Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пилиња: Симптоми и третман

Пилињата се главните симптоми:

Пилиња - формирање на црвенило на кожата, пукнатини. Причината за развој на таков патолошки процес често е во негативните ефекти на студот, влажноста, бери-бери и некои внатрешни етиолошки фактори не се исклучуваат.

Мозолчиња се појавуваат на рацете посебно - кожата станува црвена, има чувство на палење, се појавуваат пукнатини. Симптоматологијата е прилично брзо, така што нема проблеми со дијагнозата и навременото лекување.

Третманот е конзервативен: често е доволно да се користат лекови од локален тип на дејство - крем, маст. Исто така, дополнителен лекар може да избере комплекс на витамини и минерали. Ако кокошките се појавуваат на рацете поради внатрешни патолошки процеси, тогаш е пропишан комплексен третман.

Прогнозата е поволна - за кратко време да се ослободите од мозолчиња во рацете на возрасните или детето.

Етиологија

Најчесто, кокошки на нозете или рацете се формираат од ладна и висока влажност. Треба да се забележи дека таквите кожни лезии се формираат главно на рацете, на лактите, а на долните екстремитети се многу поретки.

Генерално, рацете на причината за образование имаат следново:

 • да се биде во ладно време надвор без ракавици;
 • изложеност на влага на кожата во негативни температури или ветровито време;
 • употребата на детергенти без ракавици;
 • авитаминоза ;
 • хормонски нарушувања во телото, што е најверојатно за време на бременоста и менопаузата ;
 • редовна употреба на бактерицидна и слична козметика;
 • тенка и сува кожа.

Пилите за бебиња се формираат многу почесто, дури и со мало ладење, кога се користи сапун или други детергенти. Ова се должи на фактот дека кожата во детството е повеќе подложна на оштетување и други негативни фактори.

Симптоматологија

Клиничката слика на овој патолошки процес има свои карактеристични карактеристики, што овозможува брзо да се утврди природата на нарушувањето и да се започне терапевтските мерки во врска со нејзината елиминација.

Пилиња на рацете на дете или возрасен почнуваат да се манифестираат на следниов начин:

 • црвенило на кожата;
 • чувство на затегнатост и горење;
 • формирани се мали пукнатини;
 • може да се формираат мали меурчиња.

Тогаш симптомите се влошуваат и веќе се карактеризираат на овој начин:

 • по процедури на вода, кожата пукнатини се прошири, кожата почнува да олупи;
 • чешање и горење стануваат поизразени;
 • вода која паѓа во пукнатините на кожата, предизвикува болка.

Ваквите симптоми, иако непријатни, не претставуваат сериозна опасност по здравјето. Сепак, важно е да се разбере следново: инфекцијата може да влезе во пукнатините на кожата, и ова се заканува да развие сериозна болест, а не само дерматолошка.

Во некои случаи, кога развојот на таквата повреда е последица на бери-бери или хормонски нарушувања, клиничката слика може да вклучува симптоми од општа природа:

 • слабост;
 • кревкоста на косата, ноктите;
 • сува кожа;
 • општо влошување на здравјето;
 • повторлива егзацербација на одредени хронични заболувања, доколку ги има.

Таквата клиничка слика бара сеопфатен медицински преглед, бидејќи нарушувањето на интегритетот на кожата во овој случај ќе биде само симптом.

Пилиња на рака

Дијагностика

Поради фактот што клиничката слика е специфична, проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Дерматолог врши физички преглед, ја разјаснува клиничката слика и собира лична историја.

Доколку е потребно, дополнителна дијагностичка програма може дополнително да се додели:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • алерген тест;
 • имунолошки студии.

Врз основа на резултатите од дијагностичките студии, ќе се направи точна дијагноза и ќе биде пропишан правилниот третман.

Третман

Во овој случај се користат конзервативни тактики за третман, кои можат да се засноваат на следните мерки:

 • употреба на локални лекови;
 • употреба на орални лекови;
 • третман на народни лекови.

Ако причината е avitaminosis, тогаш третманот на мозолчиња се врши само со помош на комплексни мерки. Ова значи дека, покрај употребата на лекови, неопходно е да се преиспита нивната исхрана и начин на живот.

Фармаколошкиот дел од терапевтските мерки може да вклучи лекови со следниот спектар на дејство:

 • антиинфламаторно;
 • заздравување на рани;
 • забрзувачка регенерација на клетките;
 • витамински и минерални комплекси.

Треба да ги следите и општите препораки:

 • Заштитни ракавици треба да се носат кога се во допир со вода и детергент.
 • треба да користите заштитен крем или маст за раце, особено е важно да ги извршувате овие постапки пред да заминете во студената сезона;
 • вклучуваат витамини и минерали во вашата исхрана.

Со таква патологија, третманот со народни лекови не е исклучен.

Домашен третман со рецепти за традиционална медицина може да се направи на следниов начин:

 • А лажица маслиново масло растворени во чаша топла вода. Земете вакви бањи 15 минути, со зачестеност на секој втор ден. По постапката, не ја бришете кожата суво, и треба да се навлажни и да го обработувате кремот.
 • Третман на кожата со масло од бреза.
 • Мешавина од варени компири со сок од краставици. Таквите апликации треба да се применат на погодената кожа околу 25 минути. По отстранувањето на смесата, третирајте ја кожата со крем.
 • Лечење бањи од лушпа на билки, како што се камилица, мудрец, низа или calendula.
 • Мешавина од банана и мед. Кашеста маса мора да се нанесе на кожата, покриена со филм и оставена во оваа положба 20 минути. Потоа исплакнете со топла вода и обработете го кремот.

Мозолчињата може да се отстранат со помош на локални лекови и рецепти за традиционална медицина. Сепак, мора да се запомни дека болеста може да се излечи само преку сеопфатни терапевтски мерки, следејќи ги општите упатства за нега на кожата.

Превенција

Како превентивна мерка треба да се следат следните препораки:

 • користете заштитна опрема за кожата;
 • во ладно време, не излегувај без ракавици;
 • користат витамини за зајакнување на имунолошкиот систем.

Спроведувањето на такви едноставни препораки практично го елиминира ризикот од развивање на такви проблеми во иднина. Важно е да се земе предвид следново: ако терапевтските мерки за два или три дена не даваат соодветни резултати, тогаш треба да се консултирате со лекар за совет.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кокошки и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Микози на нозе (појавување на симптоми: 6 од 14)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Сува себореа (појавување симптоми: 6 од 14)

Сува себореа - е последица на недоволна активност на лојните жлезди. Сепак, продолжувањето на поткожното масно ткиво продолжува, само што има повискузна конзистентност, поради што во голема мера е попречено од процесот на неговото поминување низ каналите на жлездите.

...
Дисхидроза (појавување симптоми: 6 од 14)

Dyshidrosis е дерматолошка болест, која се карактеризира со формирање на меурчиња со течност на кожата. Патогенезата на таквите лезии е во блокадата на потните жлезди. Осип со оваа болест може да се појави на нозете, во дланката, помеѓу прстите.

...
Актиничен дерматитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .