Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болест на Дарија: Симптоми и третман

Дарја болест - главните симптоми:

Дариевата болест (фоликуларна дискератоза) е патолошки процес во кој постои постојана кератинизација на епидермалните клетки. Болеста се пренесува со автозомно доминантен тип со различни степени на сериозност.

Клиничката слика се карактеризира со осипи на кожата, формирање на папули со кора, кои подоцна се спојат во плаки. Наспроти позадината на ваквиот патолошки процес, можно е да се приклучи на секундарна инфекција. Осипот е локализиран на лицето, градниот кош, во влакнестиот дел од скалпот, на грбот и во интеркарпискиот регион.

Дарската болест, и покрај огромната штета на телото на детето или на возрасните, се карактеризира со релативно поволна прогноза. Со навремено започнување на третманот и усогласеност со сите препораки на лекарот не се појавуваат компликации или влошување на квалитетот на животот на пациентот. Бидејќи ова е конгенитална болест, не постои специфична профилакса.

Етиологија

Дариевата болест е конгенитална болест која се пренесува на детето на автосомно доминантен начин. Поради тоа што се појавуваат мутации во протеинскиот сегмент на ДНК, функцијата на калциум пумпи е нарушена. Како резултат на тоа, се менува структурата на епидермисот - епидермалните клетки се размножуваат за време на фазата на созревање.

Кератинизацијата на клетките се случува многу брзо, некои области на кожата остануваат незаштитени, постои зголемен ризик од приложување на секундарна инфекција.

Фактори на предиспозиција:

 • неусогласеност со хигиенските барања;
 • недостаток на третман на болеста;
 • слаб имунолошки систем.

Дарјовата болест треба да се третира на сеопфатен начин, како што е пропишано од лекар, и навремено.

Класификација

Врз основа на клиничките манифестации на патолошкиот процес, се разликуваат следниве форми на болеста:

 • класична дискератоза - себороична форма на патологија, најчеста;
 • локализирани - лезии се појавуваат на линеарни делови од телото, не се шират понатаму;
 • хипертрофични - осип кои коегзистираат со брадавици;
 • везикуларна-булозна дискератоза - се карактеризира со полиморфизам на осип.

Врвот на манифестацијата на болеста се јавува во адолесценцијата.

Симптоматологија

Дарживата болест се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • кожата станува груб на местото на повреда, почнува пилинг;
 • формирани се повеќе густи папули од фоликуларен тип, покриени со скали;
 • сива или светло црвена;
 • во областа на вратот, папулите може да се претворат во меурчиња со течност;
 • ноктите можат да се променат - се појавуваат надолжни бели ленти, ноктот е деформиран;
 • со текот на времето, ронираната кожа "се лизнува", нови области на епидермисот имаат светла црвена боја, но чешањето е отсутно.

Некои симптоми на клиничката слика се карактеристични за други дерматолошки заболувања, така што веднаш треба да се јавите кај вашиот доктор кога ќе се појави првиот осип и нема да се лекувате.

Знаци на болеста Дарја

Дијагностика

Дијагнозата на болеста на Дарја се базира на проучување на тековната клиничка слика. Дополнително, можете да ги користите и следниве методи:

 • хистолошки преглед на кожата;
 • испитување на отпадоци од погодената област и испуштање;
 • комплетна крвна слика;
 • алергенски тест.

Бидејќи болеста на Дарја во почетната фаза на развој е слична со другите дерматолошки болести, може да се бара диференцијална дијагноза за таквите патолошки процеси:

Терапевтски мерки ќе бидат доделени по точна дијагноза.

Третман

Невозможно е целосно да се елиминира болеста, бидејќи е конгенитална форма на патолошкиот процес. Ако се користат комплексни терапевтски мерки, може да се постигне долгорочна ремисија.

Третманот на Дариевата болест е долг, фазен. Првите провоцирачки фактори се елиминирани:

 • УВ зраци;
 • хипотермија;
 • прекумерно потење;
 • висока влажност.

За да го отстраните инфективниот и воспалителниот процес, користете ги следниве лекови:

 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антифунгални;
 • глукокортикоиди;
 • витамини А, Е во големи дози.

Назначена маст и тематски крем. Третманот вклучува физиотерапевтски процедури:

 • морски и кислородни бањи;
 • кислородна терапија;
 • ПУВА терапија.

Големи површини на погодената кожа, кои не се подложни на терапевтски мерки, може хируршки да се отстранат. Дополнително, може да се препише исхрана која ќе го намали ризикот од повторување на патолошкиот процес.

Прогнозата на Дариевата болест е поволна, но само ако пациентот внимава на неговото здравје и ги следи препораките на докторот.

Не постои специфична профилакса за Дариевата болест, бидејќи е конгенитална болест. Ако семејната историја има патолошки процес на дерматолошка природа, пред да зачне дете, идните родители треба да се консултираат со дерматолог и медицинска генетика.

Не се препорачува само-третман, вклучувајќи ги и средствата за традиционална медицина, во присуство на патолошки осип. Неопходно е да се консултирате со доктор на првите манифестации на болеста, за да не ја влошите болеста, но да ја пренесете во фаза на ремисија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате болест на Дарја и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лихен планус (појавување симптоми: 4 од 8)

Лихен планус е габична болест која влијае не само на кожата на лицето, туку и на мукозните мембрани на устата. Изложени на ризик од жени на возраст од 40 до 60 години. Мажите и адолесцентите се помалку погодени од овој патолошки процес.

...
Парапсоријаза (појавување симптоми: 3 од 8)

Парапсоријаза е болест на кожата која се карактеризира со хроничен тек. Лекарите се однесуваат на овој термин како специфична дерматоза, која во исто време ги комбинира симптомите на рамен црвен лишај, розово лишај, обична псоријаза и себороична егзема. Однадвор, болеста се манифестира со појава на црвени дамки или папули со нејасни граници.

...
Инфективна еритема (појавување на симптоми: 3 од 8)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Аспергилоза (појавување симптоми: 3 од 8)

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...
Дерматитис кај деца (појавување симптоми: 3 од 8)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .