Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хемангиом: Симптоми и третман

Хемангиом - главните симптоми:

 • Тумор-форма формирање на кожата на сина виолетова боја
 • Туморот расте бледи кога се притиска

Кожата е еден од најважните органи на човечкото тело. На него му се доверуваат многу функции: заштитни, респираторни и сл. И затоа, ако кожата е чиста и има здрав тон, тогаш тоа е во значителен степен индикативен за здравјето на луѓето. Но, понекогаш, сепак постојат многу непријатни дерматолошки заболувања, а еден од нив е појава на хемангиом. Оваа статија детално ќе опише што е хемангиом, како е опасно, кои се причините и симптомите, како и начините на лекување.

Што е болест

Hemangioma е бенигрен раст кој има појава на црвено место, рамно или малку покачено над кожата. Обично се појавува на лицето, усната или абдоменот. Симптомите на болка најчесто се отсутни. Туморот се состои од абнормално формирани садови. Најчесто, таков тумор се појавува кај деца или луѓе во возраста, но, генерално, никој не е имун на оваа непријатна болест.

Кои се неоплазмите

Капиларниот хемангиом кај децата

Ако ги изоставиме разликите во сенката, големината и степенот на конвекталноста, хемангиомите може да се класифицираат на следниов начин:

 • Капиларниот хемангиом. Во овој случај, неоплазмата се наоѓа на површината на кожата, во повеќето случаи ваквите хемангиоми се забележани кај новороденчето.
 • Кавернозни хемангиоми. Таквите тумори навлезат во кожата и можат да растат до огромни големини. Покрај тоа, тие можат да се појават не само во кожата, туку и во мукозната мембрана, во мозокот. Сами по себе, таков тумор не може да помине, затоа што е важно да се почне третманот што е можно поскоро.
 • Комбиниран тип. Дел од комбинираниот тумор е на површината на кожата (како капиларен хемангиом), некои - под него.
 • Мешан тип. Во овој случај, неоплазмата се состои не само од садовите, туку и од другите ткива.

Што може да предизвика тумор

Што се однесува до тоа како и зошто хемангиомот може да се појави кај новороденче или возрасен, сеуште постојат спорови во медицинските заедници и се изнесени разни теории. Не постои недвосмислена причина за појава на сличен тумор до денес. Сепак, причините што можат да го зголемат ризикот од болест како што е хемангиомот кај новороденчињата се истакнуваат:

 • Повреди на раѓање.
 • Доцната бременост. Симптомите на хемангиомот кај новороденото се почести кај оние чии мајки во моментот на раѓање биле повеќе од 40 години.
 • Интеракцијата со токсични супстанции за време на бременоста може да предизвика симптоми кои укажуваат на присуство на хемангиом кај новороденчето. Таквите причини првенствено се однесуваат на жените, чија специјалност се однесува на таканаречената штетна работа.
 • Хемангиом кај новороденчиња може да се појави поради употребата на алкохол од страна на мајката.
 • Раѓањето на предвреме. Таквите причини може да изгледаат чудно, но предвремените и навистина го зголемуваат ризикот од хемангиом кај новороденото.

Причините за појава на хемангиом кај возрасните може да бидат различни. Неповолна еколошка состојба, ослабен имунитет, како и долг престој во директна сончева светлина можат да играат улога тука. Често кај возрасните, таквите тумори се јавуваат на усната или во областа на кожата на лицето.

Дијагноза на болеста

Ултразвук

Во зависност од видот и индивидуалните карактеристики, надворешните симптоми на хемангиомот кај новороденчињата (па дури и кај возрасните) можат да бидат многу различни, па затоа, конечно да се потврди дијагнозата и да се упати до отстранување на туморот со ласер или некој друг метод, потребни се бројни дополнителни студии. Тие ќе бидат назначени по првичниот преглед од страна на хирургот. Вообичаено се прават следниве постапки:

 • Ултразвучен преглед. Тоа помага да се процени длабочината на туморот.
 • Компјутеризирана томографија. Сепак, треба да се запомни дека ако има хемангиом кај новороденчиња или деца, тогаш овој метод нема да функционира.
 • Х-зраци
 • Ангиографија. Спроведено во случај туморот да има доволно голема површина на кожата.
 • Биопсија.

Понекогаш можат да се препишат други студии, но ова се определува индивидуално при назначувањето на докторот.

Методи на лекување на hemangiomas

Третман на хемангиом

Претходно, ваквите тумори не се обиделе да ги отстранат што е можно поскоро во надеж дека туморот ќе го запре растот и ќе исчезне сам по себе. Во случај да постои капиларен хемангиом, ова би можело теоретски да функционира, но искуството покажало дека оваа тактика е многу неефикасна. Подобро е да се ослободите од неоплазмите во најкус можен рок, било да е тоа хемангиом кај возрасни, деца или новороденчиња. Методите со кои се лекува хемангиом се наоѓаат подолу.

 • Moxibustion. Овој метод е погоден само за многу мали формации, бидејќи по постапката може да се забележат козметички дефекти.
 • Хируршка интервенција. Недостатоците на овој метод се исти како и оние на катеризација - може да останат лузни, затоа овој метод може да се користи само во присуство на мали хемангиоми, па дури и тогаш не на истакнати места (на усната или во површината на кожата на лицето). Пред другите методи на отстранување на неоплазмата - ласер, катеризација и замрзнување, хируршката интервенција губи многу поради присуството на контакт со крв.
 • Криотерапија (замрзнување). Прилично едноставен и безболен начин да се ослободи од туморот. Таквиот третман е погоден за тумори до 10 cm во дијаметар, лоцирани на површината на кожата или не премногу длабоки.
 • Отстранување со ласер. Погодни за големи тумори, сепак, најверојатно, со цел целосно да се ослободи од неоплазмата, ќе мора да извршите не една, туку неколку процедури. Несомнените предности на отстранувањето на туморот со ласер вклучуваат безболен, недостаток на контакт со крв и минимална траума на кожата.
 • Хормон третман. Hemangioma кај децата често се третира на овој начин. Целосно отстранување на туморот со помош на лекови е можно само во 1-2% од случаите, бидејќи овој метод обично се користи како подготвителна фаза пред да се отстрани хемангиомот со ласер или некој друг метод.

Како заклучок, вреди да се напомене дека отстранувањето на тумор на хемангиом (хирургија, ласерско отстранување и друго) не може да биде бавно, дури и ако се чини дека е мал капиларен хемангиом, бидејќи со својот активен раст, одложувањето може да го загрози уништувањето на мускулите и внатрешните органи, дегенерација во малигните оток, инфекција. Ова не е да се спомене естетската страна на ова прашање, особено ако хемангиомот се наоѓа во областа на лицето. Затоа, ако се откриени знаци на слична болест на кожата, треба да се консултирате со лекар и најверојатно да го отстраните - со ласерски, хируршки или со друг метод.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хемангиом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , онколог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемангиом кај деца (појавување симптоми: 2 од 2)

Hemangioma кај деца е васкуларна неоплазма која има претежно не-малиген карактер и се наоѓа на кожата и мукозните мембрани. Понекогаш овој тумор може да се појави внатре во органите и во овој случај може да биде тешко да се дијагностицира, бидејќи до одредено време туморот нема манифестации. Често се појавува хемангиом кај новороденчињата - неговите манифестации може да се видат или веднаш по раѓањето, или по неколку недели или месеци. Сепак, овој тумор може да се појави на подоцнежна возраст, како и во адолесценцијата (во однос на позадината на хормоналните промени во телото).

...
Капошиев сарком (појавување на симптоми: 1 од 2)

Капошивиот сарком е канцерозна болест од малигнен карактер, која постепено се развива од клетките што ја поврзуваат површината на крвта и лимфните садови. Најчесто, болеста се манифестира во форма на тумори со различни големини, локализирани на кожата или на оралната мукоза. Но, формирањето на патолошки формации на други делови од човечкото тело, како што е дигестивниот тракт или лимфните јазли, не е исклучено. Извонреден е фактот дека Капошивиот сарком е поврзан со патологии на рак поврзани со СИДА.

...
Липосаркома (појавување симптоми: 1 од 2)

Липосаркомот е малиген тумор формиран од липобластите или масното ткиво. Често е локализиран на долните екстремитети, во рамото или во ретроперитонеалниот простор, но не ја исклучува можноста за оштетување на други делови од телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .