Симптоми и третман

Орхит - главни симптоми:

Орхит е болест која предизвикува воспаление на тестисот, што, како по правило, е компликација предизвикана од заразни болести. Орхит, чии симптоми можат да се манифестираат во акутна или хронична форма на сопствениот тек, како независна болест е исклучително ретка.

Општ опис

Развојот на орхитисот кај околу 5% од случаите се јавува поради трансфузијата на тестикуларна траума кај пациентите. Како и за други случаи кои ја предизвикуваат појавата на оваа болест, тие првенствено вклучуваат заразни болести како што се грип , тифус , пневмонија и други. Покрај тоа, воспалението концентрирано во урогениталните органи ( везикулитис , уретритис , простатитис , епидидимитис) исто така може да предизвика орхитис.

Кај новороденчињата, орхитисот најчесто е предизвикан од инфекција во тестисот преку воспалените папочни крвни садови. Орхит кај постарите деца обично се јавува како компликација на болеста како што се заушки . Оваа болест се појавува многу поретко поради хематогено ширење на инфекцијата, како и поради повреда на тестисите или долготрајна катетеризација.

Како што веќе забележавме, орхитисот може да тече во акутна или хронична форма. Претежно акутниот орхит станува компликација која се појавила во позадина на заразна болест во акутна форма, хроничен орхит, соодветно, се јавува поради хроничен воспалителен процес.

Акутен орхит: симптоми

Како прв симптом на орхит, алоцира болка која се јавува кај тестисот. Се забележува можноста за нивно зрачење (ширење) на перинеумот, сакрумот, препоните или лумбалниот регион. Во областа на оштетување, скротумот е двојно (и повеќе), нејзините кожни склопки се измазнуваат. По неколку дена, температурата на кожата во скротумот се зголемува, станува како полирана, сјајна и хиперемична. На тестисот, кој беше погоден од воспалителниот процес, се зголемува во големината, палпацијата ја одредува острата болка. Почнувајќи од првиот ден од почетокот, орхитисот во акутна форма се манифестира во комбинација со симптоми на интоксикација, хипертермијата може да достигне температура до 39 степени.

Во повеќето случаи, симптомите на орхитис дури и без третман исчезнуваат во рок од две до четири недели. Во некои ситуации, можно е прогресија на воспалителниот процес, што, пак, води кон формирање на тестикуларен апсцес. Како резултат на супурација, забележана е кожна хиперемија на тестисот во екстремната манифестација на сопствените манифестации, и кога се допира остра болка.

Оштетена поради гноен процес, тестикуларното ткиво со апсцес произведува помалку сперматозоиди. Во некои случаи, ова може да предизвика секреторна неплодност.

Поради заушки, орхитисот може да се формира од третиот ден од почетокот на оваа болест, така и до завршувањето на првата недела откако пациентот е излечен. Една третина од пациентите доживуваат процес со двете тестови кои се вклучени. Во чести случаи, исходот од акутен орхит, кој се појавил во позадина на заушки, се манифестира во форма на атрофија на тестисите.

Хроничен орхит: симптоми

Орхитис во хронична форма може да се појави во позадината на забрзаниот орхит во акутна форма. Голем број случаи исто така укажуваат дека хроничната форма на орхитис е резултат на воспалителни заболувања на урогениталниот систем со хроничен тек (простатитис, уретритис, везикулитис).

Хроничниот орхитис се карактеризира со екстремна оскудност на сопствените симптоми. Значи, честопати единствениот симптом на болеста се манифестира во форма на болка која се јавува кога го допирате тестисот. Егзацербацијата на хроничната форма на орхитис може да се појави со појава на болка во тестисот, што е доста акутно чувство при одење и при трчање.

Хроничниот воспалителен процес води до намалување на секреторната функција карактеристична за тестисите, што често ја дефинира оваа болест како главна причина за машката неплодност.

Дијагностицирање на орхитис

Дијагнозата на акутен орхит се јавува врз основа на податоците добиени при физичкиот преглед, како и кога пациентот има историја на заразни болести кои предиспонираат кон орхит или соодветна повреда. Диференцијалната дијагноза со акутната форма на епидидимитис се изведува врз основа на објективна студија.

Акутниот орхит, како што веќе рековме, се карактеризира со тензија на кожата која се јавува во областа на скротумот, едемот е карактеристичен за акутен епидидимитис. Акутниот орхитис продолжува без зголемување на додатокот. Во двата случаи, постои присуство на едем, како и задебелување формирано во сперматичниот мозок, додека во случај на акутен орхит постои недостаток на инфилтративни промени кои се јавуваат по текот на vas deferens.

Во некои случаи, дијагнозата на акутната форма на орхитис е отежнато со формирање на реактивна капка или периорхитис во тестисот. Сомнителните ситуации бараат ултразвучен скенирање, како и биопсија на областа на тестисите. Сомневање на присуството на апсцеси бара изведба на дијагностичка пункција, како и соодветен ултразвучен преглед, со кој ќе се утврди течната содржина.

Третман на орхитис

Во случај на некомплициран акутен орхит, нејзиниот третман се изведува на амбулантско ниво. Пациентот е потребен во овој случај, одмор во кревет, исхраната обезбедува исклучување на зачинети јадења. На засегнатиот орган му е обезбеден мир додека е во малку покачена позиција. Покрај тоа, терапијата е фокусирана на елиминација на основната болест, која предизвика акутен орхит. Препишани се витамини и антибиотици, како и ензими и препарати за апсорбирање. Во случај на закана од супурација, пациентот е хоспитализиран. Откако ќе се елиминираат акутните воспалителни манифестации на болеста, пациентот со акутен орхит дополнително треба да помине физиотераписки процедури.

Во случај на акутен орхитис, кој беше подложен на компликација во форма на тестикуларен апсцес, потребна е хируршка интервенција со отворање на гноен фокус и нејзина дренажа. Со комплетна гнојна фузија, на која се подложува тестисот, се спроведува орхиектомија (постапка со која се отстранува погодениот тестис).

Што се однесува до терапијата пропишана за хроничен орхит, често се јавуваат тешкотии, предизвикани особено од упорноста со која болеста продолжува во оваа форма. Освен тоа, недостатокот на симптоми честопати ја исклучува свесноста на пациентите за присуството на хроничен орхит, што, пак, води кон добивање на потребниот третман во таа фаза на процесот на кој тестисот добива веќе многу изразити промени.

Пациентите дијагностицирани со хроничен орхит се пропишани антибиотска терапија, термички процедури и постапки за физиотерапија. Неповолниот тек на болеста, како и неефективноста на применетата конзервативна терапија, укажуваат на употреба на третман во форма на еднострана орхиектомија.

Во случај на симптоми, што укажува на можно присуство на орхитис, треба да го контактирате вашиот уролог, ќе треба да контактирате со специјалист за заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате орхитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: уролог , специјалист за заразни болести.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Варикоцеле (појавување симптоми: 3 од 10)

Варикоцела е промена на вените во регионот на сперматичниот мозок, кој е формиран како резултат на изложеност на проширени вени и се јавува во комбинација со кршење на одлив на венска крв од тестисот. Варикоцеле, чиишто симптоми се манифестираат како извиткување и извлекување на болка, сериозност и непријатност локализирани во скротумот, како и видлива венска дилатација, често се јавува поради воспаление и руптура што се подложуваат на проширените крвни садови, што е проследено со крварење во скротумот.

...
Орхоепидидимитис (симптоми на појавување: 3 од 10)

Оршоепидидимитисот е опасно машко уролошко заболување на инфективната етиологија, во кое воспалителниот процес влијае на тестисот и оди до својот додаток. Во повеќето случаи, болеста се развива кај зрели мажи на возраст од 16 до 40 години (за време на периодот на активен сексуален живот). Но, оркепидидимисот често се развива кај постари пациенти.

...
Камења на бубрезите (појавување симптоми: 2 од 10)

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...
Остеомиелитис (појавување симптоми: 2 од 10)

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...
Инфективен артритис (појавување симптоми: 2 од 10)

Инфективен артритис (септичка, гнојна) е тешка инфекционо-воспалителна лезија на зглобовите, што доведува до нивно постепено уништување. Се јавува кај луѓе од било која возраст, но најчесто ги зафаќа децата и луѓето на возраст над 60 години. Современата медицина нуди многу методи за лекување на оваа болест, но и покрај нивната разновидност и ефективност, кај секој трет пациент, инфекцијата предизвикува неповратно оштетување на зглобовите, што доведува до целосно губење на сите нивни функции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .