Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стрептодерма: Симптоми и третман

Streptoderma - главните симптоми:

Чиста, мазна кожа секогаш се смета за еден од постојаните показатели за здравјето и убавината. Сепак, не постојат толку многу луѓе кои не се соочуваат со проблеми поврзани со кожата. Но, ако некој е ограничен само на тинејџерските акни, кај другите, кожните болести може да бидат многу посериозни. Една од многу непријатните заболувања кои влијаат на кожата е стрептодерма, или, како што се нарекува, стрептококната пиодерма.

Заразната болест, како што е стрептодерма или сува стрептодерма, се јавува кога стрептококите почнуваат активно да се размножуваат во кожата. Ова е обично група А стрептококи - тие се оние кои придонесуваат за формирање на чиреви на кожата, кои се карактеристични за стрептодерма. Бактериите на Б-група предизвикуваат болест позната како сува стрептодерма.

Зошто лицето има стрептококна пиодермија?

Стрептококната пиодерма е заразна бактериска инфекција. Се пренесува или преку контакт со носач на бактерии, или преку секојдневни објекти. Во принцип, инфекцијата се јавува кога има лезии на кожата - рани, гребаници или ако имунитетот на лицето е сериозно ослабен. Постојат и други фактори кои можат да предизвикаат инфекција:

 • Состојба на тешка замор, физичка или ментална.
 • Присуство на болести поврзани со ендокриниот систем.
 • Невнимателен однос кон личната хигиена.
 • Сува кожа тип, склони кон формирање на microcracks.
 • Постојан престој во близок тим. Streptoderma кај децата често се појавува поради фактот дека некој се разболел во градинката (или училиштето) што ја посетуваат. Ризикот се зголемува при користење на вообичаени апарати за домаќинство: прибор за јадење, четки за коса, крпи, итн. Streptoderma се пренесува главно преку секојдневниот живот, и тоа мора да се запомни.
 • Дефицит на витамин.

Иако горенаведените околности значително го зголемуваат ризикот од инфекција со болест како што е стрептодерма или сува стрептодерма, но присуството на мала пукнатина не значи дека лицето веднаш ќе се зарази. Напротив, сè повеќе зависи од тоа колку е силен имунитет на лицето.

Симптоми карактеристични за стрептодерма

Симптомите кои се манифестираат во стрептодерма се во голема мера зависни од тоа колку болеста е отворена. Се започнува со помали розови дамки кои чешаат и лупат. Тие се локализирани обично во наборите на кожата, на задникот или лицето. Стрептодерма кај деца во оваа фаза може да предизвика мало зголемување на температурата, зголемување и осетливост на лимфните јазли. Сува стрептодерма застанува околу во оваа фаза - со текот на времето пилингот станува се повеќе и поинтензивен, скали се формираат на местото на воспалението. Со истиот вид кој е предизвикан од стрептококите од групата А, работите се малку поинакви.

Симптоми на стрептодерма

Во следната фаза, појавата на чирови. Првично, тие се мали - околу еден сантиметар или два во дијаметар, но во отсуство на соодветен третман тие можат да пораснат до 10 см или повеќе. Како точно тие изгледаат, можете да дознаете ако гледате фотографии од учебниците за медицината. Ако ја излекувате болеста во оваа фаза, тогаш по обновувањето на кожата нема да оставите никакви траги. Дали е тоа во местото каде што има чирови, кожата некое време ќе биде полесна од остатокот од телото.

Ако болеста се започне, стрептококите ќе навлезат во подлабоките слоеви на кожата, чиревите ќе бидат покриени со зеленикави кора, а потоа ќе се формираат чирови на нивно место. На фотографијата што ја илустрира оваа фаза на болеста, може јасно да се видат нерамните рабови на раните и да се извадат од нив. Оваа форма на стрептодерма се нарекува стрептококен ектим. Бидејќи ecthyma влијае на раст слој на кожата, постојат видливи лузни на кожата по обновувањето. Морам да кажам, сува стрептодерма во овој поглед е пожнеат - после тоа, лузните обично не остануваат.

Дијагноза на болеста

Стрептодерма под микроскоп

Ако некое лице пронајде знаци карактеристични за стрептодерма - спотови или меурчиња, тогаш единствената правилна одлука во оваа ситуација е да отидете кај лекар, кој детално ќе каже како да се третира стрептодема, да ги пропише потребните лекови. За да се разјасни дијагнозата, тој најверојатно ќе нареди преземање на сеење на содржината на апсцесите или стругање на кожата за испитување.

Може да се додели:

 • комплетна крвна слика;
 • анализа за да се процени нивото на тироидните хормони;
 • анализа на столица, итн.

Методи на третман со Streptoderma

Бидејќи стрептококната пиодерма е многу заразна болест и се пренесува од човек до друг многу брзо, пациентот треба да биде изолиран за период на третман. Децата во овој период не треба да се земаат во детска градинка или училиште, подобро е за возрасни да земат боледување - ова ќе го спречи ширењето на инфекцијата. Можете да бидете лекувани и во болницата и дома. Самиот третман е како што следува:

 • Прифаќање на антибиотици. Обично овие лекови се пропишани, ако тоа е стрептодермија кај возрасни, иако во овој случај, антибиотиците треба да се користат само како што е наведено од лекар. Третман на стрептодерма кај деца обично се случува само со употреба на локални антибактериски агенси.
 • Физиотерапија: УВЧ, ултравиолетово зрачење.
 • Прием на витамински комплекси.
 • Ограничување на физичката активност, доволно време за спиење. Ова е особено важно ако третманот се врши дома, и постои искушение да се наплати со непотребна работа.
 • Употреба на имуномодулатори. Може да се користи како хербални препарати, како што е ехинацеа, и помоќни синтетички агенси.
 • Користат лекови локално дејство: назначени антисептици, маст за стрептодерма - антибактериски или хормонални.

Ако третманот на стрептодерма кај возрасни или деца е правилно избран, тогаш болеста ќе помине за околу една недела и половина. Ако ова не се случи, третманот треба да се прилагоди. Ако некое лице се лекува дома, неопходно е да се мијат подови во станот приближно секои 2 дена, и подобро е да се кварцизира.

Во отсуство на соодветен третман на болеста - без оглед дали е сува стрептодерма или нормална, стрептодерма кај возрасни или кај деца, таквите непријатни компликации може да се појават како, на пример, микробен егзема. Затоа, важно е внимателно да ги следите упатствата на лекарот - да ги земате потребните лекови и да го следите режимот. Што се однесува до превенцијата, ќе им помогнат мерките како зајакнување на одбраната на телото, хигиената итн.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Streptoderma и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , специјалист за заразни болести, миколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болест на Випл (симптоми на појавување: 4 од 7)

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...
Ерсиниоза (појавување симптоми: 3 од 7)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Егзема (појавување симптоми: 3 од 7)

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...
Сјогренов синдром (појавување симптоми: 3 од 7)

Воспалителните процеси кои влијаат врз сврзните ткива на човечкото тело се нарекуваат Сјогрен-ов (Sjogren) синдром или почесто терминот "сув синдром". Оваа болест е предизвикана од поразот на плунката, лакрималните и жлездите на мукозните шуплини. Со штетните фактори на овие жлезди се јавува дисфункција, што доведува до намалување на продукцијата на секреција.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .