Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Lyell синдром: Симптоми и третман

Lyell синдром - главни симптоми:

Lyell-ов синдром е алергиски дерматит, во кој постои булозна лезија на кожата и мукозните мембрани. Покрај тоа, општата состојба на лицето брзо се влошува. Лиел-ов (Lyell) синдром се нарекува и малигнен пемфигус или токсична епидермална некролиза.

Код ICD-10: L51.2. Овој синдром често се развива кај деца и млади луѓе. 0,3% од пациентите кои се алергични на лекови ги покажуваат главните знаци на овој синдром.

Етиологија

Причините за Lyell синдромот се како што следува:

 • Употребата на разни лекови: антивоспалителни, антибиотици, аналгетици, антиконвулзиви, како и многу други. Синдромот се развива кога активните компоненти на неколку лекови се наоѓаат во телото или кога се користат големи дози на еден лек.
 • Инфективна патологија, како што е Staphylococcus aureus од втората група. Ова е честа причина за овој синдром кај децата. Нејзиниот курс е исклучително неповолен.
 • Употребата на лекови на позадината на заразни болести.

Во некои случаи, не е можно да се утврди причината за токсичната епидермална, ненадејна некролиза. Затоа, оваа состојба се нарекува идиопатска.

Главниот фактор кој влијае врз појавата на таков синдром се нарекува генетска предиспозиција за алергии на одредени лекови. Многу пациенти веќе претрпеле болести поврзани со кршење на механизмот на неутрализација на разни токсини.

Манифестирање на Lyell-ов синдром како патогенеза: алерген (во овој случај, лек) се комбинира со протеини кои влијаат на формирањето на клетките на кожата. Телото го зема ова ново соединение за антиген и почнува да го елиминира. Во исто време, го уништува горниот слој на кожата, како и слузната површина, како и распаѓачките производи на протеините, со други зборови, токсини, се акумулираат во органите. Поради ова, работата на внатрешните органи е нарушена: бубрезите почнуваат да пропаѓаат, балансот на електролитите и рамнотежата на водата се нарушени.

Симптоматологија

Синдромот на Lyell кој се развива се појавува речиси веднаш.

Во овој случај, во период од три дена се случува нивното нагло зголемување:

 • Прво, температурата на телото се зголемува до 40 ° C
 • По неколку часа, на телото се појавуваат црвени еритематозни дамки. По некое време почнуваат да се спојуваат едни со други. Надворешно, наликува на црвена треска или мали сипаници . Осипот почнува да се појавува на лицето, а потоа се шири низ телото.
 • Едем и болно чувство на кожата и мукозната мембрана на целата површина на телото се појавуваат. Кај децата, Lyell-ов синдром се манифестира на мукозната мембрана на очите.
 • Околу еден ден подоцна, осипот почнува да се дегенерира во меурчиња со тенок филм. Тие можат да стигнат до петнаесет сантиметри. Во него се формира серозна или серозна хеморагична супстанција. Пробивот на балон е многу лесен. На ова место се јавува ерозија со хеморагии. На мукозните мембрани веднаш формираат кора.

Ако пациентот има Lyell синдром, а потоа ја допира кожата со здрав изглед, таа почнува да се распаѓа. Под него се открива постојано плачење површина со воспалителен процес. Овој феномен се нарекува симптом на Николски. На такво место, кожата на пациентот е црвена и болна, иста како и со изгореници од III степен. Некои пациенти развиваат мал исип.

Синдром на Lyell синдром

Покрај ваквите симптоми, постојат општи знаци на манифестација на патологија:

 • главоболка, слабост, поспаност, дезориентација;
 • дехидрација , но пациентот има силна жед, крвта почнува да се згуснува, производството на плунка и пот се намалува;
 • ноктите и косата почнуваат да паѓаат.

При првите знаци кои укажуваат на токсична, епидермална некролиза, неопходно е да се консултира лекар.

Дијагностика

Синдромот се дијагностицира врз основа на податоците собрани од анамнеза, визуелен преглед на пациентот, како и резултатите од лабораториските студии.

Тие вклучуваат:

 • крвен тест;
 • анализа на урина;
 • хистолошки преглед на ексфолирана кожа.

Лекарот мора да ја утврди причината за патологијата, односно да го пронајде алергенот. Но, постои потешкотии во ова: акутна епидермална некролиза која се појави, може да се манифестира само една недела по употребата на лекот. За да се утврди точната причина, спроведе имунолошки тестови.

Во првата фаза на развој на таков синдром, се врши диференцијација на дијагностиката, која ќе помогне да се исклучи црвена треска, фототоксична реакција. Доколку патологијата се открие подоцна, тогаш треба да се исклучат изгореници, еритродерма и Стивенс-Џонсонов синдром . Џонс-ов синдром е сличен со Lyell, но е поинаков. Првично, мукозните површини на устата, очите и гениталиите се засегнати, а потоа кожата на рацете и нозете. Осипот покрива само 40% од целата кожа. Кожата не е лупа.

Третман

Треба да се напомене дека третманот на Lyell синдромот се врши само во болница. Првата итна помош во дијагностициран Lyell синдром е насочена кон запирање на сите лекови. Нивниот пациент би можел да ги преземе пред појавата на првите знаци. Покрај тоа, пациентот се мие стомакот, се стави клизма, вбризгуваат диуретични лекови и пропишуваат многу пијалоци.

Тактиката на подоцнежниот третман е како што следува:

 • Употреба на кортикостероиди интравенозно. Во исто време, големи дози се пропишани. Кога состојбата на лицето малку се подобрува, дозата се намалува, а приемот се изведува орално.
 • Крвта се чисти од штетни материи.
 • Воведени се салин, реполиглукин и други средства за да се справат со дехидрација.
 • Се применува локална терапија. Спрејовите се испрскаат, раните се третираат со антисептици, се користат масни навлажнувачи. Слузната површина е изобилно напоена со бактерицидни агенси.

Исто така се користат лекови кои ја обновуваат работата на внатрешните органи. Покрај тоа, користете: лекови против болки, антибиотици, разредувачи на крв, антихистаминици.

Постојат современи методи на лекување на овој синдром. На пример, често се користи хипербарична оксигенација - постапката на сатурација на телото на пациентот со кислород. Во исто време се врши со помош на висок притисок.

Можни компликации

Оваа патологија се развива брзо. Состојбата на пациентот, ако не обезбеди помош во времето, брзо се влошува.

Може да се појават следниве ефекти:

 • поради намалување на имунитетот, заштитната реакција на телото се влошува - се јавува вирусна, бактериска или габична инфекција;
 • пневмонија , пулмонален едем ;
 • воспаление во бубрезите, кое може да доведе до смрт на ткиво;
 • остар влошување на видот;
 • крварење во стомакот.

Покрај овие, може да има и други, не помалку сериозни компликации.

Прогноза и превенција

Прогнозата на овој синдром зависи од фазата на патологија на која започнало сложениот третман. Ако терапијата се започне навремено, тогаш прогресијата може да се прекине за околу една недела. После тоа, пациентот целосно се обновува.

Кога патологијата брзо се развива или ако пациентот подоцна дојде до клиниката, тогаш прогнозата е лоша.

Треба да се напомене дека спречувањето на Lyell синдромот е да се користи лекови само како што е пропишано од лекар.

Ако треба да го промените лекот, тогаш треба да се консултирате со лекар. Не можете да користите повеќе алатки во исто време, особено повеќе од пет.

Овие препораки треба да бидат почитувани од оние кои страдаат од алергии. Но, ако некои симптоми на оваа патологија почнуваат да се појавуваат, потребно е да престанете да ги земате лековите и да се консултирате со лекар. Треба да се разбере дека навремените терапевтски мерки и внимателниот став кон нивното здравје значително ги зголемуваат шансите за целосно закрепнување и го исклучуваат развојот на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Lyell-ов синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарот: дерматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пиодерма (појавување симптоми: 5 од 20)

Пиодерма е вообичаено име за голем број на пустуларни кожни болести предизвикани од стафилококи и стрептококи (што се јавува малку поретко). Пиодерма, симптомите на кои се појавуваат кај гнојни лезии на кожата, е една од најчестите кожни заболувања.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Тифусна треска (појавување симптоми: 5 од 20)

Акутната интестинална инфекција предизвикана од бактериската средина и се карактеризира со времетраењето на треската и општата интоксикација на телото се нарекува тифусна треска. Оваа болест припаѓа на тешки заболувања, со тоа што гастроинтестиналниот тракт е главниот лезионен медиум, а кога се влошуваат, се јавуваат слезината, црниот дроб и крвните садови.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 5 од 20)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 5 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .