Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Питиријазис (вариколор) верзиколор: симптоми и третман

Питиријази (мулти-обоени) верзиколор - главните симптоми:

Pityriasis versicolor (versicolor versicolor) е болест на топката на рог на кожата на лицето, која се манифестира како дамки на кожата, главно во рацете и вратот, придружени со мало чешање и лажење. Бојата на бојата може да биде белузлава до темно кафеава. Кај луѓето, оваа габична болест се нарекува сончев или лихен на плажа. Децата под 7 години и младите (20-35 години) се изложени на ризик. Вреди да се напомене дека овој тип на патологија е најкарактеристичен за жителите на земјите со топли клими.

Етиологија

Овој тип на инфекција може да се наследи. Главните причини кои можат да придонесат за развој на инфекција се следниве:

 • патологии на ендокриниот систем;
 • зголемено потење;
 • зголемена киселост на кожата, која е поволна за развој на патологија;
 • болести кои предизвикуваат метаболички нарушувања;
 • слаб имунитет;
 • бременост

Освен фактот дека габицата од овој тип може да влезе во телото на здраво лице од пациентот, габата постојано живее во телото на некои луѓе цело време. Затоа, за развој на инфекција, доволно е да се создаде поволна средина за ова. Tinea versicolor може да не се појави веднаш.

Патогенеза на болеста

Разновиден лишај во едно лице се развива доста брзо. Симптомите на болеста почнуваат да се појавуваат дури и кога патогенот влегува во фоликулите на лојните коси.

За време на неговиот развој, габата почнува да произведува киселина, што го нарушува нормалното функционирање на клетките кои се одговорни за производство на меланин. Оваа околност го објаснува фактот дека кожата станува неприродна боја.

Општи симптоми

Како по правило, исипите првично се формираат во вратот, торзото и рацете. Како што напредува болеста, може да се забележат следниве симптоми:

 • формирање на мали точки од жолта или розова;
 • благо чешање;
 • пилинг на погодените делови;
 • мало зголемување на температурата.

Во зависност од причините за формирање на патологија, може да има дополнителни симптоми во форма на сериозна црвенило и чешање. Во поретки случаи, верзиколор верзиколор може да се манифестира во препоните и пазувите. Сето тоа зависи од индивидуалните карактеристики на човечкото тело.

Форми на инфективни болести

Во современата медицина, вообичаено е да се разликуваат следните форми на развој на боцки кај луѓето:

 • еритематозен;
 • фоликуларен;
 • обратна.

Еритематозна форма

Еритематозна форма е најчесто забележана кај луѓето. Почетната фаза на оваа форма се карактеризира со мали точки на млечна боја, а воспалителниот процес е речиси целосно отсутен. Пациентот не чувствува болка, чешање или пилинг на кожата. Затоа, во оваа фаза тешко е да се дијагностицира болеста, бидејќи лицето не секогаш се консултира со лекар, туку се обидува да се лекува со помош на разни масти.

Како што се развива инфекцијата, местата стануваат поголеми, локализирани главно во грбот и рацете. Постои изобилство пилинг и чешање.

Особено вреди да се напомене дека оваа форма на pityriasis versicolor е сезонска. Оваа болест е најизразена во пролет и во есен.

Фоликуларна форма

Верзиколор верзиколор во оваа форма има добро дефинирани симптоми. Веќе во почетната фаза на развој на болеста, може да се забележат следниве симптоми:

 • формираат пустули на воспалената област;
 • тежок чешање во погодената област;
 • треска

Верзиколор версакоре во оваа форма може да напредува во однос на позадината на други болести:

Обратна форма

Оваа болест е локализирана во природните набори на епидермисот кај луѓето. Причините за оваа форма на болеста се практично исти како во други случаи - сериозни болести кои го инхибираат имунитетот, генетската предиспозиција. Питиријаза верзиколор на оваа форма е доста тешко да се третира во подоцнежните фази на развојот.

Многу ретко во медицинската пракса постои и друга форма на болеста - поразот на внатрешните органи. Но, овој тип на патологија може да се појави само кај недоносени новороденчиња.

Дијагностика

Ако ги почувствувате овие симптоми, веднаш треба да се консултирате со дерматолог. По личен преглед, лекарот ќе ве упати на бактериолошко стружење на погодената кожа. Според резултатите од оваа инструментална анализа, ќе биде пропишан правилен третман.

Доколку оваа анализа не е доволна, лекарот може да пропише неколку дополнителни инструментални студии:

 • Јоден тест на Балзер;
 • студија флуоресцентна светилка Вуд.
Дрво флуоресцентна студија

Третман

Третманот на питиријазниот лишај треба да се врши само од специјалист. Примена на масти за антифунгалниот спектар на акција може брзо да помогне. Но, ова нема да го реши проблемот, туку само привремено да ги елиминира симптомите. Како резултат на тоа, болеста ќе продолжи да се развива, во секое време може да се појави хроничен релапс.

Со цел третманот на разновиден (pityriasis) лишайник донел добри резултати, неопходно е да се утврди точната причина што предизвикала развој на патологијата.

Бидејќи главно pityriasis versicolor влијае само на горниот слој на кожата, пропишани лекови за надворешна употреба - масти, спрејови, лосиони. Антифунгалното маст носи прилично брзо олеснување ако пациентот има тежок чешање. Ефектот на таквиот лек се појавува брзо, олеснување доаѓа речиси веднаш.

Исто така, за третман на мулти-обоени лишаи препишуваат лекови во форма на:

 • прав;
 • спреј;
 • тинктури.

Ако се дијагностицира лезија на скалпот, тогаш за лекување е пропишан посебен шампон и маст. Во сите други случаи, не е препорачливо да се навлажни заселената кожа.

Во случај локалниот третман да не резултира со резултати, пациентот е пропишан дополнителна терапија со лекови.

Третман на народни лекови

Можно е да се излечи со повеќе обоени вертикали дома, но само по точна дијагноза е направена од специјалист. Мието, купено само во аптека, може само да ја намали болката. Габични заболувања треба да се третираат сеопфатно. Заедно со терапијата со лекови, можете да користите народни лекови.

За третман на лишаи ги користите следниве народни лекови:

 • масло од шипинка;
 • билни маст - кантарион, мочуриште;
 • јаболков оцет.
Јаболков оцет се користи за третирање лишаи.

Имајте предвид дека овие рецепти за третман на болести во домот се наменети само за надворешна употреба.

Билната маст може да се направи самостојно или да се купи во аптека.

Во прилог на горенаведените алатки, во традиционалната медицина, decoctions врз основа на коњ киселица се покажаа добро. Оваа инфузија дома, можете да ги избришете пунктовите што ја одземаат кожата. Но, подобро е да го направите ова по консултација со дерматолог.

Народни лекови во форма на тинктури, декорации и масти можат доста успешно и речиси безболно да го излечат лишајот дома. Но, не се само-лекувајте. Дијагностицирање дома, без соодветни тестови, тоа е невозможно. Следствено, дури и третманот со народни лекови може само да му наштети.

Подготовките за било кој спектар на дејство, без разлика дали се мириси или прашок, треба да ги препише лекар само по точна дијагноза. Како правилно да се третира тинеа верзиколор, може да се каже само соодветниот специјалист, и по медицинскиот преглед.

Превенција

Луѓето кои имаат генетска предиспозиција за развојот на болеста во периодот на егзацербација на болеста (пролет-есен) треба да користат профилактички препарати за заштита на кожата - специјални спрејови и масти. Исто така систематски треба да се испита од страна на дерматолог.

Ако семејството веќе имало случаи на инфекција во било каква форма, сите превентивни масла и други анти-габични лекови треба да ги користат сите членови на семејството. За време на третманот, облеката на пациентот и постелнината треба да се варат во раствор за сапун и сапун, а облеката треба да се суши и да се исуши.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате виолетова (разнобојна) лишаја и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Одземете (појавување симптоми: 5 од 6)

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...
Борелиоза (појавување симптоми: 3 од 6)

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...
Пиодерма (појавување симптоми: 3 од 6)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Уртикарија (појавување симптоми: 3 од 6)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .