Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фурункулоза: Симптоми и третман

Фурункулоза - главните симптоми:

Гнојни некротични манифестации кои предизвикуваат воспаление на фоликулот на косата и нејзините сврзни ткива се нарекуваат фурункулоза. Со едноставни зборови - ова е форма на болеста, која се манифестира во вид на појава на гнојни форми на човечкото тело - врие. Furuncle се однесува на медицинска терминологија, а кај луѓето е позната како вриење.

Оваа болест не се појавува без причина, главниот предизвикувач на фурункулоза е бактеријата Стафилокок, која, продирајќи во човечкото тело, предизвикува симптоми на болеста. И најчесто предизвикувачкиот агенс на болеста делува Staphylococcus aureus , а во ретки случаи - бел.

Причини

Главниот фактор кој предизвикува провокација на болеста е стафилокок, но често фурункулозата може да биде предизвикана од стрептококи од групите А и Б, како и епидермален стафилокок и други инфективни паразити.

Значајна улога за развој на болеста ги имаат следниве болести:

 • патологија на гастроинтестиналниот тракт;
 • болести на ендокриниот систем;
 • проблеми со бубрезите;
 • повреда на заштитната функција на кожата;
 • хронично ширење на инфекции во човечкото тело.

Хроничните болести предизвикани од инфективни патогени микроорганизми ги вклучуваат следните заболувања на назофарингеалниот систем: фарингитис , синузитис , тонзилитис . Не ја исклучува веројатноста за предизвикување фурункулоза преку интестинална дисбиоза , која се смета за фокус на акумулација на хронични инфекции.

Патогените на фурункулоза влегуваат во телото преку микротраума, сечења или рани на кожата, по што тие се појавуваат, се случува гноен-некротичен процес. Целниот фактор кој игра главна улога во инфекцијата на телото со стафилококи е имуниот систем. Ако имунитетот кај некое лице е ослабен, тогаш појавата на фурункулоза во присуство на микробактерии во телото не може да се избегне.

Ако имунолошкиот систем функционира на соодветно ниво, тогаш стафилококите кои спаѓаат немаат шанса за прогресија и репродукција. Непридржувањето на индивидуалните хигиенски правила на лицето ја зголемува веројатноста патоген да достигне до 90%, бидејќи нехигиенските услови се живеалиште за патогени бактерии.

Формирање на вриење

Фурункул кој се појавува на телото е првиот фактор кој укажува на намалување на заштитната функција на телото, а нивната повеќекратна манифестација укажува на сериозен неуспех на имунолошкиот систем. Постојат многу познати причини за ова:

 • повреда на циркулацијата на крвта;
 • знаци на општо слабост на телото;
 • стрес;
 • пренапон базиран на ментални, физички и емоционални влијанија.

Причините за фурункулоза можат да бидат нарушување на метаболизмот, кое е предизвикано од дефект на одредени органи. Значи, вреди да се напомене дека коренот на развојот на фурункулозата лежи во пенетрацијата на микроорганизмите во човечката кожа, а ослабениот имунитет е директен фактор во прогресијата на болеста.

Симптоми на болеста

Можно е да се утврди присуството на болеста фурункулоза со карактеристични симптоми на манифестација. Првите симптоми на фурункулоза се карактеризираат со појава на гнојни акни во областа на фоликулите на косата. Во прво време, гнојното место има незначителни димензии, но по 2-3 дена се забележува пораст на фоликулите на косата. Пурулентните некротични манифестации се прошируваат не само на фоликулите, туку и на кожата и поткожните ткива, како и лојните жлезди.

Симптомите на болеста се првото појавување на мал pimple на телото во областа на фоликулите, со првите два дена полнење со бела боја.

Кога ќе допрете или обидете се да го отстраните, се јавува болка, шири околу обемот на испакнатоста.

Вриење може да се појави насекаде во човечкото тело, така што нема модел на неговото појавување. Но сепак е неопходно да се нагласат најчестите места на појава на вриење:

 • задникот;
 • подлактица;
 • задниот дел на вратот;
 • лицето.

На третиот ден по појавата на првиот врие, се формира зона на флуктуација долж нејзиниот обем. Сега, кога се палпира, се чувствува присуството на гнојни акумулации во празнината на фокусот. Ако се обидете да ја притиснете содржината на вриење, ќе започне активно ослободување на гнојни маси кои се акумулирале во ова време.

По ослободувањето на гној, може да забележите мал чир, на дното на кој има некротичен стебло со зелена боја. Токму овие симптоми директно покажуваат прогресија на хуманата фурункулозна болест.

Дополнителни симптоми на слабост се отфрлање на зеленикава прачка, која се ослободува со гнојни масни наноси. Веќе по оваа стапче е отстранета од местото на формирање, чувството на намалување на симптомите на болка во областа на активирање на болеста е карактеристично за човекот. На палпација на погодената област, чувствителноста на болката е значително намалена.

Со појавата на врие во една форма, лицето се карактеризира со симптоми на нормална благосостојба, отсуство на температура, нема знаци на општа слабост. Доколку е зафатено главно лицето, тогаш се појавуваат следниве симптоми:

 • температурата на пациентот се зголемува;
 • се јавува интоксикација на телото и се зголемува главоболка;
 • постои промена на бојата на кожата до црвено на местото на центарот на манифестацијата;
 • има оток на лицето и болка.
Вриење на лицето

Секој обид за отстранување на вриење на лицето води само кон влошување на ситуацијата: се јавува тромбофлебитис на вените . Можеби понатамошната прогресија на паразити кои минуваат и се шират на внатрешните органи на човекот.

За ваша информација! Со цел да се спречи оштетување на местото каде што фурункула се појави на лицето, потребно е да се брани нежно, да се мие и да не се прибегнува кон физичко влијание.

Акутната фурункулоза најчесто се развива во хронична форма, а причината за тоа е недостатокот на соодветен третман. Ќе биде многу потешко да се справи со хроничната форма на болеста, бидејќи периодично ќе се појавува и ќе исчезне во текот на животот.

Симптоми кај деца

За децата, исто така е карактеристика на микробактериите во кожата кои предизвикуваат инфекција на местото и појава на фурункулоза. Кај децата, симптомите на болеста се слични на возрасни и се карактеризираат со следниве симптоми:

 1. Појавата на лезијата може да се забележи насекаде во кожата. Исклучоци се места: нос, арикули и гениталии.
 2. Симптомите на болеста се карактеризираат со фазен развој. Првата фаза е предизвикана од појава на чешање и шуга на телото, каде што подоцна врие се излачува. Местото на последователната активација на болеста се карактеризира со промена на бојата на кожата, бланширање, почеток на болка во боцкање и вкочанетост. Оваа фаза кај децата трае три дена, по што почнува втората фаза.
 3. Во втората фаза на болеста, ридот се појавува со бела содржина. Температурата на телото се зголемува на 37-38 степени. Детето се жали на постојано чешање на ова место, постои желба да се раскине.
 4. На отворањето на овој апсцес, неговото празнење се одвива во форма на празнење на гној, по што состојбата може да се стабилизира.
 5. По целосно прочистување на внатрешното полнење на апсцесот, се јавува формирање на чир. Овој чир често не исчезнува, но се полни со гранулирано ткиво, што резултира со соединение на лузна. Лузни, како што знаеме, не исчезнуваат, па затоа појавата на пустули на лицето на детето е крајно опасна. Прво, поради формирањето на лузни, и, второ, фурункулозата доведува до ширење на инфекција низ черепот, па дури и продирање во мозокот. Како резултат на тоа, се случува менингитис , и ова е болест која е фатална.
Фурункулоза кај деца

Ако не ја третирате оваа болест, тогаш поминува по некое време, но ова е само надворешна слика. Всушност, ќе останат микробактерии, кои ќе продолжат да напредуваат во телото и да предизвикаат врие. Така, болеста се развива од акутна до хронична форма. Фурункулозата не е фатална болест, но компликациите дека оваа болест е способна за инфицирање на виталните органи доведува до дисфункционален исход.

Пред да се лекува некоја слабост, неопходно е да се утврди точна дијагноза, бидејќи фурункулозата е слична кај знаците и симптомите на фоликулите.

Дијагностицирање

Пред лекувањето на болеста, неопходно е искусен лекар да направи точна и соодветна дијагноза. Дијагностицирањето на болеста не е особено тешко и не бара целосен преглед на телото. Фурункулозата се карактеризира со симптоми на површна манифестација, па затоа нема да биде тешко да се воспостави дијагноза за специјалист.

Се вари на рамо

Првично, надворешно испитување на кожата и прогресија на фокуси. Врз основа на врие, специјалист ја дијагностицира природата на болеста. Ако се појави сомнеж, не е исклучено дека се врши обемна дијагноза со изјава за причината за инфекцијата. За да го направите ова, ќе треба да ја поминете анализата на бакус гној од гноен состав на фоликуларната кеса. Лекарот исто така дава насоки за тестирање на крвта и имунодијагностика. Доколку резултатите не обезбедат можност да се изгради слика на болеста, тогаш се спроведува целосен преглед на лицето (во многу ретки случаи). Врз основа на општо истражување, се определува причината за намален имунитет (присуство на дијабетес , крвни болести).

Третман

Третманот на фурункулозата се спроведува преку комплексен ефект: локална и општа терапија.

Локалната терапија вклучува директен ефект врз инфекцијата за целосно отстранување од телото. Оваа терапија вклучува употреба на антибактериски лекови, лекови против болки и антисептици. Сето ова ви овозможува да се справите со причината за болеста - стафилококус бактерии и стрептококи.

Третманот на фурункулоза е дозволен со употреба на 70% од медицински алкохол, хидроген пероксид и јод тинктура, кои мора да се нанесуваат во апсцес во текот на целата недела. Во исто време, триење се изведува од периферијата до центарот, со цел да се исклучи можноста за ширење на инфекцијата преку кожата.

Тоа е важно! Екструдирањето на вриење во фаза на третман или без него е строго забрането. Ова само ќе ја влоши ситуацијата и ќе доведе до развој на тешки компликации: апсцеси, флегмон.

Со фурункулоза, антибиотиците дејствуваат како блокирачки агенси. Кога антибиотик се обработува со вриење, неговото ширење не се јавува, поради што умираат предизвикувачите на болеста. Навременото земање на антибиотици за време на фурункулозата (во раните фази) доведува до инхибиција на прогресијата на болеста и, што е најважно, веројатноста за повторување на симптомите е елиминирана.

На 5-6 ден, кога се случува неовластено излачување на гној и акумулирани маси, забрането е да се лекува со алкохол, дозволено е рана да се третираат само со помош на штетни средства: водороден пероксид. Кога фокусот е целосно исчистен, неопходно е да се продолжи со триење во вишневски маст. Можно е да се третира болеста во оваа фаза со помош на греење, магнетна терапија и УВ зрачење.

Вишневски маст

Третманот на фурункулоза со помош на општа терапија се состои во земање лекови за зајакнување или обновување на имунолошкиот систем. Во случај на егзацербација на болеста, е дозволено да се препишат антибиотички препарати за орална администрација, но само во тешки случаи. Кога температурата се зголемува, може да се намали со употреба на антипиретик.

Превенција

Превенцијата на фурункулоза вклучува одржување на индивидуална хигиена. Секое оштетување на капакот на кожата треба веднаш да се третира со медицински препарати и да се заштити од влијанието на околината. За да се зајакне имунолошкиот систем, неопходно е да се одржи составот на витамини во телото, да се вклучат во физички вежби и здравствена гимнастика. Единствениот начин да се заштити од почетокот на болеста е да се поддржи имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Фурункулоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , специјалист за заразни болести, педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолтица (појавување на симптоми: 4 од 7)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Пневмонија (појавување симптоми: 3 од 7)

Пневмонијата е инфективно воспаление на белите дробови што ги погодува алвеолите или другото белодробно ткиво. Пневмонијата може да се појави од различни патогени - бактерии, вируси, габи. Затоа, постојат голем број на видови на пневмонија, од кои секоја има свои симптоми и карактеристики на перколација. Во белите дробови на здраво лице, одредена количина на бактерии е секогаш присутна. И во повеќето случаи, имунолошкиот систем добро се бори со нив. Но, кога телото е слабо и не може да се справи со нив, постои активен развој на пневмонија.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 7)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Аденоидитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...
Ротавирус (појавување симптоми: 3 од 7)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .