Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Епидермална циста: симптоми и третман

Епидермална циста - главните симптоми:

 • Појава на нодули на кожата
 • Подкожно формирање на кружен облик
 • Болката на неоплазмата
 • Развој на неоплазми
 • Воспалени јазли под кожата

Епидермална циста - патолошка неоплазма од бенигна форма, наликува на мала топка. Патологијата може да биде локализирана на било кој дел од телото, најчесто расте на главата, во задниот дел. Цистичниот врат е многу поредок. Кај еден пациент може да се забележи една или две или три цисти. Причините за болеста се различни - од занемарување на личната хигиена до хормоналните нарушувања.

Навременото откривање и лекување на тумор ќе ја спречи компликацијата на болеста - трансформација во малигната неоплазма. Болеста се јавува подеднакво често кај мажите и кај жените, поретко кај децата.

Дијагностициран атером во изгледот, хистолошко испитување, за да се разјасни дијагностиката пропишана ултразвук, МНР.

Терапевтските мерки зависат од големината на туморот: за големи димензии, локацијата е хируршка отстранета (со помош на методот на радио бранови, ласерско уништување и електрокоагулација). Прогнозата е позитивна.

Етиологија

Епидермална циста се формира во процесот на блокирање на порите, кога е нарушен одлив на секреција од лојните жлезди. Најчесто се дијагностицира кај пациенти кои се склони кон појава на акни .

За подобро разбирање на механизмот на појавата на туморот, вреди да се разгледа функционирањето на лојните жлезди, кои произведуваат тајна што ја штити кожата од патогени бактерии. Кога каналот е блокиран, тајната се акумулира внатре и предизвикува проширување на ѕидовите на жлездата, проследено со воспаление.

Цистата изгледа како заоблен јазол со непроменлива или црвеникава боја на кожата. Порите се зголемени и видливи. Големината на образованието е од 0,5-5 см до полноправно јаболко.

Главните причини за запушените пори:

 • неусогласеност со личната хигиена;
 • козметика со слаб квалитет, што предизвикува запушена пори;
 • хормонски нарушувања ;
 • метаболичко нарушување.

Појавата на циста на јајниците е поврзана со фетални дефекти во развојот на плодот. Може да се појави кај жени поради физички и емоционални пречки, дисфункција на јајниците и постојани абортуси предизвикани од воспалителни процеси.

Класификација

Епидермална циста на кожата има класификација:

 1. Вистински тумор. Тој е формиран од епидермичните додатоци, има вродено потекло и се дијагностицира кај жените на глава. Растот на туморите е бавен, ризикот од дегенерација во малигниот атером е многу низок.
 2. Лажни тумор. Се појавува поради прекумерно лачење на секретите на лојните жлезди, кои се акумулираат во порите, формирајќи цевка. Вообичаената локализација е на грб, но се наоѓа на лицето и на скалпот.

Постојат случаи кога на гениталните усни се формира циста. Пациентот треба да го следи специјалист. Ако туморот расте брзо, лезијата хируршки се отстранува.

Циста може да биде локализирана во перианалната зона, што влијае на површината околу анусот. Се случува ретко.

Лажните форми на цисти брзо се зголемуваат во големината, процентот на трансформација во малигната неоплазма е голем.

Симптоматологија

Епидермална циста

Епидермалната циста е најчеста неоплазма. Вистинскиот атером визуелно наликува на поткожен јазол, површината на кожата е затнат со порите. Може да биде лоциран на образите, ушните, грбот и други делови од телото.

Јазолот брзо расте и се отвора во дермисот, што предизвикува голема болка и воспаление. Растот на патологијата е бавен, фокусот има тенденција кон компактирање. Лажни цисти брзо се зголемува.

Неопходно е да се консултирате со доктор кога таквите знаци се појавуваат на кожата:

 • воспалени нодули;
 • болка во неоплазмата;
 • брзиот раст на цистите.

Брзиот одговор и медицинската помош ќе го спасат пациентот од можни компликации.

Дијагностика

Епидермална циста се дијагностицира по надворешен преглед. Кога е нејасна етиологија пропишана:

 • ултразвук на неоплазмата - се утврдува присуството на шуплината и неговата големина;
 • магнетна резонанца - потребна за ретки случаи на локализација на циста.

По испитувањето и откривањето на брзиот раст или големината на туморот, нидусот се елиминира со помош на хируршка интервенција. По отстранувањето се врши задолжително хистолошко испитување.

Кога се прави дијагноза, се врши диференцијација со липоми, хидроми, парабонимии, аденофлегмона и дерматофиброми.

Третман

Епидермалната циста не се елиминира механички. Ако огништето е исцедено, по некое време повторно се формира на истото место. За да се спречи повторна појава, туморот треба да се отстрани заедно со капсулата хируршки.

Ако цистата е сериозно воспалена, третманот ќе биде како што следува:

 • елиминирање на воспалителниот процес;
 • конзервативна терапија.

Пулмоналното воспаление се отвора со дренажа, само по чистењето на раната и лечењето, дали е можно да се отстрани капсулата за да се спречи ризикот од труење со крв.

Операцијата се изведува со локална анестезија и може да биде од следниве видови:

 • традиционално хируршко отстранување;
 • употреба на ласер;
 • техника на радио бранови.

Класичното хируршко отстранување е дисекција на кожата над цистата. Хирургот со специјален стегач со газа рампа нежно го олупи околното ткиво од циста и го отстранува фокусот заедно со капсулата. По шевовите се применуваат.

За ласерска елиминација на патологијата, се користат следниве методи:

 1. Фотокоагулација. Применливи со дијаметар на цисти на не повеќе од 5 мм. Се отстранува заедно со капсулата без шиење. За време на исцелување, се формира кора, која во завршната фаза исчезнува.
 2. Исклучување со капсула. Назначен кога туморот е 0,5-2 мм. Елиминацијата е како операција, наместо хируршки инструмент се користи само ласер. Раната брзо заздравува.
 3. Испарување на капсули. Постапката се изведува со тумор поголем од 2 см.

Да се ​​лекува е во квалитетна клиника со современа опрема и искусен персонал.

Можни компликации

Атероми или епидермална циста може да бидат малигни од бенигрен тумор. Постои голем ризик од рана инфекција ако се обидете сами да се ослободите од патологијата.

Суппурацијата на неоплазмата е опасна - без дезинфекција, воспалителниот процес може да се влоши. Големите цисти на главата често предизвикуваат проблеми со видот и редовни главоболки.

Со цел да се спречи, треба внимателно да ја следите личната хигиена, користете висококвалитетна козметика, посетете салони за убавина и чисти пори, побарајте професионален совет во времето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате епидермална циста и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , хирург , дерматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Средна циста на вратот (појавување симптоми: 2 од 5)

Медијаната циста на вратот е ретко дијагностицирана конгенитална малформација на развојот. Се карактеризира со појава во вратот со неоплазма со содржина на течност. Постојат странични и медијални патологии на вратот. Латералните форми се препознаваат веднаш по раѓањето на детето, додека средните може да се појават додека растат. Најчесто, образованието може да се отстрани со операција, која се изведува кај возрасни и кај деца.

...
Chalazion (појавување симптоми: 2 од 5)

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

...
Карцином на базални клетки (појавување симптоми: 2 од 5)

Карцином на базалните клетки - формирањето на бениген карактер, кој се карактеризира со бавна клеточна поделба, најчесто е локализиран во носот, во долниот очен капак, во увото. Конверзија на малигната форма е исклучително ретка.

...
Брадавици (појавување симптоми: 1 од 5)

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .