Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Машки болести

Лекарите честопати ја нарекуваат простатата да биде второ срце на човекот, бидејќи игра важна улога во сексуалниот живот на човекот и во остварувањето на репродуктивната функција. Различни видови на болеста, кои исто така се релевантни за него, придонесуваат за сеопфатно угнетување. Покрај тоа, истото, болестите на простатата се едни од најчестите болести што ги зафаќаат гениталните органи на мажите, заедно со помалку релевантни машки сексуално преносливи болести.

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...

Азооспермијата е болест која се карактеризира со отсуство на сперма во семената течност. Оваа болест е форма на машка неплодност. Треба да се забележи дека со оваа болест е доста тешко да се зачне дете дури и на еден од репродуктивните начини. Невозможно е недвосмислено да се одговори на прашањето "дали е можно да се излечи азооспермија", бидејќи сè ќе зависи од обликот на болеста и етиолошката слика.

...

Астенозооспермијата е болест кај која бројот на подвижни сперматозоиди е значително намален. Десетина од овие пациенти подоцна стануваат неплодни. Сепак, таквата патологија може да се раководи ако се избере ефикасен третман.

...

Баланопоститисот е прилично честа воспалителна болест на кожата на пенисот. Според статистичките податоци, секоја година на Земјата 11% од мажите страдаат од оваа болест. Баланопоститис кај мажи, според МКБ-10 (меѓународна класификација на заболувања), е двојна болест, бидејќи вклучува воспалителен процес и во главата и во внатрешниот леток од кожичката.

...

Peyronie-овата болест е патологија која е карактеристична само за машката половина на човештвото. Оваа болест се карактеризира со појава на болка за време на ерекција, што се јавува во однос на позадината на фиброзните промени во протеинската мембрана. Болеста е ретка, и таа е почеста кај мажите кои се на возраст меѓу четириесет и шеесет години.

...

Варикоцела е промена на вените во регионот на сперматичниот мозок, кој е формиран како резултат на изложеност на проширени вени и се јавува во комбинација со кршење на одлив на венска крв од тестисот. Варикоцеле, чиишто симптоми се манифестираат како извиткување и извлекување на болка, сериозност и непријатност локализирани во скротумот, како и видлива венска дилатација, често се јавува поради воспаление и руптура што се подложуваат на проширените крвни садови, што е проследено со крварење во скротумот.

...

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...

ХИВ кај мажи е опасна вирусна болест која денес не може да се излечи целосно. Има неколку начини на инфекција. Најчесто тие се болни мажи со репродуктивна возраст. Можен е премин од мајка на фетус. Во овој случај, симптомите на болеста се манифестираат во детството.

...

Хидроцелата (хидроцела) е болест што предизвикува течност да се изгради во тестисот. Овој патолошки процес води кон значително зголемување на големината на машкиот сексуален орган. Дропзијата на тестисот може да се манифестира не само кај возрасните на посилниот пол, туку и кај доенчињата.

...

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

...

Гинекомастијата кај мажите е патолошко проширување на млечните жлезди, кое се развива како резултат на пролиферацијата на вроденото или масното ткиво. Таквата патолошка формација може да се забележи и на една града и на двете. Млечната жлезда може да достигне до 10 сантиметри во дијаметар.

...

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...

Хипоплазија на тестисите е прилично сериозна болест, игнорирајќи ги симптомите на кои е полн со развој на голем број компликации, но првото барање за квалификувана помош е клучот за комплетно закрепнување.

...

Хипоспадија е конгенитална болест која се карактеризира со нарушување на структурата на сексуалниот орган кај човекот. Оваа болест води кон фактот дека природната форма на пенисот кај мажите е нарушена и, како резултат на тоа, процесот на мокрење. Покрај тоа, патологијата му дава на пациентот психолошки непријатности и води кон нарушување на сексуалната функција.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...

Бенигната хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се забележи дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и нема тенденција да се дегенерира во малигнен процес.

...

Импотенцијата (еректилна дисфункција) ја одредува итноста за човек од такви прекршувања на неговите сексуални функции, во која тој не е способен да го заврши сексуалниот однос. Импотенцијата, чии симптоми укажуваат на неможност да се одржи ерекција, ниво кое е потребно за сексуални односи или неспособност за постигнување на ејакулација или комбинација на двете состојби, може да се карактеризира со целосна неспособност за постигнување на ејакулација или ерекција, како и краткотрајно ерекција.

...

Кандида баланопостит е болест што го зафаќа машкиот урогенитален систем. Наречен од Кандида габи. Тие навлезат во мукозните мембрани и човечката кожа, што резултира со формирање на повеќе филаментозни форми. Оваа болест ги погодува мажите од сите возрасти.

...

Крипторбитизмот кај деца или возрасни е нарушување во кое еден или двата тестиси не се спуштаат во скротумот за одреден период. Нормално е тестисот да се намали во периодот од развојот на фетусот во утробата до една година по раѓањето. Болеста е опасна компликација која може да влијае на репродуктивната функција на возрасно лице.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .