Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Првут: Симптоми и третман

Првут - главни симптоми:

Првутот подразбира таков синдром, чии манифестации се состојат во зголемување на стапката на ексфолијација на лушпести честички од кожата во одреден временски период. Првутот, чии симптоми се состојат од појава на карактеристични бели скали на скалпот во комбинација со чешање, е прилично честа болест, која, и покрај сопствената здравствена безбедност, делува како причина за сериозни непријатности и влошување на квалитетот на животот.

Општ опис

Повеќето првут се појавува на скалпот покриен со големи количества коса. Во одредени случаи, сосема е тешко да се излечи целосно, и, сепак, најчесто овој феномен е предмет на одредена контрола поради соодветните мерки на влијание. На пример, благите форми на првут предизвикуваат потреба за темелно миење на главата за ова, што треба да се прави секојдневно и со користење на неагресивен и благ шампон. Ако првут се манифестира во повеќе тврдоглави форма, тогаш се користат шампони со терапевтски ефект, специјално дизајнирани за борба против него.

Како изгледа пердувот? Ова прашање веројатно не е прашање за многу читатели, бидејќи, како рекламирањето и распространетоста на овој феномен - сето тоа дава општа идеја за првут и неговата форма. Сепак, ние ќе назначиме што точно е првут, и тоа е жолто-бела снегулка. Во прилог на веќе забележаниот чешање, овој феномен е исто така придружен со појавата на досадна коса, нивната кршливост. Исто така, косата станува сјајна, мрсна. Таквиот феномен како првут може да дејствува како резултат на голем број на болести, имено себореа, габични кожни лезии, псоријаза. Нервен стрес, недостаток на одредени витамини (групи А, Б) може да предизвика првут.

Дополнителни фактори кои предизвикуваат појава на првут се несоодветна нега на коса, одреден тип на гастроинтестинални нарушувања, некои видови на болести. Тоа е првут што делува како честа причина предизвикува губење на косата, што, затоа, за време на секое испитување станува сериозен козметички дефект во однос на сопственото влијание.

Првут: Причини

Како главна причина за појавата на првут, се разгледува променета состојба на скалпот, предизвикана од премногу интензивен раст на соодветната габична култура. Ова е маласезија фурфур габа, тоа е изборен примерок на микрофлора на скалпот. Ако се обезбедат соодветни услови, тогаш виталната активност на оваа габа не е проследена со манифестација на какви било симптоми. Но, како предиспонирачки фактор за негово активирање, може да се разгледаат апсолутно сите фактори, вклучувајќи ги и варијантите наведени во општата ревизија. Тоа значи дека таквите фактори се сметаат за прекршување на лојните жлезди, нарушувања во исхраната, хормонални нарушувања поради една или друга причина (менопауза, пубертет, бременост, итн.).

Во многу случаи, причините за првут се сведуваат на чисто надворешни влијанија врз косата и скалпот. Тоа е, ова е погрешен избор на производи за нега на коса, перманентен коса, нивно често боење, сушење на удар, производи кои се користат за фризури (гелови, лакови и сл.). Преместувањето на микрофлората, исто така, може да се должи на занемарувањето на носењето капи за време на студената сезона, и обратно, нивното прекумерно носење.

Повторно, гастроинтестинални заболувања, бронхо-белодробни патологии, намален имунитет може да доведат до активирање на габата. Активноста на оваа габа води кон промена во развојниот циклус својствено во клетките на епидермисот, поради што тие се излупени без потполно поминување на циклусот, што, пак, доведува до појава на карактеристични светлосни скали. Концентрацијата на првут е диктирана од особеностите на активноста на габата, затоа е дозволено како варијанта на нејзината локализација во одредена област на главата, и целосен пораз на кожата.

Издвојуваме бројни причини кои предизвикуваат првут.

 • Изложеност на габа malassezia furfur. Застанавме над овој провоцирачки фактор за првут, тоа е еден од главните фактори во разгледувањето на причините за првут.
 • Сува кожа. Прекумерната сувост на кожата е една од најчестите причини за првут. Овој фактор предизвикува доминантна појава на првут во зима, која се карактеризира со дополнителни карактеристики кои предизвикуваат сува кожа, а тоа е помал внес на течност, употреба на опрема за греење, радијатори (вклучувајќи го и пресушниот воздух како резултат) и постојано сушење на косата со помош на фен за коса. Вреди да се забележи дека кога првут се појавува на позадината на прекумерната сувост на кожата, нејзините снегулки се помали, не се толку лепливи и мрсна како и во другите форми на нејзината манифестација.
 • Мрсна кожа, иритирана состојба на кожата. Како честа причина, предизвикувајќи стабилен изглед на првут, болеста се смета за себороичен дерматитис. Поразот на оваа болест се јавува не само на скалпот, туку и на кожата во други области, во која се наоѓаат и лојните жлезди. Особено, може да бидат веѓите, областите зад ушите, паранојалните области, областа на градната коска и препоните, понекогаш дури и дупките се засегнати, а првут може исто така да се појави соодветно.
 • Ретки шампони. Ако главата се мие ретко или погрешно, тогаш ова доведува до акумулација на мртви клетки на кожата на скалпот, кои, пак, се мешаат со маснотии. Како резултат на тоа, првут се појавува во форма на големи снегулки.
 • Псоријаза. Псоријазата е таква хронична болест, како резултат на која горниот клеточен слој на кожата е предмет на пребрза поделба. Поради тоа, во самите корења на косата, мртвите клетки на кожата почнуваат да се акумулираат во големи количини, а тие, пак, формираат дебел тип сребрена боја (ова е голем сребрен првут). Главно се должи на влијанието на псоријазата, кожата во лактот, на колена и по телото е погодена, додека на скалпот е засегната, напротив, малку поретко.
 • Преосетливост кон влијанието на производите за коса. Еве, повторно, веќе имаме доделено производи за стилизирање, бои за коса, шампони и други опции. Треба да се напомене дека ако стилските производи се користат премногу често, ова предизвикува првут. Ако првут е резултат на алергиска реакција на употребата на овие агенси, а потоа одбивајќи да ги користи подоцна или да избере алтернативно средство за да обезбеди соодветен резултат, сите може да доведат до исчезнување на првутот од пациентот.

Фактори на ризик предизвикуваат првут
Покрај причините за првут, вообичаено е да се издвојат и бројни фактори, поради што се постигнува сличен резултат. Тие вклучуваат следниве опции:

 • Возраст Се забележува дека првут главно се појавува на млада возраст и овој резултат се одржува се додека не достигне средната возраст. Во меѓувреме, ваквата тенденција воопшто не го определува фактот дека нема да има првут на постара возраст. Првенецот кај децата во принцип не е карактеристичен за оваа возрасна група.
 • Пол. Првутот кај мажите се појавува почесто од првут кај жените, врз основа на кои се формирани одредени претпоставки за неа, кои, особено, се сведуваат на улогата на машки полови хормони во процесот на нејзиниот изглед. Повторно, со оглед на фактот дека кај мажите, лојните жлезди се поголеми од лојните жлезди кај жените, оваа особина исто така се смета за предиспонирачки фактор за појава на првут кај мажите.
 • Функции на храна. Недостаток на потрошувачка на витамини на одредени групи, како и цинк и незаситени масти - сето ова води до зголемен ризик од првут.
 • Некои болести. Тешко е да се оправда овој фактор, но забележано е дека кај одредени невролошки заболувања (Паркинсонова болест и др.), Кога страдаат од стресни состојби (со придружен срцев удар, мозочен удар), се утврдува поголем степен на подложност на развојот на себороичниот дерматит и, како резултат на тоа, до појава на првут. Услови за имунитет, исто така, предизвикуваат првут.
Првут во скалпот

Првут: симптоми. Разликата во споредба со себорејата

Првутот и себорејата може да се генерализираат, но постои разлика меѓу нив, за нејзино разбирање, да ја откриеме суштината на двете опции.

Првут, како што во принцип веќе е идентификувано, се однесува на лушпи во скалпот, во некои случаи придружени со чешање, а понекогаш и сува кожа. Имајќи предвид дека првут е еден од главните симптоми на себореа, тие често се поврзуваат едни со други, иако, повторно, ова не е сосема точно. Првутот, на пример, може да постои независно, дејствувајќи како физиолошка (нормална) состојба на скалпот, манифестирајќи се главно од окципитално-париеталната област во форма на мали карактеристични скали.

Но, себорејата е малку посериозна состојба во која скалпот е предмет на промена. Нејзината функционална состојба особено се менува, што е секреторно кршење на оние функции кои се извршуваат од лојните жлезди. Ова води кон зголемена секреција на себум, како и за промена на нејзиниот квалитативен состав. Манифестацијата на себореа е забележана во оние области во кои се наоѓаат лојните жлезди, и ова лице, горниот дел од градниот кош, интеркарпискиот регион и, всушност, влакнестиот дел од главата. Во главата на главата се наоѓаат најизразените промени, кои исто така се придружени со појава во изобилен број на големи плочки. Нивната формација е предизвикана од прекумерна мрсна кожа, поради што се појавува лепење на честички на оштетена кожа во плочите. Косата се менува со себореа, станува мрсна и сјајна, брзо се валкаат, се држат заедно во насоки. Зголемената секреција на себум, предизвикувајќи такви промени, особено се случува интензивно со зголемена физичка и ментална активност, со покачена температура на телото и воздухот, како и со агитација.

Себорејата започнува главно за време на хормоналното преструктуирање на телото, што е важно, на пример, за време на пубертетот, но тоа не ја исклучува можноста за нејзино појавување во други периоди на животот. Себорејата може да биде мрсна, сува или мешана. Мрсна себореа се карактеризира со таков голем симптом, како сјајна и мрсна кожа, како друга, не помалку непријатна компликација на оваа болест, акни. Сува себореа, напротив, се карактеризира со намалена екскреција на лојот, во комбинација со практично континуирано покривање на скалпот и коса со пердуви снегулки. Косата во овој случај е тенка, сува, поделена и кршлива. Покрај тоа, сувата форма на себореа честопати е придружена со точки на кожата на екстремитетите и торзото на црвеникава или розова боја. Дополнителни манифестации може да се состојат во некои чешање (особено отежнато после миење), чувство на затегнување на кожата. Сувата себореа понекогаш е придружена со мали манифестации во форма на сувост и лупење, поради што се меша со првут, па дури и искусен дерматолог во некои случаи има потешкотии во поставувањето на точна и соодветна дијагноза на пациентот.

Што се однесува до мешаната себореа, се манифестира во комбинирана форма, со симптоми на сува себореа (на влакнестиот дел на скалпот) и симптомите на мрсна себореа, означени на кожата на лицето.

Третман

Прилично е едноставно да се дијагностицира самата себеси, но многу е потешко да се одреди точно што предизвика негово активирање. Со оглед на тоа, во некои случаи, да се ослободи од првут е доста тешко, процесот може да биде одложен за долго време. Ако првут се појавува благ, без да се поврзе со дерматолошки или невролошки болести, тогаш првутот се елиминира со влијание на нивото на мрсна кожа на скалпот поради дневно миење на скалпот со благ шампон (при замена на претходно користената верзија) а исто така и со прилагодување на начинот на живот. Прилагодување на начинот на живот подразбира ограничувања во потрошувачката на одредени видови храна (масни, пржени, зачинети), вклучување во исхраната на храна богата со растителни влакна и витамини (група Б).

Во случај на актуелен дисбаланс, дејствувајќи како главна причина за појава на појава на првут, овој проблем се решава со зголемување на потрошувачката на течности (минерална вода, чај, сокови, итн.). Исто така е можно да се утврди таков однос - обично е придружен со тешка сувост на кожата, во комбинација со десквамација.

Третманот на првут, исто така, подразбира и отстранување на изложеноста, предизвикана од процедури за фризер, вклучувајќи сушење со фен. Дополнително, се препорачува да се користат природни дрвени чешми кога периодично ги заменуваат поради нивната зголемена апсорпција на себум. Дополнително пропишани терапевтски лекови кои се однесуваат на проблемот со првут. Составот на овие лекови вклучува специјални антифунгални компоненти. Можно е дека шампонот за првут ќе треба да биде избран и за долго време - ова е прашање кое е решено поединечно, базирано посебно на факторот, без разлика дали е соодветно во одреден случај или не.

Постои одредена класификација на шампони од првут, ги нагласуваме главните позиции во него:

 • Првут шампон со цинк. Овој тип на шампон во свој состав содржи антифунгални и антибактериски супстанции - тоа е цинко пиритион, поради нејзиниот ефект се намалува, односно, количината на габа која предизвикува развој на себороичен дерматитис и првут.
 • Шампони за катран. Поради шампоните кои содржат катран од јаглен, стапката на ексфолијација и последователното обновување на клетките на кожата на косата дел од главата се намалува, соодветно, таквите шампони се доста ефикасни во борбата против првутот. Ефективноста на нивната употреба е забележана во третманот на псоријазата и себороичниот дерматитис.
 • Шампони со салицилна киселина. Меѓу овие шампони се "струже за скалпот", со помош на елиминирање на формирачките честички од првут. Употребата на такви шампони бара разгледување на фактори како што е значително пресушување на скалпот, што тие го предизвикуваат, поради што, соодветно, првут, исто така, може да се појави и во иднина. За да се компензира овој ефект може да се должи на паралелната употреба на висококвалитетен клима уред кој се користи веднаш по миењето на главата.
 • Шампон со селен сулфид. Овој тип на шампон го намалува интензитетот на процесот на обновување на клетките на кожата на скалпот, исто така, тие можат да имаат соодветен инхибиторен ефект, чија цел е намалување на бројот на маласезични габи. Применуваат овие шампони треба да бидат внимателни, бидејќи нивните ефекти може да доведат до промена на бојата на сива, обоена или руса коса. Исто така, важно е да се исплакне косата правилно после миењето и генерално да се следат упатствата за употреба.
 • Шампони со кетоконазол. Кетоконазол делува како активна антифунгална компонента со прилично широк спектар на дејства. Употребата на шампон во составот со таква компонента овозможува да се постигне ефективен резултат во такви случаи кога претходно користените шампони за првут не доведоа до одреден резултат.

Ако, во борбата против првут, употребата на шампон во принцип не води кон решение на проблемот, а исто така и ако постојат одредени внатрешни болести, против кои се појави првут, може да се препишат процедури за физиотерапија.

При извршување на процедурите за крио-масажа , на пример, постои конзистентен ефект врз садовите на скалпот, поради што тие наизменично се стеснуваат и се шират, што резултира со подобрена микроциркулација и соодветна исхрана на фоликулите. Кроме того, за счет криомассажа также можно повысить местный иммунитет, из-за чего допускается блокирование воздействия грибка и проявление симптоматики, актуальной при перхоти. К слову говоря, после криомассажа лечебные препараты, наносимые на кожу для борьбы с перхотью, всасываются с большей эффективностью, а потому и результаты от их применения также впоследствии более выражены.

Показана при перхоти также дарсонвализация кожи головы при использовании вакуумного гребешкового электрода. Из-за раздражения кожи на рефлекторном уровне улучшается тонус сосудов, что, в свою очередь, приводит к улучшению обмена веществ. За счет высокочастотного тока обеспечивается возможность очищения кожи от перхоти, а также оказывается прижигающий и противовоспалительный эффект, а это в особенности важно, ведь перхоть в частых случаях сопровождается появлением расчесов и царапин. Дарсонвализация оказывает также и успокаивающее воздействие на состояние нервной системы.

Учитывая то, что перхоть является проблемой в большинстве своем психологической, то есть обостряется, как мы уже обозначали, на фоне стрессов или нервных заболеваний, воздействие, оказываемое за их счет, становится причиной усиления симптоматики. Потому если обеспечивается сочетание процедур физиотерапии с лечебными косметическими препаратами, то результат воздействия окажется многогранным, то есть направленным одновременно и на устранение нервного возбуждения, и на устранение перхоти. Добавим также, что хотя опасным для жизни пациента заболеванием перхоть не является, но нельзя допускать комбинации самолечения с назначенной врачом лечебной терапией, в противном случае избыток воздействующих веществ может стать причиной развития себореи, которая, в свою очередь, лечится значительно сложнее.

Лечением перхоти занимается врач трихолог, и именно к нему следует обратиться при появлении соответствующих симптомов.

Сподели го овој напис:

Если Вы считаете, что у вас Перхоть и характерные для этого заболевания симптомы, то вам может помочь врач трихолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Псориаз (совпадающих симптомов: 1 из 2)

Псориаз (он же – чешуйчатый лишай) представляет собой неинфекционное хроническое и нередко рецидивирующее кожное заболевание. Псориаз, симптомы которого определяют его склонность к поражению околосуставных тканей, проявляется в форме шелушащихся папул, кроме того стоит отметить, что это заболевание является одним из наиболее распространенных кожных поражений, возникающим в любом возрасте.

...
Педикулез (совпадающих симптомов: 1 из 2)

Педикулез, под которым традиционно понимается вшивость, является достаточно распространенным заболеванием (в частности – среди детей), особенность которого заключается в паразитарном поражении кожи и волос. Педикулез, симптомы которого могут проявляться не только в области головы, также может быть лобковым или платяным, а в некоторых случаях и смешанным за счет одновременного поражения указанными формами заболевания.

...
Алопеция у детей (совпадающих симптомов: 1 из 2)

Алопеция у детей – заболевание, которое характеризуется полным выпадением волос или существенным поредением волосяного покрова. Часто попутно с этим процессом у ребёнка наблюдается выпадение ресниц и волос бровей. Врождённая алопеция у детей встречается крайне редко, однако при условии своевременной диагностики и комплексного подхода в лечении плешивость можно устранить.

...
Дерматит у детей (совпадающих симптомов: 1 из 2)

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...
Сухая себорея (совпадающих симптомов: 1 из 2)

Сухая себорея – является следствием недостаточной активности сальных желез. Тем не менее, выделение подкожного жира продолжается, только он имеет более вязкую консистенцию, отчего в значительной степени затрудняется процесс его прохождения по протокам желез.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

трихолог принимает
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .