Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Енсантем: Симптоми и третман

Енсантема - главни симптоми:

Есантема е осип на кожата која изгледа како дамки, папули и везикули. Таквата пигментација е карактеристична за повеќето инфективни, вирусни заболувања, кои често се среќаваат со алергии на лекови. Необичен осип е забележан кај мали сипаници, рубеола, црвена треска. Ненадејниот осип изгледа како осип со различни форми и големини, често се среќава кај деца. Енсантема кај возрасни во повеќето случаи е алергична.

Симптомите и третманот ќе зависат од спецификите на основната болест и нејзиниот патоген. Главната болест се дијагностицира по визуелен преглед и се утврдува причината за осипот, може да се препишат дополнителни студии за да се утврди комплетната слика на болеста.

Детската форма на осип на кожата многу ретко има компликации со навремен третман, но детските болести во зрелоста се многу потешки и речиси сите видови на компликации се забележани во форма на многу висока температура, лузни од кожата, може негативно да влијаат на кардиоваскуларниот систем.

Третманот ќе биде медицински и има за цел да се ослободи од инфекцијата или вирусите, нормализирање на температурата, олеснување на осипот.

Етиологија

Есантема е кожен осип на различни форми, големини и локализација. Се јавува кај мали деца, поретко кај адолесцентите. Причините за синдромот ќе зависат од патогенот.

Главните причини за осип кај децата се:

Ексвантема и енантема не се исти, затоа е неопходно да се разликуваат овие два концепта. Првиот влијае на надворешната кожа, а втората патологија се однесува на мукозната мембрана. Инфективните и вирусни болести можат да ги комбинираат овие две форми и да се манифестираат или поединечно или заедно.

За разлика од децата, ненадејна егзантмија кај возрасните е почесто асоцирана со алергиска реакција на лекови. При препишувањето на третманот, антихистаминиците се постојано препишани на деца, па затоа алергиската реакција е многу ретка.

Главната причина за овој тип на болест е слаб имунолошки систем, вирусот на херпес. Во повеќето случаи, патологијата се манифестира по тешки респираторни инфекции, кога телото е силно ослабено.

Класификација

Видовите на ексантема се директно зависни од предизвикувачкиот агенс на основната болест, а тоа може да биде инфекција, вирус или алергија. Размислете за главните видови на осип.

Ненадејниот осип кај децата има вирусно потекло, се јавува кај деца под 5 години. Болеста започнува со висока температура, по што на телото на детето се наоѓа рубеолошки исип, а местата имаат изглед на макулопапуларен. Овој тип на болест кај возрасните е отсутен. Главниот предизвикувач е вирусот на херпес тип 6, кој може да се пренесе од болно дете на здраво дете и е почест во пролет и есен. Преносот на вирусот на херпес може да се појави и кај возрасни деца.

Периодот на инкубација опфаќа 10 дена, а болеста може да се манифестира:

 • течење на носот;
 • отечени лимфни јазли во вратот;
 • дијареа;
 • оток на горните очни капаци;
 • енантема во устата.

Осипот може да биде розеолозен, макулоиден или макулопапуларен исип со розова боја и мал дијаметар до 3 милиметри.

Енстанма кај деца

Вирусни егзантеми кај деца се забележани по повеќето вирусни заболувања, причината може да биде сезонски болести во зима. Во текот на летото, таа е почесто поврзана со предизвикувачките агенси на ентеровирусната инфекција. Се карактеризира со полиморфизам, осипот има појава слична на јадрото и е комбинирана со едем на очните капаци, зголемени лимфни јазли.

Егзантем со мали сипаници е вид на исип на позадината на вирусна инфекција. Се пренесува од болен човек на здрав воздушен пат, и по болеста се создава силен имунитет. Респираторниот вирус може да предизвика розеви дамки кои можат да се комбинираат. Кога детето има комбинација на осип на кожата со чешање и конјунктивитис , тогаш се дијагностицира аденовирусна ненадејна егзантем.

Едностран ланоторакален исип - се карактеризира со вирусна природа, а болеста започнува со треска, кашлица. Осип на црвена боја е откриен на едната страна во градите или во близина на пазувите, може да се јави чешање. Потребно е осип само по два месеци.

Ентеровирусен осип - се карактеризира со генерализирани кожни лезии со мали папули. Возбудливиот агенс е ECHO вирусите кои предизвикуваат треска и симптоми за време на интоксикација . По температурата, низ телото се појавува дифузен исип.

Везикуларен осип - е еден од видовите на ентеровирусната инфекција, манифестиран во фалангите на рацете и нозете. Осип не повеќе од 3 милиметри со хиперемична корола, на мукозната мембрана се манифестира во единечен афтозен осип.

Инфективен исип - влијае на рацете и нозете, поретки на слузницата. Температурата не се зголемува многу, симптомите на интоксикација не се јасно изразени.

Медицински осип - може да се манифестира во забележан, папуларен, везикуларен осип, кој може да има појава на нодули. Се јавува врз основа на алергиска реакција на било кој лек или е поврзана со индивидуална нетолеранција со една од компонентите.

Скарлетна ексантемма - манифестирана во малиот исип, почесто по употребата на пеницилин, барбитурати, лекови за третман на туберкулоза . Избелувањето на осип со црвени и розови неправилни точки може да се појави по земање на антибиотици, во кој случај температурата ретко се зголемува. Ненадејниот исип брзо поминува во рок од 2 или 3 дена по земањето антиалергиски лекови.

Сорти на Бебе Раш

Симптоматологија

Знаците на осип на кожата ќе зависат од основната болест.

На почетокот на болеста се појавува:

 • зголемена телесна температура;
 • треска, треска;
 • кашлица;
 • течење на носот;
 • гадење;
 • сериозна слабост;
 • поспаност или несоница;
 • назална конгестија;
 • вознемирен столче;
 • зголемени цервикални лимфни јазли;
 • конвулзии;
 • слаб апетит.

После тоа, се случуваат секундарни симптоми, односно осип на кожата може да ги имаат следниве форми:

 • испрекинат, пупка;
 • дистрибуирани низ телото или со прецизна локализација на избрани места;
 • осип розеолозен, макуларен или макулопапуларен осип;
 • осип може да биде на кожата или мукозните мембрани;
 • бојата на осипот од розова до светло црвена боја.

За време на периодот на осип, благосостојбата на детето значително се подобрува, но потребен е посебен третман, а потоа потребна е специјалистичка консултација.

Инфективниот осип кај децата исчезнува после 4 дена, но високата температура може да трае околу една недела, што го исцрпува детето и бара долго закрепнување. Природата на исипот ги комбинира сипаниците, црвената треска, рубеолата.

Затоа, главната тешкотија лежи во формулирањето на точна дијагноза и диференцијација од целиот спектар на осип на кожата.

Дијагностика

Енснхема синдром се поставува по првото испитување на специјалист, но дефиницијата на причината за осипот е да се проучи историјата на болеста и да се спроведе дополнително истражување.

Раш студии:

 • папули или мали розеви точки не повеќе од 5 милиметри со мало зголемување од површината на кожата се карактеристични за ненадејна егзантем;
 • осип на кожата, слична на црвена треска, и мали сипаници со зголемување на лимфните јазли, укажуваат на егзантмија слична на вирусот.

Инфективниот исип исчезнува сам по себе и не може да се утврди од природата на осипот.

Неопходно е да се спроведат дополнителни процедури за диференцијација:

 • крвен тест;
 • брисеви на грлото;
 • урина и измет;
 • осип на биопсија.

По сите активности лекарот ја прави конечната дијагноза и лекувањето е пропишано.

Третман

Повеќето кожни исипи исчезнуваат сами по себе за една недела и бараат само терапија за одржување. За да се спречи понатамошно ширење, неопходно е да се изолира детето до закрепнување.

Терапијата за одржување ги опфаќа следните активности:

 • третирање на осип од чешање;
 • препишан е обилен пиење;
 • постои постојано влажно чистење;
 • антипиретични лекови и антихистаминици се пропишани.

Ненадејниот осип произведува доживотен имунитет кај пациентот, а терапијата е поддршка на ист начин како и со инфективен осип.

Кога е неопходна сипаница за да се набљудува општата хигиена на очите и мукозните мембрани. Терапијата е поддршка, често се препишува интерферон. При приклучување на секундарна инфекција се пропишуваат антибиотици.

Кога црвена треска пропишана исхрана, одмор во кревет, и од лекови, пеницилинот помага добро, земањето е пропишано со фурацилином, камилица.

Можни компликации

Енсантема ретко доведува до сериозни последици, во повеќето случаи тоа оди по себе и не бара специфичен третман.

Компликациите се за сипаници:

Оваа болест е сериозно толерирана од возрасните и може да доведе до развој на менингитис , полиневритис или менингоенцефалитис и предизвикува автоимуни болести. Скарлетната треска може да предизвика лимфаденитис или отитис .

Превенција

Енсантема е честа кај децата, но ако се следат превентивни мерки, можно е да се спречи ширењето на инфекцијата:

 • да го изолира детето од здрави деца;
 • постојано воздух во собата;
 • врши влажно чистење;
 • следете ги правилата за хигиена.

Неопходно е да се зајакне имунитетот на детето, да се јаде здрава храна, да се земаат витамински комплекси во периодот на авитаминозата, храната да содржи зеленчук, овошје, протеини, растителни и животински масти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ексантема и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менингококната инфекција (појавување симптоми: 10 од 16)

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...
Тифусна треска (појавување симптоми: 8 од 16)

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 8 од 16)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Ентеровирусна инфекција (појавување симптоми: 8 од 16)

Ентеровирусната инфекција е група на акутни инфективни заболувања кои влијаат не само на возрасните, туку и на децата. Карактеристична особина на ова нарушување е дека ентеровирусите првично се размножуваат во дигестивниот тракт, но не предизвикуваат израз на симптоми на цревни заболувања. Второто место на локализација на репродукцијата на бактериите е мукозните мембрани на респираторните органи. Честопати бактериите се шират и ја инфицираат кожата, срцето, 'рбетниот мозок или мозокот. Активноста на вирусите може да предизвика сериозно влошување на здравјето на детето, како и да предизвика помала незрелост. Инкубациониот период се движи од два до триесет дена, но често не надминува една недела. Децата или младите често се засегнати.

...
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 8 од 16)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .