Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пиодерма: симптоми и третман

Пиодерма - главни симптоми:

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

Општ опис

Каузативните агенси на пиодерма во една или друга форма, како што веќе рековме, се стафилококи и стрептококи. Во зависност од етиолошкиот принцип, се разликуваат стрептодерма и стафилодерма, тие, пак, се поделени во длабоки и површни - соодветно, во зависност од длабочината на лезијата. Во зависност од карактеристиките на болеста се утврдува со акутни и хронични форми. Често, станува возможно да се комбинираат длабоките и површни форми на пиодермијата, при што некои степени се дефинираат како акутни, а други како хронични, во рецидивна форма. Покрај тоа, пиодермата исто така може да биде процес на секундарниот тип, што придонесува за компликација на други кожни болести, особено оние кои се манифестираат со симптоми во форма на пруритус.

Во развојот на болеста значајна улога има пред се присуството на влезната порта, како и намалувањето на заштитните сили кои се карактеристични за телото. Бактериската микрофлора на кожата, горниот респираторен тракт, како и животната средина може да дејствува како извор на патогени микроорганизми. Локализацијата на стафилококите најчесто се концентрира во фоликулите на косата (во устите) и во каналите на лојните жлезди. Респираторниот тракт, како и усната шуплина, е стандардна област на локализација на патогени стафилококи - тие може да се најдат кај речиси половина од здравото население.

Што се однесува до патогени стрептококи, тие се главно откриени кај 10% од здравото население во областа на устата и носот, а 70% ја забележуваат нивната важност кај децата кои се во групи (детски градинки, градинки, училишта и болници). Пенетрација во кожата со стафилококи во присуство на микротраума. Главниот фактор за развој на пиодерма е депресиран хуморален и клеточен имунитет. Покрај тоа, дијабетес мелитус, исто така, придонесува за развојот на болеста, бидејќи зголемувањето на нивото на шеќер во кожата создава идеални услови во форма на хранлив медиум за патогените кои се разгледуваат.

Предиспозитивните фактори кои придонесуваат за пиодерма се исто така прегревање и претерано ладење на телото, премногу работа, недоволна исхранетост, болести на гастроинтестиналниот тракт и црниот дроб, хронична интоксикација (на пример, алкохолизам) итн.

Пиодерма: симптоми на стафилодерма

Стафилодерма емитуваат во неколку големи сорти. Особено, овие вклучуваат:

  • Одиофолкулитис и фоликулитис;
  • Стафилококна сикоза;
  • Површна стафилодерма (епидемиски пемфигус кај новороденчиња);
  • Furuncle;
  • Карбункул;
  • Хидраденитис.

Секоја од манифестациите, соодветно, има свои симптоми.

Одиофолкулитис и фоликулитис

Оваа форма на пиодерма е воспаление формирано во горниот дел на фоликулите на косата или лојните жлезди, што се јавува како резултат на пенетрација на стафилококите во нив и нивна последователна репродукција. Главните манифестации се појава на мали единечни или повеќекратни пустули. Не постои тенденција за периферен раст и спојување во овој случај.

Најчесто, концентрацијата на формации кај отиофоликулитис и фоликулитис се сведува на површината на лицето, вратот, подлактиците, нозете и бутовите. Симптоматологијата се манифестира во одредена болка, која се зголемува како резултат на притисок. По појавата на пустулата, таа е опкружена со воспалителна корола - изгледа како конусен облик до 5 мм, врвот е жолто (гној е под него). Во центарот на пустулите се вкрстува косата.

Појавата на појава со текот на времето не е предмет на зголемување на дијаметарот. Се суши за неколку дена, по што се појавува кафеава кора. Потоа исчезнува, по што хиперпигментацијата останува на своето место некое време. Недостатокот на соодветен третман на воспалителниот процес во фаќањето на само горниот дел од фоликулите може да доведе до ширење на образованието во длабочините. Ова, пак, ќе доведе до длабок фоликулитис, оставајќи зад себе мали лузни на кожата.

Стафилококна сикоза

Тоа е повеќекратен фоликулитис и отиофоликулитис, концентриран на кожата на лицето во областа на брада и мустаќи, како и од внатрешната површина на крилјата на носот. Во ретки случаи, може да биде засегната формирање на аксиларни и веѓи.

Оваа болест се карактеризира со рекурентни осипувања со околниот воспалителен инфилтрат. Со текот на времето, кожата во областа на погодената област станува компактирана поради воспалителниот инфилтрат околу фоликулите, проследен со стекнување на сина боја. На отворањето на пустулите се одвива нивно последователно сушење, на кое се формираат гнојни кора.

Симптомите во облик на сензација на субјективна природа се отсутни или се манифестираат во форма на мала јадеж. Оваа болест, исто така, се карактеризира со времетраење на сопствениот тек, влечење на месеци или дури години со периодично влошување.

Епидемиски пемфигус на новороденчиња

Во оваа форма на пиодермија, симптомите кај децата со кои се манифестираат првите 7-10 дена од животот, се карактеризираат со формирање на бројни меури. Тие имаат поинаква големина, во внатрешноста се облачни или транспарентни содржини, гумичните формации - мрачни и тенки.

Причинителот на епидермалната целулоза во овој случај е Staphylococcus aureus , чија инфекција се јавува преку медицинскиот персонал или преку мајките кои имале пиодерма / кои се носители на Staphylococcus aureus. Децата со траума на раѓање и предвремено родени бебиња, вклучувајќи ги и децата чии мајки доживеале тешка форма на токсимија, се повеќе подложни на појавата на оваа болест.

Појавата на епидермалниот пемфигус е проследена со пораст на температурата заедно со општ изглед на анксиозност на бебето. Понатаму, на кожата се појавуваат осипчиња на мали меурчиња со назначениот тип на течност. Најчеста концентрација на формации е папочната област, стомакот, грбот, кожата на екстремитетите и задникот. Ретко го набљудувал изгледот на меурчиња на кожата на дланките и нозете.

Потоа, постои брз раст на меурчиња во големина со промена на гнојните содржини кога станува збор за поголема заматеност. Постои интензивно ширење на процесот по телото, а можно е да се фати мукозните мембрани на устата и очите, гениталиите и носната трема. На отворањето на меури, гноен излив на нивната содржина се јавува со истовремено формирање на ерозивни површини со светла боја. Тие се покриени со ерозија со серозно гнојни кора, по што се епителизираат.

Текот на болеста се јавува на брз начин, со осип во текот на мал временски период на нови меури. Епидемичниот пемфигус, без компликации, води кон закрепнување по 3-5 недели.

Во случај на болест кај ослабените деца, симптомите се од општа природа, се манифестираат во анксиозност, губење на апетитот и нарушување на спиењето. Покрај тоа, постојат знаци на воспаление, што особено укажува на крвен тест. Во некои случаи станува возможно да се додадат компликации од септичен тип во форма на отитис, флегмон, пиелонефритис, пневмонија итн. Ексфолијативниот дерматитис на Ритер се одликува како посебна форма на тешка манифестација на пемфигус.

Се вари

Оваа формација е гноен излив кој се јавува на кожата, додека развојот на процесот се случува многу прогресивно, со постепено продлабочување на фоликул во кожата. Појавениот јазол се карактеризира со значителна густина, кожата станува црвена, по што границите на едемот почнуваат да се шират кога здрави ткива се апсорбираат во процесот. Покрај тоа, постои брзо зголемување на болката.

Со текот на времето, состојбата на пациентот се влошува. Продлабочувањето придонесува за сијалицата за коса, која претставува сосема нов воспалителен фокус, во кој бактериите се размножуваат. Во исто време, торбата за коса е убиена поради особеностите на воспалителниот процес, по што се формира јадрото на формацијата, по што околното ткиво почнува да умира.

Воспалителниот процес се уште расте, со карактеристични болни сензации. Болката станува особено изразена за време на движењето. По некое време се случува пробив на формацијата, во која се испушта крв со гној, по што се ослободува само гној. Процесот трае постепено, болката постепено се смирува. Температурата, како и другите знаци поврзани со текот на болеста, постепено исчезнува. Тогаш прачката е одвоена и нејзиниот излез заедно со гној, раната почнува да се лекува.

Carbuncle

Карбункул е акутен тип на воспаление формиран во регионот на неколку концентрирани фоликули на влакната еден до друг. Ова воспаление продолжува со формирање на голема некроза во кожата. Со повлекување на некротичните маси, се појавува доволно длабок чир во областа на формирање на карбункул, што во некои случаи може да дојде до мускулите. Вреди да се забележи дека ослабените пациенти, како и постарите и дијабетичарите, можат да доживеат текот на карбункул според малигно сценарио, проследено со сепса или крварење. Формирањето на некротичен фокус бара хируршки третман.

Карбунките се претежно поединечни според типот на формирање. Во основа, нивната локализација се фокусира на задниот дел на вратот, меѓу рамениците и на лицето. Покрај тоа, можно е нивниот изглед на долниот дел на грбот и задникот. Во поретки случаи, кожата на екстремитетите може да биде засегната.

Првично, развојот на карбункул се состои од неколку густобитни хилични инфилтрати во форма на одделно воспалени фоликули на влакната. Постепеното зголемување доведува до спојување на овие хилкови со последователно формирање на еден хемисферичен инфилтрат, нешто повисоко над нивото на кожата. Постигнување на ова образование може да биде од големината на дланката на детето. Во центарот на инфилтратот, бојата е синкава, топло на допир. Оваа фаза на созревање на образованието во просек изнесува 8-12 дена. Манифестациите карактеристични за воспалителниот процес се зголемување на температурата (до 40 степени), појава на општа слабост, главоболка, губење на апетитот. Дополнително, можни се гадење и повраќање.

Созревањето на карбунката е завршено со појавата на неколку пустули на неговата површина. На аутопсија, овие пустули формираат дупки - преку нив се ослободуваат некротичните маси и гној. Посебна карактеристика на зелена сенка, исто така е можна примеса на крв. Со текот на времето, сé поголем број на ткивни форми станува склон кон некроза, додека во просторот за инфилтрација се формира улцер. Времетраењето на фазата на супрарација со последователна некроза е околу 14-20 дена.

Завршувањето на развојот на карбункул е обележано со постепено заздравување на појавиниот дефект на кожата, по што на своето место се формира груба лузна, заварена на ткивата околу неа.

Хидраденитис

Во овој случај, воспалителниот процес се јавува во регионот на апокрините потни жлезди, кои, повторно, се должи на инфекција на стафилококи. По можност, лезијата влијае на апокрините жлезди концентрирани во регионот на мускулните шуплини, но често се јавуваат и во папочната, скротална, ингвинална област. Опасноста од хидраденитис лежи во нејзините гнојни компликации, што може дури да доведе до развој на сепса . Почетокот на хидраденитот е проследен со карактеристично чешање, како и појава на мала болка, која се зголемува во случај на притисок врз нодулот. Постепено, нодулите во големина се зголемуваат, претворајќи се во големи круши јазли со густа конзистентност, лепат до кожата.

На местото на појавата на јазли, кожата станува сино-црвена, во прилог на тоа, формирана е задушеност, постои силна болка. Со зголемување на поединечните јазли често се спојуваат едни со други, формирајќи, со тоа, густа конзистентност на инфилтрација во облик на диск. Сликата на процесот на развој е слична на флегмон. Тешка болка се јавува не само кога пациентот се движи, туку и во состојба на мирување. Оваа фаза во развојот на хидраденитисот е нејзиното созревање, се карактеризира со општ тип на нарушување: слабост, температура, сериозност на болката.

Потоа, централниот дел од јазлите постепено се омекнува и формирањето се отвара кога гнездото се ослободува во овој процес, слично на павлака во конзистентност. Можни примеси на крв во гнојни маси. Главната карактеристика што го разликува хидраденитот од сличен вареник е отсуството на некротична прачка карактеристична за втората. По 7-10 дена се отвора хидраденитис, што доведува до подобрување на состојбата на пациентот со намалување на болните манифестации. Потоа, изложениот јазол се формира во чир, по заздравувањето на кое се повлекува остатоци од лузни.

Пиодерма: симптоми на стрептодерма

Главниот морфолошки елемент присутен во стрептодерма како целина е појавата на фликен, кој е шуплина во епидермисот со мала тенка гума. Конфликтот е исполнет со гнојни или серо-гнојни компоненти, неговата локација се фокусира на мазната површина на кожата, без поврзување на процесот со фоликулите.

Streptoderma доаѓаат во следниве форми:

  • Strep impetigo;
  • Impetigo bullosa;
  • Вулгарен ектим.

Strep Impetigo

Оваа болест на кожата се манифестира во форма на осип на мали плускавци. Тие можат да растат во големина, да се спојат. Првично, меурите се затегнати, во нив има јасна течност. Откако ќе се здобијат со летаргија, во нив течноста станува матна и се претвора во гној. Постепено, формациите се сушат со формирање жолто-сива или кафеава кора карактеристични за овој процес, или тие се отвораат, што доведува до изложување на ерозија со гноен цут на неа. Откако кората ќе падне, на кожата останува јорговарно-розев вид на привремен тип.

Локализацијата на стрептококната импетиго е претежно концентрирана во областа на лицето, торзото и латералните површини на екстремитетите. Поради самоинфекција, станува возможно брзо да се шири процесот на здрави области на кожата. Соодветен третман ви овозможува да се ослободите од болеста за еден месец, без преостаната хиперпигментација и лузни.

Булоса импетиго

Патолошкиот процес се манифестира во форма на хемисферични меурчиња со напречен тип, а дијаметарот на формациите може да достигне околу 2 см. Кожата околу лезијата честопати отекува, а покрај тоа, болеста може да биде придружена со лимфаденитис, лимфангитис и слабост. Постои зголемување на телесната температура, главоболка. Тестот на крвта укажува на промена на некои параметри, што е изразено во леукоцитоза, високи ESR- фигури и неутрофилна промена.

Потешкиот тек на болеста станува во случај на симптоми на позадината на различен тип на болести кои влијаат на кожата ( атопичен дерматитис , егзема итн.). Посебна карактеристика на овој патолошки процес е нејзиниот мономорфизам. Манифестацијата на булозен импетиго се манифестира на местото на активирање на егзогениот фактор. Веќе по овој фактор исчезнува, патолошкиот процес, исто така, поминува. Најчесто развојот на булозен импетиго се јавува во областа на рацете, нозете и нозете.

Вулгарен ектим

Оваа форма е најдлабока меѓу наведените форми на стрептодерма. Нејзиниот развој најчесто се забележува кај возрасните во областа на колената, торзото и колковите. Вулгарниот ектим има изглед на голем и длабоко вкоренет фликен. Содржина - гноен или гноен-хеморагичен, кој на крајот се суши, формирајќи дебела кора. Веќе под кора подоцна можат да се откријат чирови. Лечењето се карактеризира со површен јазол (во ретки случаи, повлечен). Што се однесува до бројот на формации, ектхимата може да биде единечна или повеќекратна. Ослабените пациенти имаат прилично долготраен тек на болеста.

Третман на пиодерма

Лечение пиодермии может носить этиологический, патогенетический и симптоматический характер. При смешанных формах пиодермии лечение может быть амбулаторным либо стационарным, что определяется индивидуально, исходя из выраженности свойственных в каждом конкретном случае клинических проявлений.

Лечение в частности включает в себя использование антибактериальных медпрепаратов и витаминов. Помимо этого применяется специфическая либо неспецифическая иммунотерапия, процедуры физиотерапии. На местном уровне могут быть порекомендованы дезинфицирующие препараты.

В случае проявления характерной для пиодермии симптоматики следует обратиться к дерматологу для постановки диагноза и определения адекватной терапии.

Сподели го овој напис:

Если Вы считаете, что у вас Пиодермия и характерные для этого заболевания симптомы, то вам может помочь врач дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дерматит (совпадающих симптомов: 6 из 15)

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...
Актинический дерматит (совпадающих симптомов: 6 из 15)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Туляремия (совпадающих симптомов: 5 из 15)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...
Опоясывающий лишай (совпадающих симптомов: 5 из 15)

Херпес зостер, кој исто така е дефиниран како херпес зостер или херпес зостер, е болест во која кожата е погодена, а лезијата има поизразен и масивен карактер на манифестација отколку традиционалната варијанта во форма на уснички херпес. Херпес зори, симптоми кои можат да се појават кај мажите и жените, е особено честа кај луѓето над педесет, иако ова не ја исклучува можноста за појава кај младите луѓе.

...
Крапивница (совпадающих симптомов: 5 из 15)

Уртикарија е една од најчестите болести кај кои се одмора алергијата. Општо земено, терминот уртикарија се однесува на одреден број на специфични болести кои се карактеризираат со различна природа на појавата, но се манифестираат на ист начин. Уртикарија, чии симптоми се манифестираат во форма на мешавина на кожата и мукозните мембрани слични на изгореници, кои се добиваат кога се изложени на кожата на копривата, поради што е така наречена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .