Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Егзема: Симптоми и третман

Егзема - главните симптоми:

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

Причини за развој

До денес, не се утврдени точните причини за егзема. Многу научници веруваат дека нервниот систем дава огромен придонес за појавата на оваа болест. Не последната улога во формирањето на оваа состојба е доделена на ендокриниот систем, кој негативно влијае на нервниот систем, како резултат на кој се формира екземматозен дерматит.

Предвидните фактори за појава на болеста вклучуваат:

 • хиповитаминоза (Б6);
 • недостаток на елементи во трага;
 • недостаток на незаситени масни киселини;
 • хелиминативни инвазии;
 • патолошки процес во дигестивниот систем;
 • холециститис (воспаление во жолчното кесе);
 • цревна дисбиоза;
 • наследен фактор;
 • дисметаболна нефропатија (патолошки процес кај бубрезите).

Симптоматологија

Што е егзема, веќе сме сфатиле, одиме на подетален опис на неговите манифестации. Симптомите на болеста имаат акутна воспалителна природа, која е придружена со серозен воспалителен процес во кожата. Екцеатскиот дерматитис е од следниве видови:

 • точно;
 • микробиолошки;
 • дишидротичен;
 • себореичен;
 • тилотичен;
 • микотичен;
 • професионален;

Главната локација на концентрацијата на болеста е лицето и рацете. Често може да ја дијагностицирате болеста на главата. Во акутен егзематозен дерматитис, симптомите се карактеризираат со бројни осипувања. По отворањето на меури на нивно место, има мала точка на ерозија, која емитира сериска течност.

Плач

Плач егзема е дерматолошка болест, од која сите симптоми се фокусираат на рацете и нозете. Постојат случаи кога болеста влијае на големи делови од телото. Со само-грижа за болеста, по некое време, влажниот егзема потсетува на себе повторно, но само во голем обем. Како по правило, ова е хронична егзема, која се карактеризира со ремисија и егзацербација.

Таквите егземи се дијагностицираат кај деца и возрасни. Првично, има акутна фаза на протокот со различни понатамошни релапси. По некое време, постои хроничен егзема со периодични егзацербации.

Плач егзема може да биде од следниве видови:

 1. Себороичен егзема.
 2. Микробен егзема.
 3. Точно.
 4. Професионалец.
 5. Дишидротичен егзема.

Микробен

Микробен егзема

Микробен егзема влијае на оние делови од кожата каде што има абразии, рани, фистула, гребаници. Се карактеризира со многу јасна ограничена форма и flaking на рабовите. По микробниот егзема ја погоди кожата, на неа се формираат ламеларни кора, по отстранувањето на која се појавува плачење површина.

Микробен егзема, подетално со која можете да видите на фотографијата, влијае на задниот дел од рацете, долниот дел од нозете и скалпот. Неправилна терапија или повреда на погодената област е директна причина за алергиски осип. Микробен егзема, осип што по втор пат влијае на кожата на лицето, ќе биде придружуван од голем број плачливи ерозивни места. Резултатот од овој процес ќе биде дека микробниот егзема ќе се претвори во вистинска. Микробниот егзема може да се лекува, но сеопфатен пристап е важен тука.

Себорејски

Себороичната егзема е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди. Себороичната егзема влијае на таквите делови од телото:

 • коса;
 • аксиларни вдлабнатини;
 • интерскакуларна област;
 • градите;
 • очните капаци;
 • уво, назолабијални набори.

Себороичната егзема и нејзините симптоми не се поврзани со губење на косата. Причините за кои може да настане себороичен егзема, се низок имунитет, придружуван од хронични заболувања на дигестивниот тракт, ринитис и синузитис. Себороичната егзема, која може да се види на сликата, може да се формира поради хормонални нарушувања и недостаток на витамини во телото.

Себорејскиот егзема изгледа вака:

 • жолта или розова плакета;
 • десквамација, тежок чешање;
 • кога се отстрануваат снегулки, се формира влажна површина.

Себороичната егзема може да има компликации, чија причина е секундарна инфекција на осипните елементи, формирање на отиофоликулитис, фоликулитис, хидраденитис, стрептодермија итн.

Професионалец

Овој тип на болест се јавува поради хемиска, механичка или физичка иритација. Таквата болест може да предизвика следниве фактори:

 • смола
 • никел
 • хром,
 • гераниум
 • нарцис
 • Новокаен,
 • бензилпеницилин,
 • козметички производи.

Вистински егзема

Вистинскиот егзема може да има друго име - идиопатско. Ги има следните симптоми:

 • акутна инфламаторна подпухнатост со понатамошно појавување на ерупции;
 • по отворањето на меурчиња се формираат сериски бунари - точка ерозија;
 • со текот на времето, сериозната течност се суши, формирајќи сиво-жолти кора.

Вистински егзема може да се појави во следните фази:

 • еритематозен;
 • папуловизично;
 • впие;
 • кортикален.

Вистинскиот егзема, кој можете да го видите на сликата, предизвикува тежок чешање, несоница, невротични нарушувања. Многу ретко, болеста влијае на една област, а фокуси на воспаление постојат без јасни граници.

Првично, екзема се појавува на лицето, а потоа влијае на рацете, на целата кожа. Сите исипи се симетрични по природа, склони кон последователно оштетување на трупот, горните и долните екстремитети.

Кога воспалението е намалено, плачењето ги заменува. Се карактеризира со формирање на кора, чешање, пилинг. Ако вредниот егзема трае многу долго време, тогаш резултатот од овој процес е формирање на пченка и пукнатини. Како по правило, болеста може да биде комплицирана со гнојна инфекција. Затоа, со текот на времето, се јавува хронична егзема.

Дишидротичен

Дишидротичен егзема

Дишидротичниот егзема се концентрира на дланките, стапалата. Се карактеризира со формирање на меурчиња, кои на крајот се отвораат, се исушат и доведуваат до формирање на итни гнојни корачи. Со текот на времето, дишидротичниот егзема може да влијае на рацете и нозете. Често, дишидротичниот егзема се изразува во форма на трофични промени во ноктите.

Атопична егзема

Атопична егзема

Атопичен дерматитис или егзема е болест на кожата која влијае на голем број луѓе. Најчесто тоа е детска егзема.

Како по правило, атопичната егзема, која може да се види на сликата, има алергиско потекло, најчесто се дијагностицира кај деца. Откако ќе го положи знакот од 3 години, детето целосно ќе се опорави. Ако ова не се случи, тогаш хроничната егзема ја зема палката, која може да биде многу тешко да се излечи.

Таквите егземи почесто се јавуваат кај децата, влијае на лицето и површината на кожата, која е во контакт со пелени. Во повеќето случаи, таквите феномени се јавуваат во детството и адолесценцијата. Но, денес може да се сретнете со луѓе на кои им е дијагностициран атопичен егзема подоцна. Како по правило, оваа болест е алергична по природа, но тие испуштаат болест од нервно потекло, која има екцем симптоми кои не се поврзани со алергии.

Сува

Сува егзема е егзематозен дерматит, кој се карактеризира со прекумерна сувост на кожата и појава на пукнатини на неа. Бавен развој е карактеристичен за оваа болест, што може да резултира со хроничен егзема со изразена сезоност. Сува егзема напредува во зима поради сув воздух.

Пренесената болест подеднакво ги погодува жените и мажите. Во повеќето случаи, сува егзема се дијагностицира кај луѓе кои страдаат од атопичен дерматитис. Болеста може да се развие на кој било дел од телото, но најмногу влијае врз кожата на екстремитетите.

Сувата екзема има симптоми слични на оние на екематозниот дерматит во акутната фаза:

 • прекумерна сувост на кожата;
 • воспаление на кожата;
 • црвенило на кожата;
 • меурчиња со течност.

Монета во форма

Монета егзема

Егзема на монета е болест придружена со генерализирани, заоблени фокуси кои се карактеризираат со тежок чешање. Најмногу погодени од оваа болест се мажите. ЕКЗЕМА како монета, која може да се гледа на сликата, има нејасна етиологија.

Овој вид на екземматозен дерматитис е како што следува:

 • везикулите покажуваат јасни контрасти;
 • чешање и пилинг;
 • присуство на плачење фокуси.

Еxzema на монетата се смета за болест што е многу тешко да се лекува. Со оглед на сите симптоми, оваа болест е многу слична со габична инфекција на кожата и псоријаза.

Хроничните форми на оваа болест вклучуваат варикозна егзема. Тоа влијае на долните екстремитети. Најчесто, варикозниот егзема, што може да се види на сликата, се јавува кај жени после 50 години.

Ефикасна терапија

Како да се излечи егзема? Терапевтски интервенции вклучуваат лекови и други традиционални лекови. Денес, многу често луѓето се прибегнуваат кон третманот на егзема на лицето, рацете и нозете дома. Со оглед на видот на патолошкиот процес, третманот на егзема се сведува на назначување на следниве лекови:

 • надворешни форми на кортикостероиди;
 • антипруритни агенси;
 • антибактериска маст;
 • антифунгални лекови;
 • витамини Б1, Ц и Б6;
 • седативи (валеријани, транквилизатори);
 • десензитизирани гелови и масти;
 • антихистамински лекови.

Покрај тоа, важна улога во третманот на диета со егзема, банеротерапија и физиотерапија.

Ефикасна маст

Како да се третираат егзема со надворешни лекови? Одредени се најефективните масти од егзема:

 • антифунгални маст за егзема со кетоконазол;
 • салицилна маст за егзема;
 • Celestoderm (глукакортикоидна крема базирана на бетаметазон);
 • борна маст (асептично средство направено од борна киселина);
 • Тридерм (комбинација на лек со антиалергиски, антифунгални, антибактериски и антиинфламаторни ефекти);
 • Вилкинсон маст.
Маст Тридерм

Ако егзема на лицето, рацете и нозете се јавува во комплицирана форма, тогаш се користат хормонални масти засновани на хидрокортизон за лекување.

Правилна исхрана

Диетата со егзема е важен дел од ефективниот третман. Овие пациенти треба да ја ограничат употребата на следната храна и производи:

 • течни и сварливи јаглени хидрати;
 • алкохолни пијалоци;
 • зачинети и солени јадења;
 • екстракти и конзервирана храна.

Бидете сигурни да го вклучите во вашата исхрана каша, млечни јадења, билки, зеленчук, варено месо и овошје. Исхраната за егзема треба да биде избрана само од лекар, единствениот начин да се постигнат најбрзите резултати и да се спречат сите непријатни манифестации на оваа болест.

Народна медицина

Tar

Третманот на егзема фолк лекови се базира на следниве рецепти:

 1. Решетки на компири, завиткајте ја каша во ориз и нанесете го на погоденото место. Покрај примена на лосиони во домот, треба да го вклучите овој производ во вашата исхрана.
 2. Домашен катран катран треба да се направи по една лажица катран се меша со три лажици рибино масло и лажица јаболков оцет.
 3. Направете апликации дома врз основа на свежа зелка и белка од јајце.
 4. Измешајте ги исушените риби со скара за мелење пред да се формира брашно. Може да се пријавите на раната дома откако ќе го измешате добиеното брашно со рибино масло.

Екцематозен дерматитис е заболување на кожата кое се карактеризира со непријатни манифестации. Третманот на болеста зависи од фазата и формата на болеста. За максимален ефект, подобро е да се користи комплексен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Егзема и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Егзема на рацете (појавување симптоми: 6 од 10)

Егзема е честа болест на кожата од невроалергиска природа, која се карактеризира со повторливи воспаленија на папиларниот дермис и се манифестира со осип на кожата. Карактеристичен е екземматозен исимпотен полиморфизам, постојан проток и локализација во отворени области на телото - лице, раце, стапала. Егзема на раце се јавува кај 25% од луѓето со проблеми со кожата, бидејќи овој дел од телото не е заштитен со облека и често е изложен на агресивни фактори на животната средина: почнувајќи од употреба на алергенски креми и завршувајќи со работа со хемиски реагенси.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување симптоми: 6 од 10)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Егзема на нозете (појавување симптоми: 5 од 10)

Егзема на нозете е болест на кожата на долните екстремитети, која се јавува во хронична или акутна форма. За таква болест се карактеризира со горење, чешање и осип. Кожата на луѓето кои страдаат од егзема е посензитивна за влијанието на разните стимули. Промените во содржината на имунолошките клетки може да се детектираат во крвта на таквите пациенти.

...
Алергија на ладно (појавување симптоми: 4 од 10)

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...
Дерматитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .