Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ринофима: Симптоми и третман

Ринофима - главни симптоми:

 • Акни
 • Бурен празнење со непријатен мирис
 • Кожата чеша на местото на повреда
 • Носот се зголемува
 • Зголемени садови во носот
 • Затегнување на кожата на носот
 • Рани на носот
 • Деформација на 'рскавицата на носот
 • Неоплазми на грлото

Ринофима е бенигна форма на тумор, која се карактеризира со раст и хипертрофија на кожата на носот. Има секундарни имиња, како што се носот на виното, носот на впивател, носот од шишарницата.

Со оваа болест, ткивата на носот е значително проширена и деформирана. Болеста е хронична и се развива долго време. Текот на болеста варира: прво, има незначителни отстапувања од нормата, а во одредена фаза на егзацербација постои остриот скок во растот на патолошкиот процес.

Со продолжениот тек на патологијата, носот е во голема мера зголемен, крвните садови стануваат видливи, кожата ткиво станува грутка и изречена, бојата на сенката може да варира од црвено до сино или виолетова. Овој процес е проследен со воспаление. Не само самата ткаенина, туку и структурните единици се зголемува.

Патологијата најчесто се дијагностицира кај мажи постари од четириесет години, ретко се јавува кај жени. Третманот е избран поединечно: со ласер, со конзервативни методи. Понекогаш тие ја користат традиционалната медицина, но само како додаток на главната терапија.

Етиологија

Ринофимата на носот е бенигна неоплазма, не претставува закана за човечкиот живот, но носи естетски непријатности, кршење на симетрија и пропорција. Кога сите делови на носот ќе се зголемат, се зголемува секрецијата на лојните жлезди, што може да предизвика непријатен мирис.

За целата добробитност на болеста, беа забележани изолирани случаи на дегенерација на ткивата во малигнен процес. Ако не постојат симптоми на акни, болеста се смета за независна единица.

Научниците ги идентификуваат следните причини за оваа болест:

 • постојано прегревање или прекумерно ладење;
 • висока влажност или сув воздух;
 • штетни работни услови и недостаток на заштита (маска со филтер);
 • ендокрини и хормонални пореметувања ;
 • постојано преоптоварување на телото;
 • несоодветна и несоодветна исхрана;
 • со алкохолизам и вдишување на опојни дроги;
 • дерматолошки проблеми;
 • по терапија за рак;
 • присуство на конгенитални абнормалности на кожата и крвните садови.

Понекогаш комбинацијата на неколку фактори доведува до развој на патолошки процеси.

Класификација

Ринофима во медицината има две класификации.

Првиот е поделен на следниве форми:

 • Фибро-ангиотекска форма. Се карактеризира со еднаков раст на назалните ткива, зачувување на природната контура. Кожата станува светло црвена поради формирање на дополнителни садови. На горниот слој на кожата на носот се појавуваат пурунски воспалителни фокуси, а откако ќе се отвори, се формира кора, која, кога се суши, предизвикува чешање и болка на носот.
 • Актинична форма. Се карактеризира со еднаков раст - на крилјата на садовите на носот се шират. Овој тип на болест се однесува на луѓе со бела кожа кои долго време биле изложени на сонце.
 • Вроден или жлезда форма. Со тоа, ткивата растат во туберкули, неговата форма наликува на клубени, како кај компирите, контурите на носот се шират, и лојните жлезди растат брзо. При притискање на области со патологија, себумот се ослободува со гној, ткивото на 'рскавицата се менува.
 • Фиброзна форма. Оваа патологија се манифестира само со деформација на кожата, бројот на капиларите се зголемува, додека површината на носот останува мазна, добивајќи пурпурна боја.

Според втората класификација, такви форми како:

 • Хипертрофичен, кога акните се појавуваат на носот, испакнати над површината на нормалната кожа, со локализација на крилјата на носот. Лојните жлезди се зголемени, порите се шират, а кога ги притискате областите со патологија, излегува гној со непријатен мирис, кожата на носот се губи.
 • Фиброзно - има многу испакнатини, бојата се менува од црвена до виолетова, садовите се менуваат, се прошируваат и згуснуваат.

Болеста има прилично непријатен изглед и предизвикува непријатност во носот.

Симптоматологија

Во зависност од формата на болеста, симптомите ќе се разликуваат.

Севкупните симптоми се како што следува:

 • зголемен нос;
 • појавата на трнлив неоплазми;
 • садови се зголемуваат;
 • забележано е тешка воспаление;
 • има гноен празнење со непријатен мирис;
 • се формираат рани кои слабо се лекуваат;
 • постои силна чешање со болка;
 • Деформацијата на 'рскавицата се забележува под притисокот на неоплазмата.
Симптоми на ринофима

И покрај фактот дека rhinophyma е бенигна, тоа сепак бара навремено лекување.

Дијагностика

Ринофимната болест се определува со визуелна инспекција, потоа се утврдува сериозноста на болеста и се испитува состојбата на лојните жлезди. За да се исклучи ракот, се зема биопсија.

Следниве лабораториски тестови се изведуваат:

 • стружење за присуство на паразити;
 • хормоналната позадина се проверува;
 • се испитува гастроинтестиналниот тракт;
 • се врши проверка на крвта.

Специјалистот мора да ја разликува болеста од други болести.

Третман

Третман на ринофима следново:

 • конзервативна терапија (лосиони, креми, хормонски препарати) е ефикасна само на почетокот на болеста и ако нема умирање и тешко воспаление на ткивото;
 • горниот слој на кожата е отстранет - овој метод е исто така ефикасен на почетокот на болеста, кога ткивата не расте многу;
 • ексцизија на туморот со поткожната метода - техниката е ефективна, но бара понатамошна пластична хирургија;
 • елиминација со помош на ласер - се изведува само во раните фази на болеста, кога туморот формира мала површина;
 • радио брановидна терапија - ви овозможува да ја уништите патологијата и да го обновите ткивото, не предизвикувате крварење и едем;
 • пластична хирургија - е насочена кон отстранување на ринофима и враќање на обликот на носот.

За сите видови на неконзервативна интервенција се пропишуваат антиинфламаторни, антимикробни и засилени препарати.

Резултат на хируршки третман на ринофима

Третманот со народни лекови е дозволен, но прво употребата на производи кои промовираат вазодилатација е ограничена: алкохол, масна и зачинета храна, пијалаци кои содржат кофеин.

Користи од:

 • камилица лушпа;
 • сок од алое - има антиинфламаторно дејство;
 • компир маски;
 • краставици облоги.

Традиционалната медицина е ефикасна во фазата на причината: во акни, кога кожата е изложена или преоптоварена. Сепак, како главен метод на лекување, кога патологијата ги стекнала своите контури, фолкните лекови не се користат.

Можни компликации

Ако не се свртиш веднаш до специјалист и дозволиш патологијата да го достигне својот врв во развојот, може да ги добиете следниве компликации:

 • недостаток на здив;
 • некроза на кожата;
 • туморот ќе стане малиген;
 • можете да направите инфекција со лош квалитет на третман на рани;

Во секој случај, при првиот знак на отстапување од нормата, треба да ја контактирате клиниката за квалитативна дијагноза и терапија.

Превенција

По сите процедури се забележани случаи на повторување на болеста, бидејќи не биле елиминирани сите ткива.

За да се спречат повторливи услови, треба да се преземат следниве мерки:

 • не останувајте долго на сонце, студ и ветер;
 • користете креми или средства за заштита од сончање;
 • не ја посетувајте сауната или бањата;
 • јаде здрава храна;
 • следење на состојбата на дигестивниот систем;
 • време за лекување на акни.

Треба да се води здрав начин на живот и да се зајакне имунолошкиот систем.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ринофима и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , хирург , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Розацеа (појавување симптоми: 1 од 9)

Розацеа, или, како што е поинаку дефинирано од оваа болест на кожата, акне розацеа, во согласност со карактеристиките на манифестацијата е хронична болест. Розацеа, чии симптоми се манифестираат во црвенило на кожата, како и во формирањето на туберкули и пустули, заедно со друг вид осип на лицето, покрај овој редослед во повеќе од половина од случаите, се јавува со оштетување на очите.

...
Аденом на хипофизата (појавување симптоми: 1 од 9)

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...
Полицистични јајници (појавување симптоми: 1 од 9)

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...
Токсидермија (појавување симптоми: 1 од 9)

Токсидермија, која исто така е дефинирана како токсичен алергиски дерматитис, е акутен тип на воспалителен процес, концентриран, како и секој вид на дерматитис, во рамките на кожата, а во овој олицетворение, мукозните мембрани исто така може да бидат засегнати. Токсидермија, чии симптоми се манифестираат како резултат на лезија направена од респираторниот тракт, алиментарен канал или воведување на иритант преку мускулите, кожата или вената, веројатно укажува на медицинската форма на болеста.

...
Демодекс (демодекоза) (појавување симптоми: 1 од 9)

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
хирургот зема
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .