Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ringworm: Симптоми и третман

Ringworm - главни симптоми:

Ringworm е габична инфекција на кожата. Оваа болест, исто така позната како трихофитоза, е предизвикана од габични бактерии Microsporum или Trichophyton. Едно лице може да се зарази и од друго лице и од животно. Важно е да се спроведе третманот на болеста на време за да се спречи развојот на компликации.

Патологијата обично се развива на:

 • мазна кожа;
 • главата во полето на раст на косата;
 • надворешни гениталии;
 • застанување на кожата.

Поголемиот дел од пациентите со трихофитоза се деца, а ингвиналниот прстен е болест најчесто погодена од возрасните. Се карактеризира со појава на еритематозни плаки и тежок чешање.

Начини на инфекција

Ringworm може да се купи ако:

 • контакт со пациентот;
 • допрете ги предметите што пациентот ги користи;
 • контакт со скитници;
 • допрете ги седиштата во јавниот превоз.

Трихофитозата на мазната кожа е поретка појава и се јавува при близок контакт со заболените. Хроничната форма на болеста се развива кај имунокомпромитирани пациенти, а исто така обично се манифестира во детството. Не се излечи до крај, туку продолжува во латентна форма. Таквите пациенти имаат лушпести области на кожата, кои обично се локализирани во храмовите или вратот.

Класификација на болестите

Ringworm може да биде од следниве типови:

 • микоза на нозете;
 • прскаат мазна кожа. Се манифестира со бело-кафени дамки, кои обично се локализирани на рамената, грбот или вратот. Тие можат да растат со текот на времето;
 • рингорм на нозете и рацете. Дерматомикозата на нозете се карактеризира со појава на точки и чешање на пукнатини во нозете. Појавата на рани и плускавци е карактеристична за овој тип на болест;
 • ингвинарен рингворм. Точките се локализирани на долниот дел на стомакот, бутовите (особено на внатрешната површина), задникот или перинеумот. Ингвиналната дерматомикоза обезбедува места кои имаат воспалителни области и се обоени во различни нијанси - од розова до кафена;
 • микоза на скалпот. Обично се јавува кај деца и се манифестира со присуство на кружни точки кои ги олупираат. На местото на нивната локализација, косата на пациентот паѓа или станува потенка. Кога кршењето на косата на своето место останува трупецот што има појава на црна точка;
 • ониномикоза. Тоа влијае на ноктите. Тие ја менуваат бојата и стануваат подебели. Погодените нокти често се распаѓаат;
 • дерматомикоза на лицето. Тоа влијае на горната или долната усна, како и на кожата на брадата. Карактеризира со појавата на јазли со сина боја, кои содржат матна течност. По спојувањето на овие јазли, кожата станува груба.

Симптоми на патологија

Симптомите на трихофитијата обично почнуваат да се појавуваат по една недела после контакт со болен човек, животно или предмети што се користат од страна на заразено лице. Симптомите варираат во зависност од локацијата на лезијата на кожата:

 • површна лезија е карактеристика на главата и мазна кожа. Во исто време, тркалезни плаки формираат на кожата што лесно може да се забележи со голо око. Ако плочата е формирана на местото на фоликулот на косата, тогаш косата на ова место почнува да се скрши или падне. На преостанатата коса, има црвена школка, која е габична спора (карактеристичен симптом). На мазна кожа, се формираат лушпести закрпи кои чешаат и имаат црвен обод обоени;
 • Индугинална кожна лезија се карактеризира со појава на симптоми на воспаление во областа на препоните, задникот или колковите. Тоа се случува поради запоставување на правилата за лична хигиена, облека изработена од синтетички материјали, како и високо потење;
 • ониномикозата придонесува за изгледот на ноктите со бели или жолти дамки.
Манифестација на рингворм

Ако не ги забележите овие симптоми на рингвормот на нозете или на друг дел од телото во времето, ова доведува до инфективни компликации. Мозокот може да се формира во погодените области, што ќе придонесе за влошување на здравјето. Постојат главоболки, генерална слабост и лимфни јазли се зголемуваат.

Третман на болест

Третман на патологија вклучува анти-габична терапија. Ако терапијата се започне со првите симптоми на болеста, тогаш тоа ќе биде многу ефикасно и ќе помогне да се излечи целосно пациентот на рингворм. Лекарот пропишува за лекување на масти на пациентот, креми или шампони, кои имаат антифунгални компоненти. Тука спаѓаат Ескодирил, Ламисил и други средства. Друг метод на лекување е бришење на погодените области со јод.

За да се ослободи од воспаление, пациентот мора да преземе антиинфламаторни и хормонски препарати.

Кога ќе се појават првите знаци на појава на кожни лезии, пациентот треба веднаш да се консултира со лекар за да му биде доделен точниот третман, бидејќи самотретувањето може да доведе до разни компликации што го влошуваат појавувањето на кожата и општата состојба на лицето. Во текот на лекувањето што го пропишал лекарот, пациентот мора да биде изолиран од контакт со други лица.

Третманот со народни лекови е исто така ефикасен. Ова се најпопуларните рецепти:

 • подмачкајте го зеленото ливче од зелка и нанесете ја на погодената кожа;
 • сенф се меша со оцет и се лекува компресира;
 • преку ноќ направи компресирачка кожа на рибино масло, разредена со катран во сооднос од 3: 1.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дерматомикоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: дерматолог , миколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Парапсоријаза (појавување симптоми: 4 од 14)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Туларемија (појавување симптоми: 3 од 14)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...
Пиодерма (појавување симптоми: 3 од 14)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Нога габа (појавување симптоми: 3 од 14)

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...
Тироидитис (појавување на симптоми: 3 од 14)

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
миколог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .