Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леиконихија: Симптоми и третман

Леиконихија - главните симптоми:

Леиконихија е патолошка девијација во ноктите на лицето, кое се карактеризира со појава на белузлави дамки на ноктите. Се однесува на еден од видовите на дистрофични нарушувања и нарушувања на пигментацијата. Оваа болест може да се појави од разни причини, од кои најопасни се заразни или соматски заболувања, е доста честа појава.

На болеста се дијагностицира по посетата на дерматолог, се врши стружење од ноктите за присуство на габична инфекција, се прави анализа на ноктите и се прави диференцијација од слични заболувања.

Третманот е конзервативен, во форма на витамински комплекси, бањи, лосиони, триење на маслата во ноктите. Прогнозата е позитивна.

Етиологија

Леуконихија е предизвикана од појавата на бели дамки на ноктите. Тие се појавуваат поради нарушување на структурата на ноктите, предизвикани од патолошки процеси на кератинизација и кератинизација. Во ноктите, помеѓу слоевите, формирање на многу мали воздушни меури. Оваа болест има само надворешни знаци, без болка.

Леуконихија причините можат да бидат и надворешни и внатрешни.

Надворешните причини вклучуваат:

 • повреди на ноктите кои се појавуваат поради силен удар или стискање;
 • козметички нокти;
 • низок квалитет вештачки материјал за маникир;
 • повреда на ноктите во процесот на нокти;
 • слабоквалитетни лакови;
 • честа употреба на ацетон, што ја оштетува плочката за нокти;
 • лоши навики - гризење на ноктите, намерно повредување на плочата;
 • хемиски ефекти ако рацете не се заштитени со ракавици;
 • непријатно, мали или тесни чевли, исто така, може да предизвика аномалија на ноктите.

Внатрешните причини се многу разновидни:

 • недостаток на витамини и минерали во човечкото тело;
 • неразумни и несоодветни диети кои предизвикуваат исцрпеност - анорексија ;
 • метаболни проблеми;
 • неисправна и слаба квалитетна храна;
 • бубрежна болест;
 • дефицит на еритроцити;
 • патолошки процеси во црниот дроб;
 • габични инфекции;
 • емоционален стрес, постојан стрес .

Ако пациентот детектира бели пупки на заоблен клин, тогаш ова се должи на неговата случајна повреда, што може да доведе до кршливост и појава на болка. Но, кога белите дамки се наоѓаат на другите нокти, ова покажува дека причината е подлабока, затоа е потребна специјалистичка консултација.

Класификација

Леиконихијата може да биде вистинита и лажна, сето тоа зависи од локацијата на процесот на нарушување на пигментацијата - во матрицата или во креветот на ноктите.

Вистинската форма на болеста се формира под дејство на процесот на кератинизација во матрицата, што предизвикува замаглување на ноктевата плоча, односно ја губи својата транспарентност. Бели дамки остануваат на место, без разлика на растот на ноктите, тие не можат да се движат.

Лажни леуконихија е поврзана со нарушена васкуларизација на ноктите. Белите дамки исчезнуваат кога притискаат на ноктите, во процесот на раст не се префрлаат.

Болеста може да се класифицира според типот:

 • Ограничена леуконихија. Се карактеризира со присуство на издолжени точки од мала форма.
 • Точни. Се случува најчесто, се појавува под дејство на механичко оштетување на ноктите, што доведува до промена на нивниот интегритет. Местата има точен поглед, нивниот број варира од еден до бројни подмножества, додека размерите на точки се многу разновидни.
 • Појасна леуконихија. Има појава на бели дамки од продолжена форма, во раните фази на болеста се појавуваат ленти со бледо розова или бела боја. Нивната локација може да биде и вертикална и хоризонтална, и како што болеста станува полоша, лентите се шират.
 • Вкупна форма. Тоа е најтешкиот и занемарен тип на болеста. Ноктите се покриени со бели точки. Се појавува почесто кај деца со дефицит на витамин или кај адолесценти за време на хормоналните промени на телото.

Доколку некои точки се појават на ноктите, неопходно е да се побара совет, и ако е потребно, да се помине тестови и да се помине текот на терапијата за да се спречат компликации на болеста.

Симптоматологија

Леиконичките нокти имаат само визуелни симптоми - ноктите на рацете или нозете стануваат невообичаени белузлави пукнатини.

Може да се појават бели точки:

 • единечни ентитети или повеќе;
 • големини се движат од многу мали до многу големи;
 • може да биде во форма на точка или во форма на ленти, кои се шират со текот на времето;
 • бојата може да биде чад бела, јасно бела или розова бела.

Нарушување во пигментацијата може да се забележи на еден или повеќе клинци, а поретко патологијата ги опфаќа сите ноктите. Ако се најдете во сите горенаведени симптоми треба да се консултирате со дерматолог.

Манифестации на леуконихија

Дијагностика

Леиконихија се дијагностицира при првата посета на дерматолог, кој ги слуша поплаките на пациентот и спроведува надворешен преглед.

За да се исклучат дерматолошки заболувања, лекарот пропишува:

 • стружење за проверка на габични инфекции;
 • спектрална анализа - за проверка на ноктите за присуство на елементи во трагови.

Специјалистот мора да врши диференцијација со вакви заболувања:

 • поврзани со труење со арсен - бели и сини ленти се нарекуваат ленти на Меј;
 • онихомикоза - се јавува кога габични инфекции, промените во ноктите можат да бидат придружени со ексфолијација, задебелување и стекнување на жолтеникава боја;
 • птица ноктот, кога, освен бели дамки, се менува обликот на ноктите.

Ако причината за болеста не е утврдена или е сомнителна, пациентот може да биде упатен за дополнителни консултации на кардиолог, невролог, гастроентеролог, хематолог, ендокринолог, кој, доколку е потребно, пропишува хардверски или лабораториски тестови.

Третман

Терапевтските мерки ќе зависат од причината за болеста, додека пациентот е пропишан:

 • општи процедури;
 • локална терапија;
 • терапија на основната болест.

Лекарот прави индивидуален план за пациентот.

Општите постапки што се доделуваат ќе бидат како што следува:

 • правилна исхрана збогатена со животински и растителни протеини;
 • микроелементи и витамински комплекси се пропишани;
 • дадени се препораки за тоа како правилно да се грижат за ноктите;
 • формирање на правилен режим на ден;
 • усогласеност со правилата за безбедност кога се користат детергенти и средства за чистење.

Со локален третман се препорачува пациентот:

 • посета на козметик со употреба на масажи и бањи со специјални хранливи состојки;
 • употребата на антифунгални агенси, специјални масти, таблети;
 • употребата на традиционалната медицина.

Ако пациентот открие патолошки абнормалности во нервниот систем, дигестивни нарушувања, проблеми со срцето, третманот има за цел да се ослободи од основната болест во врска со локалната терапија.

Дома, леуконихијата се третира со:

 • бања со камилица или морска сол инфузија - процедурата трае не подолго од 15 минути, по што треба да ги подмачкувате рацете со навлажнувачки крем;
 • апликации направени со рибино масло, мешавина од маслиново масло со сок од лимон и неколку капки јод.

Времетраењето на третманот директно зависи од причината за отстапување во развојот на ноктите, обично од две недели до неколку месеци.

Можни компликации

Самиот Leikonychia е безопасна болест, но ако причината за нејзиното појавување е патолошки процеси или габични инфекции, последиците може да бидат крајно негативни. Независен вид на отстапување во пигментацијата може да доведе до губење на нормалниот здрав изглед на ноктите, на нејзината кревкост и кревкост.

Превенција

Леуконихијата може да се спречи со следење на следниве превентивни мерки:

 • спречување на повреда на ноктите;
 • одбиваат да градат вештачки нокти;
 • користете квалитетни лакови;
 • ги штити рацете од дејството на детергентите и средствата за чистење со хемиски компоненти;
 • правилно се грижи;
 • пијат витамински и минерални комплекси двапати годишно;
 • јадете добро и правилно - во храната треба да постојат протеини од животинско и растително потекло.

Вие не треба да претерате и да бидете нервозни, потребно е почесто да се одморите, да водите здрав начин на живот. Ако имате несоодветни симптоми, треба да се консултирате со специјалист.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Leikonychia и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолна цироза на црниот дроб (појавување симптоми: 1 од 1)

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...
Дарја (симптоми на појавување: 1 од 1)

Дариевата болест (фоликуларна дискератоза) е патолошки процес во кој постои постојана кератинизација на епидермалните клетки. Болеста се пренесува со автозомно доминантен тип со различни степени на сериозност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .