Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Псевдофурункулоза: Симптоми и третман

Псевдофурункулоза - главните симптоми:

Псевдофурункулоза е дерматолошка болест која се карактеризира со гнојни лезии на потните жлезди поради пенетрацијата на патогената микрофлора. Инфективниот процес придонесува кон појавата на субкутаната празнина на густи јазли кои полека се зголемуваат во големината, нивниот врв станува транспарентен и спонтано се отвораат.

Најчесто псевдофурункулоза се јавува кај новороденчиња, но кај децата од постарата група ретко се дијагностицира и се јавува поради ослабен имунитет. Кај возрасните биле забележани изолирани случаи на болеста.

Дијагнозата се поставува при првата посета на дерматолог, кој врши надворешен преглед и бара стругање за анализа. Третманот ќе биде медикаментен со антибиотици. Ако се открие интоксикација, се додаваат имуните агенси и витамини.

Етиологија

Псевдофурункулозата се манифестира со повеќекратен апсцес и се однесува на гнојни воспалителни болести на кожата. Честопати предизвикувачкиот агенс на патологија е Staphylococcus aureus , со помала веројатност да биде хемолитичен Staphylococcus или Escherichia coli .

Деца со следниве нарушувања може да бидат предиспонирани за овој вид на инфекција:

Причините кои предизвикуваат појава на гнојни апсцеси се следниве:

 • сериозно прегревање на детето;
 • непочитување на правилата за хигиена за нега на новороденче;
 • тешко потење;
 • присуство на инфекција.

Болеста е многу слична на фурункулоза и има слични симптоми, поради што добило такво име.

Второто име на патолошкиот процес е псевдофурункулоза на Фингер, по име на научникот кој бил ангажиран во неговото истражување.

Симптоматологија

Блага псевдофурункулоза кај децата влијае само на екскреторниот отвор на потната жлезда: формираат прашуми на горната кожа, кои имаат тенденција да се отвораат произволно. По дисекцијата на поранешните нодули, се појавува кора, која, по целосна регенерација на засегнатата кожа, се скрши. Во овој случај, нема лузни или хиперпигментација .

Најчеста тешка форма на болеста, кога потните жлезди се целосно вклучени во воспалителниот процес.

Во овој случај, симптомите го имаат следниот причински синџир на развој:

 • се појавуваат поткожни нодули;
 • нодули се зголемуваат во големина;
 • испакнатиот дијаметар може да ја достигне големината на лешник;
 • кожата ја менува бојата од розова боја до црвена, со изразена сина нијанса;
 • јазлите омекнуваат и кожата станува транспарентна, преку овој филм можете да ја видите содржината на апсцесот;
 • чирови спонтано отворени, а течноста што се ослободува има жолто-зелена боја;
 • апсцесот трае подолго време по празнењето, а по целосно заздравување на раната се формира лузна.

Главните области на телото каде што се наоѓаат повеќе апсцеси се:

 • назад;
 • колковите;
 • задникот;
 • вратот со скалпот.

Кога детето има повеќе од десет воспалителни фокуси, тоа може да доведе до интоксикација , да предизвика зголемување на телесната температура, да придонесе за губење на апетитот. Оваа форма на проток, кога се забележува генерализиран процес, може да се повтори во рок од еден месец (до три недели).

Тешкиот тек на болеста може да предизвика развој на поврзани болести: конјунктивитис , синузитис , пневмонија , сепса , гноен менингитис .

Псевдофурункулоза кај новороденчиња

Дијагностика

Псевдофурункулозата се дијагностицира за време на испитувањето од страна на дерматологот на детето, кога докторот ги чувствува најголемите нодуларни испакнатини, а потоа пропишува бактериолошка инокулација на гнојни секрети. Таквата анализа ќе го утврди главниот патоген кој предизвикал гноен воспаление.

Потребно е да се направи диференцијација со следниве болести:

 • фурункулоза - присуството на некротична шипка, која е локализирана во самиот центар на фурункулата, е карактеристична за неа;
 • хидраденитис - кај новороденчиња не се јавува, а место на дислокација на исипот е забележано во пазувите и во препоните област;
 • scrofuloderma - многу ретко се дијагностицира кај бебиња, по отворањето на чиревите, фистули се формираат во форма на депресии, лузни се случуваат со манипулација.

По потврдувањето на дијагнозата, на детето му се дава соодветна терапија.

Третман

При поставување на дијагноза на псевдофурункулоза, пациентот се упатува на болничко лекување.

Задолжителни препораки за родителите:

 • користете бесплатна долна облека направена од природни ткаенини;
 • почесто да го облекуваат детето;
 • исклучи пелени.

Антибиотиците се пропишани за детето: гентамицин, пеницилин, цефотаксим. Пред ова, се спроведува посебна студија за сензитивноста на патогената микрофлора на одреден антибиотик.

Паралелно, пробиотиците се пропишани за да се спречи развојот на цревната дисбиоза . Ако бебето има симптоми на интоксикација, тогаш потребно е да се третира со помош на инјекции од капки на супстанции како што се декстран, албумин или солен раствор.

Детето е пропишано со витамински комплекси со лекови за подобрување на имунолошкиот систем.

Може да се користат специјални антибактериски масти или декорации на билки со кои се мијат лезиите.

Можни компликации

Псевдофурункулозата може да предизвика интоксикација на телото, во голема мера ја намалува отпорноста на имунитетот кон околните инфекции, поради што бебето може да развие конјунктивитис, синузитис, отитис , менингитис , сепса.

Превенција

Најдобрата превенција на гнојни воспаленија ќе биде: почитување на правилата за хигиена, неможно е да се прегрее детето, треба да се следи квалитетот на храната, да се зајакне имунитетот на бебето, да се оди повеќе почесто, да се спречи инфекцијата на бебето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате псевдофурункулоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфективна еритема (појавување на симптоми: 4 од 9)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Дишидротичен егзема (појавување симптоми: 4 од 9)

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 9)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Ротавирус (појавување симптоми: 3 од 9)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Туларемија (појавување симптоми: 3 од 9)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи слузокожата на фаринксот, очите и белите дробови, исто така, се одликува со симптоми на општа интоксикација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .