Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Монголски дамки: симптоми и третман

Монголски место - главните симптоми:

 • Сино место на кожата

Монголски дамка е една од сортите на пигментни точки (конгенитален невус). Се јавува во ембрионот за време на формирањето на клетките. Патологијата е предизвикана од меланин во сврзните слоеви на кожата. Има второ име - свето место.

Визуелно, монголското место кај новороденче изгледа како хематом или модринка која се наоѓа на место или делови од кожата. Се истакнува силно во споредба со природната боја на епителот. Тоа може да биде со различна боја сатурација - од црна до сива боја. Локализиран во сакрумот.

Ова име на болеста се должи на монголоидната раса, бидејќи тоа е претставник на водечките позиции во зачестеноста на појавата на патологија на кожата - повеќе од 90% од случаите се најдени кај доенчињата од оваа трка. Многу ретко, болеста се јавува кај луѓето од европската раса - само 1%.

Ако состојбата на патологијата е класична, тогаш не е потребна интервенција: дефектот поминува само по себе на две, четири или десет години. Кај возрасните, таа е многу ретка.

Етиологија

Во моментов не е утврдена точната етиолошка слика на оваа дерматолошка болест. Лекарите веруваат дека една од причините за аномалии се генетски карактеристики кои се јавуваат поради неправилности во производството на пигмент и негово ширење на слоеви на кожата.

За да се разбере процесот на формирање дефект, неопходно е да се запознаат со следните концепти:

 • Меланини - се деривати на амино киселини - тоа се честички на темниот пигмент во кожата, кои се одговорни за бојата на кожата ткива во кафеава, жолта, црна боја. Во прилог на албинос, има и претставници од сите раси.
 • Меланоцити - се однесуваат на клетките кои ги вклучуваат меланините и ги шират низ телото.
 • Епидермисот - е горниот слој на кожата, кој се состои од повеќеслоен епител.
 • Дерма - се смета за најдлабокиот дел од кожата, има појава на сврзни влакна, кои ги апсорбираат сите садови, жлезди, нервни завршетоци, лимфни патишта, фоликули на влакната.

Европската раса има бела кожа. Кога е зафатено со сончевите зраци, меланинот започнува активно да се произведува. И во трки со различна боја, синтезата на пигментот е константна, така што кожата ја има саканата боја.

Во раните фази на формирањето на ембрионот се формира еден слој од микроб, од кој ќе се формира целиот нервен систем, забите на забите и кожата. Кога се појавува кожата, меланоцитите мигрираат од слојот на зародиш во епидермисот. Во детето што припаѓа на расата монголоида, во оваа фаза се јавува дефект, што резултира со одреден број на клетки кои произведуваат пигменти на кожата, депонирани во површинскиот слој.

Монголски место во дете

Класификација

Посебна карактеристика на оваа аномалија е нејзиниот изглед по раѓањето.

Пигментните точки може да бидат или единечни - од различни големини и форми, или повеќекратни.

Класификацијата се врши од:

 • во боја - сини монголски дамки, темно кафеави, црни, со зеленикава или пепелта;
 • во форма - круг, овална, неправилна форма, може да се комбинираат едни со други;
 • во големина - од 0,5 см до големини кои покриваат одредени делови од телото;
 • по локација - на сакрум, на задникот, грбот, долниот дел на грбот, долниот дел од ногата;
 • по количина, многу често во форма на единечни аномалии, но има неколку или многу.

Бојата на бебето може да "оди" низ телото, се движи од едно до друго место. Бојата на аномалијата исто така може да се промени со периодот на созревање. За две години, местото се намалува, а за пет исчезнува. Во процесот на спроведување на истражувањата, имаше случаи на исчезнување на местата во адолесценција.

Симптоматологија

Клиничката слика за оваа болест се карактеризира како што следува:

 • бојата на дамката е сина, сина, поретко со кафеава нијанса;
 • дамките можат да бидат овални, но најчесто со неправилна форма;
 • најчесто се наоѓа во областа на сакрумот, назад;
 • Можни миграции е можно.

Во повеќето случаи, дамката исчезнува за 5 години, поретко во возрасниот живот.

Дијагностика

Бидејќи монголските дамки кај децата се случуваат во моментот на раѓање, бебето прво ќе биде испитувано од дерматолог во породилната болница.

Оваа постапка се изведува за да се исклучат други опасни болести кои можат да имитираат под таква дијагноза.

Понекогаш во контроверзни случаи се потребни дополнителни студии - земаат примерок од биолошки материјал и го испитуваат.

Неопходно е да се разликува монголското место од други хемангиоми (формирани од крвните садови, да има црвеникава нијанса), родени букви или пигментни точки.

Видови и локации на монголските точки

Се разликуваат следниве видови хемангиоми:

 • јагода или јагода - тие минуваат сами по себе, не се опасни;
 • кавернозната - предизвикува болка при притискање, поминува сама по себе;
 • вино дамка - не помине, има тенденција да расте, бара третман;
 • ѕвездениот ангиом - поминува сам по себе, се појавува во регионот на главата.

Сорти на старите места:

 • Дамки за кафе - иако мали и мали, не ја носат опасноста;
 • родилни марки и пеги.

Мелано-опасниот невус (формирање на кожата) вклучува: граничен пигмент, гигант, сина, Dubreuil меланоза , Рид невус, Шпиц и диспластичен.

Третман

Монголската дамка не бара третман, бидејќи не се претвора во меланом на кожата и нема последици, освен ако, се разбира, дијагнозата не е направена квалитативно и е направена точна дијагноза. Треба да се напомене дека е забрането да се отстранат или олеснат таквите дамки користејќи течен азот, ласер или некои други средства.

Компликации и превенција

Пигментната аномалија не носи никакви компликации, е вродена и болеста не се разгледува.

Како превентивна мерка, неопходно е да се спречи пролонгирано сончево зрачење на пигментните формации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате монголски дамки и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .