Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кератоза: Симптоми и третман

Кератоза - главните симптоми:

Кератозата е група на патологии на кожата на не-воспалителна етиологија, која се карактеризира со кератинизација на целата површина на кожата или поединечни области. Има многу форми и различни клинички манифестации. Кожата на кожата може да се појави кај луѓе на било која возраст.

Причини

Причините за кератоза се ендогени и егзогени фактори, зависно од формата на болеста.

Чести причини вклучуваат:

 • УВ изложеност - најчеста причина за кератоза на кожата;
 • пораз од агресивни хемикалии;
 • повреди;
 • каснување од инсекти кои произведуваат токсини;
 • инфекција на кожата од различни причини;
 • воспаление на кожата, бактерии, габи, вируси;
 • соматски заболувања, особено воспаление на дигестивниот систем, нервни болести, патологии на срцето и крвните садови;
 • метаболички нарушувања;
 • намален имунолошки статус;
 • прекршување на формирањето на крв;
 • ендокрини пореметувања;
 • бенигни и малигни неоплазми, особено крв и кожа;
 • алергиски реакции;
 • хормонална промена;
 • старост;
 • наследство ( Дарија-ова болест , миелиевата поротрокоза, елистозата на Миешер-Лутц).

Кератозата кај дете може да се развие поради интраутерина интоксикација . Постојат чести случаи на развој на патологија во споредба со други кожни болести, на пример, атопичен дерматитис (алергиски реакции поврзани со генетски нарушувања).

Класификација

Условната патологија е поделена на неколку типови.

Со степенот на дистрибуција:

 1. Дифузен - влијае речиси на целата површина на кожата.
 2. Локализирани (фокални) - одредени области на телото се засегнати.

По потекло:

 1. Вродено - причините за болеста се поставени во развојот на фетусот.
 2. Стекнати - се јавува на која било возраст под влијание на надворешни или внатрешни фактори.
 3. Симптоматски - една од манифестациите на дерматоза.

Со локализација:

 1. Кератоза на грлото на матката.
 2. Фоликуларна ( хиперкератоза ) - блокада на скалите на епидермисот на коса фоликулите.
 3. Кератоза на кожата на лицето.
 4. Скалпот.
 5. Плантарска кератоза.
 6. Кератоза на вулвата.
 7. Кератоза запре.

Заради развој:

 1. Соларната кератоза (актинична) - реакција на прекумерна изложеност на сончева светлина. Постарите можат да развијат сенилна кератоза, преканцерозна состојба.
 2. Сенилна кератоза или себореична - "сенилни брадавици", базална клеточна папилома .
 3. Пилорична кератоза (коса) е наследна, најчеста (50-80% од сите патологии на кожа кај адолесценти, 40% кај возрасни).
 4. Лихеноидна кератоза - се развива како резултат на инфекција на лезии на кожата, кои, кога се воспалени, личат на лихен планус .
 5. Професионална - поврзана со постојан контакт на кожата со агресивни медиуми.
 6. Ихтиоза - се јавува во кршење на протеинскиот метаболизам поради генетска мутација.

Класификацијата е условена. Како таква, класификацијата на кератозата не постои поради различни манифестации и причини.

Фоликуларна кератоза

Симптоми

Провокативни фактори во развојот на клиничките манифестации може да бидат:

 • авитаминоза ;
 • стрес ;
 • употреба на орални контрацептиви;
 • брза храна;
 • недостаток на лична хигиена;
 • студено време.

Чести симптоми:

 • пигментирана кожа;
 • кератинизација;
 • појава на различни формации или нодули;
 • чешање;
 • можна болка ;
 • крварење

Природата на кожните лезии и симптомите варираат во зависност од формата на болеста и локализацијата.

Кога кератозата на дланката и плантарот се појавува како кератинизација, длабоки пукнатини, пликови на петиците. Грубоста на кожата на рацете и нозете се наоѓа во 100% случаи, промена на бојата на дермисот од килибар до кафеава - кај 90%, зголемено потење на стапалата и дланките - во 70%, болни пукнатини - во 60% од случаите. Кератозата на нозете може да се појави кога носи непријатни чевли, неуспешен педикир.

Првиот симптом на кератозата на скалпот е сува кожа и коса, влошување на состојбата на косата (кршливост, досада, сплит краеви), првут . Понатаму, се појавува кератинизација во областа на фоликулите на косата, неправилности, испакнатини што може да се крварат ако се оштетат.

Со прогресијата на болеста, косата почнува да паѓа во посебни области или веднаш на целата површина. На местото на ќелавост косата не расте, поради смртта на светилките.

Кај себороичната форма, карактеристично е појавата на хиперпигментирани точки, кои се претвораат во брадавици или плочки со јасно дефинирани граници и покриени со кора. Плаки може да се појави насекаде на телото во множина или еднина. Формирањето на нијансите е различно, од физичко до црно. Кога механички оштетувања (триење, стегање) брадавици крварат.

Симптомите на фоликуларната форма обично се појавуваат на рана возраст. Првата манифестација е сувоста на дермисот. Следно, постојат јазли со влакна на врвот, кои се наоѓаат на кожата симетрично. Карактеристика на децата е кератозата на лицето, обично без непријатни чувства, освен естетските. Често овие манифестации исчезнуваат во адолесценцијата со хормонални промени.

Оштетување на кожата во соларната (актинична) форма на патологија се јавува во отворени области со директна изложеност на ултравиолетово зрачење. Во ризик се постарите луѓе, оние кои долго време остануваат на сонце, луѓе со фер кожа, ХИВ инфицирани лица кои имаат пигментирани точки.

Сенилната форма се карактеризира со формирање на повеќе заварени тврди скали на отворени делови на телото. Кружни или овални фоки со големина до еден сантиметар се отстранети со тешкотии, болно. Под ризик од мажи, луѓето со фотосензитивност на кожата на I-III типови, долго изложени на ултравиолетово зрачење.

Себороична кератоза

Дијагностика

Клиничката слика на болеста е изречена, па искусен специјалист може да направи дијагноза врз основа на визуелен преглед. Микроскопски преглед се изведува за да се разјасни формата на патологија и диференцијација. Модерните уреди имаат голем потенцијал и обезбедуваат доволно информации за јасно разбирање на болеста.

Главната метода за конечна дијагноза е хистолошко испитување на биопсијата која овозможува да се утврди типот на формирање на кожата, фазата, природата на патолошкиот процес, за да се добијат други точни индикатори со кои се избира соодветен третман.

Третман

Можно е да се ослободи од кератозата со помош на комплексен третман по утврдувањето на причината за болеста. Дерматологот е вклучен во третманот, можеби е неопходно да се консултира со генетичар, ендокринолог, диетолог, онколог.

Медицинскиот комплекс вклучува:

 • системска терапија;
 • диета терапија;
 • симптоматски третман;
 • хирургија;
 • локален третман;
 • народни методи.

Препишани се витамини (А, Д), рибино масло, калциум и препарати од железо и ако се потребни лекови против болки. Специфичната шема на третман е избрана поединечно, земајќи ги предвид причините и манифестациите.

За локална употреба креми, спрејови, гелови базирани на натриум хлорит со навлажнувачки и анти-воспалителен ефект се користат.

Со хиперкератоза на стапалата треба да се јавите кај докторот-подлогу. За кератозата на ногата, третманот е насочен кон темелна нега и хигиена. Прво, неопходно е да се омекне коренот на слојот со помош на солни бањи или омекнување козметички средства. Потоа се отстранува тврдиот слој, а потоа се полира.

Книжевниот podolog нежно го отстранува појачаниот слој за здрава кожа. За отстранување на пченка и појачана кожа, употребата на шеќерен конус е ефикасна. Фрези машина за педикир со гранато-обложена машина може да се користи и дома и во салони за убавина. Хардверските постапки се хигиенски и ефикасни.

Како третман за кератоза дома, се користат засладувачки масла (лаванда, рузмарин, бор масло), бањи за раце и нозе, специјални лосиони, гелови. Особено ефикасно е употребата на билни бањи во утринските и вечерни часови пред абразивни процедури, по што се применува медицинска маст или масло. Билки со анти-воспалителни и лековити ефекти (камилица, мудрец, алое, други) прават компреси. Главната цел е да се омекне формацијата и нежно да се отстрани.

Масло од лаванда

Лековитите својства на катран сапун во борбата против кожните болести се познати уште од античките времиња. Капниот сапун го отстранува вишокот на себум, спречува запушените пори, го намалува потењето, суши воспалението на кожата, се бори со првут, ја прави косата посилна и погуста. Поради содржината во сапун танини и масла е анти-воспалителни, антибактериски, навлажнувачки ефект. Кожата и косата по употреба на сапун имаат добро негуван изглед.

Се препорачува диетална исхрана, со исклучок на конзервирана храна, зачинета, масна, кисела храна, мафини, шеќерни газирани пијалаци, алкохол и оние видови храна за кои пациентот може да развие алергиска реакција. Се препорачува употреба на големи количества витамини со свежо овошје и зеленчук, морска храна, жита.

Поштеда на хируршки и козметички техники се користат за отстранување на растот:

 1. Криотерапијата - прикажана со значителна површина на лезии, е технологија во ефектот на течен азот на образованието. По замрзнување, плаките се подложуваат на некроза и се отстрануваат. Можна компликација на криотерапијата е хиперпигментација .
 2. Ласерска терапија - ласерско отстранување. Постои манипулација во ефектот на ласерскиот зрак врз патолошките фокуси. Ова е најефективниот метод за справување со кератозата, која се карактеризира со безбожност, брзина, недостаток на последици.
 3. Диатермокоагулација - отстранувањето на електричните лезии се врши со анестезија. Постои висок ризик од лузни, пигментирани точки.
 4. Фототерапија е третман на кератотични лезии со специјален агенс кој ја зголемува чувствителноста на епидермисот на светлосни бранови со одредена должина. Тогаш плаките се изложени на светлосни зраци без оштетување на здравото ткиво. По постапката, не можете да останете на сонце 48 часа.
 5. Плазмолитирање - плазма инјекции за стимулирање на локален имунитет и регенерација на кожата.
 6. Биоревитализација - инјекции на хијалуронска киселина ја подобруваат состојбата на кожата, подмладуваат, ја зголемуваат способноста за регенерација.

Со мали лезии им помага на хемиски пилинг (гликоли, млечни производи, гликол-салицилни) - употребата на киселини за хемиски напад на брадавици.

Во третманот на соларната кератоза, се користи киретажа - хируршка техника во која локализираните погодени области се изгребани со кирета. Киретажата не се користи за отстранување на актинични лезии на лицето, бидејќи лузната може да остане по манипулацијата.

Со лечење на ицитоза ("рибини"), топла алкални бањи (до 39 степени) помагаат, по што пациентот е завиткан во ќебе два часа и е дозволено да пие топол билен чај. Топлината ги проширува крвните садови, промовира потење, ексфолијација, навлажнувачки на кожата, го стимулира мускулниот и вазомоторниот рефлекс.

Еден час по бањата, телото се намалува со салицилна киселина во комбинација со масло или маснотии. Ефикасно комбинирање на бањи со масажа. Третманот е долг.

Предвидувања

Исходот на болеста зависи од видот и степенот на кератотичкиот процес. Најмногу поволни прогнози со навремен третман и усогласеност со медицинските препораки. Во отсуство на соодветен третман, можно е развојот на микробен егзема , малигни неоплазми, губење на забите, хиперпигментација, нарушување на ендокриниот систем, развој на депресија .

Најнеповолна прогностика се смета за сенилна форма на кератоза. Плаките не исчезнуваат сами по себе, како што, на пример, со фоликуларна форма. Ова е преканцерозна состојба: во отсуство на третман, ирационална терапија и постојана траума кај лезиите, можно е дегенерација во карцином на сквамозен клетки . Малигнитенс се јавува кај 2 - 5% од случаите.

Ихтиозата може да биде комплицирана со метаболички нарушувања, фоликулитис, прогресија на хронични заболувања, додавање на нови системски заболувања. Ако итиозата е откриена кај фетусот, се препорачува да се прекине бременоста.

Ризичната група вклучува луѓе со фер кожа, оптоварени со наследност, кои живеат во сончеви топла клима, подложени на зрачење и хемотерапија, ХИВ инфицирани.

Превенција

Кератозата на кожата е комплексен проблем кој е тешко да се елиминира. За да не се справи со болеста, се препорачува:

 • избегнувајте продолжено изложување на сонцето, особено оние со ризик, да не бидат на сонце од 10 до 16 часа;
 • Не сончате се на сонце и во солариум, особено ако пациентот има сончева кератоза;
 • користете очила за сонце, носете очила со УВ филтри, болни луѓе - носат природна облека со долги ракави, удобни чевли;
 • се грижи за имунитет, зајакнување, јадење рационално;
 • не преоптоварување;
 • одржување на хигиената;
 • избегнете повреда на кожата.

Луѓето кои страдаат од дерматози треба редовно да подлежат на медицински преглед од дерматолог и профилактички третман, да ги елиминираат иритирачките и провоцирачките фактори.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кератоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: дерматолог , podolog .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Одземете (појавување на симптоми: 5 од 20)

Одземање е габична болест која влијае на кожата на некоја личност. Болеста е придружена со осип на кожата (во вид на дамки), скалирање и мало чешање. Во основа, болеста ги зафаќа децата и луѓето од 30 до 70 години. Одземете подеднакво ги погодува и мажите и жените.

...
Ихтиоза (појавување на симптоми: 5 од 20)

Ихтиозата е патологија која се карактеризира со повреда на структурата на кожата. Како што болеста напредува, кожата се стврднува и станува покриена со размери од различни големини и бои. Оваа болест се карактеризира со мала манифестација на сува кожа и груба корекција на кожата до таа мера што личи на рибините. Се наследува - ако такво нарушување е откриено кај еден од родителите, тогаш постои голема веројатност за откривање на таква болест кај детето.

...
Масна себореа (појавување симптоми: 5 од 20)

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...
Сува себореа (појавување на симптоми: 5 од 20)

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

...
Пилиња (појавување симптоми: 5 од 20)

Пилиња - формирање на црвенило на кожата, пукнатини. Причината за развој на таков патолошки процес често е во негативните ефекти на студот, влажноста, бери-бери и некои внатрешни етиолошки фактори не се исклучуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
podolog прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .