Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Карцином на базални клетки: симптоми и третман

Карцином на базалните клетки - главни симптоми:

 • Неоплазми на кожата
 • Појава на нодули на кожата
 • Крварење молови
 • Црвенило на кожата во близина на формацијата
 • Развој на неоплазми
 • Улцерација на површината на неоплазмата

Карцином на базалните клетки - формирањето на бениген карактер, кој се карактеризира со бавна клеточна поделба, најчесто е локализиран во носот, во долниот очен капак, во увото. Конверзија на малигната форма е исклучително ретка.

И покрај фактот дека метастазата не е забележана, формацијата може да 'рнеше длабоко во ткивото, што доведува до воспаленија и други патолошки процеси.

Не постои точна етиолошка слика за карцином на базалните клетки, но клиничарите идентификуваат неколку предиспонирачки фактори, а генетската предиспозиција не е исклучена.

Надворешно, карцином на базалните клетки на кожата е мал раст на нодуларна форма, повеќе како крт. Како што напредува патолошкиот процес, може да се појават дополнителни симптоми. Формирањето на болни, блиски ткива може да биде хиперемично, отече. Во некои случаи, туморот може да се крварат малку.

Одредување на видот на образованието може да биде само преку дијагностички мерки. Со помош на лабораториски, инструментални, дијагностички методи, се определува хистолошкиот тип на образование, како и неговиот тип - малигна или бенигна.

Третманот е избран поединечно - се врши отстранување, како и пропишана терапија со лекови. Специфична превенција не постои.

Етиологија

Зошто карциномот на базалните клетки се развива во носот или на кое било друго место кај мажите или жените се уште не е јасно утврдено.

Клиничарите ги идентификуваат следните предиспонирачки фактори за развој на таков патолошки процес:

 • оштетување на кожата од хемиски, токсични супстанции;
 • ефекти на зрачење и / или хемотерапија;
 • генетска предиспозиција;
 • присуството на онколошки процеси во телото;
 • промени поврзани со возраста во телото;
 • изложеност на ултравиолетови зраци;
 • тешки вирусни инфекции;
 • изложеност на јонизирачко зрачење;
 • злоупотреба на солариум;
 • продолжена употреба на тешки лекови.

Бидејќи сеуште нема дефинитивна етиолошка слика, не постои специфична профилакса.

Класификација

Постојат два типа на градации на оваа болест.

Според клеточниот состав карциномот на базалните клетки во увото, носот или на која било друга локација може да биде од следниот тип:

 • површински карцином на базалните клетки - промените се случуваат само во површинскиот слој на епидермисот;
 • нодуларен или цврст - во кожата се формира еден јазол;
 • микро-нодули - образование се состои од неколку мали нодули;
 • инфилтрирачки - расте во ткиво;
 • фиброепително - образованието е формирано од епителните и поврзувачките елементи;
 • со диференцијација на додаток - клетки кои се слични во структурата на клетките на јајниците;
 • базалиом со кератинизација - дел од клетките на формацијата е исполнет со кератин и умира.

ТНМ класификација исто така се користи:

 • ТИС - не надвор од базалниот слој на епидермисот;
 • Т1 - се протега на целата дебелина на кожата и го зафаќа дермисот, но нејзината големина не надминува 2 см;
 • Т2 - образованието е повеќе од 2 см, или на пациентот му се дијагностицира повеќе од два фактори на ризик за нејзиниот раст;
 • Т3 - образованието расте во черепот;
 • Т4 - расте во коските на черепот.

Одделно, во текот на дијагнозата, се разликуваат следните фактори на ризик за трансформација во малигнен тумор:

 • Образованието е поголемо од 2 см;
 • во нервните стебла има ртење;
 • локализација на туморот во увото;
 • ниска клеточна диференцијација.

Дефиницијата за видот на образованието се изведува само преку дијагностички мерки.

Симптоматологија

Симптоми на карцином на базалните клетки

Клиничката слика на овој патолошки процес може да се разликува во зависност од видот.

Генералниот симптоматски комплекс се карактеризира како што следува:

 • образованието може да има појава на крт или густа нодула;
 • најчесто, големината не надминува 2 см, но поголем дијаметар не е исклучен;
 • ако има неколку формации, може да се спојат, формирајќи нерамни рабови;
 • луѓето со слаб имунолошки систем се карактеризираат со брз раст;
 • може да излачува;
 • блиските ткива може да бидат хиперемични;
 • формациите најчесто се светло розеви во боја, но може да содржат пигмент и да станат темно кафеави во боја, што ги прави уште слични на молови;
 • може малку да крвари;
 • чешање и горење, болни сензации се случуваат само со формирање на чир.

Во некои случаи, карциномот на базалните клетки долго време не покажува никакви симптоми, па затоа може да биде дијагностициран случајно, за време на општ медицински преглед.

Дијагностика

Во овој случај, неопходно е да се консултирате со дерматолог, кој прво ќе спроведе физички преглед, собира лична и семејна историја.

Понатамошната дијагностика ќе ги опфати следните активности:

 • општа анализа на крв и урина;
 • детален биохемиски тест за крв;
 • стружење за следните хистолошки и цитолошки студии;
 • тест за тумор маркери.

Биопсијата е направена во исклучителни случаи, бидејќи таквите активности можат да доведат до забрзан процес на делење на мутираните клетки.

Третман

Третманот може да се врши со следниве методи:

 • cryodestruction - отстранување со течен азот, постапката се спроведува на амбулантска основа;
 • класична хируршка процедура - врши ексцизија на погодената област;
 • Мос метод - отстранување на образованието се врши во слоеви, овој метод е долг, но ви овозможува да студирате образование и прецизно да го дијагностицирате ризикот од метастази;
 • киретажа со електрокоагулација - формацијата се отстранува со стружење, по што изгоре раната;
 • хемотерапија - се користи само во случаи кога формирањето има висок ризик од трансформација во малигните.

Исто така, дополнително користете лекови кои ја спречуваат клеточната поделба. Но, тие се препишуваат само во случаи кога има повеќе карциноми и хемотерапијата не се препорачува.

Во повеќето случаи, прогнозата за оваа болест е поволна. Ризикот од повторното раѓање во малигната форма е минимален, но не е исклучен. Затоа, неопходно е да се консултирате со лекар и да започнете со правилен третман.

Специфична превенција не постои. Лицата кои имаат рак во својата лична историја мора да подлежат на сеопфатен медицински преглед. Исто така, треба да го минимизирате изложеноста на ултравиолетови зраци и да одбиете да посетувате тен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате базален карцином и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пигментиран невус (појавување симптоми: 3 од 6)

Пигментиран невус - е прилично честа болест на кожата, која често има бениген тек. Во некои случаи, може да се формира на мукозната мембрана на устата, очите и гениталиите. Причините за пигментните точки не се целосно познати, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека конгениталните и стекнатите неви може да се развијат поради сосема различни предиспонирачки фактори.

...
Рак на кожата (појавување симптоми: 2 од 6)

Ракот на кожата е болест кај која почнува да се развива малигната туморска маса од клетките на кожата. Ракот на кожата, чии симптоми се јавуваат како резултат на изложеност на одредени фактори на ризик, може да се манифестира во неколку големи варијанти, како карцином на базалните клетки, карцином на сквамозен клетки, рак на кожата или меланом. Секоја од овие опции за рак на кожата се карактеризира со свои карактеристики, при што најопасниот вид е меланом.

...
Брадавици (појавување симптоми: 2 од 6)

Брадавиците се прилично чести и бенигни во природата формации кои се појавуваат на кожата. Брадавиците, чии симптоми, всушност, се состојат од појава на карактеристични формации, се предизвикани од одредени видови на вируси, нивното пренесување се јавува или преку директен контакт со неговиот носач, или преку заеднички предмети на употреба со него.

...
Кератома (појавување симптоми: 2 од 6)

Кератома е бенигна формација на човечката кожа, во вид на плаки, спотови, нодули и слични израстоци. Неоплазмите се формираат како резултат на компактирање и кератинизација на клетките на епидермисот, поточно, на нејзиниот слој. Ограничувања на сексот, оваа болест нема. Се забележува дека кератомот на кожата најчесто се манифестира кај лица постари од 40 години, врвот на инциденцата е 50-65 години. Во некои случаи, сенилната кератома поминува самостојно, без дополнителен третман. Можеби преродба е во малигната формација.

...
Епителиома (појавување симптоми: 2 од 6)

Епителиомот е неоплазма која влијае на површината на горниот слој на кожата - епителот, поради што го добило ова име. Карактеристична карактеристика на болеста е дека има доста голем број на нејзини клинички опции. Во моментов, причините за овие тумори на кожата остануваат непознати, но лекарите идентификуваат широк спектар на провоцирачки фактори. Главната група на ризици се лицата кои работат и постарите лица.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .