Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сикоза: Симптоми и третман

Сикоза - главните симптоми:

 • Ерупција на кожата
 • Депресивен
 • Ерозија на кожата
 • Алопеција
 • Кожата чеша на местото на повреда
 • Пулпунтни осипувања на кожата на лицето
 • Исцедок од ерозија
 • Горење на кожата околу тумори
 • Прегревање на телото

Сикоза е патолошко воспаление на кожата која се јавува во хронична или акутна форма. Се јавува поради невроендокрини нарушувања кои влијаат врз чувствителноста на фоликулите. Причината за патологија е Staphylococcus aureus. Во некои случаи се додаваат и други бактериски болести. Стафилококната сикоза се дијагностицира главно кај мажите, а жените многу поретко страдаат од оваа патологија.

Етиологија

Постојат многу различни фактори кои влијаат на развојот на оваа болест, имено:

 • ринитис , кој се јавува во хронична форма - кожата на горната усна станува лабава и ранлива, лесно се пробива со стафилококна инфекција од носната празнина;
 • нарушување на интегритетот на кожата при бричење;
 • хроничен конјунктивитис - е претходник на стафилококните очни капаци;
 • отстранување на носната коса со пинцети, кога инструментот беше слабо деконтаминиран - се јавува назална сикоза;
 • болести на ендокриниот систем;
 • нарушувања на нервниот систем.

Оваа патологија може да се појави не само кај возрасните. Еден или друг фактор може да предизвика сикоза кај децата.

Класификација

Медицинските специјалисти идентификувале неколку типови на оваа болест:

 • Вулгарна сикоза. Исто така се нарекува обичен или стафилококен. Овој вид припаѓа на стафилококната пиодерма.
 • Паразитната сикоза е вид на инфилтративно-супуративен тип на трихофитија. Некои пациенти имаат имунитет на оваа болест, па така телото се соочува со патологија.

Покрај тоа, обичниот вид е поделен на лупоид. Болеста започнува со формирање на фоликуларни пустули. Започнува некроза на фоликулите на косата и лојните жлезди.

Симптоматологија

Симптоми на сикоза

Доминантна локализација на појавата на елементите на патологијата е кожата на лицето, имено: веѓите, очните капаци, површината над горната усна. Исто така, се појавува сикозичен назален трема. И повеќе дијагностицирана сикозна брада. Ако некое лице страда од хроничен ринитис или конјуктивитис, тогаш неговиот имунитет се ослабува. Во овој момент, портата се отвора за заразни болести.

Понекогаш развојот на сикоза може да се најде на пубијата, во пазувите, на главата под косата.

Развојот на болеста започнува одеднаш. Во отсуство на терапија, по почетокот на основните симптоми, патологијата прво исчезнува. Сепак, со текот на времето, таа се појавува со многу светли знаци. Третманот во овој случај ќе биде долг.

На почетокот на развојот се формираат мали акутни и кружни фоликулитис (пустули). Тие се распоредени во групи, оваа област почнува да се издува. Со текот на времето, групите почнуваат да растат и да се поврзуваат едни со други: големи области на осип се појавуваат со нејасни рабови.

Пустулите почнуваат да се исушат, излегува гној од нив, покривајќи ја кожата. Се суши за да формира жолто-зелена кора. Под тоа е плач ерозија. Често, одделни групи на осип може да се појават надвор од главната лезија на кожата. Болеста постепено станува хронична. Ако не започнете со третман, тогаш областа на лезијата постепено ќе се зголемува.

Покрај директните знаци на болеста, може да има и други, на пример:

 • чувство на горење;
 • чешање;
 • прегревање на телото (во ретки случаи);
 • депресија - се јавува поради надворешен дефект што се меша со водење нормален живот.

Разликата меѓу паразитската и обичната сикоза е во тоа што нема толку изразени инфилтрати. Тие се издигаат над површината на кожата, не се гнојни и не формираат групи. Ова е единствен ентитет. Овој тип на патологија се развива брзо, нема тенденција да се релапсира. Имунолошкиот систем помага во третманот, така што само-заздравувањето е можно.

Многу ретко се дијагностицира липоиден тип на патологија. За време на тоа се формираат атрофивни зони и се забележува алопеција . Погодените области се мали. Болеста е повлажна и слаба. Некои пациенти се дијагностицираат со стафилококен патоген паралелно со други грам-негативни микроорганизми. Главните фактори на ризик од овој вид се: дијабетес , себореичен дерматитис и хронични инфективни болести.

Дијагностика

Можете да ја дијагностицирате болеста врз основа на:

 • жалби на пациенти;
 • историја на болеста;
 • визуелна инспекција;
 • според резултатите од истражувањето.

Следниве студии се спроведуваат и за да се утврди форма на патологија:

 • микроскопија на погодената кожа;
 • бактериолошки сеење на гнојни секрети.

Сепак, искусен дерматолог нема да биде тешко да се направи точна дијагноза. Специјална дијагноза не е потребна.

Некои пациенти имаат ограничена лезија на кожата. Во овој случај, влијае само на горниот агол на врвот на носот, а за лекарот е потешко да се дијагностицира болеста.

Покрај дерматологот, може да биде неопходно консултација со микологот и заразитологот.

Третман

По дијагнозата, третманот го пропишува дерматолог или миколог. Треба да се напомене дека третманот на детектираната брадична сикоза трае долго време. Кога се открие назалната сикоза, третманот се изведува и подолго време.

Во текот на терапијата, лекарот ги пропишува следните групи на лекови:

 • антибиотици - во различни типови на ослободување масти, апчиња, инјекции;
 • дезинфекција решенија како лосиони;
 • "Зелено" за лекување на погодените области без гној, и јод се намачка околу огништето;
 • витамин и минерален комплекс;
 • железни препарати за спречување на нервен слом;
 • диетата не е можна зачинета, солена, зачинета, алкохолни пијалаци.

Пациентот е пропишан со УВ-терапија и ласерска терапија. Кога лезијата покрива голема површина на кожата, користете автохемотрансфузија и стафилококна вакцина.

Превенција

Превентивните мерки се како што следува:

 • држете нежно за бричење, без намалување;
 • во случај на нарушување на интегритетот на кожата, третирајте ги парчињата со антисептик;
 • одржување на хигиената;
 • вршат навремен третман на ринитис и конјунктивитис.

Следејќи ги овие правила, можете да го избегнете појавувањето на оваа патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сикоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: дерматолог , миколог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стрептодема кај деца (појавување симптоми: 3 од 9)

Streptoderma кај деца - вклучува цела група на кожни болести кои се заразни и алергични по природа. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца во возрасна категорија од 2 до 7 години. Опасноста лежи во фактот дека патолошкиот процес се пренесува од личност до личност.

...
Херпес (појавување симптоми: 2 од 9)

Херпесот е вирусна болест која се манифестира во форма на карактеристични лезии (везикули), групирани меѓу себе и локализирани во мукозните мембрани и на кожата. Херпес, симптоми кои се појавуваат на позадината на влијанието на вирусите на херпес, најчесто се наоѓаат во форма на лабијална (попрецизно, лабијална) инфекција, нејзините манифестации во традиционалниот секојдневен живот се дефинираат како "студени на усните". Постојат и други форми на болеста, на пример, генитален херпес (со доминантна лезија на гениталните органи), како и форми во кои се засегнати различни области.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 2 од 9)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Инфективна еритема (појавување на симптоми: 2 од 9)

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Еквидативен мултиформен еритем (појавување на симптоми: 2 од 9)

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
миколог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .