Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Егзема на рацете: симптоми и третман

Екцема на рацете - главните симптоми:

Егзема е честа болест на кожата од невроалергиска природа, која се карактеризира со повторливи воспаленија на папиларниот дермис и се манифестира со осип на кожата. Карактеристичен е екземматозен исимпотен полиморфизам, постојан проток и локализација во отворени области на телото - лице, раце, стапала. Егзема на раце се јавува кај 25% од луѓето со проблеми со кожата, бидејќи овој дел од телото не е заштитен со облека и често е изложен на агресивни фактори на животната средина: почнувајќи од употреба на алергенски креми и завршувајќи со работа со хемиски реагенси.

Причини за болеста

Причините за егзема на рацете не се разјаснети, бидејќи оваа болест припаѓа на групата полиетиолошка (или мултифакториелна), односно многу фактори може да доведат до негов развој. Повеќето лекари сметаат дека механизмот на развој на болеста е директно поврзан со нарушеното функционирање на нервниот систем. Сепак, научниците веруваат дека нејзиниот изглед може да биде предизвикан од неколку причини:

  • контакт со хемиски бои и вкусови, кои се дел од секојдневните употребувани хемикалии за домаќинства (според статистичките податоци, егземата на прстите често се случува по долга интеракција со агресивен детергент за миење садови, прав или алерген крем);
  • долгорочна употреба на одредени групи фармацевтски производи (НСАИЛ, на пример);
  • заразни болести на кожата;
  • ендокрини нарушувања;
  • генетска предиспозиција.
  • пчелен полен, мувла, топола;
  • сувост и потење на рацете.

Симптоми на болеста

Екцема на раце

Во зависност од надворешните манифестации на егзема на рацете, може да биде плач и суво, и поради причините што го предизвикуваат, може да биде идиопатска (вистинска), микробна, професионална.

Симптомите на егзема се директно поврзани со нејзиниот изглед, иако генералните знаци на болеста вклучуваат сериозна црвенило на кожата на рацете, јадеж, интензитетот на кој секој одлучува сам по себе, појава на густ едем на меките ткива и зголемување на температурата на кожата на рацете.

  1. Вистинската (идиопатска) рачна егзема се карактеризира со брз почеток. Рашниците имаат еритематозна, папуларна или везикуларна природа (на фотографијата може да се види дека се карактеризираат со симетрија). Болеста започнува со формирање на мали меурчиња, кои подоцна се спојуваат едни со други, се отвораат, формираат прецизна ерозија, светло жолти кора и доведуваат до развој на лихенизација (нагло задебелување на кожата и подобрување на моделот). Сето ова е придружено со тежок едем на погодените ткива, а потоа и со пилинг.
  2. Микробната форма на болеста се развива во позадината на гнојното воспаление на кожата во места на изгореници или абразии. Процесот започнува со еднострана лезија и одвојување на коренот на слојот на епидермисот, проследен со формирање на ексудат, кој на крајот се собира во тенки линеарни или прстенести кора - сува егзема се формира (најчесто тоа не влијае на целата рака, туку само на прстите).
  3. Професионалниот егзема на рацете на клиничките манифестации личи на вистинито, односно се карактеризира со брз почеток и папуло-везикуларен осип, кој на сликата изгледа како мали меурчиња. Во почетната фаза, може да се излечи со народни лекови, но ако причината за болеста не е елиминирана, тогаш тоа ќе се претвори во хронична форма, чиј тек ќе се влоши со секое следно егзацербација.
Егзема кожа

Екцематозен осип обично се отвора на ден 3-4, а чиревите кои остануваат по неа заздрават во рок од еден месец и се придружени со болка. Важно е да се запамети дека во моментот кога се отвораат меурите, ризикот од придружна инфекција се зголемува, што значително ќе го комплицира третманот на егзема на рацете и ќе доведе до долг тек на болеста. За време на периоди на егзацербација, кожата во погодената област станува црвена и влажна на допир (многу е важно во такви моменти да се следи исхраната и да се заштити нервниот систем од удари), а за време на ремисијата станува сува и нееластична. Сувата егзема е придружена со пилинг на кожата и појава на пукнатини на крварење (на сликата изгледаат како мали парчиња), кои се многу нервозни (раните и лупењето се препорачуваат да се подмачкуваат со крем за бебиња).

Дијагностички методи

Пред да се лекува егзема на вашите раце, треба да ја посетите дерматолог кој може да ја утврди причината за болеста. Генерално, лекарите прават дијагноза врз основа на надворешен преглед на кожата од разговорот со пациентот, но во ретки случаи потребно е дополнително испитување - комплетна крвна слика, тест за одредување на инфективниот агенс. Во случај специјалист да се сомнева за присуство на друга болест со сличен тек (шуга, псоријаза), тој може да нарача биопсија на кожата. Треба да се каже дека третманот со традиционална медицина или употребата на антихистамински креми не треба да се започне без претходно да се консултира лекар, бидејќи тие можат да предизвикаат развој на компликации. Единственото нешто што може да направи пациент со сомнеж за екземтален осип, е да се оди на диета, отстранувајќи ги "штетните" производи од вашата исхрана.

Како да се третира?

Специјалист ви кажува како да се лекува егзема во рацете на пациентот, кој треба да се посети, дури и подоцна, третманот ќе се врши со користење на народни лекови. Терапијата треба да биде сеопфатна со употреба на алатки за надворешни (кремови, маст) и за внатрешна употреба (таблети, инјекции), со задолжително следење на исхраната и физиотерапијата.

Третман со лекови

Лекот третман на егзема на рацете вклучува употреба на антихистамински орални агенси (Tavegil, Suprastin, Eden), антибактериски лекови (во случај на микробна лезија на кожата), имуномодулатори (витамински комплекси) и лекови за надворешна употреба. На првите знаци на болеста, на пациентот е пропишана гликокортикоидна маст за егзема на рацете, која го ублажува воспалението, чешање и спречува понатамошно оштетување на кожата (по елиминирање на воспалителниот процес, употребата на маст се откажува). Во иднина, на пациентот е пропишана употреба на антихистамински крем - со цел да се елиминира отокот и чешањето, како и текот на постапките за физиотерапија (озонска терапија, парафинска апликација, ултравиолетово зрачење итн.). Кремот ја игра улогата на бариера помеѓу кожата и патогената микрофлора, така што лекарите го избираат добро (особено популарни се пимекролимус и цинк пиритион.

Антиалергичен Тавегил

Третман на народни лекови

Тешко е да се излечи егзема со народни лекови, па затоа нивна употреба е пропишана како дополнување на терапијата со лекови. Топла компреси од зелка варени во млеко, орална администрација на лушпа од корен од корен и употреба на крем заснован на рибино масло и ореви, подготвени дома, се особено популарни кај рецептите за традиционална медицина. Третманот со народни лекови ќе биде ефективен само на самиот почеток на болеста, во случај на тежок курс, егзема може да се лекува само со лекови.

Исхрана

Исхрана - еден од главните фактори за успешен третман на болеста. Пациентите со егзема на нивните раце се препорачуваат да го направат својот секојдневен оброк на хипоалергичните производи и да им дадат предност на нискокалорична протеинска млечна храна и зеленчук. Исхраната за егзема строго исклучува употреба на пушена, агруми и шеќерна храна, бидејќи нивната употреба значително го зголемува чешањето. Наместо чај и кафе, лекарите препорачуваат пиење медицински инфузии подготвени според рецепти за традиционална медицина.

Иако егземата е хронична повторлива болест, прогнозата за нејзиниот третман е поволна. Исхраната, профилактичката употреба на традиционалната медицина, недоволниот контакт со алергените, навременото лекување на заразни болести на кожата и вистинскиот избор на крем за нега на кожата го намалува ризикот од рецидив на максимум.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате екцема на вашите раце и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Егзема (појавување симптоми: 6 од 9)

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...
Егзема на нозете (појавување симптоми: 5 од 9)

Егзема на нозете е болест на кожата на долните екстремитети, која се јавува во хронична или акутна форма. За таква болест се карактеризира со горење, чешање и осип. Кожата на луѓето кои страдаат од егзема е посензитивна за влијанието на разните стимули. Промените во содржината на имунолошките клетки може да се детектираат во крвта на таквите пациенти.

...
Атопичен дерматитис кај деца (појавување на симптоми: 4 од 9)

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 4 од 9)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Питириазис (појавување симптоми: 4 од 9)

Питиријаз е колективен концепт на хронични дерматолошки заболувања. Етиологијата и клиничката слика може да варираат, сепак, за сите заболувања има една карактеристична особина - пилинг на кожата. Ограничувањата за возраста и полот, како такви патолошки процеси, немаат, според тоа, подеднакво се наоѓаат и кај децата и кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .