Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Склеродерма: Симптоми и третман

Склеродерма - главните симптоми:

Причините за оваа болест на сврзното ткиво сè уште не се потполно разбрани, и покрај тоа што нејзините симптоми влијаат врз кожата на едно лице од античко време. Склеродерма може да се нарече малку проучена болест од дифузна природа, со нејзиниот развој, забележливи кондензации кои се појавуваат на кожата, можат да влијаат на одделни делови од телото или да се шират низ телото. Што го карактеризира овој феномен, како се дијагностицира и колку опасно е склеродермата - прочитајте ја нашата статија. Ние, исто така, ќе ви кажам во детали за причините и симптомите на манифестацијата на болеста, да споделувате вредни совети за лекување на болеста, вклучувајќи и народни лекови.

Што е карактеристично за оваа болест?

Историјата на развојот на оваа болест оди во далечното минато, но и покрај тоа, докторите сé уште не можат да дадат недвосмислен одговор за тоа што го предизвика и како ефикасно да се третираат. Прекршувањата на структурата на сврзното ткиво, кои се манифестираат во оваа болест, се предизвикани од патологии на протокот на крв, и како резултат на тоа и компактирање на ткивата и индивидуалните органи. Некои дијагностици ја упатуваат оваа патологија на невообичаена, мутирана форма на артритис . Ако пациентот ги игнорира првите симптоми на болеста, ткивото на лузната ќе почне да се формира не само на површината на кожата, туку ќе продира во внатрешните органи на човекот: мускулно-скелетниот систем, белите дробови, срцето, бубрезите, дигестивниот тракт. Тоа се лезии на внатрешните органи кои се опасни по човековото здравје.

Оваа дифузна аномалија често влијае на кожата на претставниците на послаб пол на возраст од 30 до 50 години, кај мажите симптомите се појавуваат шест пати помалку. И покрај фактот дека историјата на болеста се повторува стотици години, нејзината дијагноза сè уште е лошо развиена, причините за манифестацијата остануваат мистерија, ги изненадува искусните лекари со својот непредвидлив развој. Склеродерма е тешко да се лекува, бидејќи има многу малку добри специјалисти во оваа област.

Кои се причините за болеста?

Недвосмислено мислење за причините за оваа болест не постои, но во исто време може да се појави и од претставник од било која возраст и различни националности. Многу лекари имаат тенденција да мислат дека оваа патологија е наследна. И покрај фактот дека оваа аномалија е слабо разбрана, луѓето почесто го среќаваат тоа, на пример, со мултипла склероза или мускулна дистрофија, односно не може да се нарече ретка. Меѓу причините кои можат да влијаат на развојот на болеста се:

 1. Тешка и продолжена хипотермија.
 2. Хронични болести на ендокриниот систем.
 3. Епителијални повреди.
 4. Трансфузија на крв, спроведена со кршење на правилата.
 5. Склеродерма кај деца може да биде манифестација на реакција на вакцинација.
 6. Се јавува во случај на дефекти во процесот на микроциркулацијата и главните функции на сврзното ткиво.
 7. Развојот на болеста може да биде промовиран од страна на надворешни фактори на животната средина, меѓу нив: органски растворувачи, кварцна прашина и јаглен.
 8. Исто така може да се појави кога земате лекови што се препишани за време на курсеви за хемотерапија.
 9. Причините за болеста можат да бидат скриени во развојот на ретровирусот во телото, особено цитомегаловирусот .
 10. Во листата на причини и конгенитални генетски нарушувања.

Симптоми на склеродерма

Ако болеста не е откриена во најраната фаза и е веќе системска по природа, тогаш истовремено влијае на кожата и крвните садови и може да се прошири и на коските и мускулите. Во трчање форма на болеста може да влијае и на внатрешните органи. Во зависност од тоа како се развива историјата на болеста, симптомите може да се појават поинаку, но еден од првите е Рејноовиот синдром . Тој е запознаен со секој кој има склеродермија, и се карактеризира со силни грчеви на кожата садови на рацете, кои се манифестираат под стрес или хипотермија. Нанадвор, изгледа како промена на бојата на кожата на прстите или прстите, од бела до сина-виолетова. Кога нападот е завршен, прстите се претвораат во светло црвено. Симптомите на оваа патологија зависат од специфичниот тип на болеста, главните видови се системски и ограничени, повеќе ќе ги објаснуваме манифестациите на секоја од нив.

Системска разновидност

Системската склеродерма се карактеризира со болест на многу органи и ткива. Со дифузна системска склеродерма, патологиите на внатрешните органи напредуваат многу брзо. Тоа е причината зошто системската склеродерма може да има најсериозни последици. Системската склеродерма негативно влијае на општото здравје на пациентот, неговата здравствена состојба се влошува секој ден. Постои болка во мускулите, треска може да се зголеми, има треска и замор. Во првата фаза, на кожата се појавуваат дамки, кои потоа се претвораат во плакети. Ако патологијата не е дијагностицирана со текот на времето, кожата низ телото е насликана во слонова коска, структурата на кожата станува погуста, што го отежнува движењето на лицето.

Класификација на системска склеродерма

Пациентот едвај се насмевнува, изгледот на лицето практично исчезнува, додека лицето станува скаменето, аномалијата може да влијае на ноктите, косата, структурата на коските. Екстензивните склеротични промени во структурата на сврзното ткиво и најмалите крвни садови, вени и капилари се карактеристични за системската форма. Човекот почнува да губи тежина, чувствува мускулна слабост, ги нарушува функциите на голтање, има изгореници и болки во стомакот, надуеност и запек . Повеќето пациенти веќе не се справат со нивните функции и белите дробови, се јавуваат отежнато дишење и кашлица. Зад нив, се развива Сјогренов синдром , отстапувањата во функционирањето на тироидната жлезда почнуваат да се манифестираат. Со брзиот развој на патолошкиот процес и недостатокот на неопходен третман, тие постепено почнуваат да ги губат своите функции и сите други органи и системи, а се развива фиброза на срцето, езофагусот и белите дробови.

Ограничена (локализирана, фокална) форма

Овој вид се карактеризира со развој на една или повеќе плаки на кожата, големината на секој варира од еден до десет сантиметри. Плакетите имаат мазна густа структура и јасни граници, тие можат или да се издигнат над површината на капакот на кожата или да паднат. Овие формации имаат жолтеникаво-сива боја, се наредени со раб од белиот нијанс, влијаат првенствено на екстремитетите, лицето и торзото, обликот може да биде овален или линеарен.

Ограничената склеродерма има три фази:

Фокална склеродерма
 1. На прво - плаките имаат тркалезна форма, нивната боја е сино-црвена, болната област отекува, нејзината структура е слична на меко тесто.
 2. Плакерот склеродерма од втората фаза започнува да се развива околу две недели по почетокот на инфекцијата, плаките веќе имаат густ, вкочанет карактер. Помесите стануваат восочни, моделот на кожата смазнува, косата во оваа област паѓа, кожата тука не може да се собере во набори. Сцената се нарекува хипертрофија на колаген.
 3. Во последната фаза, кожата станува многу тенка, наликува на пергамент, започнува атрофичен период.

Меѓу сортите со ограничен тип, линеарна склеродерма и бенд-склероза, како и површна и бела точка на болеста се чести. Локализираната склеродермија влијае само на кожата, во ретки случаи, на мускулното ткиво и никогаш не продира во внатрешните органи. Фокалната склеродерма, за разлика од системската, може да помине самостојно, најчесто третманот на склеродерма од овој тип брзо покажува позитивен тренд. Фокалната склеродермија често се развива пред возраст од 10 години, склеродерма кај деца, како по правило, без оглед на формата, влијае на лицето, торзото и екстремитетите.

Фокалната склеродерма на линеарен тип главно се шири на кожата на челото, скалпот, градите, поретко на екстремитетите. Аномалните линеарни формации се состојат од дебела кожа со транспарентна боја, изгледаат како трајна патека и не можат да одговорат на третманот за две до пет години. Тие, исто така, ги разликуваат прстенести и површна форма на ограничена склеродерма, но тие се наоѓаат малку поретко.

Склеродерма во детството

Детските форми на болеста се нарекуваат јувенилна склеродерма, кај доенчиња оваа патологија е ретка, има до 12 пациенти на илјада деца. Склеродерма често се развива пред возраста од 10 години, најчестата форма е плак (тип на ограничен тип). Склеродерма кај деца често е воспалителна по природа и се однесува само на кожата. Интересно, момчињата почесто се дијагностицираат со линеарна, а девојките имаат облик на плака.

Дијагноза на болеста

Со развојот на патологијата во почетните фази, лицето не може да се вознемирува долго време, и прво многу може да припишат на мали промени во структурата на кожата како иритација на кожата или манифестации на алергиски реакции. Дијагнозата на склеродерма е тешка, бидејќи симптомите често се слични на многу други болести, оваа аномалија нема свои карактеристични карактеристики. Затоа прво се исклучуваат слични дијагнози, се оценува присуството на главните знаци на склеродерма:

 1. Лезии на кожата, вклучувајќи и појава на плаки и лепенки кои се различни во структурата и бојата од здрави површини на кожата.
 2. Промени во функциите на мускулите и зглобовите, од мали отстапувања до целосна атрофија.
 3. Позитивен Raynaud-ов синдром, кој се манифестира со некроза на горните слоеви на епителот на прстите на екстремитетите.
 4. Нарушување на снабдувањето со крв во различни делови на телото и во различни органи.
 5. Девијации во работата на виталните системи, првенствено од гастроинтестиналниот тракт, но предмет на отсуство на хронични заболувања кај овие органи.

Ако за време на интервјуто на пациентот, физичкиот преглед, разните методи на компјутерска дијагностика и лабораториските тестови беа идентификувани три или повеќе основни знаци, тогаш може да се направи примарната дијагноза. Дури и со назначувањето на курс на лекување, продолжување на набљудувањето на состојбата на пациентот и развојот на патолошки процеси, најчесто примарната дијагноза е рафинирана или коригирана. Најтешко е да се открие дифузна форма во раните фази, бидејќи првичните симптоми се карактеристични за многу болести: сини екстремитети и нивно ладење, бледило на кожата. Често, склеродермата не може да се идентификува пред да се појави плочата. Во исто време, навремениот третман е во состојба целосно да ги елиминира ефектите од болеста, лесните форми можат да се отстранат самостојно.

Дијагностички знаци на системска склеродерма

Кој третман е пропишан за склеродерма?

Бидејќи оваа патологија нема јасни симптоми, терапијата често е генерална по природа. Посебна програма за третман со лекови може да се избере само кога се формира форма на склеродерма.

Општи препораки за пациенти

 1. Силно ја влошуваат состојбата на пациентот може да биде преоптоварување, крајно е контраиндицирано, дури и за време на почетните фази. Пред сè, неопходно е да се заштитат екстремитетите, ушите и лицето од студ.
 2. За правилна циркулација на крвта, треба да јадете правилно и избалансирано.
 3. Потребно е да се откажат од лошите навики за пушење и за консумирање алкохол.
 4. Избегнувајте развој на дебелина, следете ја тежината на нормата.
 5. Исклучете ги грижите и стресните ситуации.
 6. Работат во умерени количини, не преоптоварувајте.

Лекови третман

Најчесто, потребна е продолжена, а понекогаш и доживотна терапија. Третманот на системска склеродерма вклучува земање анти-воспалителни и васкуларни лекови, антифиброзни лекови и имуносупресивни лекови. Ако аномалијата има добиено хронична форма, тогаш ензимите се неопходни за одржување на нормална варење. Позитивен ефект има масажа и медицинска гимнастика, како и електричен и термички третман. Во екстремни случаи, кога патолошкиот процес го загрозува животот на една личност, се практикува најсовремена техника - воведување на матични клетки кои ги зголемуваат имунолошките функции на телесните системи и ги обновуваат мртвите клетки на кожата и крвните садови.

Фолклорен третман

Често, третманот се врши со народни лекови, меѓу кои се хомеопатски препарати, алкохолни тинктури на женшен, радиолози или аралија. Традиционалните методи на терапија се декорации на билки, на пример, пузатки или глуварче. За третман на погодените области на епителот со користење на природни домашни масти врз основа на пелин, како и целадин и тарагон. Пред да ги користите овие лековити билки, треба да бидете сигурни дека тие не предизвикуваат алергиски манифестации, ако се сомневате, се препорачува да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Склеродерма и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ревматолог , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алвеолитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...
Периферни рак на белите дробови (појавување на симптоми: 7 од 20)

Периферниот рак на белите дробови е опасна патолошка состојба во која туморот се развива од малите бронхии и бронхиоли. Оваа болест е ужасна поради фактот дека првите симптоми се појавуваат веќе кога формирањето расте во големи бронхии и плевра. Тоа е, може да се открие случајно, правејќи рентген за друга болест, или намерно, но во доцна фаза на развој, кога прогнозата е веќе многу неповолна.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Миозитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Мускулното оштетување поради трауматска, инфламаторна или токсична природа и како резултат на влијанието на различни фактори главно врз мускулните влакна, предизвикувајќи нивно слабеење, па дури и атрофија, се нарекува миозитис. Тоа е болест која се јавува главно на човечки скелетни мускули: грбот, вратот, градите и другите групи.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 6 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .