Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Онхигорипоза: Симптоми и третман

Onychogriposis - главните симптоми:

Onychogriposis е патолошки процес, кој е придружен со лезија на нокната плоча, е еден од видовите на онистистрофија. Локализирани главно на долните екстремитети, но исто така се наоѓаат на рацете. Визуелно, отстапувањето е слично на ноктот на голема птица, предизвикува сериозен непријатност и го нарушува естетскиот изглед.

Најчесто, болеста се манифестира кај постарата генерација, но случаите се забележани кај помладите луѓе, дури и кај децата. Причините за болеста се многу: според природата на развојот, патологијата може да биде или стекната или вродена.

Дијагнозата се поставува по испитување од страна на дерматолог, потврден со помош на лабораториски и инструментални студии. Терапевтски мерки се пропишани во зависност од видот на болеста. Вродената болест не може да се излечи.

Етиологија

Onychografosis на ноктите е поврзан со деформација на плочата. Здравиот шајка има розова боја, што укажува на правилна и не нарушена циркулација во плочата, која има мат или малку сјајна површина.

Ако се формира задебелување и се појавуваат промени во бојата или обликот, тогаш се развива патолошкиот процес. Вообичаеното име за болести на ноктите со такви знаци е хиперкератоза .

Хиперкератозата е патологија во системот за обновување на клетките кога клетките умираат со голема брзина и немаат време да формираат нови. Ако овој процес се влоши и непријатност се додава со болка, тогаш се развие онихигруфоза.

Главните причини за болеста се:

 • слаб квалитет, тесни чевли или мали, не во големина;
 • несоодветна грижа и сечење на ноктите;
 • поради хипотермија на горните и долните екстремитети;
 • кога ноктите растат во меко ткиво;
 • хроничен ревматизам ;
 • слоннијазија ;
 • воспаление на садовите на долните екстремитети;
 • нога лезии габа;
 • слаба циркулација во долните екстремитети;
 • псоријаза ;
 • ендокрини пореметувања;
 • физиолошко стареење на ткивата;
 • хронична дерматоза ;
 • проширени вени ;
 • сифилис ;
 • генетска предиспозиција.

Доколку причината е повреда, тогаш се формира субунгвален хематом, кој го стега перингвалното ткиво, што доведува до неухранетост и промени во структурата. Метаболизмот во корнеалните клетки е нарушен: тие се развиваат и почнуваат да се делат брзо, еден слој на слој на слој на слоеви го надминува другото, што предизвикува промена на бојата, обликот и структурата. Врската помеѓу плочата и нејзиното легло исто така е прекината, што е стимулација за мртвите клетки.

Ако причината е стареење, тогаш сликата е како што следува: плочите стануваат потенки, количината на течност се намалува, крвта не тече добро, исхраната е нарушена и се јавува болест.

Класификација

Onychogriposis е поделен на вродени и стекнати. Конгениталната е поврзана со промените во геномот и не е подложна на терапија, а стекнатиот е прилично добро третиран додека ги елиминира последиците и ги спречува причините.

Оваа болест е поделена на две главни фази:

 • раната фаза - ноктот се издига над мек креветот, плочата е свиткана и расте во кожата, предизвикувајќи болни сензации;
 • доцната фаза - ноктите се деформирани, изопачени, наликуваат на птичјиот нок, се појавуваат надолжни и попречни ленти, подвижност е оштетена поради неможноста да се отсечат деформираните плочи.

Патологијата бара точни дијагнози и мерки за третман.

Симптоматологија

Симптоми на онихогрифоза

Оваа болест се карактеризира со следниве симптоми:

 • појавата на плочата се менува;
 • негово задебелување е забележано;
 • промени во боја - станува жолто-кафеава или црна;
 • силна испакната плоча;
 • кривина и деформација е забележана;
 • има силна болка при движење;
 • Невозможно е да се скрати модифициран дел.

Ова е почеста кај луѓето на возраст над 50 години, но исто така се јавува и кај младите луѓе. Деформационите промени на плочите се еден од видовите на професионална болест на спортистите поради тешкиот товар на нозете и повредата на долните екстремитети.

Дијагностика

Дијагностицирана патологија при контактирање на клиниката по надворешно испитување на погодената област. Ако постојат сомневања за онхигрипозис, неопходно е да се утврди причината за нејзиното појавување. За да го направите ова, пациентот е насочен кон следниве студии:

 • тест на крвта - треба да проверите присуство или отсуство на дијабетес мелитус , што може да биде причина за деформација на шајбните за нокти;
 • донација на крв за Р.В. за отстранување на сифилис;
 • земање на отпадоци од плочата за микроскопско испитување и одредување на присуството на габата.

Ако постои сомневање за наследна предиспозиција, може да спроведе генетска анализа.

Оваа болест бара итен третман, бидејќи тоа може да биде еден од симптомите на раниот развој на посериозна болест, што може да доведе до сериозни последици.

Третман

Третманот на ониогрифика се изведува само со користење на сложени методи. Терапевтските мерки се насочени кон намалување на дебелината на плочата. За да го направите ова, користете специјални бањи за пареа, по што се применува кератолитичен лепенка. Во случај на занемарена форма на болеста, се користи хируршка интервенција, која ќе се состои од целосно отстранување на плочата и киретажа на погодените ткива. Оваа постапка се изведува под локална анестезија.

По оперативните мерки, потребна е внимателна нега: пропишани се специјални лекови против болки и антиинфламаторни масти. Додека ресетираната област не се лекува, не можете да носите тесни чевли.

Доколку патологијата се развие на горните екстремитети, тогаш се препишуваат бањи, лосиони или специјални средства за растворање на корнестите плочи. Може да се препишат витаминско-минерални комплекси, како и средства за зајакнување на ноктите по сите манипулации и отстранување на мртвите клетки.

Дома, пациентот може да ја искористи традиционалната медицина:

 • Мешавините на чајното дрво и маслото од лаванда се користат откако плочата се испарува, така што станува помала колку што е можно повеќе, а сода се додава во водата, бидејќи омекнува и убива микроорганизми и бактерии. По испарување, истријте го путерот и поправете го со малтер. Ваквите постапки се многу ефикасни на почетокот на болеста, во првата фаза.
 • Примени компреси на Комбуха - по испарување, тоа е фиксирано со завој.
 • Компреси со алое се многу ефикасни - фабриката е смачкана во кашеста маса, нанесена на тампон и нанесена на оштетената површина, а потоа фиксирана со завој.

Претходно, пациентот е должен да се консултира со дерматолог пред само-лекување.

Можни компликации

Болеста поврзана со деформација на плочите, може да доведе до воспаление, супурација, инфекција на раната. Ако времето не ја идентификува причината и не започне со третман, тогаш постои висок ризик од сериозни компликации.

Превенција

Превенцијата вклучува:

 • носејќи висококвалитетни и пространи чевли за дишење;
 • исклучување на оштетување на прстите;
 • навремен третман на хронични заболувања;
 • Не започнувајте ја болеста на садовите на нозете.

Вродената форма на патологијата не се третира, но може да ја омекнете плочата со помош на облоги и лосиони и на тој начин ќе ја отстраните болката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Онихогрифоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот дерматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Онихомикоза (појавување симптоми: 2 од 6)

Онихомикозата е габична болест која влијае на ноктите на човекот. Оваа болест често ги напаѓа мажите на возраст од 20-40 години. Но, жените со овој вид на инфекција почесто одат кај лекар. Според статистичките податоци, болеста е дијагностицирана кај 20% од населението. Возбудливиот агенс на оваа габична болест е мувла или габичен габичен микроорганизам.

...
Рувромикоза (рурофитија) (појавување на симптоми: 2 од 6)

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 2 од 6)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Шрама кај деца (појавување на симптоми: 2 од 6)

Шрагерија кај деца е една од најчестите и истовремено болни детски болести. Се карактеризира со пораз на кожата и развој на голем број компликации. Детето може да се разболи на било која возраст. На лошитеот клеј, кој живее само на човечкото тело, е провокатор на болеста, што го прави невозможно да се добие од животните. Факторите кои предиспонираат вклучуваат неусогласеност со личната хигиена.

...
Фоликуларна кератоза (појавување симптоми: 2 од 6)

Фоликуларната кератоза (син пилорична кератоза, гускачки испакнатини, дискератоза, црвена или питиријаза верзиколор) е раширена дерматолошка болест која не е предизвикана од воспаление. Може да се развие и кај деца и кај возрасни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .