Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Егзема на нозе: симптоми и третман

Екцема на нозете - главните симптоми:

Егзема на нозете е болест на кожата на долните екстремитети, која се јавува во хронична или акутна форма. За таква болест се карактеризира со горење, чешање и осип. Кожата на луѓето кои страдаат од егзема е посензитивна за влијанието на разните стимули. Промените во содржината на имунолошките клетки може да се детектираат во крвта на таквите пациенти.

Фактори на ризик

Се разликуваат ендогените и егзогените причини за егзема во нозете. Ендогени вклучуваат:

 1. Неврогени причини. Тие вклучуваат: стрес, депресија, нервоза, ментална траума, IRR.
 2. Болести на ендокриниот систем: шеќер, дијабетес, ментална траума.
 3. Патологија на гастроинтестиналниот тракт - колитис, гастритис, чир, панкреатит, холециститис.
 4. Васкуларни заболувања и нарушувања на циркулацијата - проширени вени, тромбофлебитис.
 5. Долготрајни заразни болести.

Егзогени причини:

 1. Промени во климата, влијание на високи или ниски температури.
 2. Користете облека направена од синтетика или волна.
 3. Ефектот на алергените.
 4. Габични заболувања на кожата на нозете.
 5. Повреди, гребнатини, рани.

Симптоматологија

Егзема во нозете, која се јавува во акутната фаза, е придружена со црвенило на кожата и формирање на мали црвеникави нодули на прстите. Овие формации се зголемуваат во големина, а потоа се полнат со течност.

Ако ја погледнете фотографијата, по отворањето на овие меурчиња, микроерозиите се појавуваат на нивно место. Тие се нарекуваат eczematous бунари. Откако течноста исцедена, почнува да се исуши и предизвикува пилинг на кожата, формирање на кора.

Акутната фаза се карактеризира со тежок чешање. Засегнатите области немаат граница, така што тие често се менуваат со здрава површина на кожата. Најдобро е да се покаже дека презентираните процеси ќе можат да фотографираат егзема на нозете. Осипот може да влијае не само на подрачјето на нозете, туку и врз лицето, рацете и целото тело.

Варикозен егзема

Варикозни вени

Пренесената болест може да се појави поради проширени вени или венска инсуфициенција. Екцемот најчесто ги погодува оние луѓе кои водат седентарен начин на живот, е прекумерна тежина. Овој вид на болест е локализиран во близина на области со проширени вени. Како по правило, ова се зглобовите или глуждовите.

Поради нарушената циркулација на долните екстремитети, егземата полека се лекува и може да се појават трофични чиреви и отворени рани. Таквата болест може да предизвика компликации како што е воспалителниот процес.

Сорти на болеста

На нозете постојат следниве видови на егзема:

 1. Точно. Нејзината слика ја покажува состојбата на "варена" кожа. Може да биде акутен или хроничен.
 2. Акутен идиопат. Се појавува ненадејно и е придружено со класични манифестации со формирање на меурчиња, тежок чешање. Времетраењето на оваа болест е 2-6 месеци.
 3. Хроничен. Таа почнува да се вознемирува во периодот на егзацербација. Се карактеризира со едем на кожата, отворен од везикули со формирање на ерозија. За време на егзацербации, клиничките манифестации се отсутни. Се појавува само тежок чешање.
 4. Дишидротичен. Оваа болест влијае на површината на стапалата. Голем број меурчиња со густа површина. Оваа форма на егзема се карактеризира со додавање на секундарна инфекција, па затоа е многу тешко да се излечи со помош на масти и други лекови. Во повеќето случаи, дишидротичната форма на егзема е придружена со хроничен тек.
 5. Сува Се карактеризира со атипични симптоми, и тоа главно влијае врз постарите лица. Се манифестира во форма на пукнатини, пилинг. Оваа болест вклучува квалитативна дијагноза со различни дерматити.
 6. Плач. Екцемот влијае на големи површини на кожата и се фокусира на свиоците на големи зглобови. За оваа форма на болеста се карактеризира со формирање на екстензивни ерозии, придружени со силно горење и чешање.

Третман

Како да се третираат егзема на нозете? Ова прашање денес не ја губи важноста, бидејќи секој тип на оваа болест има свои ефективни методи на терапија.

Сува егзема

Оваа болест се јавува поради сува кожа и појава на пукнатини во неа. Третманот на сув егзема на нозете вклучува употреба на навлажнувачка маст, која се состои од следниве компоненти:

 • гликолна киселина;
 • уреа;
 • млечна киселина;
 • вазелин.

За да се излечи воспалителниот процес во почетната фаза на болеста, помагаат кортикостероидната маст. Со цел да се заштити од егзацербација, потребно е да се следи строга диета. Не можете да ги јадете следните производи:

 • конзерванси;
 • јагоди;
 • агруми;
 • компири;
 • црвени јаболка;
 • домати;
 • слатки.

Ограничете ја употребата на лесно расипливи полу-готови производи и производи.

Во периодот на егзацербација, неопходно е целосно да се заборави за алкохол, кафе и чај. На ваквите пациенти им е дозволено да користат:

 • посно месо;
 • риба;
 • свеж зеленчук, кој вклучува каротин, Б9, ПП и Б1.

За сува егзема, ефикасни масти како Celestoderm, Fluorocort или Flucinar. Овие масти помагаат да се елиминира чешањето, воспалението и да се забрза регенерацијата на кожата. Со сите услови во блиска иднина ќе можете да го исчистите телото одвнатре, како и да заборавите на таквата болест како сува егзема.

Целестодер маст

Микробен и плач

Терапијата за микробен егзема го вклучува следниов план на дејствување:

 • ретинол масти;
 • хипосензибилна терапија;
 • исхрана;
 • ултравиолетово зрачење;
 • употребата на кал.

За влажен третман на егзема се подразбира употреба на аеросоли и лосиони. Забрането е да се мие кожата со сапун и вода. За чистење на кожата треба да се користат растителни масла. Ова е особено точно во зима кога сакате да носите топли чевли. Чорапите мора да бидат избрани од памучна ткаенина. За да се постигне позитивен резултат во третманот, потребно е интегриран пристап: да се применуваат мастите, да се следи исхраната, да се користат лекови, да се елиминира контакт со иритант.

Можеме да излечиме влажни егземи со помош на такви народни лекови како компири:

 1. Измијте го и исчистете го зеленчукот.
 2. Се сече на тенки парчиња и се закачи за погодените области на нозете.
 3. Можете да решетки компири со ренде и додадете мед.
 4. Нанесете ја смесата на влажни подрачја и држете ја за 2 часа.

Егзема на нозете е многу сериозна болест, симптоми кои доведуваат до постојан непријатност кај пациентот. За да заборавиме на оваа непријатна болест засекогаш, неопходно е да се применат ефикасни лекови за болеста во комплексот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Егзема на нозете и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Идиопатска уртикарија (појавување симптоми: 7 од 13)

Идиопатска уртикарија - е алергиска болест на кожата која може да влијае на секое лице, без оглед на полот, возрасната група и етничката припадност. Голем број патолошки и физиолошки предиспонирачки фактори можат да предизвикаат развој на оваа болест. Провокатор може да биде убод од инсекти, прекумерно високи или ниски температури, преголема доза на лекови или нетолеранција на храна.

...
Егзема на рацете (појавување симптоми: 5 од 13)

Егзема е честа болест на кожата од невроалергиска природа, која се карактеризира со повторливи воспаленија на папиларниот дермис и се манифестира со осип на кожата. Карактеристичен е екземматозен исимпотен полиморфизам, постојан проток и локализација во отворени области на телото - лице, раце, стапала. Егзема на раце се јавува кај 25% од луѓето со проблеми со кожата, бидејќи овој дел од телото не е заштитен со облека и често е изложен на агресивни фактори на животната средина: почнувајќи од употреба на алергенски креми и завршувајќи со работа со хемиски реагенси.

...
Егзема (појавување симптоми: 5 од 13)

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 5 од 13)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Сонце дерматитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Соларниот дерматит - е прилично ретко нарушување кое се развива не толку поради интензивното влијание на сончевите зраци, како и позадината на индивидуалниот одговор на организмот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .