Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гинекомастија: Симптоми и третман

Гинекомастија - главни симптоми:

 • Зголемена големина на градите
 • Оружје на млечните жлезди
 • Зголемена чувствителност на брадавиците
 • Колострум-како секреции од млечните жлезди
 • Зголемена брадавица
 • Непријатност при носење

Гинекомастијата кај мажите е патолошко проширување на млечните жлезди, кое се развива како резултат на пролиферацијата на вроденото или масното ткиво. Таквата патолошка формација може да се забележи и на една града и на двете. Млечната жлезда може да достигне до 10 сантиметри во дијаметар.

Болеста влијае на адолесцентите, како и на мажите на возраст од 55 до 80 години. Сама по себе, болеста не го загрозува животот на еден човек. Меѓутоа, како што се развива, патологијата може да предизвика прогресија на ракот.

Етиологија

Причините за гинекомастија кај мажите може да бидат:

 • недостаток на тестостерон;
 • нарушување на односот на машки и женски хормони;
 • болести кои предизвикуваат метаболички нарушувања;
 • повреди на градите;
 • заразни болести кои влијаат на имунолошкиот систем.

Покрај тоа, причината за развојот на таков патолошки процес може да биде пушење, прекумерно пиење и земање дрога.

Симптоматологија

Гинекомастијата кај доенчиња ги има следниве симптоми:

 • зголемување на градите;
 • мало грубо;
 • колострум-како празнење.

Што се однесува до гинекомастијата кај возрасни мажи, симптомите се како што следува:

 • зголемување на градите до 15 сантиметри;
 • непријатно чувство при носење облека, чувство на притисок;
 • зголемена брадавица;
 • зголемена чувствителност на брадавиците.

Како по правило, не се забележуваат болни знаци.

Класификација

Во официјалната медицина, вообичаено е да се разликуваат само два типа на оваа болест:

 • вистинска гинекомастија;
 • лажна гинекомастија.
Лажна гинекомастија

За возврат, вистинската подформација на болеста е поделена на следните подгрупи:

 • неонатален период - третманот не е потребен, патологијата исчезнува за 2-3 недели;
 • пубертет - кај адолесценти 13-14 години;
 • вистинска постара гинекомастија.

Псеудогинекомастија

По правило, лажна гинекомастија не претставува закана за животот на човекот. Често, ваквата патолошка формација на млечните жлезди на еден човек е резултат на дебелина или хормонална нерамнотежа. Лажна гинекомастија лесно се елиминира со пластична хирургија.

Најдобар начин да се елиминира лажна гинекомастија е да се намали телесната тежина и да се префрли на правилна исхрана, умерено вежбање. Сепак, прво мора да бидете прегледани од доктор за точна дијагноза.

Сепак, не секогаш физичкиот напор и правилната исхрана даваат соодветен резултат. Во некои случаи, операција за пумпање на вишокот маснотии. Со операцијата, гинекомастијата целосно се отстранува.

За да се спречи лажна гинекомастија, доволно е да се грижите за себе и вашата исхрана. Особено мажите треба да се откажат од прекумерна потрошувачка на пиво и друг алкохол. Исто така вреди да се земе предвид дека операцијата не го исклучува повторниот развој на патолошкиот процес, ако ништо не се промени во начинот на живот на човекот.

Вистинска гинекомастија

Вистинска гинекомастија или идиопатска најчесто се среќава кај момчиња за време на адолесценцијата. Етиолошкиот фактор во развојот на оваа патологија во адолесценцијата се должи на фактот дека премногу женски полови хормони се произведуваат во телото на едно момче на возраст од 12-14 години. Нема особено изразени симптоми. Тинејџер може да забележи мали тврди формации во брадавицата, кои постепено се раствораат (во рок од 1-2 години). Во повеќето случаи, гинекомастијата кај адолесцентите е сама по себе и не е потребен посебен курс на лекување.

Во некои клинички ситуации, следниве симптоми може да напреднат:

 • аксиларни лимфни јазли се зголемени;
 • има испуштање од брадавиците;
 • кожата над брадавицата се менува.

Во вакви случаи, веднаш треба да се консултирате со лекар. Симптомите од оваа природа укажуваат на сериозни болести.

Во отсуство на навремен и правилен третман, гинекомастијата кај мажите може да се претвори во рак на дојка .

Нодална гинекомастија

Во поретки клинички случаи, забележана е јадната гинекомастија. Со таков подтип на патологија во градите нодули се забележани, кои постепено стануваат се повеќе густа. Во некои случаи (како дополнителен симптом) може да има речиси никаква коса на лицето.

Дијагностика

Билатерална гинекомастија кај мажи

Со горенаведените знаци, повикајте се на ендокринолог. За време на почетниот преглед, се наведува историјата, начинот на живот на пациентот и присуството на зависност од алкохол и дрога.

Лабораториски лабораториски и инструментални анализи се изведуваат за точна дијагностика.

Лабораториските тестови вклучуваат следново:

Инструменталните анализи се како што следува:

За да се идентификува природата на гинекомастијата, се врши биопсија на жлезда.

Покрај тоа, за точна дијагноза и правилен курс на третман треба да се идентификуваат причините за формирање на патологија.

Третман

Физиолошките манифестации на патологија, во повеќето случаи, не бараат посебен третман. Меѓутоа, ако на развојот на болеста му претходат други причини - повреди, болести од онколошка природа, потребно е лекување на болеста.

Ако третманот со лекови не води кон намалување на млечните жлезди, тогаш треба да се прибегнете кон пластична хирургија.

Хируршки третман на гинекомастија

Со цел да се врати нормална хормонална рамнотежа, пропишани хормонални агенси. Нивната доза и начинот на апликација ги пропишува само лекар. Независно е независно да се здобијат и да земаат лекови од таков спектар на дејства. Таквиот третман на гинекомастија се изведува само под надзор на лекарот што посетува.

Хирургијата се користи во случаи кога терапијата со лекови не ги носи посакуваните резултати или е јасно дека таквата терапија нема да биде доволна. Таквите операции, како по правило, не бараат долга хоспитализација.

Домашен третман е дозволен само ако заболувањето нема други заболувања во подрачјето и не е потребна хируршка интервенција.

Дома, гинекомастијата може да се лекува со префрлување на правилна исхрана и вежбање. Исто така, треба да почнете да земате витамини, храна богата со цинк. Таквите производи го зголемуваат производството на тестостерон. Третманот со гинекомастија дома дава резултати и во некои клинички ситуации доволно е да се поправи проблемот.

Превенција

За да се спречи таков патолошки процес, треба да се води правилен животен стил, да се играат спортови и да не се злоупотребуваат алкохолни пијалоци.

Вреди да се напомене дека ако има симптоми, треба да се консултира ендокринолог за точна дијагноза и препишување на точниот курс на лекување. Патолошка пролиферација на жлечното ткиво кај мажите може да укаже на онколошка болест. Во принцип, гинекомастијата се карактеризира со поволен курс.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Гинекомастија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ендокринолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цистична мастопатија (појавување симптоми: 2 од 6)

Фиброцистичната мастопатија е патологија која е фиброцистична по природа, која се карактеризира со брза пролиферација на клетките во ткивата на млечните жлезди, како и абнормален однос на компонентите на епителот и сврзното ткиво. Оваа болест во медицината спаѓа во групата на диспластични процеси на бениген тек кај болестите на млечната жлезда.

...
Мастодија (појавување симптоми: 2 од 6)

Мастодинија (мастолгија) - периодични или редовни болки во дојката, што се предизвикува со промена на нивото на хормони или текот на патолошки процеси во градите или во некои други органи.

...
Хиперпролактинемија (појавување на симптоми: 1 од 6)

Хиперпролактинемијата е состојба на телото во кое постои прекумерно производство на пептиден хормон, произведен од предниот хипофизата - пролактин. Хиперпролактинемија, симптоми кои најчесто се манифестираат кај жените, исто така може да се појави кај мажите.

...
Автоимун хепатитис (појавување симптоми: 1 од 6)

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...
Анемибрион (симптоми на појавување: 1 од 6)

Анемнибрион - текот на бременоста во отсуство на ембрион во гениталниот орган. Ова значи дека жената забременила, по што јајцето било всадено во ѕидот на матката. Во исто време, постои прекин на развојот на самиот ембрион, а ембрионското јајце продолжува да се зголемува во големина. Петнаесет проценти од вкупната женска популација е предмет на оваа патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .