Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Розацеа: Симптоми и третман

Розацеа - главни симптоми:

Розацеа, или, како што е поинаку дефинирано од оваа болест на кожата, акне розацеа, во согласност со карактеристиките на манифестацијата е хронична болест. Розацеа, чии симптоми се манифестираат во црвенило на кожата, како и во формирањето на туберкули и пустули, заедно со друг вид осип на лицето, покрај овој редослед во повеќе од половина од случаите, се јавува со оштетување на очите.

Општ опис

Токму главната причина за провоцирање на розацеа во моментов не е утврдена. Во меѓувреме, постојат одредени претпоставки кои се сведуваат на, на пример, дека хиперсензитивноста дејствува како основа за развојот на оваа болест, особено се однесува на садовите на лице кое реагира на еден или друг ефект врз нив. Забележано е дека пациентите со розацеа се соочуваат со проширување на површинските кожни артерии, што се јавува кога вистинската изложеност на стимули, додека кај здрави луѓе таквата реакција на влијанието не се случува во принцип.

Нешто претходно постоеше верување дека главната причина за розацеа е микроскопски клеј, Demodex , кој живее директно на кожата на лицето во областа на лојните жлезди на фоликулите на косата. Соодветно на тоа, се претпоставува дека овој функционирам е директна причина за таква болест како демодикоза, таа потоа предизвикува розацеа. Но, сега е познато дека е можно да се открие Demodex, исто така, кај здрави луѓе, додека мнозинството научници го одредуваат Demodex како фактор на помали размери во однос на развојот на розацеа.

Така, при откривање на demodex, може да се тврди дека не е причина за промени на кожата, и ништо повеќе од нивната последица. Покрај тоа, постоењето на демодикозата на овие основи одамна е оспорувано како факт дека, сепак, некои лекари не се мешаат во сета борба со овој крлеж, истовремено уверувајќи дека тие третираат одредена инфекција. Други причини за осип поради некоја причина тие го губат од вид.

Во прилог на горенаведените причини, постои друга теорија која го поврзува појавувањето на акни со гастритис . Исто така, одредени видови на медицински препарати, вклучувајќи и кортикостероидни масти, кои не се дозволени да се применуваат на лицето (што ја дефинира болеста како стероидни розацеа), укажуваат на причината за розацеа.

Фактори на ризик за розацеа

Најчесто, розацеа ги напаѓа оние жени кои го достигнале периодот близок на менопаузата, меѓутоа, генерално, болеста е релевантна за двата пола, возрасната категорија варира од 30 до 50 години. Се верува дека северните народи се генетски предиспонирани за формирање на розацеа. Со оглед на тоа, ако имате фер кожа и црвена или руса коса, а исто така, ако имате сини очи - розацеа, соодветно, е болест на која сте во голема мера подложни.

Покрај тоа, факторите на ризик се утврдуваат со следниве критериуми кои ја одредуваат можноста за розацеа:

  • Болести на дигестивниот тракт (главно гастритис);
  • Итноста на ендокрината дисфункција ( дијабетес мелитус , менопаузален синдром, инсуфициенција на јајниците итн.);
  • Прекршување на имунитетот (што, сепак, е дефинирано како двосмислена фактор за појава на болеста која се разгледува).

Се смета дека факторите кои предизвикуваат егзацербација на розацеа се во студ или, напротив, во топла соба, ветер, продолжено изложување на директна сончева светлина, употреба на алкохол, зачинета, зачинета и топли пијалаци. Тоа е, повеќето од причините, како што можете да видите, се сведуваат на стимулација на циркулацијата на крвта, како резултат на што се јавуваат симптоми карактеристични за розацеа. Во некои случаи, изолирани и емоционални испади, кои, сепак, се поддржани од минимален број на истражувачи.

Розацеа: симптоми

Лезијата на кожата во розацеа, што е извонредна, се јавува исклучиво во лицето (главно носот и образите). Доста често, појавата на болеста е забележана на позадината на себорејата. Меѓу главните симптоми кои се карактеристични за оваа болест, одберете го следново:

  • Црвенило на лицето на постојана природа. Во суштина, како што веќе забележавме, болеста го покрива носот и образите, како и брадата и челото. Црвенилото исто така може да се прошири и на грбот и градите.
  • Осип. Тие се појавуваат на лицето, а влијаат на наведената област на црвенило. Првично мали розеви туберкули (или папули) се формираат, претворајќи ја прогресијата на болеста во пустули (акни, акни, пустули).
  • Кожата на лицето е подложена на набивање во областа на појава на црвенило. Најчесто овој симптом е карактеристичен за доцната фаза на болеста.
  • Карактеристична дилатација на крвните садови во манифестацијата на телеангиектазија (т.е. васкуларна црвена "решетка").
  • Ринофима Оваа манифестација е постојана црвенило со набивање на кожата во подрачјето на носот, кое најчесто се среќава кај мажите.
  • Оштетување на очите. Овој симптом е релевантен кај повеќе од половина од случаите. Се состои во црвенило на очите, во нивната сувост, како и во сензација на песок, сечење или притискање туѓо тело. Покрај тоа, вистинската манифестација на оваа позадина е кинење. Тешки компликации во случај на оштетување на очите може да бидат кератитис, како и улкус на корнеалниот дел.
  • Меѓу можните сензации се горење, чешање и затегнување на кожата.

Треба да се забележи дека денес постојат многу комплексни класификации и алгоритми кои ги одредуваат специфичните фази и форми на болеста врз основа на неговите специфични симптоми во розацеа. Според тоа, врз основа на нив се утврдува и тежината на лезијата предизвикана од оваа болест. Розацеа сама по себе не поминува, сепак, често се случува неговите главни манифестации да се појават, а потоа да исчезнат некое време.

Треба да обрнете внимание на можната релевантност на оваа болест во иднина ако имате црвенило на кожата доста често и лесно. Ова исто така важи и за појава на сериозна црвенило поради употребата на топли пијалаци и алкохол, зачинета храна или изложеност на временски услови (топлина, студ). Покрај тоа, појавата на силна реакција на ефектите врз кожата на сапун и козметика, спрејови за коса / спреј - сето тоа исто така може да послужи како предуслови за појава на розацеа.

Исто така, важно е да се забележи дека наведените симптоми не се индикации за таква имагинарна болест како демодикоза, туку го одредуваат дебито на прогресивна хронична розацеа, чија главна задача е брз третман за брза застанување.

Дијагностицирање на Розацеа

Повеќето случаи на болеста можат да го одредат веќе врз основа на надворешни манифестации карактеристични за него. Некои форми на розацеа бараат испитување на кожата на микрофлората на лицето, како и истражување кое ја одредува општата состојба на садовите. Дополнително, може да се препишат дополнителни крвни тестови, кои ќе исклучуваат други можни болести со слични манифестации.

Утврдувањето на присуството на деодекс на кожата не е директна основа за дијагностицирање на демодекозата и розацеа, соодветно. Покрај тоа, не треба да се оди во потрага по функционирање кога се јавуваат некои или други промени на кожата на лицето - повеќето случаи укажуваат на залудноста на таквите истражувања, како и на недостатокот на нејзино вклучување во розацеа.

Со оглед на можноста за прогресија на болеста, како и можноста за нејзина транзиција кон други, потешки фази, кои потоа се тешки за адекватно лекување, појавата на розацеа бара непосредна посета на лекарот.

Третман на розацеа

Во третманот на болеста што ја разгледуваме, пред сè, неопходно е да се фокусираме на елиминирање на надворешните фактори кои го предизвикуваат. Исто така, релевантно е потребата од корекција на вегевоваскуларната дистонија, нарушувањата на јајниците и нарушувањата на гастроинтестиналниот тракт. Се препорачува диета во која се исклучени зачинета храна и алкохол, како и кафе и силен чај. Дополнително, рецептите на специјалист, како по правило, вклучуваат витаминска терапија (ПП, Б2 и Б6, како и Б12), трихопол и деагазил се пропишани. Тешките случаи бараат употреба на антибиотици, особено лекови кои се во тетрациклински серии. Тематски третман се сведува на дезинфекција и адстрингентно пчеларство, крио-масажа, паста, дермабразија и електрокоагулација.

Во случај на симптом што укажува на можна дијагноза на розацеа, а особено кога се појавува розацеа, треба да се јавите кај вашиот дерматолог што е можно поскоро.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Розацеа и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алергија на ладно (појавување на симптоми: 5 од 14)

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...
Конјуктивитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...
Пиодерма (појавување симптоми: 4 од 14)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 4 од 14)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Demodex (Демодикоза) (појавување симптоми: 4 од 14)

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .