Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Боунов-ова болест: Симптоми и третман

Боуновска болест - главни симптоми:

 • Ерозија на кожата
 • Чирови на оралната мукоза
 • Појава на чирови
 • Исип на кожата во облик на плаки
 • Рани на глансот пенисот
 • Ерозија на пенисот гланс
 • Пилинг кожата околу ерозиите
 • Ерозии на оралната лигавица
 • Плакета на главата на пенисот
 • Чирови на носната лигавица

Боуеновата болест е ретка форма на рак на кожата. Патологијата е локализирана во клетките на епидермисот. Научниците, како резултат на проучувањето на клиничките карактеристики на патологијата, се поделени во два табора. Првите тврдат дека овој тип на патологија на кожата не предизвикува метастази и не им штети на околните органи, сепак, втората група верува дека ова отстапување, во зависност од локацијата, може да придонесе за појава на рак на кожата.

Боуеновата болест е сериозна болест на кожата ( дерматоза ). Изгледа како плаки или чирови со различни дијаметри кои предизвикуваат непријатност. Може да има спорадични неоплазми, но има и неколку плаки кои се прицврстени едни на други, формирајќи големо нерамномерно место.

Оваа болест беше опишана уште во почетокот на 20 век од страна на американски дерматолог, именуван по него. Џон Боуен забележува дека чиревите се склони кон раст и можат да достигнат големини од неколку сантиметри.

Наклоноста е речиси иста и кај женската и машката популација - околу 14 лица на 100 илјади. Обезбедено навремено лекување, патологијата има голем процент на позитивна прогноза, и кога болеста е запоставена и нејзината транзиција кон рак на кожата, процентот на избавување е мал. Туморот може да стане хроничен и да се повтори трајно по отстранувањето.

Етиологија

Во 99% од случаите, болеста се појавува за 60-70 години, сепак, не е секогаш можно да се утврди што точно го предизвикува.

Најчестите причини се следниве:

 • изложеност на сончева светлина на кожата, особено на светлината, бидејќи е помалку заштитена од ултравиолетово зрачење;
 • привремени промени со епителиум, стареење на кожата;
 • Повремени повреди на кожата;
 • изложеност на хемиски компоненти (арсен, алкали, пестициди);
 • папилома вирус ;
 • поради депресивен имунолошки систем - имуносупресија;
 • хронична дерматоза;
 • други болести кои влијаат на кожата.

Поради влијанието на негативните фактори, метаболизмот е нарушен, а забрзувањето се случува во нивното умирање. Оние клетки кои доаѓаат да се заменат веќе ќе бидат генетски модифицирани, нивната структура и функција се нарушени.

Првиот е под влијание на спин слој на кожата како резултат на деформација и несоодветна поделба на клетките.

Во интервалот кога туморот сè уште не се појави, се наоѓа зад мембраната во средните слоеви на кожата, тој се дефинира како карцином (во рамките на епителот). Ова е малигна формација, но имајќи предвид дека во епителиумот нема крвни садови, патологијата не метастазира и не влијае на други органи во 97% од случаите.

Класификација

Болеста нема генитални ограничувања, но Боуевата болест е почеста кај мажите, локализирана на површините на кожата (на главата), на мукозните мембрани (во устата, на јазикот, на врвот на пенисот) и кај жени на гениталиите случаи.

Симптоми на болеста Боуен

Четири форми на таков тумор се класифицирани:

 • ануларен - има кружен изглед со подигнати рабови во облик на прстен, поради тоа се нарекува и прстен;
 • верукозен - се карактеризира со конвексна форма со мали израстоци, второто име е болно;
 • пигмент - е плакета со темна боја, бидејќи содржат голема количина на меланин;
 • болест на ноктите - води до уништување на ноктите.

Најчесто, оваа патологија се манифестира во старост (по 60 години), а кај младите е многу ретка.

Симптоматологија

Неоплазмата има појава на болка со нерамни рабови, но јасни граници, со боја на бои од светло-црвена до црвено-кафена боја. Чир може да биде мазна, со зрнеста површина. По краток временски период, плочата почнува да се олупи, а нејзината големина се движи од два до пет сантиметри.

Не постојат само единечни плочки, но понекогаш неколку, нодули се наоѓаат блиску еден до друг, и како што растат, тие можат да се спојат или спојат еден во друг.

Плаки може да бидат во форма на дамки, и може да бидат конвексни. Тие се наоѓаат не само на кожата, туку и на мукозните мембрани на телото. Ако плаката се претвора во ерозија или болка, тогаш болеста напредува и бара интервенција.

Боуеновата болест во устата има ист карактер како и на површината на кожата, но непцата и забите може да бидат засегнати, предизвикувајќи проблеми во иднина. Со оглед на тоа што плаката е постојано повредена во устата, се претвора во болка, тогаш може да има стоматитис .

Многу ретко, ерозијата предизвикува чешање: почесто, се случува едноставно пилирање на оштетената површина. Ова е карактеристична особина на оваа болест, дека нема болка, горење и остри чешања, не се шири низ кожата, туку има изолирана локализација.

Дијагностика

Во текот на испитувањето, специјалистот мора да земе во предвид дека Боуеновата болест има бројни знаци кои можат да бидат слични на други болести, што ја комплицира точноста на дијагнозата и овозможува можност за грешки.

Овие болести вклучуваат:

 • псоријаза - нодуларен осип со многу плаки, придружени со силни чешања;
 • егзема - постојат бројни исипи, често со меурчиња, во кои има течност;
 • површинскиот карцином предизвикува метастази, во зависност од видот;
 • актинична кератоза - бројни осипи со болка и чешање;
 • себороична кератоза - осамени и повеќекратни бенигни лезии со горење и чешање;
 • лихен планус - заоблена форма, таа се манифестира со јасен осип;
 • Херпес зостер - инфекцијата е придружена со многу силна болка;

Патологијата мора да се разликува од сите видови болести на ноктите и мукозните мембрани.

Надвор, болестите се многу слични по вид, боја, но за да се исклучат некои сорти, неопходно е да се направи анализа на погоденото ткиво за биопсија. Користејќи биопсија, можете да ја потврдите дијагнозата и да го идентификувате степенот на развој, како и да ги утврдите методите на терапија.

Ако патологијата поминала во рак, тогаш ќе се појави нуркање длабоко во дермисот и клеточната деформација, додека основната мембрана е уништена.

Третман

Секој случај на Bowen болест бара третман кој е индивидуално приспособена. Се зема предвид локацијата на погодената област, возраста на пациентот, големината и бројот на лезии и состојбата на имунитетот. Понекогаш терапијата е комплексна.

Главните методи на терапија се:

 • хемотерапија - се користи за големи фокуси и се изведува во неколку курсеви, понекогаш се користи во комбинација со други методи;
 • криотерапија - ефектот на течниот азот на неисправното ткиво (што се користи во почетните фази);
 • електрично уништување - уништување на туморот со електрична струја;
 • ласерска терапија - се користи ако туморот е голем;
 • рентгенотерапија - ако туморот е на слузницата или јазикот;
 • хирургија - не дозволува продлабочување на неоплазмата, многу ефикасен начин.

Во ретки случаи, кога пациентот има можност да го спречи сонцето да стигне до заразената површина и под услов патологијата да не расте, тактиката на чекање ја избира лекар, меѓутоа, ако туморот почне да расте, пациентот се праќа за операција.

Можни компликации

Компликациите во дијагнозата на Боуеновата болест ќе го имаат следниот карактер;

 • отечени лимфни јазли;
 • компликации после анестезија;
 • сиромашно лекување на расчистената површина;
 • формирање на јазол или испакнатини, што е релапс;
 • негативни реакции на лекови кои се користат во терапијата.

Навремените терапевтски мерки ќе го спречат пациентот да ја влоши состојбата и да го спречи појавата на рак.

Превенција

Пациентите кои ја доживеале Боуевата болест се препорачуваат за профилактични цели:

 • избегнувајте директна сончева светлина на кожата, главата, користете ја оваа специјална облека (светлина, но затворена);
 • применуваат специјални кремови за сончање;
 • навремено третираат разни повреди, ги третираат со посебни средства за дезинфекција;
 • лекувајте ги кожните заболувања на време и под надзор на специјалист.

Неопходно е да се изврши медицински преглед еднаш годишно со цел да се идентификува патологијата во рана фаза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Боувен-ова болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: дерматолог , онколог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кандида баланопоститис (појавување симптоми: 3 од 10)

Кандида баланопостит е болест што го зафаќа машкиот урогенитален систем. Наречен од Кандида габи. Тие навлезат во мукозните мембрани и човечката кожа, што резултира со формирање на повеќе филаментозни форми. Оваа болест ги погодува мажите од сите возрасти.

...
Дискератоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Дискератозата е патолошки феномен во кој се нарушени процесите на кератинизација на горниот слој на кожата, што е придружено со дезмолиза - распаѓање на меѓуклеточните мостови кои ги поврзуваат клетките на растот на епидермисот. Структурата на цитоплазмата станува малку зрнеста.

...
Баланопоститис (појавување симптоми: 2 од 10)

Баланопоститисот е прилично честа воспалителна болест на кожата на пенисот. Според статистичките податоци, секоја година на Земјата 11% од мажите страдаат од оваа болест. Баланопоститис кај мажи, според МКБ-10 (меѓународна класификација на заболувања), е двојна болест, бидејќи вклучува воспалителен процес и во главата и во внатрешниот леток од кожичката.

...
Дерматоза (појавување симптоми: 2 од 10)

Дерматозата е група на болести кои влијаат на кожата на една личност. Нивниот развој може да биде предизвикан од влијанието на многу негативни фактори. Клиничката слика со различни видови на дерматоза може да биде многу различна. Вреди да се напомене дека болеста може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Тој, исто така, нема ограничувања во врска со родот.

...
Вроден сифилис (појавување симптоми: 2 од 10)

Вроден сифилис е форма на болеста која се пренесува од заразена мајка на дете за време на бременоста или на трудот. Треба да се напомене дека вродената форма на болеста кај детето не се појавува веднаш по раѓањето - првите симптоми може да се појават и во период од една година и веќе во адолесценција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .