Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болест Давери: Симптоми и третман

Deveri болест - главните симптоми:

Девергестијата е хронична кератоза, која се карактеризира со фоликуларна хиперкератоза. Оваа болест е локализирана на кожата и се манифестира во форма на лишајна рубера. Текот на болеста се менува со фаза на егзацербација и ремисија, лезиите можат да опфатат големи површини на кожата.

Оваа болест се појавува доста често кај возрасни и деца и се развива поради нарушување на процесот на кератинизација на кожата.

Се дијагностицира со надворешен преглед од страна на дерматолог, додека се врши лабораториски испитувања за диференцијација на болеста од слични заболувања.

Терапевтските мерки даваат позитивен резултат, но не е секогаш можно целосно да се елиминира патолошкиот процес. Луѓето со таква дијагноза мора постојано да бидат подложени на профилактичен третман: земаат витамински комплекси, користат антивоспалителна маст и добро јадат.

Етиологија

Оваа патологија може да се дијагностицира кај новороденчињата и кај постарата генерација. Кај бебињата, болеста има вродена природа, таа се јавува како резултат на мутационите промени во геномот, и постои голема веројатност дека болеста ќе биде наследена од родителите на деца.

Со појавата на лишаи во старост, нејзиното појавување ги има следниве причини:

 • дефицит на витамин А и проблеми со неговата сварливост;
 • ендокрини патолошки процеси поврзани со нарушување на тироидната жлезда и пореметувања во метаболизмот на јаглени хидрати;
 • нарушување на црниот дроб поради патолошки процеси во телото;
 • по страдање заразни болести.

Ако кај децата болеста исчезнува во адолесценцијата за време на хормоналното прилагодување на телото, тогаш кај возрасните честопати станува хронична. Ако не се лекуваат, симптомите ќе се влошат, а патологијата ќе ги зафати сите големи површини на кожата.

Според ICD-10 (Меѓународна класификација на болести), овој тип на болест го примил шифрата L 44.0.

Класификација

Да го одземеме Давеџи, како што споменавме порано, може да има две форми - вродени и стекнати. Покрај тоа, постојат шест варијанти на оваа болест.

Во зависност од формата, областа на дистрибуција и тежината на протокот, постојат следниве типови:

 • Возрасен класичен лишај. Таа е најчеста, се карактеризира со брз развој со голем број на исипи. Болеста е тешка, но се третира многу побрзо од хроничната форма на болеста.
 • Атипичен возрасен. Ретко се сретнува, нејзиниот проток зафаќа голем временски период, неговиот изглед личи на онаа на вулгарна ититоза . Без навремен третман, симптомите само се зголемуваат.
 • Класичен малолетник. Најчесто забележани кај деца, многу ретко станува сериозна, и со навремен третман, ремисија може да се постигне во првата година од терапијата.
 • Ограничен малолетник. Се дијагностицира кај деца на возраст од три години, има јасна локализација, кај повеќето пациенти поминува по три години. Во изолирани случаи, станува хронично, може да биде скриено некое време.
 • Атипичен малолетник. Се манифестира кај новороденчињата и припаѓа на наследната сорта, има хронична форма на проток.
 • Поврзани со ХИВ. Се дијагностицира без оглед на возраста и полот, е ретка, наликува на првата форма. Третманот дава лоша прогноза. Патологијата може да биде гранична состојба и првата фаза во појавата на ХИВ инфекцијата .
Манифестации на болеста Давери

Постојат неколку фази во развојот на болеста:

 • Почетната. Се карактеризира со формирање на местото на локализација што ги лишува првите фоликуларни нодули. Кожата ја менува бојата и се дијагностицира со црвена коса бисер , а засегнатата кожа наликува на скали.
 • Прогресивно. Без третман на првата фаза, болеста е влошена, индивидуалните нодули формираат големи низи, спојуваат едни со други, а нивната боја се менува во жолта или портокалова боја.
 • Тешка или занемарена форма на болеста - засегнатата кожа станува подебела, се појавуваат жлебови.

Во прилог на горенаведените опции, можни се средни држави, кои можат да комбинираат неколку варијанти.

Симптоматологија

DeVergey-овата болест е појава на роговидни фоликуларни приклучоци кои се формираат во слојот на кожата, предизвикувајќи воспаление на дермисот. Горниот слој на кожата е силно компактен.

Главните симптоми на патологијата се следниве:

 • кожата е засегната во одредени области;
 • хронична форма се развива бавно;
 • присуството на мали папули, кои можат да се спојат едни со други;
 • осип боја: црвена, жолта, портокалова;
 • присуство на пилинг во погодените области;
 • нема чешање и болка;
 • мукозата, ноктите може да бидат засегнати, но почесто симптомите се појавуваат на екстремитетите.

Симптомите ќе зависат од степенот на занемарување на болеста - од изречен до слаб. Кај децата, периодот на опоравување трае помалку време отколку кај возрасните, а многу ретко се случува акутно. За време на периоди на егзацербација на болеста, температурата на телото може да се зголеми и општата слабост може да се почувствува.

Дистрибуција на процесот на кожата во случај на Deverzh болест за 2 недели

Дијагностика

Даергиевата болест треба да се диференцира од други заболувања, бидејќи во раната фаза на развојот или во латентна форма, болеста наликува на псоријаза , па може да се направи погрешна дијагноза. Во овој поглед се назначуваат дополнителни студии, бидејќи надворешниот испит не помага правилно да го утврди типот на болеста за 100%.

За правилна дијагноза, се преземаат следниве мерки:

 • испитување на пациентот под ламбата Вуд - во овој случај, зрачењето ќе помогне да се утврди болеста со бојата на која е насликана кожата, а при испитувањето очите се затворени со посебен завој за да не се оштети мрежницата;
 • хистолошки студии;
 • земете стружење од погодената кожа.

Вршењето на овие процедури ќе им овозможи на дерматологот да направи точна дијагноза и да пропише третман, кој е избран поединечно, земајќи ги предвид возраста и истовремените болести.

Болеста е слична на псоријазата, себороичниот дерматитис , габичната микоза , фоликуларната кератоза , лихен планус .

Третман

Хроничната болест на Дреди е многу тешко да се третира. Во некои случаи, тој поминува сам по себе, што често се забележува кај адолесцентите.

Комплексноста на третманот лежи во фактот дека дури и по навидум заздравување на пациентот, болеста едноставно оди во ремисија. Затоа, без профилактична терапија, која треба да биде постојана, патологијата може повторно да се повтори.

Главниот третман е насочен кон сузбивање на симптомите со антимикробни и антисептички лекови. Тие вклучуваат: хлорхексидин, фукуртин. Витамини А се пропишани, специјални масти се испуштаат: во основа тоа е салицилна маст, која постепено го ублажува воспалението, ја елиминира црвенило.

Пропишан третман со ретиноиди. Тие се пропишани со претпазливост, бидејќи долгорочната употреба на таквите средства може негативно да влијае на човечкото тело. Со овој тип на третман, се препорачуваат специјални бањи со етерични масла за заштита на кожата од сушење.

Симптомите се намалуваат во првиот месец од третманот. За целосно исчезнување на болеста ќе биде потребно време, и за големи лезии, потребна е долгорочна терапија под надзор на специјалист.

Бидете сигурни да доделите диета со протеини: црн дроб, млеко, моркови, тиква, домати, путер.

Покрај тоа, традиционалната медицина може да се користи: elecampane, суво грозје, calendula, камилица, дабови кора, бреза катран. Народни лекови се користат само по консултација со вашиот лекар.

Можни компликации

Третманот во некои случаи е поддржан и ја потиснува болеста за некое време, но во отсуство на тоа, пациентот има различни видови на компликации:

 • лезиите може да се инфицираат и да предизвикаат компликации на болеста;
 • појава на малигни тумори;
 • со локализација на лишаи на очен капак, може да постои голем ризик во екслизовавањето на очниот капак од очниот капак.

Болеста на Dewergey често се однесува на хронични лезии на кожата кај децата и возрасните, и затоа бара навремено лекување, постојано следење од страна на дерматолог, за да не се пропушти периодот кога болеста се влошува.

Превенција

Dewergy болеста може да стане хронична. Потоа, со цел да се спречи употребата на витамински комплекси, антифунгални и антиинфламаторни лекови. Исто така, неопходно е да се придржувате на посебна исхрана за време на периоди на егзацербација на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Devergey болест и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Парапсоријаза (појавување симптоми: 5 од 6)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 4 од 6)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Микоза на нозете (појавување на симптоми: 4 од 6)

Микозите на нозете се болести од секаква природа што влијаат врз кожата и ноктите на лицето. Во медицинските кругови, микозата на нозете се нарекува и дерматофити. Најчестото место на примарната локализација на патолошкиот процес се интердигитални збирови (постојат ретки исклучоци). Ако во оваа фаза, микозата на нозете не е подложена на медицински третман или лекување со народни лекови, тогаш постепено ќе оди подалеку од нивните граници.

...
Алергиски васкулитис (појавување симптоми: 4 од 6)

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...
Инфективна еритема (појавување на симптоми: 4 од 6)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .