Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ringworm: Симптоми и третман

Ringworm - главните симптоми се:

Ringworm - инфективна болест која влијае на кожата на лицето во нозете, рацете, телото, па дури и на главата. Предизвикувачкиот агенс е габа од родот Trihofiton. Децата во возрасната група од 4 до 13 години најмногу се подложни на болеста. Сепак, болеста, исто така, не ги заобиколува возрасните.

Габата е отпорна на надворешно опкружување, па дури и некои мерки за дезинфекција. Вреди да се одбележи дека болеста може да се инфицира дури и од домашни миленици, ако тие не се веднаш вакцинирани. Ringworm е опасно не само за луѓето, но исто така и за самите животни.

Етиологија

Најчестиот начин на пренесување на болеста е контакт со веќе заразено животно или лице. Но, со силен имунолошки систем, болеста не може да се развие.

Провокативни фактори кои можат да создадат поволна средина за прогресија на рингвормот кај дете или возрасен може да се наречат:

 • присуство на други заразни болести;
 • омекнување на кожата поради продолжен контакт со вода;
 • ослабен имунитет.

Инфекцијата се пренесува:

 • во близок контакт со погодената област на кожата на болно лице;
 • контакт-домаќинство начин - преку јадења, лична хигиена предмети, лични предмети;
 • по контакт со заразено животно.

Општи симптоми

Инкубациониот период за габична инфекција е од една недела до 2 месеци. Симптомите може да се разликуваат малку од вкупната клиничка слика, во зависност од локацијата на болеста. Општо земено, во почетната фаза, може да се забележат такви симптоми на лишување:

 • мали точки на мазна кожа на телото кои не предизвикуваат чешање;
 • пилинг по рабовите на самото место;
 • со слаб имунитет, можно е мало зголемување на температурата.
Рингворми кај дете

Форми и фази на развој на рингворм

Ringworm во едно лице се развива во неколку фази:

 • неуспешни - симптоми практично не се изразени, може да се забележат мали бледи дамки;
 • еритематозни и едематозни - добро изразени алергиски реакции, мало пилинг;
 • длабоко - формирање на поткожни јазли со дијаметар до 3 сантиметри;
 • оштетување на дланките и нозете - кожни лезии кои личат на калуси;
 • супунативен - почеток на гноен процес;
 • микроскопски - почеток на инфекција на ноктите плоча.

Во истите форми може да се појави рингворм кај деца.

Исто така, рингвормот кај лице е класифициран во:

 • површно лишување на главата;
 • лишайна мазна кожа;
 • хронично лишување.

Лишаи од скалпот

Ringworm на главата речиси никогаш не доведува до акутен воспалителен процес. Сепак, едно лице може да доживее значително непријатност, бидејќи естетскиот изглед на косата значително се влошува. Детето може да ја добие оваа инфекција или од животно или од веќе заразено возрасно лице.

Ако не започнете да ја третирате рингвормот кај деца навремено, може да се појават во хронична форма за време на адолесценцијата. Симптомите во овој случај се како што следува:

 • во областа на инфекцијата, косата почнува да се намалува;
 • пилинг на кожата;
 • слабост и губење на косата.

Зафатената област може да биде дијаметар од 3 до 5 сантиметри. Косата на местото на инфекција е само да испадне, како да беше исечена.

Кожа вертикална мазна кожа

Оваа форма на инфекција е најчесто забележана. Но, според примарните знаци, рингвормот кај некоја личност често се меша со розово лишаи . Затоа, кога ќе се појават првите знаци на болест, веднаш треба да се консултирате со лекар за точно да се дијагностицира.

Најчесто, инфекцијата се манифестира во лицето и рацете. Симптомите на рингворми во оваа форма се:

 • формирање на црвени дамки на кожата;
 • пилинг по контурата на самото место;
 • благо чешање;
 • детето може да има треска.

Површинскиот рингворм кај дете, ако не се контролира, може да се манифестира во хронична форма во зрелоста.

Хронично лишување

Хроничното лишување на детето речиси никогаш не се манифестира. Оваа форма на инфективна патологија е прилично компликација на површинската форма на болеста. Како по правило, болеста влијае на жените. Следното може да предизвика прогресија на инфекција:

 • нарушувања на тироидната жлезда;
 • оваријална болест;
 • недостаток на витамини;
 • ослабен имунитет.

Во оваа форма, рингвормот изгледа вака - точки на изразена форма на црвена боја на кожата или скалпот. Како што напредува болеста, забележани се следните симптоми:

 • силен пилинг;
 • губење на косата во погодената област;
 • јадеж

Дури и ноктите можат да бидат засегнати. Тие стануваат досадна во боја, се уриваат лошо, се појавуваат засеци. Во оваа фаза, императив е да се почне третман за рингворм, бидејќи болеста може да оди до екстремна фаза и започнува гноен процес.

Дијагностика

Ringworm кај детето, како кај возрасен, се дијагностицира само со помош на инструментални анализи, односно бактериолошко стружење. Преземено за истражувачки материјал од погодената област се доставува до лабораторијата. Конечната дијагноза е направена по личен преглед и добивање на резултатите од студијата.

Третман

Како правилно да се третираат рингвормот може да се каже само лекар. Процесот на отстранување на болеста вклучува употреба на специјални масти, антибиотици, како и употреба на лекови тематски.

Како локален третман на погодените области најчесто се користи решение на јод и алкохол. Исто така, се применуваат специјални креми и масти антифунгални спектар на дејство.

Како локален третман со користење на раствор од јод и алкохол.

Приемот на антибиотици се назначува во случај кога се почитува хроничната форма на развој на болест или веќе започна гноен процес.

Посебно внимание треба да се обрне на третманот на болеста кај детето. Не се заврши до крајот на текот на третманот во детството ќе доведе до фактот дека болеста ќе има ефект во зрелоста, и во сложена, хронична форма.

Вреди да се обрне внимание на фактот дека во текот на периодот на лекување е неопходно да се придржуваат на правилата за лична хигиена, строго да се следат сите рецепти на лекарот во однос на процедурите за локална терапија. Ако зборуваме за дете, тогаш за време на третманот тој треба целосно да го отстрани контактот со животните. Ако инфекцијата е некако поради миленичето, тогаш треба да ги добиете потребните вакцини и да се консултирате со вашиот ветеринар.

На крајот од текот на третманот, потребно е да се спроведат контролни тестови со цел да се осигура дека третманот на рингвормот кај едно лице е успешен.

Превенција

Бидејќи рингвормот е заразна болест, може да се спречи. Се разбира, кога станува збор за дете, ова е малку потешко, но сепак е можно. За да го направите ова, треба да се стави во практика некои едноставни правила:

 • темелно ги мие рацете со сапун и вода по прошетка;
 • на улица, бидете сигурни дека детето не допира мачки или кучиња;
 • миленичињата мора да бидат вакцинирани;
 • ако детето има слаб имунитет, тогаш е потребно да се започне со земање витамини;
 • не користете хигиена на другите луѓе, јадења и облека;
 • во фризер, проверете дали користите само стерилен инструмент.

Како да се лекува правилно, може да се каже само дерматолог. Немојте да се лекувате самостојно, затоа што само може да го влоши текот на болеста. Поентата е дека за правилен третман потребно е прецизно да се утврди болеста, а тоа не може да се направи без соодветни инструментални анализи. Генерално, рингвормот не претставува закана за животот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ringworm и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Одземете (појавување симптоми: 5 од 9)

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...
Трихофитоза (појавување симптоми: 4 од 9)

Трихофитозата е вирулентна болест предизвикана од габа, како што е Trichophyton, која влијае на скалпот, мазната кожа и во ретки случаи, човечки нокти. Ако не ја дијагностицирате болеста на време и не започнете со третманот, инфекцијата може да предизвика сериозни проблеми со интегритетот на кожата и да доведе до постојана ќелавост.

...
Ringworm (појавување симптоми: 3 од 9)

Ringworm е габична инфекција на кожата. Оваа болест, исто така позната како трихофитоза, е предизвикана од габични бактерии Microsporum или Trichophyton. Едно лице може да се зарази и од друго лице и од животно. Важно е да се спроведе третманот на болеста на време за да се спречи развојот на компликации.

...
Питиријази (мулти-обоени) верзиколор (појавување симптоми: 3 од 9)

Pityriasis versicolor (versicolor versicolor) е болест на топката на рог на кожата на лицето, која се манифестира како дамки на кожата, главно во рацете и вратот, придружени со мало чешање и лажење. Бојата на бојата може да биде белузлава до темно кафеава. Кај луѓето, оваа габична болест се нарекува сончев или лихен на плажа. Децата под 7 години и младите (20-35 години) се изложени на ризик. Вреди да се напомене дека овој тип на патологија е најкарактеристичен за жителите на земјите со топли клими.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 3 од 9)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .