Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дропзија: симптоми и третман

Dropsy - главните симптоми:

Многу луѓе слушнале за таква болест како капка. Но, малкумина знаат што е болеста и како се манифестира. Исто така вреди да се знае одговорот на највозбудливото прашање - како да се ослободите од капка? Оваа информација е неопходна за да се знае, бидејќи патолошкиот процес може да се појави апсолутно кај секое лице. Dropsy може да се развие дури и кај новороденче.

Капка или дијареа е патолошки процес во кој трансудат (вишок течност) се акумулира во поткожното ткиво и просторот помеѓу ткивата. Најчесто, оваа патологија се развива во телото во позадина на болести на следниве органи:

 • срца;
 • ендокрини жлезди;
 • бубрезите;
 • на црниот дроб.

Причини

Dropsy е еден вид на симптом кој укажува на внатрешни проблеми во телото. Во зависност од местото каде што се појави едемот, лекарот ќе може да утврди кој внатрешен орган не успеа.

Главните причини за развој на капки кај возрасни и деца:

 • нарушувања на централниот нервен систем. Во медицината, оваа состојба има свој термин - невропатска капка. Едеми се формираат поради лезии на мозокот и 'рбетниот мозок, невралгични болки и оштетување на нервните стебла;
 • разни механички нарушувања кои ја спречуваат лимфата и крвта да ги напуштаат ткивата;
 • прекумерна секреција на течност која влегува во телесната празнина;
 • промени во составот на крвта и лимфата;
 • дефекти на срцето;
 • цироза на црниот дроб ;
 • повреди на надворешните генитални органи (честа причина за намалено кај момчињата и мажите).

Видови

На местото на локализација на едемот во човечкото тело постојат два вида капки:

 1. Севкупно Патолошкиот процес се развива на позадината на пролонгиран пост, неухранетост, хронични нарушувања во бубрезите, црниот дроб и циркулаторните органи.
 2. Локални капки. Овој тип се формира поради воспаление на одредени шуплини на човечкото тело. Болеста е резултат на разни нарушувања на периферниот нервен систем, како и промени во ѕидовите на крвните садови.

Видови на локални dropsy, во зависност од нејзината локација:

Церебрален едем (хидроцефалус)
 • ингвинална;
 • абдоминална;
 • градите;
 • церебрална;
 • колено;
 • главоболка;
 • офталмични, итн.

Симптоматологија

Симптомите за сите видови капки се скоро исти. Возрасните полесно толерираат оваа болест. Кај децата, неопходно е да се спроведе правилен и навремен третман, така што во иднина нема да има компликации. Потребно е да се знаат првите знаци на капка за да се навремено достави дете или возрасен во болницата.

Главни симптоми:

 • кожата отекува;
 • на местото на едемот, пациентот ја чувствува болката што се болка во природата;
 • кожата над отокот е сјајна, сува и мазна;
 • ако на местото на едема локализација да притиснете со прст, тогаш фосата нема да биде израмнета долго време;
 • интензивна жед;
 • чувство на тежина;
 • недостаток на здив;
 • кај мажи, капките на тестисите ќе бидат придружени со силна влечна болка. Пациентот забележува дека скротумот е отечен;
 • кај дете со капка од сперматичниот мозок или тестиси, температурата на телото може да се зголеми на големи броеви.

Асцит

Болеста се развива поради акумулацијата на трансудат во абдоминалната празнина. Првите симптоми на асцит кај пациент:

 • недостаток на здив;
 • чувство на тежина;
 • "Жаба стомакот".

Асцит најчесто се развива во цироза на црниот дроб, цревни болести и срцева слабост . Однесувајте се кон оваа форма е неопходно само во болница.

Цироза на црн дроб е една од главните причини за асцит (80% од случаите). Првите симптоми на асцит се јавуваат во последната фаза на болеста - декомпензација. Со цироза на црниот дроб, резервите на органот се речиси целосно исцрпени. Циркулацијата на крвта е нарушена во самиот црн дроб и во абдоминалната празнина. Наспроти позадината на ваквите промени, во стомакот се акумулира голема количина течност. Цирозата на црниот дроб е неизлечлива болест, така што асцит периодично ќе се појави.

Едем на жолчното кесе

Капките на жолчното кесе се развива поради преклопување на жолчниот канал. Најчесто се јавува кај пациенти по акутен напад на холециститис или во случај на цироза на црниот дроб. Ексудат влегува во жолчката и го претвора во јасна течност. Самиот жолчно зрнца постепено ќе се зголемува, а ѕидовите ќе почнат да се намалуваат. Капките на жолчното кесе е многу сложена болест која треба да се дијагностицира навреме за да се избегнат неповратни компликации.

Воден едем кај бремени жени

Драпијата на бремени жени најчесто се развива во втората половина од бременоста. Ова се должи на фактот дека многу натриум се акумулира во телото на жената, што ја задржува водата во ткивата. Треба да се каже за присуството на патологија ако тежината на една бремена жена е зголемена за повеќе од 20 кг, а нејзиното лице, раце, нозе и долниот дел на грбот силно се издигнува. Овие симптоми покажуваат дека ова е капка од бремени жени, кои мора да се третираат. Причините за неговиот развој може да бидат заболување на бубрезите, ендокрини пореметувања, заболување на црниот дроб, како и хипертензија . Третманот со капки треба да започне со третманот на болеста што го предизвикала нејзиниот развој.

Едемот нема негативно влијание врз идното дете. Но, ќе биде неопходно да се спроведе третманот, бидејќи капките може да влезат во тешка форма на гестоза. Бремените жени ќе бидат прикажани за намалување на количеството на внес на течности. Често, лекарите пропишуваат да пијат курс на витамини. Како по правило, поминува бремени жени со таков третман. Првите симптоми на опоравување се зголемување на диурезата и подобрување на апетитот.

Вроден едем

Оваа болест се јавува кај новороденчиња. Причината - патологијата на ембрионалниот развој. Имунитетот на капки во новороденото е поретко. Неимуната форма се развива со разни вирусни инфекции, конгенитален сифилис , воспаление на плацентата, срцеви дефекти, хромозомски абнормалности. Но, во многу случаи, причините за развој на капки во новороденчињата не можат да бидат утврдени од страна на специјалисти. Оваа состојба бара итен третман, бидејќи може да настанат непоправливи промени во телото кои се опасни по здравјето и животот на детето. Симптомите на болеста се јавуваат веднаш по раѓањето.

Едемски тестикуларен едем

Во медицината оваа болест се нарекува "хидроцела". Кај момчињата, едемот со вода може да биде вроден и стекнат. За новороденото дете, капка е дијагностицирана само кај 5-10% од случаите. Причината за патологијата е нарушување на интраутериниот развој. Формирањето на тестиси кај момчиња се јавува во абдоминалната празнина. Потоа патуваат долг пат и се вклопуваат во скротумот. Овој процес се случува постепено. Како што тие се спуштаат во скротумот, тестисите ја повлекуваат абдоминалната мембрана зад себе. Како резултат на тоа, формирана е ткивна инка. Пред раѓањето, тоа обично станува обраснато, но за некои деца тоа не се случи. Преку овој вид на "патека", течноста влегува во скроталното ткиво и се развива едемот. Во овој случај, патологијата мора да се третира.

Во првите месеци од животот, момчињата не покажуваат симптоми на хидроцела, бидејќи детето најчесто лежи и има малку течност во скротумот. Едем естри на тестисите се наоѓа за една година или половина, кога детето почнува да оди. Третман на капки е само хируршки. Ваквата интервенција е неопходна за да се отстрани ризикот од компликации.

Едем на сперматичниот мозок

Едемот на сперматичниот мозок се нарекува funiculocele. Клиничката слика на болеста е иста како и кај капките на тестисот, а само течноста се акумулира долж сперматичниот мозок.

Funiculocele

Сперматичниот мозок е поврзана анатомска форма која лежи помеѓу внатрешниот ингвинален прстен и тестисот. Водечкиот едем на овој орган се јавува во повеќето случаи поради повреди. Во акутната форма на болеста, детето има висока температура и силна болка во скротумот. Кожата се црвени и станува едематозна. Ако имате палпација, можете да го почувствувате еластичното тело со овална форма, што не е поврзано со тестисот. Третманот на капка во присуство на овие симптоми треба веднаш да се спроведе.

Кај возрасните мажи и кај децата, причините за едем на вода од сперматичниот мозок се значително различни. Капките кај новороденчињата и децата до три години се поврзани со анатомските карактеристики на телото. Главната причина за влез на течност во скротумот е присуството на комуникациски канал. Често во првата година од животот кај момчињата, капките на сперматичниот мозок минуваат самостојно. Хируршки третман на капки, според индикации, треба да се врши само на дете над три години.

Кај мажите, едем на воден дел од сперматичниот мозок се развива поради:

 • повреди на надворешните генитални органи (вклучувајќи го и сперматичниот мозок);
 • тумори на тестисот и сперматичен мозок;
 • воспаление на скротумот;
 • хирургија поради варикоцела (проширени вени на сперматичниот мозок).

Компликации од тестисите на хидроцела

За лекување на капсули во момчиња до една година не постои итна потреба. Болеста обично се решава. Но, болеста кај деца постари од три години и кај возрасните може да предизвика развој на тешки компликации:

 • рак на сперматозоиден мозок;
 • воспаление на тестисот и неговите додатоци;
 • акумулација на крв во скротумот поради прекин на крвните садови;
 • неплодност ;
 • рак на тестис.

Специјални препораки

Само на прв поглед може да изгледа дека намалувањето е едноставна болест која не бара итно дејство. Всушност, тоа не е. Ако еден од наведените симптоми се најде во себе или во едно дете, треба веднаш да се посети медицинска установа заради спроведување на диференцијална дијагностика и дополнителни истражувања. Квалификуваните специјалисти ќе сторат сé што е потребно за отстранување на капките и подобрување на општата состојба на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате капки и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 4 од 9)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 9)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Фрактура на ребро (појавување симптоми: 3 од 9)

Фрактура на ребро е најчестиот тип на повреда на градниот кош, што опфаќа околу 16% од вкупниот број на регистрирани фрактури. Фрактура на ребра, симптоми за кои ќе разговараме подолу, не е само штета, туку и оштетување на внатрешните органи кои се концентрирани во градите. Вреди да се спомене дека во некои случаи таквата фрактура може да предизвика фатален исход, па затоа е неопходно сериозно да се третира таквата повреда.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 3 од 9)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 3 од 9)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .