Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атером: Симптоми и третман

Атерома - главни симптоми:

 • Јасни контури на неоплазмата
 • Заокружено образование под кожа
 • Поместување на образованието под кожата
 • Неоплазма со мазна површина

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

Фактори кои влијаат на развојот на патологијата

Атеромата е вен што може да зарази човечко тело поради следните причини:

 1. Нарушен метаболизам, придонесувајќи за промени во природата на секрецијата на лојните жлезди. Како резултат на тоа, се случува блокада на канал.
 2. Зголемено потење, кое се јавува поради хормонална инсуфициенција. Во овој случај, лицето е под влијание на мрсна себореа, акни, и овие фактори имаат корисен ефект врз формирањето на цистични жлезди.
 3. Негативното влијание на околината и траумата на кожата на хроничната форма.

МКБ-10 код

Сите видови на атероми практично не се разликуваат во нивните клинички манифестации. Сите тие се вклучени во Меѓународната класификација на болести (МКБ-10) под името на кожен додаток на болеста.

Според MBC-10, атеромата е дефинирана како болест на кожата и поткожното ткиво. Патолошки код според МКБ-10: I70.9.

Кои се знаците на атеромот?

Симптомите на атеромот се карактеризираат со нивната диспозиција. Таквите формации можат да влијаат на дел од телото каде што има голема акумулација на лојните жлезди. Овие сајтови вклучуваат:

 • дел од главата каде што има коса;
 • лицето;
 • вратот;
 • урлуб;
 • нос;
 • очните капаци;
 • препоните;
 • просторот помеѓу лопати;
 • гениталиите;
 • назад.

Симптомите на патологија, кодот според MBC-10 од кој е I70.9, се сведува на фактот дека самиот вен е блага субкутана форма на заоблена форма. Таа има јасни граници и може да зазема различни големини. Карактеристичните симптоми на атеромот се сигурна фиксација во кожата и поставување под нормална кожа. За време на палпација, формирањето не предизвикува болка.

Можно е да се одредат симптомите на овој тип на вен, ако притиснете на него за време на сослушување. Потоа може да се издвојат атероматозни маси. Покрај тоа, таа може да се движи со кожата, влијаејќи на ткивото лоцирано длабоко.

На кои области на телото влијае патологијата?

Секој тип на атером кој е вклучен во MBC-10 е претставен во форма на циста од каналот на лојните жлезди, поради што неговата област на фокус е дебелината на кожата. Ако се изрази со други зборови, тогаш атеромата се смета за вен со цистична природа, карактеристична за кожата.

Поголемиот дел од патолошкиот процес влијае на областите на кожата со висока густина на лојните жлезди. Затоа, повеќе од 1 см 2 на кожата на лојните жлезди, толку е поголем процентот на формирање на токму таков атером.

Ефект на увото

Earlobe атером

Во повеќето случаи, атеромот на увото влијае на работ на увото на аудитивниот орган. Постојат случаи кога атеромата е локализирана на кожата на ауриката. Атеромата на увото има единствена локализација. Може да постои долго време и да се здобие со голема големина (дијаметар - 2-4 см). Атеромата на увото има една карактеристична особина, која се состои во можноста за супурација и развој на воспалителниот процес во масното ткиво. Резултатот од овој процес ќе биде присуство на црвенило, оток и болка. Доколку атеромот на ушниот лобус предизвика воспалителен процес, тогаш не е неопходно конзервативно или хируршко лекување.

Ако се појави атером позади увото, тогаш, покрај формирањето на вен, почнува да го посетува и непријатниот мирис. Атеромата зад увото предизвикува оток, црвенило и пораст на температурата. Сите овие симптоми се алармантни и служат како причина за барање лекарска помош. Атеромот зад увото не предизвикува матување на други органи, но тоа не значи дека вреди да се одложи третманот.

Повреда на главата

Атеромата на скалпот е најчестата патологија. Атеромата на главата често не е застапена во иста количина. Како по правило, лепилата имаат мала големина и може да се елиминираат само со операција. Еден атером на главата се дијагностицира само во 30% од случаите. Таквиот атером на главата може да достигне голема големина. Ако се примени хируршко отстранување, може да дојде до релапс.

Повреда на лице

Атерома на лицето

Атеромата на лицето во повеќето случаи влијае на површината на носот, челото, брадата и образите. Атеромата на лицето е концентрирана во една количина. Цистата не е формирана во големи димензии, па затоа не носи многу непријатност кон лицето. Друга работа, кога атеромата на лицето предизвикува воспалителен процес. Во овој случај, потребна е итна стручна помош. Атеромата се третира на лице само со хирургија.

Повреда на грбот

Атеромата на грбот се дијагностицира во една количина. Се фокусира на рамената, бидејќи тука постои голема акумулација на лојните жлезди. Атеромата на грбот може да биде огромна, достигнувајќи до 10 см.

Патологија на векот

Атеромот на кожата зад очниот капак може да биде претставен во единечни или множина. Многу често, лекарите дијагностицираат супуративен атером, што предизвикува воспалителен процес. Слични симптоми укажуваат на итно отстранување на формацијата.

Оштетување на дојките

Формирањето на вен во подрачјето на млечните жлезди е редок феномен. Концентрацијата на циста се јавува на кожата на површината на телото. Ќе биде потребен итен хируршки третман кога има воспален и гноен атером.

Скротална лезија

Атеромата на скротумот во рана фаза на развој не носи опасност и не предизвикува непријатност кај човекот. Поради оваа причина, повеќето претставници на посилниот пол дури и не обрнуваат внимание на оваа патологија. Доколку атеромата на скротумот е придружена со зголемување на големината, црвенилото, супурацијата и зголемената температура, веднаш бараат медицинска помош. Гневен атером на скротумот е проследен со мукозни секрети со миризлив мирис.

Повреда на вратот

Атерома на вратот

Атерома на вратот - честа појава. Патологијата се карактеризира со изолирани ентитети кои можат да достигнат големи димензии. Таквата циста не предизвикува воспаление и супурација, па затоа е дозволено да не лекува долго време.

Неопходна терапија

Третманот на атеромот може да вклучи само еден целосен и радикален метод - ова е хируршко отстранување на тумор. Патологијата не може да исчезне сама, па порано или подоцна ќе биде неопходно да се спроведе лекувањето на атеромот. За овие цели тие можат да користат ласерска, радиофлавна опрема или инструменти за хируршки третман.

Третманот на атеромот може да се спроведе со методот на истиснување. Пред тоа, треба да ги пробиете капсулите за формирање и да направите дупка. Преку него целата содржина ќе оди. Но, ваквиот третман на атеромот е неефикасен, бидејќи по некое време преостанатите клетки на цистата во каналот на лојните жлезди ќе формираат нова патологија. Атеромата кај детето се третира со исти методи како кај возрасно лице.

Ако е неопходно целосно да се елиминира атеромата, тогаш треба да се отвори и отстрани. По оваа постапка, треба целосно да ја притиснете нејзината капсула, која го затвора луменот на лојната жлезда.

Да се ​​спроведе третманот на атеромот хируршки е подобар во време кога е сè уште мал. Инаку, видлива марка може да остане на местото каде што била отстранета цистата.

Атеромата е патолошки процес, презентиран во форма на бенигна неоплазма. Циста може да бидат погодени од разни делови на телото, но не е способна да се метазира, така што не сите луѓе ќе започнат со лекување. Итно отстранување на формацијата е неопходно кога постои воспалителен процес и дотерување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате атерома и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хигрома (симптоми на појавување: 2 од 4)

Хигрома - патолошка форма која е исполнета со серозно мукозна течност. Најчесто локализирани во зглобовите или тетивите обвивки. Во повеќето случаи, тоа не е малиген тумор. Отстранува хируршки, конзервативната терапија не го носи посакуваниот резултат. Во главната група за ризик се млади жени.

...
Липома (појавување симптоми: 2 од 4)

Липома е бенигна формација на масното ткиво, изгледа како мека топка или се судри под кожата. Постојат ретки случаи кога вен се претвора во липосаркома (малигнен тумор). Ако пациентот има неколку приврзаници, болеста се нарекува липоматоза.

...
Нога хигрома (појавување симптоми: 1 од 4)

Хигрома на ногата - заокружено образование, кое е исполнето со транспарентна, или со жолтеникава нијанса, гел-како тајна. Неговата текстура е слатка. Од горе, густата сврзувачка ткивна капсула ја покрива хигромата. Оваа патолошка формација е тесно поврзана со обвивките на тетивата или со самата заедничка капсула, па затоа е локализирана само во близина на зглобовите.

...
Хигрома на раката (појавување на симптоми: 1 од 4)

Хигромата на раката е патолошка форма исполнета со вискозен ексудат. Таа е поврзана со заедничка капсула или обвивка од тетивите. Прогнозата на патологија е обично поволна. Образованието не му дава на лицето значителен непријатност. Како по правило, само во естетски услови. Многу ретко хигима со четка може да достигне такви големи димензии. На позадината на образованието може да се развие воспалителен процес.

...
Хигрома на рачниот зглоб (појавување симптоми: 1 од 4)

Хигрома на рачниот зглоб - бенигна формација, која според нејзините карактеристики е слична на циста. Однадвор, тоа е еден вид капсула, која внатре е полна со вискозна тајна со фибрински филаменти (еден вид протеински соединенија). Тумор се формира во областа на одреден зглоб, кој најчесто страда од силен физички напор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .