Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисфонија: Симптоми и третман

Дисфонија - главните симптоми:

Дисфонија - нарушување на гласовната функција, која се манифестира во форма на засипнатост, засипнатост, намалување на тембр. Треба да се сфати дека ова не е целосно исчезнување на гласот, туку делумна, која во медицината се нарекува афонија. Оваа патологија е реверзибилна.

Ова прекршување се случува на позадината на влошувањето на гласовниот апарат. Дисфонија се јавува во било која возраст, и често е предизвикана од психосоматски етиолошки фактор. Децата не се исклучок. Во детството, кршењето на овој вид може дури да се должи и на едноставни акутни респираторни вирусни инфекции , но вродената форма на болеста не е исклучена.

Клиничката слика е доста изразена, затоа, со формулирање на дијагнозата, по правило, нема проблеми. Третманот се спроведува сеопфатно и е насочен кон елиминирање на основната причина. Во повеќето случаи, прогнозата е поволна.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест е поделена на две големи групи - вродени и стекнати.

Вродените причини за развој на таквото нарушување во гркланот вклучуваат:

 • конгенитални малформации;
 • констрикција на дишните патишта или стеноза ;
 • Ангиом - патологија на васкуларна природа, која може да се должи на инфективни агенси за време на бременоста.

Што се однесува до вродените форми на болеста, тука е неопходно да се истакнат следните причини:

Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки фактори за развој на таков патолошки процес:

 • опструкција на горните дишни патишта;
 • хит во респираторниот тракт на туѓо тело;
 • тензија на гласните жици или, напротив, продолжена тишина;
 • претходно се преселиле операции на гласните жици;
 • психосоматски фактор;
 • хемиски или термички изгореници;
 • долгорочни лекови;
 • прекумерно пиење;
 • продолжен престој во правлива, влажна соба;
 • навика да зборуваме со висок тон;
 • пушењето;
 • старост

И покрај ваквата широка етиолошка слика, дисфонијата на гласните жици не претставува опасност за здравјето на луѓето.

Класификација

По потекло, постојат две форми на оваа патологија - ограничени и функционални.

Функционалната, пак, е поделена на такви видови како што се:

 • хипотензивна дисфонија;
 • хипертонус;
 • хипо-хипертоничен.

Со времетраењето на текот на дисфонијата се дели на постојани и краткорочни.

Исто така се користи и патогенетската класификација на овој патолошки процес:

 • мутационата дисфонија;
 • спастична дисфонија;
 • психогени - е само привремено, обично поради психосоматиката;
 • органска дисфонија - манифестирана кај инфламаторни заболувања на горниот респираторен тракт;
 • функционална дисфонија - нема воспалителна основа.

Поради фактот што симптомите на овој конкретен патолошки процес не зависат од природата на нејзиниот тек, можно е да се утврди која форма се одвива преку дијагностички мерки.

Симптоматологија

Колективниот симптоматски комплекс на ова нарушување се карактеризира како што следува:

 • тембра и тон на промена на гласот;
 • гласот може да биде рапав, низок, намален на шепот;
 • плитко, бучно дишење;
 • засипнатост и болки во грлото;
 • агонизирачка сува кашлица;
 • областа на вратот и вратот може да биде болна, поради постојаната напнатост на гласните жици и спазмите;
 • сува уста;
 • збунето дишење.

Покрај тоа, може да има општи клинички знаци:

 • зголемена или висока телесна температура;
 • главоболка, слабост;
 • поспаност;
 • течење на носот, назална конгестија;
 • воспалено грло, кое се зголемува дури и при голтање на течност;
 • раздразливост, промени во расположението.

Најкомплексната форма е спастична дисфонија, бидејќи основата на оваа форма на патологија е спазмот на мускулите на ларинксот, што доведува до стеснување на глотисот. Треба да се напомене дека спастичната дисфонија може да предизвика афонија, односно целосно губење на гласот.

И покрај фактот дека самата болест не претставува опасност за животот на пациентот, посетата на лекар треба да биде брза. Само по консултација со специјалисти може да се утврди точно која форма на патолошкиот процес се одвива и како да се спроведе третманот.

Дијагностика

Во овој случај, треба да побарате совет од отоларинголог. Првиот е физички преглед на пациентот со збирка на лична историја и појаснување на целосната клиничка слика.

Општо земено, дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • проучување на акустични параметри на гласот;
 • електромиографија;
 • индиректна или директна ларингоскопија;
 • ендофиброларингоскопија;
 • микроролингостроскоскопија;
 • рентген испит;
 • трахеоскопија - ако е потребно;
 • стандардни лабораториски тестови - комплетна крвна слика, урина.

Ако постои сомневање за малигната природа, се врши биопсија на ткиво за хистолошки и цитолошки преглед.

Директна ларингоскопија

Третман

Третманот на таквата повреда е само комплексен - пациентот е пропишан лек и специјални вежби.

Лекот може да се заснова на лекови како што се:

 • седативи;
 • мултивитамини;
 • антибиотици;
 • антивирусна;
 • имуномодулатори;
 • антипсихотици;
 • антидепресиви.

Дополнително, лекарот ја пропишува следната физиотерапија:

 • фонопедски вежби;
 • масажа на вратот;
 • вежби за глас и говорна терапија;
 • акупунктура;
 • електричен;
 • хидротерапија.

Операцијата во овој случај е исклучок и се изведува само со постојана дисфонија или ако причината е бенигни / малигни тумори, стеноза на гркланот .

Прогнозата е обично поволна. Обезбедено е навремено лекување и спроведување на сите препораки на лекарот, комплетен лек е можно.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • правилен и навремен третман на инфективни и воспалителни болести;
 • правилна исхрана;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • елиминација на стресот и нервниот преоптоварување;
 • распределба на оптоварување на гласните жици.

Кога ќе се појават првите знаци, веднаш треба да побарате лекарска помош и да не се лекувате.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дисфонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, логопед може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катарални болки во грлото (појавување симптоми: 8 од 20)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Ларингитис кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...
Ларингеален едем (појавување симптоми: 7 од 20)

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

...
Фарингитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

говорниот терапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .