Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пинк лишај: симптоми и третман

Пинк лишаи - главните симптоми:

Lichen versicolor (пилинг розеола или Зибер-ова болест) е акутна дерматоза која има посебен тек, локација и карактер на осип и тенденција за спонтано заздравување. Најчесто се јавува во случаи каде што е ослабен имунолошки систем (на пример, по студ).

Оваа болест се карактеризира со сезонска (највисока инциденца во пролет и есен). Гибетската болест се јавува претежно кај луѓе на возраст од 20-40 години, во ретки случаи, деца под 10 години и постарите лица можат да се разболат. Рецидивите за оваа патологија не се карактеристични, бидејќи после тоа останува стабилен имунитет. Таа се јавува почесто кај жените отколку кај мажите.

Причини за болест

Постојат неколку теории за појавата на оваа патологија. Најчеста гледна точка, во која се наведува дека бактериските и вирусни инфекции играат почетна улога во појавата на розовиот лишај. За да го потврдите ова, ќе им помогнете на тестовите кои се изведуваат кај пациенти. На пример, по интрадермална администрација на вакцината, која содржи антитела на стрептококи бактерии, по некое време на кожата можете да ги видите манифестациите на алергија. Ова укажува на присуство на овој патоген во телото.

Пинк лишај многу често може да се најде со грип и други акутни респираторни заболувања. Улогата на инфективните агенси е важна само во почетните фази на болеста, а потоа се алергиски. Во повеќето кожни манифестации на розово лишаи поради алергиски реакции.
Појавата на лиснато розеола е олеснета од следниве фактори:

 • хипотермија;
 • стресни ситуации;
 • метаболички нарушувања;
 • намален имунитет;
 • вакцинација;
 • минати заразни болести;
 • каснување од инсекти (вошки, болви, бедра);
 • нарушување на органите за варење.

Симптоми на розова лишаи

Пинк верзиколор се карактеризира со различни манифестации. Нејзините први симптоми, како по правило, се слабост, слабост, треска и лимфни јазли понекогаш може да се зголемат.

По некое време, на кожата се појавуваат розови или розово-жолти симетрични формации, кои излегуваат малку над површината на кожата. Тие се наоѓаат главно на рамената, грбот, градите, страни на телото, колковите. Пред да се појави голема количина на недостаток, во 50% од случаите на кожата се појавува "мајчинска плакета" - голема светла црвена точка до 4 см во дијаметар, прекриена со скали. "Мајчин" место на кожата постои 7-10 дена. Тогаш од него се појавуваат помали овални или кружни дамки од розова боја (оттука и името на болеста). Најпрво се доста мали, но со текот на времето се зголемуваат, со големина од 1-2 см во дијаметар, и покриваат речиси целата површина на кожата на пациентот. Пилинг на страните на точките е можен, а околу нив е светло розев ореол.

Пинк лишаи: мајчинска плакета

Потоа, неколку дена по појавата на исипот, кожата во нивниот центар станува жолта, нејзиниот површински стратум корнум се намалува, а се појавуваат и повеќе мали ваги. Потоа тие се олупи и заостануваат зад кожата, а околу огништето останува мала "јака" која се состои од непроблематични скали.

Оригиналната розова боја е зачувана на рабовите на дамката. Дерматолозите ги споредуваат ваквите осипови со медалјони. "Матична плоча", која првично постоеше на кожата, не само снегулки во центарот, туку по површината. По заздравувањето на лезиите, местата на потемна боја остануваат на нивно место како резултат на прекумерно таложење на пигмент или бело. Потоа исчезнуваат целосно без трага. Таков типичен тек на болеста. Но, таквата слика не се развива секогаш. Понекогаш може да се појават пликови или нодули на кожата заедно со дамки. Ова се должи на карактеристиките на имунолошкиот систем на една личност. Болеста во овие случаи трае подолго. Првите точки може да се најдат на градите, а потоа лезијата се шири на кожата на абдоменот, вратот, рамената, колковите и препоните. Полетите речиси секогаш се наоѓаат по должината на природните кожни склопки, кои се нарекуваат линии на Лангер. Со таква локализација на фокуси, клиничката слика на болеста е толку карактеристична што дијагнозата може да се направи само со гледање еднаш на пациентот.

Со розова лишаи, лезијата постои околу 2 до 3 недели (во некои случаи може да трае до 8 недели). Во ова време, тој патува од розова точка до место со оштетена пигментација, која по некое време исчезнува без трага. За време на болест на кожата, истовремено може да видите неколку различни елементи на осипот. Ова се должи на цикличната природа на болеста, па во исто време има и фокуси кои се во различни фази на развој. Појавата на нови точки може да биде придружена со кршење на општата благосостојба на пациентот: постои слабост, малаксаност, болки во зглобовите, малку зголемена телесна температура. Исто така, може да се забележи зголемување на поткожните лимфни јазли, особено мандибуларниот и грлото на матката.

За време на болеста, пациентот се јавува во просек пред појавата на нови лезии. Понатаму, не постојат нови лезии, а старите спонтано исчезнуваат по 6-8 недели. На местото на поранешните лезии, трагите не остануваат, и започнува наплатата. Пациентите не се жалат за време на болеста. Но, оние луѓе кои страдаат од нарушувања на нервниот систем, како резултат на изложеност на кожата на разни стимули, може да чешаат.

Во повеќето случаи, лице кое се опоравува од розово истурање не се повторува. Ова се должи на фактот дека по болест останува одржливиот имунитет.

Атипични форми на болеста

Постојат атипични форми на розово лишаи:

 • Варијанта на курсот во кој не постои примарна "мајчина" плакета, осип во овој случај, најчесто, може да се најде во вратот и лицето.
 • Раздразлива лишаја розова, која се јавува кога кожата е изложена на разни иритирачки фактори, како што се миење во туш и во тоалетот, триење со облека, неписмено лекување на лезии со некои лекови (содржат катран, сулфур), продолжено изложување на УВ-светло врз кожата. Ова предизвикува сериозни чешање и целни точки што личат на еритема мултиформе. Во овој случај, патолошкиот процес може да се прошири и на други делови на кожата, се појавуваат сериозни компликации, како што се додавање на разни инфекции, трансформација на местата во егзема лезии. Често може да се појават гнојни лезии на кожата (импетиго, фоликулитис, хидраденитис).
 • Многу ретко може да се појават хеморагични осип, пустули или везикули. Во овој случај, осип на телото може да биде малку.

За секоја атипична форма на розова лишај се карактеризира со хроничен тек.

Пинк лишаи за време на бременоста

Пинк верзиколор може да се најде кај било која личност, не се исклучок и бремени жени. Во оваа состојба, болеста не е опасна, но сепак, подобро е да се пазете. Идна мајка дефинитивно треба да посети дерматолог, кој ќе ја потврди дијагнозата и ќе го пропише потребниот третман.

Ако една бремена жена има розова лишаи, треба да следите неколку едноставни правила:

 • навлажнете ја погодената кожа;
 • избегнувајте прекумерни товари;
 • за лична хигиена користете само топла вода;
 • да се елиминира носењето на волнена и синтетичка облека, изборот да се запре на свила или памук.

Третман

Во повеќето случаи, Jibert-ова болест се решава независно, па пациентот можеби нема потреба од третман. За да се избегнат компликации во време на болеста, неопходно е да се прилепиш на хипоалергична исхрана, да се елиминира триење на кожата со алишта, да не се инволвира во процедури за вода, да се избегне користење на козметика за телото, долна облека да избере само памук.

При тежок чешање, антихистаминиците се прикажани преку уста, а надворешно антипруритични и кортикостероидни масти. Во случај кога е поврзана инфекција на кожата, се пропишуваат антибиотици со широк спектар. Надворешно користејќи рамнодушни средства со вознемирени вода.

Се ослободи од лишаи розова ќе им помогне на јод. Иако е агресивна алатка, но ефикасна. Зафатената кожа треба да се изгори со јод два пати на ден. По таква постапка, прво, кожата ќе исчезне уште повеќе, но тоа нема да остане лишување.

Дерматолошките студии покажаа дека употребата на ацикловир и еритромицин од првите денови на болеста дава добар ефект во оваа патологија. Таквата терапија промовира брзо закрепнување без никакви компликации.

Препораки за пациенти со розова лишаи

Пациенти кои страдаат од розова лишаи, мора да се придржувате кон овие едноставни правила:

 • За време на болеста подобро е да не се бањате, туку да користите туш.
 • За миење, употребувајте благи детергенти кои не можат да ја исушат кожата.
 • Исклучи, или барем да го ограничи изложеноста на сонцето.
 • Не носете синтетичка облека, особено за долна облека, како и работи што содржат природна волна.
 • Не дозволувајте пот на долго дејство на кожата.
 • За време на болеста следете ја диетата што исклучува кисела, пушена, зачинета, кафе и алкохол. Не јадете алергиска храна (чоколада, мед, риба, јајца, ореви, агруми, итн.).
 • Надворешно ги користиме само оние алатки кои се препорачани од дерматолог.

Со розова лишаи, прогнозата е поволна, болеста може да биде целосно излечена за околу два месеца.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Рози верзиколор и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вие.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 4)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Парапроктитис (појавување симптоми: 3 од 4)

Парапроктитис е гноен воспаление кое се јавува во масното ткиво кое го опкружува аналниот сфинктер и ректумот на својата локација. Парапроктитисот, чии симптоми се одредуваат во зависност од обликот на болеста, по хемороидите, е една од најчестите болести кои се јавуваат во ректалната област.

...
Цревни атони (појавување симптоми: 3 од 4)

Цревната атонија е дефинирана како состојба која е придружена со жалби од пациентот за присуство на повреди кои се релевантни при обидот да се испразни цревата. Цревата атонија, симптоми кои особено се манифестираат во постојан пораст на интервалите меѓу делата на дефекацијата или во тешка тешкотија во столицата, исто така се карактеризира со запек. Запек, пак, укажува на целиот комплекс на патолошки состојби или присуство на одредени негативни фактори кои влијаат врз телото.

...
Заушки (појавување симптоми: 3 од 4)

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...
Кронова болест (појавување на симптоми: 3 од 4)

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .